
Справа №766/8719/17
н/п 1-кс/766/3776/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2020 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гонтар Д.О., за участю секретаря Звади О.М., розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС 1-го відділення СВ Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта юстиції Владімірцева А.В. про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42014000000001194 від 24.10.2014 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий в особливо важливих справах 1-го відділення слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старший лейтенант юстиції Владімірцев А.В. звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405), яке належить компанії «БЕЛЛАТРІКС ШИПІНГ ЛТД» («BELLATRIX SHIPPING LТD», м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2), шляхом тимчасової заборони користування та розпорядження цим майном.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим відділом ГУ СБУ в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000001194 від 24.10.2014 із попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що судна під прапорами іноземних держав, в порушення вимог законів України «Про державний кордон України», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», постанови Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 «Про затвердження Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», Наказу Міністерства Інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів» (набув чинності 15.07.2014), здійснюють заходження на тимчасово окуповану територію України – АР Крим (до закритих Україною портів Кримського півострову для розвантаження та завантаження різного роду вантажів), а також періодично проходять у закритих портах Кримського півострову інспекції та перевірки (зокрема «порт-стейт-контролю») відповідно до Чорноморського меморандуму «MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON PORT STATE CONTROL IN THE BLACK SEA REGION».
На сьогоднішній день правовий режим функціонування Криму в умовах окупації визначено у Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (від 15 квітня 2014 року № 1207-VII).
Згідно з частино 2 і 3 статті 9 цього Закону України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (Конституцією та законами України); будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що в`їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в`їзду-виїзду.
Порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367. Відповідно до пункту 3 цього Порядку в`їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти, зокрема іноземців та осіб без громадянства – за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України або територіальним підрозділом Державної міграційної служби України у Новотроїцькому чи Генічеському районі Херсонської області.
За порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї встановлено кримінальну відповідальність (стаття 332-1 Кримінального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення його положень державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту, у тому числі, законних інтересів держави Україна.
Керуючись частиною 2 статті 17 зазначеного вище Закону України прокуратура Автономної Республіки Крим, Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) та інші державні органи вживають всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, нормами міжнародного права, для якнайшвидшого звільнення території України від окупації, відновлення цілісності та суверенності держави, відновлення порушених внаслідок окупації прав і свобод людини і громадянина на всій території України.
Заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь розглядається Україною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден.
Відповідно до п. 4.3 Меморандуму про взаєморозуміння щодо контролю державою порту у Чорноморському регіоні від 19.04.2002 Чорноморська інформаційна система («ЧМІС» / «Black Sea Information System» / «BSIS») засновується в м. Новоросійськ (Російська Федерація) для обміну інформацією стосовно інспектування Державою порту з метою: зробити інформацію національних морських Адміністрацій щодо огляду суден в інших регіональних портах доступною, для того, щоб допомогти їм у виборі суден під іноземним прапором для інспектування і в здійсненні контролю Державою порту на відібраних суднах; забезпечити ефективні засоби обміну інформацією щодо контролю Державою порту в регіоні.
Вищевказаним Меморандумом також визначено регламент Секретаріату – неприбуткового органу, розташованого у Стамбулі (Туреччина), яким встановлено, зокрема, обов`язок Секретаріату вести нагляд за комп`ютеризованою Чорноморською інформаційною системою («BSIS»).
Разом з тим, на даний час Чорноморська інформаційна система фактично знаходиться у м. Москва (РФ), і офіційний сайт, що містить відомості та акти перевірок «порт-стейт-контролю» («PSC») суден, в тому числі ряду суден-порушників, розробляється та адмініструється країною-агресором (http://www.bsmou.org/database).
Також до Чорноморської інформаційної системи («Black Sea Information System») внесено ряд змін, що стосуються проходження суднами-порушниками «PSC» на тимчасово окупованій території України – в закритих портах Автономної Республіки Крим. Зокрема, сфальсифіковано акти проходження «порт-стейт-контролю» у закритому Україною порту «Керч» судном «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405).
В рамках даного кримінального провадження досліджуються обставини неодноразового порушення невстановленими особами з числа членів екіпажу морського судна «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405) порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, за попередньою змовою між собою.
Вказане судно в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї 07.06.2018 здійснило захід в закритий морський порт «Комиш-Бурун» (м. Керч, АР Крим)
Встановлено, що судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405) належить судноплавній компанії «БЕЛЛАТРІКС ШИПІНГ ЛТД» («BELLATRIX SHIPPING LТD»), менеджером судна є компанія «МД ШИПІНГ СО» («MD SHIPPING СО»), судновласник i менеджер судна знаходяться за однією адресою: Україна, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2.
01.06.2018 вказане судно зайшло до порту «Самсун» (Туреччина) під завантаження вантажу клінкера. 05.06.2018 після завантаження судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX») вийшло з порту «Самсун», вказавши напрямок руху порт «Азов» (РФ), осадка 4,1 м.
До Керченської протоки судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX») зайшло 07.06.2018, зупинило рух, після чого капітаном судна було вимкнено автоматичну ідентифікаційну систему моніторингу суден АІС з метою приховання здійснення заходу до закритого морського порту на тимчасово окупованій території України – АР Крим. В закритому морському порту «Комиш-Бурун» (м. Керч, АР Крим) судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX») розвантажило близько 330 тон вантажу клінкера. Після виходу судна з порту «Комиш-Бурун», у Керченській протоці, останнє ввімкнуло автоматичну ідентифікаційну систему моніторингу суден АІС, і продовжило рух в напрямку заявленого порту «Азов» (РФ).
Згідно «Графика движения и расстановки судов по Морскому порту Керчь» с 15:00 06.06.2018 по 15:00 07.06.2018 судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX») зайшло до порту «Комиш Бурун» на причал № 4 07.06.2018 о 10 год. 30 хв. для розвантаження вантажу клінкера.
Відповідно до даних з офіційного сайту Регістру судноплавства України (http://shipregister.ua) та з офіційного сайту «Equasis» (Європейської інформаційної системи з якості судноплавства) (http://www.equasis.org) власником судна є компанія з адресою для листування в місті Одеса: «БЕЛЛАТРІКС ШИПІНГ ЛТД» («BELLATRIX SHIPPING LТD», м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2).
Таким чином, судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405) було засобом/знаряддям вчинення злочину, передбаченого ст. 332-1 КК України, речі та документи, наявні на судні містять відомості, які можуть бути використані як докази фактів та обставин, що встановлюються в рамках кримінального провадження.
Враховуючи викладене, з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження вказаного майна, слідчий просить клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, зі змісту якої вбачається, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить розглянути клопотання за його відсутності, додаткових пояснень до клопотання не має.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
У відповідності до ч. 5 ст. 171 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Згідно ч. 7 ст. 237 КПК України, вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України, клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405), є засобом та предметом вчинення злочину, має значення для кримінального провадження, так як зберегло на собі сліди злочину, містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто містить ознаки речових доказів, зазначених в ст. 98 КПК України, та відповідно до постанови про визнання речовими доказами, долучення їх до матеріалів кримінального провадження та визначення їх місця зберігання від 02.04.2020 р. судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405) визнане речовим доказом в рамках кримінального провадження №42014000000001194 від 24.10.2014 року.
Також слідчий суддя вважає за необхідне заборонити користуватися та розпоряджатися зазначеним майном, оскільки існує можливість приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, передачі вищезазначеного майна.
Керуючись ст.ст. 98, 131, 132, 167, 170-173 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого в ОВС 1-го відділення СВ Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта юстиції Владімірцева А.В. про накладення арешту на майно – задовольнити.
Накласти арешт на судно судно «БЕЛЛАТРІКС» («BELLATRIX», IMO: 8230405), яке належить компанії «БЕЛЛАТРІКС ШИПІНГ ЛТД» («BELLATRIX SHIPPING LТD», м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2), заборонивши користуватися та розпоряджатися вказаним майном.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання подається слідчому судді.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддяД. О. Гонтар