Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 34/21909.07.08 За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «А.В.С.» до1. Київської міської ради; 2. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації); провизнання права на оренду земельної ділянки та визнання договору оренди земельної ділянки укладеним
СуддяСташків Р.Б.
Представники: від позивача Ситнік В.В., представник за дов. №08/07-2008 від 08.07.2008 від відповідача-1 Шадевська Ж.Е., гол. спец., дов. №225-КР-548 від 26.06.2008
від відповідача-2 Рогожинська І.В., гол. спец., дов. №06-34/36110 від 02.11.2007 СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду м. Києва з позовною заявою до Київської міської ради, в якій просить прийняти рішення, відповідно до якого: визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю «А.В.С.»(далі ТОВ «А.В.С.») на оренду земельної ділянки на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва згідно з проектом відведення та висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві; вважати укладеним договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва між ТОВ «А.В.С.»та Київською міською радою (далі Київрада) в редакції, яка підписана ТОВ «А.В.С.»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 та вважати переданою дану земельну ділянку на умовах, викладених у договорі, з моменту набрання чинності судовим рішенням, а також до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі Головного управління земельних ресурсів) з вимогою зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками до нього, між Орендодавцем Київською міською радою та орендарем ТОВ «А.В.С.», у встановленому порядку.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.06.2008 порушено провадження у справі № 34/219, розгляд справи було призначено на 09.07.2008.
У судовому засіданні 09.07.2008 позивач, врахувавши зміни у законодавстві, уточнив позовні вимоги та просив суд вважати пункт 4.2 договору оренди, що викладений в пункті третьому прохальної частини позовної заяви, котрий позивач просить вважати укладеним, викладеним в наступній редакції: «4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (три) відсотка від її нормативної грошової оцінки».
Київрада позов не визнала. Свої заперечення проти позову мотивувала тим, що Київрада є колегіальним органом, який приймає нормативні та інші акти у формі рішень на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради в порядку, визначеному статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». На даний момент спірний договір оренди земельної ділянки Київрадою не підписаний, оскільки сесія Київради не скликалася і, відповідно, відповідне рішення Київрадою не приймалося, а відтак відсутнє волевиявлення однієї із сторін договору.
Головне управління земельних ресурсів проти позову заперечувало з тих підстав, що воно не порушувало законні права та інтереси позивача, оскільки до Головного управління земельних ресурсів позивач з належним чином оформленою довіреністю та з підписаним обома сторонами договором оренди земельної ділянки по вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва з приводу державної реєстрації зазначеного договору не звертався.
За таких обставин, суд не вбачає за необхідне відкладати розгляд справи та відповідно до статті 75 Господарсько процесуального кодексу України (далі ГПК України) здійснює її розгляд за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
22.03.2007 року позивач звернувся до Київради з клопотанням про виділення в оренду земельної ділянки на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі клопотання позивача, відповідно до рішення Київради від 15 липня 2004 року №457/1867, було отримано згоду Київського міського голови від 01.06.2007 року № Д-2825 на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом.
На підставі зазначеної згоди, позивач замовив розробку відповідного проекту відведення у ТОВ «Епоха-Гео», яке має відповідні ліцензії на землевпорядні роботи.
Також Головним управлінням земельних ресурсів ТОВ «Епоха-Гео»було видано технічні умови від 23.07.2007 року на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Судом було встановлено, що в результаті роботи ТОВ «Епоха-Гео», було підготовлено проект відведення земельних ділянок ТОВ «А.В.С.»для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва.
Відповідно до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Судом встановлено, що на виконання зазначених вимог, відповідно до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України зазначений проект відведення був погоджений із відповідними органами, про що свідчать їх позитивні висновки.
Також судом встановлено, що даний проект відведення відповідно до вимог Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»пройшов державну експертизу в Головному управлінні земельних ресурсів, про що свідчить позитивний висновок державної землевпорядної експертизи від 14.03.2008 року №103/06-07.
Всі вищезазначені документи знаходяться в матеріалах кадастрової справи № Д-2825, яка сформована у Головному управлінні земельних ресурсів за результатами підготовки проекту відведення земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва.
Також судом встановлено, що згідно реєстраційного посвідчення Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна на вказаній земельній ділянці розташовані нежилі будівлі, які зареєстровані на праві власності за позивачем.
Статтею 377 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Крім цього, частинами 1 та 2 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що державна адміністрація або сільська, селищна, міська ради у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Таким чином, виходячи із зазначених норм, при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства рада (в даному випадку Київрада) приймає рішення про передачу земельної ділянки.
Одним із принципів земельного законодавства, який визначений статті 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.
З матеріалів справи вбачається, що землевпорядною організацією (ТОВ «Епоха-Гео»), яку позивач залучив, було забезпечено передачу проекту відведення зазначеної земельної ділянки в установленому порядку до Головного управління земельних ресурсів (стаття 20 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві рішення Київської міської ради від 15 липня 2004 р. N 457/1867).
Таким чином, позивачем було вчинено всі необхідні дії, встановлені законодавством та рішеннями Київради на оформлення землі.
З матеріалів справи також вбачається, що на виконання вимог Господарського кодексу України, позивач письмово звернувся до Київради з листом (вих. № 34/08 від 12.05.2008 року) про укладення договору оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва, надіславши два примірники підписаних з свого боку договору оренди вказаної земельної ділянки. На вказане звернення, за дорученням заступника Київського міського голови-секретаря Київради від 13.05.2008 року № 18699, позивачем отримано відповідь Головного управління земельних ресурсів (№ 05-358/20128 від 28.05.2008 року) про те, що Київрада не розглянула питання про передачу ТОВ «А.В.С.»вказаної земельної ділянки в оренду, а тому підстав для укладання договору немає.
Відповідно до частини 3 статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України та статті 15 Закону України «Про оренду землі»ТОВ «А.В.С.»вчинило всі передбачені законодавством дії, спрямовані на оформлення землі.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України (далі ГК України), цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 181 ГК України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками (частина 1). Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (частина 2).
ТОВ «А.В.С.»було вчинено всі необхідні дії, встановлені законодавством та рішеннями Київради на оформлення землі.
Проект відведення земельної ділянки в установленому порядку було передано до Головного управління земельних ресурсів.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «А.В.С.»звернулось до Київради з листом укласти договір оренди земельної ділянки та надіслало підписаний зі свого боку договір у двох примірниках, якій відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі», проекту відведення та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220.
Частиною третьою статті 181 ГК України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні у двадцяти денний строк після одержання договору.
Відповідно до частини 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Аналогічні положення містяться й у частинах 2, 3 статті 180 ГК України.
Частиною 2 статті 638 ЦК України передбачено, що договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття (частина 1 статті 641 ЦК України).
Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (частина 1 статті 642 ЦК України).
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором (частина 4 статті 181 ГК України).
Однак, договір оренди земельної ділянки Київрадою не підписний та не повернутий із зауваженнями ТОВ «А.В.С.».
Судом не приймаються заперечення Київради, оскільки ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, яка була надана позивачем до суду, Київрадою надано не було.
На день судового засідання з боку Київради не надано жодних зауважень до договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частиною 1 статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право користування посвідчується договором оренди землі.
Враховуючи те, що одна із сторін ухиляється від укладання договору, чим порушує право на оренду землі іншої сторони, то захист прав та інтересів останньої підлягає захисту шляхом визнання договору оренди земельної ділянки укладеним у редакції запропонованої позивачем.
Щодо Головного управління земельних ресурсів, слід зазначити, що відповідно до статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року №433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві»Головному управлінню земельних ресурсів доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту «з»статті 9 та пункту «є»статті 184 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачі доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надали.
З огляду на вищевикладене, судом вбачаються обґрунтовані вимоги позивача до Київради та Головного управління земельних ресурсів, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
І. Позов задовольнити повністю.
ІІ. Визнати право Товариства «А.В.С.»на оренду земельної ділянки на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва згідно з проектом відведення та висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві».
ІІІ. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом на вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю «А.В.С.»та Київською міською радою вважати укладеним в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «А.В.С.», та передати дану земельну ділянку на умовах, викладених у нижчезазначеному договорі, з моменту набрання чинності судовим рішенням:
«ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) далі у тексті «Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «А.В.С.»(код ЄДРПОУ 32348227, м. Київ, вул. Пирогова, 6 „а” зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.12.2002 року за № 10741050008008683) далі у тексті«Орендар», в особі директора Дунди Олега Андрійовича, що діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі обєкт оренди або Земельна ділянка), визначену цим Договором.
2. Обєкт оренди
2.1. Обєктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування вул. Анрі Барбюса, 37/1 у Печерському районі м. Києва;
- розмір 1747 кв. м.;
- цільове призначення для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного комплексу з центром сімейного дозвілля та підземним паркінгом;
- кадастровий номер 8000000000:79:047:0009.
2.2. Нормативна грошова оцінка Земельної ділянки - згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 10 (десять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянкувстановлюється у розмірі 3 (три) відсотка від її нормативної грошової оцінки.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33219812700007, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Печерському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077922. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що повязані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобовязується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо
використання земельної ділянки
5.1. Умови збереження стану обєкта оренди:
- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не повязана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки у звязку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар;
5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Земельна ділянка є переданою з моменту державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обовязки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- дострокового розірвання цього Договору;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобовязаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обовязків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.
8.4. Орендар зобовязаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором та державної реєстрації Договору;
- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- забезпечити вільний доступ до Земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- проектом будівництва обєкта житлово-офісного комплексу передбачити місця постійного зберігання автотранспорту (крім відкритих автостоянок) із кількістю машиномісць відповідно до державних будівельних норм;
- у складі проекту будівництва виконати розрахунки щодо забезпеченості населення обєктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, обєкти охорони здоровя, тощо) і передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлового будинку;
- завершити забудову Земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки;
- питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 №271/431 „Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва”;
- передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 20% загальної площі квартир в цих будинках (крім службового житла) на підставі пункту 38 рішення Київської міської ради від 17.01.2008 № 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік";
- сплатити до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету міста Києва на розвиток житлового будівництва до моменту здачі в експлуатацію збудованої житлової площі кошти в розмірі 5% витрат з будівництва загальної площі цих будинків, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Міністерством регіонального розвитку і будівництва України для міста Києва станом на день оплати, в якому проводиться оплата, на підставі пункту 39 рішення Київської міської ради від 17.01.2008 № 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік";
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 18.01.2008 № 09-1007, Київської міської санепідемстанції від 18.09.2007 № 1579, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 17.09.2007 № 05-08/6790, Державної служби з питань національної культурної спадщини від 12.09.2007 № 22-2264/35, Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації від 26.02.2008 № 05-2839.
-у пятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обовязки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, повязані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3.Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та орендаря;
- ліквідації юридичної особи орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі коли Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам;
11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обовязків, визначених у пунктах 8.4 та 5.1 цього Договору.
11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.
11.7. Поновлення Договору:
- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обовязків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобовязаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обовязку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобовязаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9.Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів
12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обовязків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда земельної ділянки
13.1. Орендар має право передати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3.Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник для зберігання у Орендаря, один для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
14.2. Невідємною частиною цього Договору є:
- план земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
- акт приймання-передачі земельної ділянки;
Орендодавець Київська міська рада
Орендар ТОВ «А.В.С.»
IV. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невідємною частиною, між Орендодавцем Київською міською радою та орендарем товариством з обмеженою відповідальністю «А.В.С.» у встановленому порядку.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
СуддяР.Б. Сташків