Ухвала суду № 85842737, 22.11.2019, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.11.2019
Номер справи
766/8719/17
Номер документу
85842737
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №766/8719/17

н/п 1-кс/766/17089/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2019 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області, за участю секретаря Звади О.М., розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого-криміналіста слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта юстиції Владімірцева А.В. про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42014000000001194 від 24.10.2014 р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий-криміналіст слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старший лейтенант юстиції Владімірцев А.В. звернувся до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на судно «NEFTERUDOVOZ 50M» (ІМО 8726155, MMSI 273344800, прапор РФ), яке належить російській компанії «VOLGOTRANS LLC» (ІМО компанії: 5511841, адреса: РФ, м. Самара, вул. Агібалова, 48), шляхом тимчасової заборони володіння, користування та розпорядження цим майном.

Мотивуючи клопотання слідчий вказує, що слідчим відділом ГУ СБУ в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000001194 від 24.10.2014 з попередньою правовою кваліфікацією ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України

Досудовим розслідуванням встановлено, що судна під прапорами іноземних держав, в порушення вимог законів України «Про державний кордон України», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», постанови Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 «Про затвердження Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», Наказу Міністерства Інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів» (набув чинності 15.07.2014), здійснюють заходження на тимчасово окуповану територію України – АР Крим (до закритих Україною портів Кримського півострову для розвантаження та завантаження різного роду вантажів), а також періодично проходять у закритих портах Кримського півострову інспекції та перевірки (зокрема «порт-стейт-контролю») відповідно до Чорноморського меморандуму «MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON PORT STATE CONTROL IN THE BLACK SEA REGION».

На сьогоднішній день правовий режим функціонування Криму в умовах окупації визначено у Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (від 15 квітня 2014 року № 1207-VII).

Згідно з частино 2 і 3 статті 9 цього Закону України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (Конституцією та законами України); будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Статтею 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що в`їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в`їзду-виїзду.

Порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367. Відповідно до пункту 3 цього Порядку в`їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти, зокрема іноземців та осіб без громадянства – за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України або територіальним підрозділом Державної міграційної служби України у Новотроїцькому чи Генічеському районі Херсонської області.

За порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї встановлено кримінальну відповідальність (стаття 332-1 Кримінального кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення його положень державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту, у тому числі, законних інтересів держави Україна.

Керуючись частиною 2 статті 17 зазначеного вище Закону України прокуратура Автономної Республіки Крим та Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та інші державні органи України вживають всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, нормами міжнародного права, для якнайшвидшого звільнення території України від окупації, відновлення цілісності та суверенності держави, відновлення порушених внаслідок окупації прав і свобод людини і громадянина на всій території України.

Заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь розглядається Україною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден.

В рамках кримінального провадження досліджуються обставини порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію судном «NEFTERUDOVOZ 50M» (ІМО 8726155, MMSI 273344800, прапор РФ). Власник судна: «VOLGOTRANS LLC», ІМО компанії: 5511841, адреса: РФ, м. Самара, вул. Агібалова, 48, порт приписки судна – «Астрахань» (РФ).

Вказане судно неодноразово заходило до закритих портів тимчасово окупованої території України – Автономної Республіки Крим, в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, для проведення вантажних операцій. При цьому, під час заходження судна безпосередньо до закритого порту була вимкнена система стеження AIS «Automatic Identification System».

Зокрема встановлено, що з початку 2019 року судно «NEFTERUDOVOZ 50M» (ІМО 8726155) здійснило щонайменше двадцять дві вантажні операції у закритих Україною морських портах на території АР Крим.

Так, вказане судно здійснювало заходження до закритого Україною порту «Керч» (бухта «Комиш-бурун») з вантажем ільменітової руди (вагою від 3000 до 3200 тон щоразу) для подальшого її постачання заводу «Кримський Титан», який знаходиться в місті Армянськ (АР Крим) у наступні дати: 02.01.2019, 15.01.2019, 26.01.2019, 06.02.2019, 04.03.2019, 19.03.2019, 06.04.2019, 24.04.2019, 16.05.2019, 27.05.2019, 06.06.2019, 16.06.2019, 29.06.2019, 10.07.2019, 25.07.2019, 06.08.2019, 19.08.2019, 12.09.2019, 28.09.2019, 13.10.2019, 24.10.2019, 05.11.2019.

Відповідно до даних з офіційного сайту «Equasis» (Європейської інформаційної системи з якості судноплавства) (http://www.equasis.org) власником судна є російська компанія «VOLGOTRANS LLC» (ІМО компанії: 5511841, адреса: РФ, м. Самара, вул. Агібалова, 48).

Таким чином, судно «NEFTERUDOVOZ 50M» (ІМО 8726155) було засобом/знаряддям вчинення злочину, передбаченого ст. 332-1 КК України, речі та документи, наявні на судні містять відомості, які можуть бути використані як докази фактів та обставин, що встановлюються в рамках кримінального провадження.

Посилаючись на вищевикладені обставини, слідчий просить клопотання задовольнити.

В судове засідання слідчий та прокурор не з`явилися, надали до суду заяви, зі змісту яких вбачається, що клопотання підтримують в повному обсязі та просять розглянути клопотання за їх відсутності, додаткових пояснень до клопотання не мають.

Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 171 КПК України, у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:

1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна;

2) перелік і види майна, що належить арештувати;

3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном;

4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.

Відповідно до ч. 3 ст. 172 КПК України, слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимог статті 171 цього Кодексу, повертає його прокурору, цивільному позивачу та встановлює строк в сімдесят дві години або з урахуванням думки слідчого, прокурора чи цивільного позивача менший строк для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи, що слідчим не долучені до матеріалів клопотання документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, також враховуючи, що в матеріалах клопотання відсутні відомості про визнання майна, на яке слідчий просить накласти арешт, речовим доказом в рамках кримінального провадження №42014000000001194 від 24.10.2014 р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України, у зв`язку з чим слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає поверненню прокурору для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст.171, 172 КПК України, слідчий суддя, –

У Х В А Л И В:

Клопотання старшого слідчого-криміналіста слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта юстиції Владімірцева А.В., – повернути прокурору для усунення недоліків.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Клопотання розглянуто 22.11.2019 р. о 10 год. 08 хв.

Надати прокурору строк на усунення недоліків 72 години, відлік часу рахувати з 22.11.2019 р. з 10 год. 08 хв.

Слідчий суддяД. О. Гонтар