
Справа №766/8719/17
н/п 1-кс/766/12261/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.08.2019 року.
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
Слідчого судді Мусулевського Я.А.
за участю секретаря судових засідань Лисишиної В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні клопотання старшого слідчого-криміналіста СВ ГУ СБУ в АР Крим (з дислокацією в м. Херсоні) Владімірцева А.В. про арешт майна,
встановив:
Слідчий звернувся до суду з даним клопотанням в якому просить: накласти арешт на судно «MRIYA» (IMO: 9109811, прапор Україна), яке належить компанії «FELINA DEVELOPMENT LP» (ІМО: 5969143, адреса: Україна, 01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 10) шляхом тимчасової заборони володіння, користування та розпорядження цим майном, а також заборони на вихід судна з акваторії Херсонського морського порту. Виконання ухвали покласти на адміністрацію Херсонського морського порту та ДПС України.
Накласти арешт на майно, що вилучене в ході обшуку судна та визнане речовими доказами у кримінальному провадженні: корпус печатки чорного кольору з відтиском на верхній частині «Порт приписки Астрахань ИМО 9109811 IMO 9709811 Port of registry Astrakhan M/V «Vilga» Т/Х «Вилга»; аркуш паперу із назвою «Ship particulars» із тестом «Name «Mriya», Port of registry Kherson, flag Ukraine, IMO 9109811»; папка синього кольору із друкованим тестом «Журнал проверок экипажа на алкоголь и наркотики» із аркушем всередині з текстом «т/х «Вилга» Журнал проверок членов экипажа на содержание наркотиков и алкоголя»; прошита пачка паперу пружиною синього кольору, на першому аркуші якого розміщено напис «Наставление по подготовке персонала и буклет эксплуатационного характера по мерам противопожарной безопасности»; 33 аркуші паперу із друкованим та рукописним текстом «Заявление» на ім`я капітана т/х «Вилга» за 2016-2017 роки; Два аркуші паперу, що починаються словами «Министерство транспорта Российской Федерации 16.08.2013 № 05-04-2915»; «Декларация о соблюдении трудовых норм в морском судоходстве - Часть 1 № 15.0054.RU/1 название судна «Вилга/Vilga» ИМО 9109811» на 16 арк.; «Декларация о соблюдении трудовых норм в морском судоходстве - Часть 2» на 3 арк., пластикова папка червоного кольору з технічною документацією на т/х «Вилга» за 2017 рік на 16 арк.; прозорий пакет типу «файл», у якому знаходиться технічна документація на т/х «Вилга» на 27 арк.; «Международное свидетельство об энергоэфективности судна» з додатком на 3 арк.; «Сертификат» від 19.06.2018 на т/х «Вилга» на 1 арк.; «Протокол лабораторных измерений освещенности № 602 от 21.02.2017» на 8 арк.; «Судовой план для судна «Вилга» з голографічним символом «Роспотребнадзор» на 12 арк.; «План противоэпидемической готовности» судна «Вилга» на 7 арк.; «Судовой план» судна «Вилга» з голографічним символом «Роспотребнадзор» 15.04.2014 на 12 арк.; «Программа (план)» від 23.01.2013 на 10 арк.; «Акт по результатам мероприятий по осмотру» на т/х «Вилга» з додатком на 11 арк.; «Аттестат на магнитный компас TR-31-L» т/х «Вилга» у двох екземплярах на 1 арк. кожний, всього 2 арк.; «Свидетельство о типовом одобрении» на 7 арк.
Зобов`язати Капітанію Херсонського морського порту Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річного транспорту України забезпечити схоронність судна «MRIYA» (IMO: 9109811, прапор Україна) та визначити його місце зберігання.
Азово-чорноморському регіональному управлінню ДПС України спільно з Митницею ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі не здійснювати оформлення судна «MRIYA» (IMO: 9109811, прапор Україна) на вихід з акваторії Херсонського морського порту.
В обґрунтування посилався на те, що слідчим відділом ГУ СБУ в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000001194 за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що судна під прапорами іноземних держав, в порушення вимог законів України «Про державний кордон України», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», постанови Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 «Про затвердження Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», Наказу Міністерства Інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів» (набув чинності 15.07.2014), здійснюють заходження на тимчасово окуповану територію України - АР Крим (до закритих Україною портів Кримського півострову для розвантаження та завантаження різного роду вантажів), а також періодично проходять у закритих портах Кримського півострову інспекції та перевірки (зокрема «порт-стейт-контролю») відповідно до Чорноморського меморандуму «MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON PORT STATE CONTROL IN THE BLACK SEA REGION».
На сьогоднішній день правовий режим функціонування Криму в умовах окупації визначено у Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (від 15 квітня 2014 року № 1207-VII).
Згідно з частино 2 і 3 статті 9 цього Закону України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (Конституцією та законами України); будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що в`їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в`їзду-виїзду.
Порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року № 367. Відповідно до пункту 3 цього Порядку в`їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти, зокрема іноземців та осіб без громадянства - за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України або територіальним підрозділом Державної міграційної служби України у Новотроїцькому чи Генічеському районі Херсонської області.
За порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї встановлено кримінальну відповідальність (стаття 332-1 Кримінального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення його положень державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту, у тому числі, законних інтересів держави Україна.
Керуючись частиною 2 статті 17 зазначеного вище Закону України прокуратура Автономної Республіки Крим та Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та інші державні органи України вживають всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, нормами міжнародного права, для якнайшвидшого звільнення території України від окупації, відновлення цілісності та суверенності держави, відновлення порушених внаслідок окупації прав і свобод людини і громадянина на всій території України.
Заходження суден під іноземним прапором та під прапором України до закритих морських портів на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь розглядається Україною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден.
В рамках кримінального провадження досліджуються обставини порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію судном «MRIYA», раніше «VILGA» (IMO: 9109811, прапор Україна, власник та судновласник: компанія «FELINA DEVELOPMENT LP», ІМО: 5969143, адреса: Україна, 01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 10).
Вказане судно неодноразово заходило до закритих портів тимчасово окупованої території України - Автономної Республіки Крим, в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, для проведення вантажних операцій. При цьому, під час заходження судна безпосередньо до закритого порту була вимкнена система стеження AIS «Automatic Identification System».
Зокрема встановлено, що 11.05.2015, 01.06.2015, 23.06.2015, 22.09.2015 судно «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO: 9109811) здійснювало заходження до закритого порту «Севастополь» з метою доставки нафтопродуктів на головну нафтобазу ЧФ РФ в Сухарній балці (Нахімовський район, м. Севастополь).
Згідно відомостей бази «EQUASIS» (http://www.equasis.org), а також відповідно до інформації Регістру судноплавства України власником та судновласником (фактичним користувачем) даного судна є компанія «FELINA DEVELOPMENT LP» (ІМО: 5969143, адреса: Україна, 01021, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 10).
Таким чином судно «MRIYA», на той час під назвою «VILGA» (IMO: 9109811) було засобом/знаряддям вчинення злочину, передбаченого ст. 332-1 КК України, речі та документи, наявні на судні містять відомості, які можуть бути використані як докази фактів та обставин, що встановлюються в рамках кримінального провадження.
10-11.08.2019 на судні «MRIYA» було проведено санкціонований обшук, за результатом якого виявлено та вилучено речі та документи, що мають значення для кримінального провадження, а саме:
-корпус печатки чорного кольору з відтиском на верхній частині «Порт приписки Астрахань ИМО 9109811 IMO 9709811 Port of registry Astrakhan M/V «Vilga» Т/Х «Вилга»;
-аркуш паперу із назвою «Ship particulars» із тестом «Name «Mriya», Port of registry Kherson, flag Ukraine, IMO 9109811»;
-папка синього кольору із друкованим тестом «Журнал проверок экипажа на алкоголь и наркотики» із аркушем всередині з текстом «т/х «Вилга» Журнал проверок членов экипажа на содержание наркотиков и алкоголя»;
-прошита пачка паперу пружиною синього кольору, на першому аркуші якого розміщено напис «Наставление по подготовке персонала и буклет эксплуатационного характера по мерам противопожарной безопасности»;
-33 аркуші паперу із друкованим та рукописним текстом «Заявление» на ім`я капітана т/х «Вилга» за 2016-2017 роки;
-Два аркуші паперу, що починаються словами «Министерство транспорта Российской Федерации 16.08.2013 № 05-04-2915»;
-«Декларация о соблюдении трудовых норм в морском судоходстве - Часть 1 № 15.0054.RU/1 название судна «Вилга/Vilga» ИМО 9109811» на 16 арк.;
-«Декларация о соблюдении трудовых норм в морском судоходстве - Часть 2» на 3 арк.,
-пластикова папка червоного кольору з технічною документацією на т/х «Вилга» за 2017 рік на 16 арк.;
-прозорий пакет типу «файл», у якому знаходиться технічна документація на т/х «Вилга» на 27 арк.;
-«Международное свидетельство об энергоэфективности судна» з додатком на 3 арк.;
- «Сертификат» від 19.06.2018 на т/х «Вилга» на 1 арк.;
-«Протокол лабораторных измерений освещенности № 602 от 21.02.2017» на 8 арк.;
-«Судовой план для судна «Вилга» з голографічним символом «Роспотребнадзор» на 12 арк.;
-«План противоэпидемической готовности» судна «Вилга» на 7 арк.;
- «Судовой план» судна «Вилга» з голографічним символом «Роспотребнадзор» 15.04.2014 на 12 арк.;
- «Программа (план)» від 23.01.2013 на 10 арк.;
- «Акт по результатам мероприятий по осмотру» на т/х «Вилга» з додатком на 11 арк.;
- «Аттестат на магнитный компас TR-31-L» т/х «Вилга» у двох екземплярах на 1 арк. кожний, всього 2 арк.;
-«Свидетельство о типовом одобрении» на 7 арк.
Крім того, за результатом обшуку було тимчасово вилучено судно «MRIYA» та передано на відповідальне зберігання капітану ОСОБА_1 , у зв`язку з неможливістю транспортування даного судна до місця тимчасового зберігання.
В судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання підтримали, просять зазначені в клопотанні вимоги задовольнити.
Адвокат Гевко А.В., який є представникаом ТОВ "ТЕФІН" - фрахтователем судна, вважав, що клопотання не обґрунтоване, просить в його задоволенні відмовити.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Як на мету накладення арешту, слідчий посилається на п.1 ч.2 ст. 170 КПК України, а саме, метою є - збереження речового доказу.
З матеріалів справи вбачається, що судно "MRIYA" (попередня назва "VILGA") в 2015 році декілька разів заходило до закритого порту "Севастополь", що є порушенням порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.
Вказані дії підпадають під ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. 332-1 КК України, у зв`язку з чим здійснюється досудове розслудування даного кримінального провадження за чч. 1 та 2 ст. 332-1 КК України.
Відповідальність за вказане кримінальне правопорушення передбачає позбавлення волі на строк до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю. До вказаної відповідальності можуть бути притягнуті судновласники, оператори та капітани суден.
Таким чином, під час досудового розслідування, слідчий повинен зібрати докази на підтвердження порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, що було допущено певними особами. Санкція вказаної статті не передбачає відповідальність у формі конфіскації майна винних осіб.
Судом встановлено, що судно "MRIYA" (попередня назва "VILGA") з липня 2018 року являється власністю компанії "FELINA DEVELOPMENT LP" (ІМО: 9109811, прапор України, адреса компанії: Україна, м. Київ, вул. М. Грушевського, 10). З вересня 2018 року фрахтователем вказаного судна є ТОВ "ТЕФІН". Жодна з вказаних компаній не має ніякого відношення до подій що мали місце в 2015 році, а саме до фактів заходження даного судна до закритого пору "Севастополь". Відповідно вказані компанії, або їх посадові особи, тепішній капітан судна, не можуть нести відповідальність за дії інших осіб, які мали місце в 2015 році.
10-11.08.2018 року на судні "MRIYA" було проведено обшук, під час якого було оглянуто судно та виявлено на ньому ряд докуменів. В клопотанні не зазначено, яке доказове значення має судно та виявлені документи. Та обставина, що судно до його придбання компанією "FELINA DEVELOPMENT LP" мало назву "VILGA", ніким не оспорюється та підтверджується іншщими доказами: реєстром судноплавства України, інформацією щодо фактів заходження суден до терміналів АР Крим та м. Севастополі, аналізом вказаної інформації, співставленням ІМО суден, дослідженням договору купівлі-продажу судна, договору поставки судна та іншими документами.
Судно «MRIYA» не зберегло на собі жодних слідів злочинів, про вчинення яких стверджує слідчий, чи інших відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Таким чином, доказами порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, є не саме судно та виявлені під час обшуку на ньому документи, а аналіз інформації яка є доступною слідству.
Також слідчим не доведено, що в разі не застосування арешту судно та виявлені документи можуть бути приховані, пошкоджені, зіпсовані, знищені, перетворені або відчужені і що вказані дії можуть призвести до негативних наслідків.
Як вбачається з матеріалів клопотання, судно "MRIYA" вже близько року перебуває на території України, і у слідства відсутні дані, які б вказували, що за цей час судновласник або фрахтувальник намагалися приховати чи знищити судно та виявлені на ньому документи.
Із заперечень представника ТОВ "ТЕФІН" вбачається, що 30.11.2018 року проведено митне оформлення судна для його ввезення на територію України. Всі ці дії супроводжувалися повною перевіркою судна, його походження, попередніх реєстраційних документів. Жодних претензій до судновласника пред`явлено не було. Судно регулярно використовується для ввезення нафтопродуктів на територію України. За весь час його використання, здійснення прикордонного і митного контролю претензій до вказаного у клопотанні судна не надходило.
Тому суд вважає, що регулярне використання судна останнім судновласником свідчить про відсутність ризику приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження цього майна.
Тобто накладення арешту на судно та документи можливе, якщо б існували докази того, що судновласник хоче приховати відчужити чи знищити це майно.
Крім того, під час розгляду клопотання було встановлено, що судно не визнавалося ричовим доказом, а тому не може бути арештовано на підставі п.1 ч.2 ст. 170 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 169, 170, 171, 172 КПК Країни, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні клопотання.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя