Рішення № 72646140, 06.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
815/6786/17
Номер документу
72646140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/6786/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕРУМ» про застосування заходів реагування до ТОВ «НЕРУМ», а саме негайне призупинення господарської діяльності товариства до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулась Державна екологічна інспекція в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕРУМ» про застосування заходів реагування до ТОВ «НЕРУМ», а саме негайне призупинення господарської діяльності товариства до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою суду від 16.01.2018 року було відкрито провадження по справі №815/6786/17 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем в ході перевірки ТОВ «НЕРУМ» було встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Державна екологічна інспекція в Одеській області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652, згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Згідно п.2 Положення, встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

Державною екологічною інспекцією в Одеській області з метою виконання Плану із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, затвердженого наказом Держекоінспекції України №428 від 15.02.2017 року та відповідно до ст.ст.5,7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю» у сфері господарської діяльності, ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652, згідно до наказу Державної екологічної інспекції в Одеській області від 30.11.2017 року №852 (а.с.11) та направлення від 30.11.2017 року №528пр (а.с.10) у період з 01.12.2017 року по 14.12.2017 року, позивачем проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України суб’єктом господарювання ТОВ «НЕРУМ».

Держекоінспекцією в ході перевірки ТОВ «НЕРУМ» було встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». За результатами перевірки було складено Акт №04-12 (а.с.12-52), в якому зафіксовано, що господарська діяльність ТОВ «НЕРУМ» - в порушення норм законодавства України здійснюється без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

01.02.2018 року за (вхід.№2895/18) представник відповідача надав до суду відзив в якому не погоджується із обставинами, що викладені в адміністративному позові позивача із наступних підстав. Статтею 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», закріплено, що суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю); надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб, однак всупереч цього ТОВ «НЕРУМ» було позбавлено в повному обсязі реалізувати свої права, оскільки станом на даний час ні керівнику, ні представнику ТОВ «НЕРУМ» акт №04/12 вручено не було. Також відповідач повідомляє, що 23 вересня 2010 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області ТОВ «НЕРУМ» був виданий дозвіл №5110137500-226 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (а.с.66). Таким чином, на даний час у ТОВ «НЕРУМ» відсутні порушення Закону України «Про охорону атмосферного повітря» і господарська діяльність здійснюється згідно із вимогами чинного законодавства (а.с.64-65).

Позивач – Державна екологічна інспекція в Одеській області 19.02.2018 року за (вхід.№4775/18) надав до суду відповідь на відзив ТОВ «НЕРУМ», оскільки не згоден з наступних підстав. Завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідно до ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Згідно з ч.1 ст.34 України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Компетенцією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища визначено у ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Держекоінспекцію та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки. Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди (ст.50) і зобов’язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки (ст.66). Відповідно до ст.10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з’ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом. Згідно ст.9 Закону «Про охорону атмосферного повітря» для кожного типу пересувних джерел, що експлуатуються на території України, встановлюються нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах» та впливу фізичних факторів цих джерел, які розробляються з урахуванням сучасних технічних рішень щодо зменшення утворення забруднюючих речовин, зниження рівнів впливу фізичних факторів, очищення відпрацьованих газів та економічної доцільності. Державній охороні і регулюванню використання на території України, згідно ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підлягають, крім іншого, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ). Відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави. Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і(або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища. Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані зокрема здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел. Згідно ст.31 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» Державному обліку в галузі охорони атмосферного повітря підлягають об'єкти, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей та на стан атмосферного повітря. Відповідно до вищевикладеного Державна екологічна інспекція в Одеській області просить суд задовольнити позовні вимоги (а.с.77-81).

Листом від 18.01.2018 року за №153/02-40/232 Департамент екології та природних ресурсів (а.с.68) повідомляє, що Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області видано дозвіл ТОВ «НЕРУМ» на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за №5110137500-226 від 23.09.2010 року на об’єкт, який належить до третьої групи терміном дії до 23.09.2015 року.

26.04.2014 року набрав чинності Закон України від 09.04.2014 року №1193-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру». Зокрема, зазначеним законом були внесені зміни до ст.11 та у Прикінцеві положення Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Згідно ч.8 ст.11 Закону (з урахуванням внесених змін) строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до першої групи – сім років, об’єкт якого належить до другої групи – десять років, об’єкт якого належить до третьої групи – необмежений.

Пунктом I розділу IX Прикінцевих положень Закону установлено, що строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до третьої групи, до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» та який на момент набрання чинності зазначеним Законом є дійсним, є необмежений.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що ТОВ «НЕРУМ» належить до третьої групи дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №5110137500-226 від 23.09.2010 року, який є необмежений.

За таких обставин, в задоволенні позовних вимог про застосування заходів реагування до ТОВ «НЕРУМ», а саме негайне призупинення господарської діяльності товариства до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволені позовних вимог Державної екологічної інспекції в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕРУМ» про застосування заходів реагування до ТОВ «НЕРУМ», а саме негайне призупинення господарської діяльності товариства до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Єфіменко К.С.

.