
Справа № 234/16383/17
Провадження № 1-кс/234/1669/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
12 квітня 2018 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Пікалова Н.М., з участю секретаря судового засідання Романенко К.П., заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів та виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях територіальних органів поліції слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції підполковника юстиції ОСОБА_1, розглянув у судовому засіданні у м. Краматорську Донецької області клопотання заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів та виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях територіальних органів поліції слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції підполковника юстиції ОСОБА_1, про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України.
Клопотання надійшло до суду 11.04.2018 року.
Суд, перевірив матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016051100000144 від 29.02.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст 15, ч. 5 ст 191, ч. 2 ст 364, ч.2,3 ст 425 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні за № 42016051100000144 від 29.02.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст 15, ч. 5 ст 191, ч. 2 ст 364, ч.2,3 ст 425 КК України, відповідає вимогам ст. 160 КПК України.
Прокурор в обґрунтування клопотання зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 № 107 «Деякі питання забезпечення у 2015 році будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави», Міністерству оборони України (далі за текстом - МО України) за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету виділено 850 млн. гривень для будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави (далі за текстом - взводних опорних пунктів).
У березні 2015 року, на виконання Протокольного рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції», Тактико-технічних вимог до залізобетонних споруд для обладнання блокпостів, від 20.03.2015, а також вказаної постанови Кабінету Міністрів України, Головне управління оперативного забезпечення ЗС України звернулося до ДП МО України «Центральний проектний інститут» (далі – ЦПІ) щодо розробки проектно-кошторисної документації для подальшого будівництва взводно-опорних пунктів на території Донецької та Луганської областей (Робоча документація по будівництву інженерних споруд).
На виконання вказаного замовлення, упродовж 2015 року ДП МО України «Центральний проектний інститут» розробило три редакції проектно-кошторисної документації будівництва взводних опорних пунктів, які отримали відповідні експертні висновки ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА».
У подальшому, наказом Міністра оборони України від 07.05.2015 № 202 «Про організацію виконання завдань з обладнання оборонного рубежу», затверджено вказану Робочу документацію по будівництву інженерних споруд (архівні номери: 13045/1, 13043/2, 13043/3), як типову для обладнання взводних опорних пунктів в зоні проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, а також визначено ДП МО України «Центральний проектний інститут» відповідальним за організацію опрацювання та внесення, за необхідності, до неї змін.
При цьому, вказана Робоча документація по будівництву інженерних споруд у жодній редакції не передбачала будівництво взводно-опорних пунктів з 20 футових металевих контейнерів.
Також, відповідно до п. 1-1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 № 107 «Деякі питання забезпечення у 2015 році будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави», обласним та Київській міській державним адміністраціям делеговано окремі повноваження Міністерства оборони, а саме функції замовника щодо будівництва інженерних споруд, а відповідні державні адміністрації визначено розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня.
У зв'язку із викладеним, МО України скерувало до 20 обласних державних адміністрацій зазначену вище Робочу документацію по будівництву інженерних споруд, у тому числі проектно-кошторисну документацію, розроблену ДП МОУ «Центральний проектний інститут», на підставі якої повинні бути споруджені 232 взводних опорних пункти.
Відповідно до Постанови КМУ №107 з метою організації прийому інженерних споруд від обласних державних адміністрацій Міністерством оборони України видано наказ №288 від 23.06.2015 «Про організацію прийому інженерних споруд від обласних державних адміністрацій Донецької військово-цивільної та Київської міської державної адміністрації до Міністерства оборони України».
На підставі наказу Міністра оборони України від 08.02.2016 № 57 «Про затвердження Тимчасової інструкції з обліку та утримання інженерних споруд, побудованих за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету» та наказу Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України» від 15.03.2016 № 64 «Про організацію приймання-передачі інженерних споруд на бухгалтерський облік квартирно-експлуатаційних відділів (частин)» КЕВ м. Луганськ повинна була прийняти на баланс та передати для утримання і експлуатації військовими частинами, побудовані на виконання Постанови КМУ №107 інженерні споруди.
Станом на 01.10.2017 КЕВ м. Луганськ прийнято на баланс та передано до військових частин Збройних Сил України під охорону, утримання та експлуатацію лише 24 інженерні споруди (ВОПи), оскільки частина об’єктів залишились не добудованими.
Водночас, згідно із висновком судової будівельно-технічної економічної експертизи від 26.01.2018 №23/24/136, збудовані Донецькою ОДА ВОП 2/11 (Тельманівський-160) та ВОП 2/9 (Талаківка-1) не відпадають розробленим ДП МОУ ЦПІ та затвердженим МОУ робочим проектам, у наслідок чого державі спричинено збитки на загальну суму 1 959 322,80 грн.
На даний час досудовим розслідуванням досліджуються обставини, порядок, підстави та обставини розроблення ДП МОУ «Центральний проектний інститут» проектно кошторисної документації на підставі якої упродовж 2015 року ОДА здійснювалося будівництво взводних опорних пунктів.
Так, із матеріалів кримінального провадження вбачається, що однією із підстав для розроблення ДП МОУ «ЦПІ» проектно-кошторисної документації стало Протокольне рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції», що зберігається у ОСОБА_2 ради Національної безпеки і оборони України.
Наведене протокольне рішення має значення для встановлення істини у даному кримінальному провадженні, оскільки може мітити відомості щодо конкретних вимог до будівництва фортифікаційних споруд, фінансування розроблення, будівництва і всебічного забезпечення, може бути використано для проведення у кримінальному провадженні судових експертиз та використано як доказ у суді.
Крім цього, у ОСОБА_2 ради Національної безпеки і оборони України можуть міститися (зберігатися) відомості щодо стану виконання даного протокольного рішення, а також осіб відповідальних за його виконання, внесення до нього змін та видання нових рішень якими зупинено його дію, тобто відомості, які необхідні для повного і неупередженого дослідження всіх обставин даного кримінального провадження.
Ураховуючи викладене, з метою досягнення завдань кримінального провадження і проведення повного та неупередженого досудового розслідування виникла необхідність в дослідженні та вилученні оригіналу Протокольного рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції», а також документів (у тому числі документів, які містять охоронювану законом таємницю) із вмістом відомостей щодо стану виконання кожного пункту указаного Протокольного рішення, інформації щодо внесення змін до зазначеного Протокольного рішення та/або видання нового рішення, яким зупинено його дію, анкетних даних (П.І.Б., займана посада, контактні телефони) посадових осіб РНБО відповідальних за контроль його виконання, що зберігаються (перебувають у володінні) у ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України України, за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8.
Результати цих дій мають важливе значення для досудового розслідування та судового розгляду, оскільки докази, що будуть отриманні у результаті їх проведення, встановлюють факти та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Разом із тим, у будь-який інший спосіб довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, представляється за неможливе.
Отримання даної інформації допускається лише за вмотивованою ухвалою слідчого судді, іншим способом, окрім як на підставі ухвали слідчого судді, отримати цю інформацію неможливо.
Разом із тим, ураховуючи, що зазначені вище документи можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, можуть бути необхідними для призначення у кримінальному провадженні судових експертиз та у подальшому будуть використані як докази у ході судового слідства, а також, у зв'язку із тим, що існує реальна загроза їх знищення та спотворення, є необхідним отримання (вилучення) оригіналів зазначених у клопотанні документів.
Крім цього, необхідно врахувати, що відповідно до ч. 3 ст. 99 КПК України, сторона кримінального провадження, зобов’язана надати суду оригінал документа.
У судовому засіданні прокурор просив клопотання задовольнити. Мотивував клопотання тим, що військова прокуратура зверталася з листом до ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України про надання Протокольного рішення від 16.04.2015 року, в чому було відмовлено, тому за аналогією вони звертаються з тимчасовим доступом до ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України про доступ до Протокольного рішення від 20.02.2015 року.
Представник ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, повісткою. Відповідно до ч. 4 ст 163 КПК України неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність надання тимчасового доступу до документів, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що військовою прокуратурою сил антитерористичної операції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016051100000144 від 29.02.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст 15, ч. 5 ст 191, ч. 2 ст 364, ч.2,3 ст 425 КК України.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 № 107 «Деякі питання забезпечення у 2015 році будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави», Міністерству оборони України (далі за текстом - МО України) за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету виділено 850 млн. гривень для будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави (далі за текстом - взводних опорних пунктів).
У березні 2015 року, на виконання Протокольного рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції», Тактико-технічних вимог до залізобетонних споруд для обладнання блокпостів, від 20.03.2015, а також вказаної постанови Кабінету Міністрів України, Головне управління оперативного забезпечення ЗС України звернулося до ДП МО України «Центральний проектний інститут» щодо розробки проектно-кошторисної документації для подальшого будівництва взводно-опорних пунктів на території Донецької та Луганської областей (Робоча документація по будівництву інженерних споруд).
Однією із підстав для розроблення ДП МОУ «ЦПІ» проектно-кошторисної документації стало Протокольне рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції».
Є достатні підстави вважати, що оригінал Протокольного рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції», а також документи (у тому числі документи, які містять охоронювану законом таємницю) із вмістом відомостей щодо стану виконання кожного пункту указаного Протокольного рішення, інформація щодо внесення змін до зазначеного Протокольного рішення та/або видання нового рішення, яким зупинено його дію, анкетних даних (П.І.Б., займана посада, контактні телефони) посадових осіб РНБО відповідальних за контроль його виконання, перебувають у володінні ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України, за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 7 ст. 163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Прокурором доведено, що інформація, яка міститься в зазначених документах, сама по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому, суд прийшов до висновку про задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст.159-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів та виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях територіальних органів поліції слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції підполковника юстиції ОСОБА_1, про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України, – задовольнити.
Надати заступнику начальника відділу нагляду за додержанням законів та виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях територіальних органів поліції слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_1, старшому слідчому слідчого відділу слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_3, прокурорам відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 та ОСОБА_5, старшому слідчому в ОВС слідчого відділу слідчого управління Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_6, дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, що містить охоронювану законом таємницю, а саме: оригіналу Протокольного рішення міжвідомчої наради під керівництвом секретаря Ради Національної безпеки і оборони України від 20.02.2015 «Про ресурсне та інфраструктурне забезпечення зони проведення антитерористичної операції», а також документів (у тому числі документів, які містять охоронювану законом таємницю) із вмістом відомостей щодо стану виконання кожного пункту указаного Протокольного рішення, інформації щодо внесення змін до зазначеного Протокольного рішення та/або видання нового рішення, яким зупинено його дію, анкетних даних (П.І.Б., займана посада, контактні телефони) посадових осіб РНБО відповідальних за контроль його виконання, що перебувають у володінні ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8.
Дати розпорядження посадовим особам ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8, надати заступнику начальника відділу нагляду за додержанням законів та виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях територіальних органів поліції слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_1, старшому слідчому слідчого відділу слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_3, прокурорам відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 та ОСОБА_5, старшому слідчому в ОВС слідчого відділу слідчого управління Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_6 тимчасовий доступ до зазначених вище документів, з можливістю їх вилучення (в тому числі і на цифровому носії).
Строк дії ухвали встановити до 10 травня2018 року.
Роз’яснити, що згідно ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Краматорського міського
суду Донецької області ОСОБА_7