Ухвала суду № 70179982, 02.11.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
234/16383/17
Номер документу
70179982
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/16383/17

Провадження № 1-кс/234/5779/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей і документів

02 листопада 2017 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Пікалова Н.М., з участю секретаря судового засідання Романенко К.П., прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил АТО ОСОБА_1, розглянув у судовому засіданні у м. Краматорську Донецької області клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил АТО ОСОБА_1, про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні Рівненської обласної державної адміністрації.

Клопотання надійшло до суду 01 листопада 2017 року.

Суд, перевірив матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016051100000144 від 29.02.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні за №42016051100000144 від 29.02.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України, відповідає вимогам ст. 160 КПК України.

Прокурор в обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим відділом слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016051100000144 від 29.02.2016 за фактом замаху невстановленими службовими особами обласних державних адміністрацій регіонів України на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво взводних опорних пунктів в зоні проведення антитерористичної операції, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №107 від 18.03.2015 «Про деякі питання забезпечення у 2015 році будівництва споруд з метою обороноздатності держави» (далі - Постанови КМУ №107) Міністерству оборони України виділено 850000 тис. грн. за рахунок коштів резервного бюджету.

Пунктом 1 вказаної постанови обласним та Київській міській державним адміністраціям делеговані окремі повноваження Міністерства оборони України, а саме функції замовника щодо будівництва інженерних споруд.

При цьому, обласні та Київську міську державні адміністрації визначено розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та рекомендовано Міністерству оборони України укласти з ними відповідні договори.

У подальшому силами 20 ОДА в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей повинно було бути обладнано 232 взводних опорних пунктів, у тому числі 8 взводних опорних пунктів - Рівненською обласною державною адміністрацією (далі Рівненською ОДА).

Відповідно до Постанови КМУ №107 з метою організації прийому інженерних споруд від обласних державних адміністрацій Міністерством оборони України видано наказ №288 від 23.06.2015 «Про організацію прийому інженерних споруд від обласних державних адміністрацій Донецької військово-цивільної та Київської міської державної адміністрації до Міністерства оборони України».

На підставі наказу Міністра оборони України від 08.02.2016 № 57 «Про затвердження Тимчасової інструкції з обліку та утримання інженерних споруд, побудованих за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету» та наказу Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України» від 15.03.2016 № 64 «Про організацію приймання-передачі інженерних споруд на бухгалтерський облік квартирно-експлуатаційних відділів (частин)» КЕВ м. Луганськ повинна була прийняти на баланс та передати для утримання і експлуатації військовими частинами, побудовані на виконання Постанови КМУ №107 інженерні споруди.

Станом на 01.10.2017 КЕВ м. Луганськ прийнято на баланс та передано до військових частин Збройних Сил України під охорону, утримання та експлуатацію лише 24 інженерні споруди (ВОПи), оскільки частина обєктів залишились не добудованими.

Так, допитаний як свідок начальник інженерної служби Угрупування НГУ «Д» ОСОБА_2 показав, що на підставі спільного плану охорони обладнаних оборонних рубежів і районів (ДСК), погодженого 26.07.2015 тимчасово виконуючим обовязки командувача НГУ генерал-лейтенантом ОСОБА_3 та 23.07.2015 Міністром оборони України генерал-полковником ОСОБА_4, Угрупуванню НГУ «Д» передані 52 взводних опорних пункти, що розташовані на території сектору «Д». На даний час в Угрупуванні НГУ «Д» наявні копії актів прийому вказаних ВОПів, які складені під час їх прийому підрозділами НГУ під охорону із зазначенням недоліків, які виявлені під час прийому. Серед них: взагалі недобудовані фортифікаційні споруди, у яких відсутні окремі залізобетонні елементи; заміна залізобетонних конструкцій на деревяні; відсутність окремих елементів металевих конструкцій (дверей, габіонів), які навіть не встановлювались; не встановлення укріплення траншей, у звязку з чим вони обвалені; відсутність або неправильне обладнання дренажних систем, що привело до руйнувань (затоплень, замулень) окремих ділянок ВОПів.

Окрім того, відповідно до висновку директора Державного підприємства Міністерства оборони України «Центральний проектний інститут» №594 від 07.09.2017 за результатами випробувань показники густини бетонної суміші на взводних опорних пунктах №1/17А на території с. Щастя (№1); №1/17А на території с. Щастя (№2); №1/17А на території с. Щастя (№3); №1/17А на території с. Щастя (№4); №ІІ/8А на території Новоайдарського району Луганської області не відповідає проектній документації. Крім того, візуальна оцінка зразків дає можливість зробити висновок щодо неоднорідності та недостатньої кількості щебню у бетонній суміші. З огляду на вказане, результати випробувань свідчать про те, що міцність бетонних виробів не відповідає проектним показникам, що зменшує їх стійкість від засобів ураження в середньому на 76%.

Окрім того, відповідно до листа начальника Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України генерал-майора ОСОБА_5 №343/1/6040 від 23.06.2016 установлені руйнування укріплених траншей загальною довжиною 200 м на ВОП №2/23 (н.п. Вікторівка Попаснянського району Луганської області) за відсутності впливу на них озброєння та військової техніки, що свідчить про порушення підрядником договірних зобовязань стосовно якості виконаних робіт.

Також, відповідно до протоколів огляду на ВОП №19 (2/7) поблизу н.п. Донське Волноваського району Донецької області; ВОП №13 (2/13) поблизу н.п. Анадоль Волноваського району Донецької області; ВОП №22 (2/4) поблизу н.п. Бугас Волноваського району Донецької області; ВОП №21 (2/2) поблизу н.п. Марянівка Волноваського району Донецької області; ВОП №23 (2/3) поблизу н.п. Волноваха; ВОП №18 (2/5) поблизу н.п. Рибінське Волноваського району Донецької області; ВОП №17 (2/6) поблизу н.п. Чичеріно Волноваського району Донецької області; ВОП №20 (2/8) поблизу н.п. Прохорівка Волноваського району Донецької області; ВОП №12(2/11) поблизу н.п. Бахчовик Волноваського району Донецької області; ВОП №11 (2/12) поблизу н.п. Андріївка Волноваського району Донецької області вогневі позиції не обшиті шумоізоляцією, не обладнані протикумулятивними решітками, відсутні металеві вентиляційні труби, траншеї не обшиті геотекстилем, унаслідок чого руйнуються під впливом природніх факторів.

Аналогічні 8 взводних опорних пунктів було обладнано Рівненською ОДА у Донецькій області, а саме ВОП №3/2 поблизу н.п. Новогригорівка, м. Дружківка Донецької області, ВОП №3/3 поблизу н.п. Новогригорівка, м. Дружківка Донецької області, ВОП №3/4 поблизу смт. Райське, Костянтинівського району Донецької області, ВОП №3/5 поблизу смт. Олексієво-Дружківка Костянтинівського Донецької області, ВОП №3/6 поблизу с. Куртівка Костянтинівського району Донецької області, ВОП №3/7 поблизу м. Дружківка Донецької області, ВОП №3/8 поблизу с. Білокузминівка Костянтинівського району Донецької області, №3/9 поблизу смт. Новоселівка Донецької області.

З метою встановлення істини у кримінальному провадженні на даний час виникла необхідність призначити будівельно-технічні експертизи.

З метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, у процесі досудового розслідування, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу з одночасним вилученням документів, а саме: технічної документації на вищевказані фортифікаційні споруди які споруджені Рівненською ОДА, оригінали яких, згідно інформації наданої начальником проектно-кошторисної групи КЕВ м. Луганськ ОСОБА_6, зберігаються у Рівненській ОДА, розташованій за адресою: м. Рівне, Майдан Просвіти, 1.

Оригінали вказаних документів можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, які безпосередньо встановлюють обставини вчинення кримінального правопорушення та його спосіб (невідповідність виконаних будівельних робіт технічній документації з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами), містять обєктивні данні щодо предмету злочинного посягання та суспільно небезпечних наслідків спричинених злочинними діяннями. Також вказані документи будуть використані під час проведення судових експертиз для встановлення факту недотримання підрядником технічних норм при здійсненні будівництва відповідних фортифікаційних споруд і розмірів спричинених державі матеріальних збитків у наслідок вчинення кримінальних правопорушень, які є предметом дослідження у даному кримінальному провадженні.

З урахуванням наведеного, приймаючи до уваги той факт, що долучення до матеріалів кримінального провадження копій відповідної технічної документації та подальше здійснення їх експертного дослідження може спричинити обґрунтовані підозри у належності та допустимості зібраних на їх підставі доказів та висновків експертів, в тому числі можливості використання їх як доказів у суді, досудовим розслідуванням здобуто достатньо підстав для отримання тимчасового доступу та виїмки оригіналів вищевказаних документів.

Крім того, враховуючи той факт, що на даній стадії досудового розслідування коло осіб причетних до вищевказаних кримінальних правопорушень або зацікавлених у його результатах не встановлено, існує достатньо підстав вважати, що службові особи Рівненської ОДА, будучи повідомленими про факт звернення органу досудового розслідування до суду з метою отримання дозволу на тимчасовий доступ та вилучення оригіналів вищезазначених документів, можуть вчинити дії направлені на знищення, приховування або їх підміну, діючи у власних інтересах або інтересах третіх осіб. У звязку з цим, судовий розгляд даного клопотання доцільно здійснити без виклику осіб у володінні яких перебувають документи тимчасовий доступ та вилучення яких планується отримати.

Враховуючи те, що вищевказані речі і документи знаходяться у Рівненській ОДА, розташованій за адресою: м. Рівне, Майдан Просвіти, 1, тобто на території іншої адміністративно-територіальної одиниці відносно місця знаходження органу досудового розслідування, що потребує використання певного обсягу часу на підготовку та виконання ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей і документів та їх виїмку, наявна обґрунтована необхідність у встановленні максимального строку дії ухвали, тобто один місяць з дня її постановлення.

У судовому засіданні прокурор просив клопотання задовольнити.

Ч. 2 ст. 163 КПК України передбачено, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність надання тимчасового доступу до документів, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016051100000144 від 29.02.2016 за фактом замаху невстановленими службовими особами обласних державних адміністрацій регіонів України на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво взводних опорних пунктів в зоні проведення антитерористичної операції, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.

Судом встановлено, що є достатні підстави вважати, що оригінали документів, а саме: проектні документи - робочої документації, робочі проекти, технічні рішення до робочої документації; виконавчі документи декларації, проекти виконаних робіт, загальні журнали робіт, журнали зварювальних робіт, акти огляду прихованих робіт, сертифікати на матеріали, декларації про готовність об'єктів до експлуатації, експертні звіти, договори підряду, зведені розрахунки, договірні ціни, розрахунки до договірної ціни (локальних кошторисів, відомостей ресурсів, загальновиробничих витрат), договори на технічний нагляд, договори на виконання авторського надзору, договори на виконання проектних робіт; платіжні документи - довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати КБ-3, акти приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в, підсумкові відомості ресурсів, розрахунки загальновиробничих витрат до локального кошторису, акти виконаних робіт на виконання технічного нагляду щодо фортифікаційних споруд (взводних опорних пунктів), акти прийняття-передачі споруд взводних опорних пунктів між Міністерством оборони України та Рівненською обласною державною адміністрацією з додатками, які споруджені Рівненською обласною державною адміністрацією на виконання Постанови КМУ № 107, перебувають у володінні Рівненської обласної державної адміністрації, розташованої за адресою: м. Рівне, Майдан Просвіти, 1.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Прокурором доведено, що інформація, яка міститься в зазначених документах, сама по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, а тому, суд прийшов до висновку про задоволення клопотання.

Керуючись ст.ст.159-166, 309 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил АТО ОСОБА_1, про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні Рівненської обласної державної адміністрації, задовольнити.

Надати начальнику слідчого відділу слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_7, заступнику начальника вказаного відділу ОСОБА_8, слідчим цього відділу ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_15, заступнику начальника вказаного відділу ОСОБА_16, прокурорам цього відділу ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_1, слідчим військової прокуратури Рівненського гарнізону ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, вичерпний обсяг технічної документації та усіх супровідних до цих документів, а саме: проектних документів - робочої документації, робочих проектів, технічних рішень до робочої документації; виконавчих документів декларацій, проектів виконання робіт, загальних журналів робіт, журналів зварювальних робіт, актів огляду прихованих робіт, сертифікатів на матеріали, декларацій про готовність об'єктів до експлуатації, експертних звітів, договорів підряду, зведених розрахунків, договірних цін, розрахунків до договірної ціни (локальних кошторисів, відомостей ресурсів, загальновиробничих витрат), договорів на технічний нагляд, договорів на виконання авторського надзору, договорів на виконання проектних робіт; платіжних документів - довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати КБ-3, актів приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в, підсумкових відомостей ресурсів, розрахунків загальновиробничих витрат до локального кошторису, актів виконаних робіт на виконання технічного нагляду щодо фортифікаційних споруд (взводних опорних пунктів), актів прийняття-передачі споруд взводних опорних пунктів між Міністерством оборони України та Рівненською обласною державною адміністрацією з додатками, які споруджені Рівненською обласною державною адміністрацією на виконання Постанови КМУ № 107, що перебувають у володінні посадових осіб Рівненської обласної державної адміністрації, розташованої за адресою: м. Рівне, Майдан Просвіти, 1.

Дати розпорядження посадовим особам Рівненської обласної державної адміністрації, розташованої за адресою: м. Рівне, Майдан Просвіти, 1, надати начальнику слідчого відділу слідчого управління військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_7, заступнику начальника вказаного відділу ОСОБА_8, слідчим цього відділу ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_15, заступнику начальника вказаного відділу ОСОБА_16, прокурорам цього відділу ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_1, слідчим військової прокуратури Рівненського гарнізону ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, тимчасовий доступ до оригіналів документів, вичерпний обсяг технічної документації та усіх супровідних до цих документів, а саме: проектних документів - робочої документації, робочих проектів, технічних рішень до робочої документації; виконавчих документів декларацій, проектів виконання робіт, загальних журналів робіт, журналів зварювальних робіт, актів огляду прихованих робіт, сертифікатів на матеріали, декларацій про готовність об'єктів до експлуатації, експертних звітів, договорів підряду, зведених розрахунків, договірних цін, розрахунків до договірної ціни (локальних кошторисів, відомостей ресурсів, загальновиробничих витрат), договорів на технічний нагляд, договорів на виконання авторського надзору, договорів на виконання проектних робіт; платіжних документів - довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати КБ-3, актів приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в, підсумкових відомостей ресурсів, розрахунків загальновиробничих витрат до локального кошторису, актів виконаних робіт на виконання технічного нагляду щодо фортифікаційних споруд (взводних опорних пунктів), актів прийняття-передачі споруд взводних опорних пунктів між Міністерством оборони України та Рівненською обласною державною адміністрацією з додатками, які споруджені Рівненською обласною державною адміністрацією на виконання Постанови КМУ № 107, з можливістю вилучити їх оригінали.

Строк дії ухвали встановити до 30 листопада 2017 року.

Розяснити, що згідно ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Краматорського міського

суду Донецької області ОСОБА_24