
Справа №766/8719/17
н/п 1-кс/766/14386/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2019 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гонтар Д.О., за участю секретаря Звади О.М., прокурора Рєброва Є.С., слідчого Просняка А.О., слідчого Корнієнка Д.О., розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта Корнієнка Д.О. про передачу речового доказу по кримінальному провадженні №42014000000001194, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старший лейтенант Корнієнко Д.О. звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить передати арештоване судно «MRIYA» (IMO: 9109811, прапор Україна), яке належить компанії «FELINA DEVELOPMENT LP» (ІМО 5969143, адреса: Suite 4364 Mitchell House, 5 Mitchell Street, Edinburgh, EH6 7BD, адреса для листування: Україна, 01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 10) Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1), для здійснення заходів з управління ним з метою забезпечення його збереження та збереження його економічної вартості.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим відділом ГУ СБУ в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000001194 за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України
Досудовим розслідуванням встановлено, що судна під прапорами іноземних держав, в порушення вимог законів України «Про державний кордон України», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», постанови Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 «Про затвердження Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», Наказу Міністерства Інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів» (набув чинності 15.07.2014), здійснюють заходження на тимчасово окуповану територію України – АР Крим (до закритих Україною портів Кримського півострову для розвантаження та завантаження різного роду вантажів), а також періодично проходять у закритих портах Кримського півострову інспекції та перевірки (зокрема «порт-стейт-контролю») відповідно до Чорноморського меморандуму «MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON PORT STATE CONTROL IN THE BLACK SEA REGION».
На сьогоднішній день правовий режим функціонування Криму в умовах окупації визначено у Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (від 15 квітня 2014 року № 1207-VII).
Згідно з частино 2 і 3 статті 9 цього Закону України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (Конституцією та законами України); будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що в`їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в`їзду-виїзду.
Порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року № 367. Відповідно до пункту 3 цього Порядку в`їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти, зокрема іноземців та осіб без громадянства – за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України або територіальним підрозділом Державної міграційної служби України у Новотроїцькому чи Генічеському районі Херсонської області.
За порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї встановлено кримінальну відповідальність (стаття 332-1 Кримінального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення його положень державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту, у тому числі, законних інтересів держави Україна.
Керуючись частиною 2 статті 17 зазначеного вище Закону України прокуратура Автономної Республіки Крим та Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та інші державні органи України вживають всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, нормами міжнародного права, для якнайшвидшого звільнення території України від окупації, відновлення цілісності та суверенності держави, відновлення порушених внаслідок окупації прав і свобод людини і громадянина на всій території України.
Разом з тим, відповідно до Наказу Міністерства Інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів» з 15 липня 2014 року морські порти Керч, Севастополь, Феодосія, Ялта, Євпаторія закриті для суднозаходів.
Заходження суден під іноземним прапором та під прапором України до закритих морських портів на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь розглядається Україною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден.
Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» 20 лютого 2014 року розпочалась збройна агресія Російської Федерації проти України, направлена на окупацію півострова Крим.
Так, у період з кінця лютого 2014 року по початок березня 2014 року (більш точні дати в ході досудового розслідування не встановлені) РФ було передислоковано на територію півострова Крим особовий склад та військову техніку ряду військових підрозділів. Зазначеними підрозділами Збройних сил РФ було блоковано та захоплено будівлі Верховної ради АР Крим (м. Сімферополь, вул. К. Маркса, буд. 18), Ради міністрів АР Крим (м. Сімферополь, просп. Кірова, буд. 13), будівлі органів державної влади та місцевого самоврядування, приміщення та підрозділи МВС України, військові об`єкти ЗС України, ГУР МО України, ВМФ України.
Таким чином, з 20.02.2014 РФ здійснила окупацію території України – півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України є збройною агресією.
Викладені фактичні дані дають підстави стверджувати, що не пізніше 20.02.2014 Російська Федерація на території Автономної Республіки Крим розпочала збройну агресію (збройний конфлікт) проти України та стала ворогом України у вказаному збройному конфлікті.
Вказані обставини також підтверджуються Звітом офісу прокурора міжнародного кримінального суду від 04 грудня 2017 року, згідно якого на тимчасово окупованій території України розпочався та триває збройний конфлікт між Україною та Російською Федерацією, Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН про територіальну цілісність України № 68/262, згідно якої територія України є цілісною та недоторканою, Резолюцією Парламентської асамблеї ради Європи № 2168, згідно якої Російська Федерація визнається державою-агресором.
В рамках кримінального провадження досліджуються обставини порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію судном «MRIYA», раніше «VILGA» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Україна, власник: компанія «FELINA DEVELOPMENT LP», ІМО: НОМЕР_2 , адреса: Suite 4364 Mitchell House, 5 Mitchell Street, Edinburgh, EH6 7BD, адреса для листування: Україна, 01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 10).
Невстановлені досудовим розслідуванням особи, з використанням вказаного судна неодноразово здійснювали заходження до закритих портів тимчасово окупованої території України – Автономної Республіки Крим, в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, для проведення вантажних операцій. При цьому, під час заходження судна безпосередньо до закритого порту була вимкнена система стеження AIS «Automatic Identification System».
Зокрема, 11.05.2015 капітан судна ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу – 13 осіб, громадяни РФ), з використанням судна «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO 9109811), в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, здійснили заходження до закритого Україною порту «Севастополь» з метою доставки 2800 тон дизельного палива до військової частини 63876 Міністерства оборони РФ.
14.05.2015, після розвантаження, капітан судна ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу – 13 осіб, громадяни РФ), на зазначеному судні здійснили вихід із закритого Україною порту «Севастополь» з 1000 тон баласту.
Крім того, 31.05.2015-01.06.2015 капітан судна ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу – 12 осіб, громадяни РФ), з використанням судна «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO 9109811), в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, здійснили заходження до закритого Україною порту «Севастополь» з метою доставки 2728 тон дизельного палива до військової частини 63876 Міністерства оборони РФ.
04.06.2015, після розвантаження, капітан судна ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу – 12 осіб, громадяни РФ), на зазначеному судні здійснили вихід із закритого Україною порту «Севастополь» з 1000 тон баласту.
Крім того, 23.06.2015 капітан судна ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу – 8 осіб, громадяни РФ), з використанням судна «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO 9109811), в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, здійснили заходження до закритого Україною порту «Севастополь» з метою доставки 985 тон дизельного палива до військової частини 63876 Міністерства оборони РФ.
01.07.2015, після розвантаження, капітан судна ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу – 8 осіб, громадяни РФ), на зазначеному судні здійснили вихід із закритого Україною порту «Севастополь» з 1670 тон баласту.
Крім того, вищевказані вантажні операції в закритому Україною порту «Севастополь» проводились і 22.09.2015: капітан судна ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 , більш точні анкетні дані досудовим розслідуванням не встановлено), разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами (членами екіпажу), з використанням судна «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO 9109811), в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, здійснили заходження до закритого Україною порту «Севастополь» з метою доставки дизельного палива до військової частини 63876 Міністерства оборони РФ.
Функціонування та діяльність зазначеної військової частини МО РФ на тимчасово окупованій території вважається незаконним, адже така військова частина створена у порядку, не передбаченому законом (Конституцією та законами України).
Вказані дії явно завдали значної шкоди інтересам України, адже здійснювались на користь країни-агресора – РФ. Доставка паливо-мастильних матеріалів на тимчасово окуповану територію в тому числі сприяла РФ у проведенні підривної діяльності проти України.
Таким чином судно «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO: 9109811), було засобом/знаряддям вчинення злочину, передбаченого ст. 332-1 КК України, та в силу статті 98 КПК України є речовим доказом.
Згідно відомостей бази « ОСОБА_5 » (http://www.equasis.org), а також відповідно до інформації Регістру судноплавства України власником даного судна є компанія «FELINA DEVELOPMENT LP» (ІМО: 5969143, адреса: Suite 4364 Mitchell House, 5 Mitchell Street, Edinburgh, EH6 7BD, адреса для листування: Україна, 01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 10).
10-11.08.2019 на судні «MRIYA» було проведено санкціонований обшук, за результатом якого виявлено та вилучено речі та документи, що мають значення для кримінального провадження.
Крім того, за результатом обшуку було тимчасово вилучено судно «MRIYA» та передано на відповідальне зберігання капітану ОСОБА_6 , у зв`язку з неможливістю транспортування даного судна до місця тимчасового зберігання.
10.08.2019 за вихідним № 76/14/91-1052нт слідчим було направлено запит капітану судна «MRIYA», який в силу статті 58 Кодексу торговельного мореплавства є предствником судновласника, з питання передачі судна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, у разі накладення арешту на дане судно. На даний запит капітан судна зазначив, що заперечує проти такої передачі.
Ухвалою Херсонського апеляційного суду від 19.08.2019 (справа № 766/8719/17, провадження № 11-сс/819/503/19) на судно «MRIYA» (ІМО 9109811) накладено арешт шляхом тимчасової заборони користування та розпорядження зазначеним майном.
Відповідно до Примірного переліку майна, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати на забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майна у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, що підлягає реалізації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 685 від 13.09.2017, судно належить до майна, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів.
Крім того, розміщення даного судна потребує значних ресурсів. Відповідно до відповіді Херсонського торгівельно-логістичного управління Державного підприємства «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами» у розпорядженні вказаного підприємства перебувають два робочі причали за адресою: 73000, м. Херсон, Нафтогавань, один з яких заблоковано судном «Механік Погодін», а інший використовується підприємством для здійснення господарської діяльності. Зберігання судна «MRIYA» на єдиному робочому причалі блокує роботу державного підприємства та спричинить збитки державі.
Приблизна оціночна вартість судна «MRIYA» з його характеристиками становить не менш ніж 1 500 000 грн, тобто не менш ніж 775 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Незастосування заходів щодо передачі в управління Національному агентству майна та в результаті цього невжиття заходів щодо збереження арештованого майна утруднить або зробить неможливим (втрата, погіршення фізичного стану майна, зменшення його економічної вартості) застосування негативних наслідків до підозрюваних у разі винесення обвинувального висновку стосовно них, а у разі винесення виправдувального вироку може стати порушенням прав підозрюваних у вигляді втрати вартості майна за час його перебування під арештом, що в обох випадках унеможливить досягнення завдань кримінального провадження.
Враховуючи викладене, з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження вказаного майна, а також його належного зберігання, слідчий просить клопотання задовольнити.
Заслухавши пояснення прокурора та слідчих, які підтримали клопотання та просили задовольнити, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Враховуючи, що в матеріалах клопотання відсутні відомості щодо вартості судна «MRIYA» (IMO: 9109811, прапор Україна), яке належить компанії «FELINA DEVELOPMENT LP» (ІМО 5969143, адреса: Suite 4364 Mitchell House, 5 Mitchell Street, Edinburgh, EH6 7BD), та яке слідчий просить передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, що унеможливлює вирішити питання щодо передачі вищевказаного майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ним з метою забезпечення його збереження або збереження його економічної вартості, у зв`язку з чим слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 100 КПК України, слідчий суддя, –
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта Корнієнка Д.О. про передачу речового доказу по кримінальному провадженні №42014000000001194,– залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено і проголошено 01.10.2019 року о 12:50 год.
Слідчий суддяД. О. Гонтар