Постанова № 7637593, 10.12.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
2а-5101/09/1370
Номер документу
7637593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2009 року Справа № 2а-5101/09/1370

13 год. 20 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2, зал № 9

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Москаля Р.М., при секретарі Козьмін А.М., за участю представника позивача Заставного А.І., представника відповідача Людкевич Р.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Кредобанк» до державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Стебницька міська рада, про скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Кредобанк» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області. Просить суд визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.05.2009 року № 0000222305 /0, яким позивачу визначено податкове зобовязання по земельному податку в сумі 3675,82 грн., в т.ч. 275,82 грн. основного платежу, 3400 грн. штрафна санкція. Позивач стверджує, що законних підстав для сплати земельного податку у позивача не було, оскільки у державному земельному кадастрі відсутні відомості про те, що земельна ділянка, розташована за адресою м. Стебник, вул. Мельника, 2, є власністю чи перебуває у користуванні ВАТ «Кредобанк». Відтак, рішення податкового органу про нарахування податку на землю є безпідставним. Позивачем вживалися заходи для оформлення договору оренди на згадану земельну ділянку, в т.ч. він звертався з відповідною заявою до Стебницької міської ради, замовив та оплатив техдокументацію, проте рішення про надання земельної ділянки в оренду органом місцевого самоврядування з невідомих причин не прийнято. Представник позивача позов підтримав з тих же підстав та просив його задовольнити.

Відповідач позовні вимоги заперечує. Представник пояснив, що згідно ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на житловий будинок, будівлю або споруду переходить і право власності на земельну ділянку. Там же також зазначено, якщо будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій в користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля або споруда. В приміщенні, яке знаходиться за адресою м. Стебник, вул. Мельника, 2, проводить свою діяльність безбалансове відділення №1 м. Стебника Дрогобицької філії ВАТ «Кредобанк», тому рішення відповідача, винесене за наслідками проведеної перевірки ВАТ «Кредобанк» про несплату земельного податку є правомірним. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухав пояснення представників сторін, розглянув матеріали справи, повно та всебічно дослідив долучені до неї докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначено законом України «Про плату за землю» (далі Закон). Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» визначеного об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а платниками - власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, в тому числі орендарі, тобто безпосередньо ті суб'єкти господарювання, яким земельні ділянки передані у власність або надані в користування, в тому числі на умовах оренди.

Відповідно до вимог ст. ст. 13, 15 Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності договір оренди такої земельної ділянки. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою, або свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 193 та ст. 194 Земельного кодексу України, єдиною державною системою земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів є державний земельний кадастр. Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Судом встановлено, що державна податкова інспекція у Дрогобицькому районі Львівської області провела планову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності Дрогобицької філії ВАТ «Кредобанк» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року. Результати зазначеної перевірки відображено у акті №386/22-007/20827581 від 21.05.2009 року, у висновках якого зазначено, що ВАТ «Кредобанк» на підставі договору купівлі-продажу від 14.03.2007р. №310 отримав у власність від Територіальної громади м. Стебник в особі Стебницької міської ради нежитлове приміщення, розташоване за адресою: Львівська область, м. Стебник, вул. Мельника, 2. В цьому ж приміщенні проводить свою діяльність безбалансове Відділення №1 м. Стебника Дрогобицької філії ВАТ «Кредобанк», яке всупереч вимогам ст. 2, 14, 15, 17 Закону України «Про плату за землю» у період з другого півріччя 2007 р. по 2008 р. не нараховувало та не сплатило земельного податку за ділянку, на якій розміщена ця ж будівля.

На підставі цього акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 28.05.2009 року №0000222305/0, яким визначено податкове зобов'язання позивача по земельному податку в сумі 3675,82 грн., в т.ч. 275,82 грн. за основним платежем, 3400 грн. штрафна (фінансова) санкція.

Як встановлено статтею 120 Земельного кодексу України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені без зміни її цільового призначення, у розмірах встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на ту частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Враховуючи положення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України щодо виникнення права на земельну ділянку та документів, що посвідчують це право, до субєкта, який придбав будівлю, переходить право власності чи користування на земельну ділянку, яке повинно бути оформлено згідно вимог чинного законодавства. До такого оформлення правовстановлюючих документів на землю, попередній власник землі сплачує земельний податок, якщо інше не обумовлено договором купівлі-продажу. У договорі купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу від 14.03.2007р., на підставі якого ВАТ «Кредобанк» набуло право власності на нежитлове приміщення в м. Стебник по вул. Мельника, 2, не обумовлено (взагалі не згадується) переходу до покупця права власності/користування земельною ділянкою, на якій розміщена будівлі, не вказується її розмір, не обумовлюється питання сплати земельного податку.

Оскільки законом чітко вказано, що підставою для нарахування земельного податку, є дані земельного кадастру, на вимогу суду позивач надав: довідку № б/н від 09 грудня 2009 року, видану Дрогобицьким міським відділом Львівської регіональної філії центру державного земельного кадастру на запит відповідача, згідно якої у державному реєстрі земель відсутні відомості про реєстрацію земельних ділянок за вже згаданою вище адресою, та довідку управління Держкомзему у м. Дрогобич від 25.11.2009 р. № 2985, згідно з якою земельна ділянка з 01.07.2007 р. по 31.12.2008 р. за ВАТ «Кредобанк» не зареєстрована.

Враховуючи вищезазначене, висновки відповідача про безпідставне не нарахування та несплату ВАТ «Кредобанк» земельного податку за користування земельною ділянкою, на якій розташовано належну банку будівлю, є безпідставними та не ґрунтуються на законі. Адже за позивачем не оформлено право власності, користування чи оренди на земельну ділянку в м. Стебник по вул. Мельника, 2; такий його обовязок не обумовлено договором купівлі-продажу нежитлового приміщення; дані про згадану земельну ділянку взагалі відсутні в державному земельному кадастрі. Позивач також надав суду докази вчинення дій для оформлення права оренди на згадану земельну ділянку (заява банку від 15.10.2007р., зареєстрована в Стебницькій міській раді за №1179 17.10.2007р.). Проте таке оформлене з незалежних від позивача причин не завершене. Залучена до участі у справі у якості третьої особи Стебницька міська рада пояснень щодо причин такого тривалого вирішення питання про укладення договору оренди з банком суду не надала.

Згідно положень ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд констатує, що відповідач не надав визначених законом належних та допустимих доказів на обґрунтування спірного рішення.

Отже, рішення ДПІ у Дрогобицькому районі про визначення податкового зобовязання по земельному податку від 28.05.2009 р. суперечить нормам чинного законодавства та є протиправним. Відповідно до вимог ст. 162 КАС протиправне рішення субєкта владних повноважень скасовується судом.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ст. 94 КАС України суд присуджує на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 3,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70-72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.05.2009 року № 0000222305/0.

Стягнути з Державного бюджету України на корись відкритого акціонерного товариства «Кредобанк» (м. Львів, вул. Сахарова, 78, ідентифікаційний код юридичної особи 09807862) судовий збір в сумі 3 (три) гривні 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Москаль Р.М.

Постанова складена у повному обсязі 16 грудня 2009 року.