Постанова № 7637607, 25.11.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2009
Номер справи
2а-5386/09/1370
Номер документу
7637607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа 2а-5386/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2009 року м.Львів

14 год. 30 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Коморного О.І.,

секретар - Бредіхіна Н.О.,

з участю

представника позивача Миць О.О.

представника відповідача Гнідець Б.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом міського комунального підприємства «Золочівтеплоенерго» до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення

в с т а н о в и в:

Позивач, міське комунальне підприємство «Золочівтеплоенерго» звернувся до суду з позовом до відповідача, Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податкових зобовязань з податку на додану вартість.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у поданому письмовому запереченні, порушень прав позивача не вбачає, просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини справи, повно і всебічно оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідачем 14.05.2009 року проведено невиїзну документальну перевірку МКП «Золочівтеплоенерго» з питань дотримання вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, про що складено акт № 6/15-212/20808336.

Перевіркою встановлено, що згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень 2008р. (вх.№10185 від 19.05.2008), травень 2008р. (вх.№11029 від 19.06.2008). червень 2008р. (вх.№14142 від 18.07.2008) та липень 2008р. (вх.№16957 від 18.08 2008), поданих МКП „ЗОЛОЧІВТЕПЛОЕНЕРГО" до ДПІ у Золочівському районі задекларовано суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет (р.27 декларації) в таких розмірах : Квітень 2008 року - 45263 грн.; Травень 2008 року - 14234 грн.; Червень 2008 року - 8193 грн.; Липень 2008 року - 4313 грн.

У акті перевірки відповідачем констатовано, що згідно даних картки особового рахунку платника, МКП „ЗОЛОЧІВТЕПЛОЕНЕРГО" проводило сплату узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість з порушенням граничного терміну встановленого п. п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме - несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість по податкових деклараціях за квітень, травень, червень та липень 2008 року.

Оскільки пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, відповідачем зроблено висновок, що МКП „ЗОЛОЧІВТЕПЛОЕНЕРГО" сплатило узгоджену суму податкового зобов'язання, визначеного у вказаних вище деклараціях із затримкою, що є більшою 90 календарних днів. Розрахунок наведено у додатку № 1.

На підставі вказаного акту ДПІ у Золочівському районі надіслано міському комунальному підприємству «Золочівтеплоенерго» податкове повідомлення-рішення від 19.05.2009р. № 0000081600/0 про обов'язок сплатити штраф у розмірі 50% за прострочення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість. Розмір штрафу - 36 001,50 грн. Вручено 19.05.2009 року.

Проте із зазначеним висновком відповідача та винесеним податковим-повідомленням рішенням не можна погодитись з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4.1.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 - III від 21.12.2000р. (далі Закон №2181) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно п.5.1 ст.5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3.1. ст. 5 Закону № 2181 передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Згідно п.4.1.4 ст.4 цього закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітної (податкового) місяця.

Згідно з п.4.1.5. ст.4 Закону №2181 якщо останній день строку подані податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційні (банківський) день.

Відповідно до долучених до матеріалів справи копій податкових декларацій, вбачається, що такі подані платником, міським комунальне підприємством «Золочівтеплоенерго», за звітний податковий період - квітень 2008 року - 19 травня 2008 року, за звітний податковий період - травень 2008 року - 18 червня 2008 року, за звітний податковий період - червень 2008 року -16 липня 2008 року, та за звітний податковий період - липень 2008 року -18 серпня 2008 року, таким чином не пропущено строку подання податкові декларацій.

У вищезазначених податкових деклараціях визначені наступні суми податку на додану вартість, що підлягають сплаті:

податкова декларація за квітень 2008 року - 45 263 грн.;

податкова декларація за травень 2008 року - 14 234 грн.;

податкова декларація за червень 2008 року - 8 193 грн.;

податкова декларація за липень 2008 року - 4 313 грн.;

Вказані у податкових деклараціях податкові зобовязання вважаються узгодженими з часу подання таких податкових декларацій.

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 граничний термін сплати узгодженої суми податкового зобов'язання становить відповідно: Квітень 2008 року - 30.05.2008; Травень 2008 року - 01.07.2008; Червень 2008 року - 30.07.2008; Липень 2008 року - 01.09.2008.

Як вбачається із долучених до матеріалів справи копій платіжних доручень, узгоджене податкове зобов'язання за квітень 2008 року в сумі 45263 грн. оплачено платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено: «ПДВ за квітень 2008р.»: № 432 від 14.05.2008р. - 500,00 грн.; №443 від 19.05.2008р. - 1000,00 грн.; № 444 від 20.05.2008р. - 1000,00 грн.; №456 від 21.05.2008р.- 1000,00 грн.; № 462 від 22.05.2008р. - 10000,00 грн.; №477 від 26.05.2008р. - 10000,00 грн.; № 479 від 27.05.2008р. - 9000,00 грн.; №487 від 28.05.2008р. - 8 000,00 грн.; № 488 від 29.05.2008р. - 4700,00 грн.; № 489 від 29.05.2008р. - 300,00 грн.

Таким чином, визначене у податковій декларації податкове зобов'язання за квітень 2008 року в сумі 45263 грн. оплачено в повному обсязі за період з 14 травня до 29 травня 2008 року, тобто не має прострочення оплати, оскільки граничний строк оплати закінчується 30 травня 2008 року.

Узгоджене податкове зобов'язання за травень 2008 року в сумі 14234 грн. оплачено платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено: « ПДВ за травень 2008р.»: №517 від 19.06.2008р. - 1000,00 грн.; №518 від 23.06.2008р. - 1000,00 грн.; №529 від 24.06.2008р. - 1000,00 грн.; №529 від 25.06.2008р. - 2000,00 грн.; №541 від 27.06.2008р. - 2500,00 грн.; № 540 від 27.06.2008р. - 2500,00 грн. Разом 10 000 грн.

Окрім цієї суми, згідно договору про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02 жовтня 2006 року ДПІ у Золочівському районі проведено стягнення із контрагентів МКП «Золочівтеплоенерго» у червні 2008 року в сумі 4234 грн. і зараховано дану суму на погашення податкового боргу (п. 1.4 договору).

Таким чином, податкове зобов'язання за травень 2008 року в сумі 14234 грн. оплачено в повному обсязі починаючи з 19 червня до 27 червня 2008р., тобто в межах граничного строку сплати, який закінчувався 1 липня 2008 року.

Узгоджене податкове зобов'язання за червень 2008 року в сумі 8193 грн. оплачено платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено: «ПДВ за червень 2008р.»:№ 574 від 18.07.2008р. - 500,00 грн.; № 576 від 21.07.2008р. - 1000,00 грн.№578 від 23.07.2008р.- 500,00 грн.; № 580 від 24.07.2008р. - 500,00 грн.; № 588 від 28.07.2008р. - 1000,00 грн.; № 590 від 29.07.2008р. - 1000,00 грн.; № 596 від 30.07.2008р. - 1 000,00 грн.; № 602 від 31.07.2008р. - 1000,00 грн. Разом 6500 грн.

Крім даної суми, згідно договору про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02 жовтня 2006 року ДПІ у Золочівському районі проведено стягнення із контрагентів МКП «Золочівтеплоенерго» у липні 2008 року в сумі 1693 грн. і зараховано дану суму на погашення податкового боргу (п. 1.4 договору).

Таким чином, податкове зобов'язання за червень 2008 року в сумі 8193 грн. оплачено в повному обсязі починаючи з 18 липня до 31 липня 2008р., без прострочення оплати.

Узгоджене податкове зобов'язання за липень 2008 року в сумі 4313 грн. оплачено платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу зазначалось: « ПДВ за липень 2008р.»: № 614 від 12.08.2008р. - 300,00 грн.; №18 від 13.08.2008р. - 300,00 грн.: № 638 від 26.08.2008р. - 1000,00 грн.; № 643 від 27.08.2008р. - 1000,00 грн.; № 655 від 29.08.2008р. - 1200,00 грн. Разом 3 800 грн.

Крім даної суми, згідно договору про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02 жовтня 2006 року ДПІ у Золочівському районі проведено стягнення із контрагентів МКП «Золочівтеплоенерго» у серпні 2008 року в сумі 513 грн. і зараховано дану суму на погашення податкового боргу (п. 1.4 договору).

Отже, податкове зобов'язання за липень 2008 року в сумі 4313 грн. оплачено в повному обсязі починаючи з 12 серпня до 29 серпня 2008р., без прострочення оплати, оскільки граничний строк оплати закінчувався 1 вересня 2008 року.

Зазначені фактичні обставини справи визнаються сторонами, в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, відтак, відповідно до ч.3 ст.72 КАС України, вони можуть не доказуватися перед судом.

Спір між сторонами виник щодо правомірності застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій з огляду на п.7.7 ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": відповідно до якого, "Податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях".

Відповідач свою позицію обгрунтовує тим, що МКП „Золочівтеплоенерго" має тривалий борг перед бюджетами, який погашається по мірі надходження коштів із зарахуванням їх відповідно до п.3.7 Інструкції „Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами ДПС" де вказано: "якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі, то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини)...".

Відповідно до п.6.1.7 Інструкції „Про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій ОДПС" податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов`язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період".

Разом з тим, пунктом 7.7 статті 7 Закону №2181 визначений принцип рівності бюджетних інтересів.

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону №2181 визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 № 679-Х1У "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Отже у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Щодо застосування податковими органами заходів відповідальності за порушення платником податків пункту 7.7 статті 7 Закону, то з аналізу норм Закону, які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкової боргу та податкових зобов'язань, встановленого пунктом 7.7 статті 7 Закону

Відтак, чинним законодавством України не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків уживаються передбачені Законом заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення рішення від 19 травня 2009 року №0000081600/0.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь міського комунального підприємства «Золочівтеплоенерго» (Львівська область м. Золочів, вул.. Шашкевича 28) 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 30.11.2009 р. о 17:00 год.

Суддя Коморний О.І.