
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №704/1045/2012
25.01.2018 смт.Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області в особі судді:
ОСОБА_1 О. А., при секретарі судових засідань ОСОБА_2, з участю представника скаржника ОСОБА_3, представника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатьскій області ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за скаргою ОСОБА_5, третя особа -Публічне акціонерне товариство "ОСОБА_6 ОСОБА_3", на дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатьскій області ОСОБА_7, субєкта оціночної діяльності ОСОБА_8 та визнання незаконним Звіту про оцінку майна №491-05-17 від 11.10.2017 року,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 20.11.2017 року звернувся в суд з вищезазначеною скаргою, яку мотивував тим, що на виконанні у виконавчій службі перебуває виконавчий документ про стягнення з ОСОБА_5 на користь ПАТ "ОСОБА_6 ОСОБА_3" суми боргу. 09.11.2017 року заявником отримано лист відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби ГТУЮ у Закарпатській області від 25.10.2017 року з витягом про оцінку арештованого майна, здійсненого субєктом оціночної діяльності ОСОБА_8. Скаржник вважає, що оцінка не відповідає вимогам ОСОБА_9 України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та є необ"єктивною. За таких обставин вважає дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатьскій області ОСОБА_7 та субєкта оціночної діяльності ОСОБА_8 неправомірними, просить суд визнати незаконним Звіту про оцінку майна №491-05-17 від 11.10.2017 року.
Представник скаржника у судовому засіданні підтримав скаргу в повному обсязі та просив її задовольнити.
Представник відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатьскій області ОСОБА_4 проти задоволення скарги заперечив, вважає її безпідставною.
Представник третьої особи ПАТ "ОСОБА_6 ОСОБА_3" надав заяву про слухання справи за його відсутності.
Особа, щодо якої подано скаргу- Гангур В.М., будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, на виклик суду не з"явився, про причини неявки не повідомив.
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вважає, що дана скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області перебуває виконавче провадження №40389725 з примусового виконання виконавчого листа №704/1045/2012 виданого 15.10.2013 року Воловецьким районним судом Закарпатської області про стягнення з ОСОБА_5 на користь ПАТ "ОСОБА_6 ОСОБА_3" заборгованості у розмірі 3240014 гривень 22 копійок.
23.05.2017 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області ОСОБА_10 винесено постанову про призначення суб"єкта оціночної діяльності - суб"єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні.
Згідно наданого звіту вартість оціненого майна заявника становить 4864000 гривень без урахування ПДВ. Даний звіт було виготовлено субєктом оціночною діяльністю ФОП ОСОБА_8
Відповідно до частини 1статті 9 ОСОБА_9 України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12 липня 2001 року, N 2658-III оцінка майна, майнових прав (далі - оцінка майна) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього ОСОБА_9 (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Частиною 6 статті 9 ОСОБА_9 України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» визначено, що Положення (національні стандарти) оцінки майна є обов'язковими до виконання суб'єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення.
Згідно частин 1, 2 статті 12 ОСОБА_9 України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності -суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.
Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Національний стандарт № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року, № 1440 є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна. Поняття, що вживаються у цьому Стандарті, використовуються в інших національних стандартах.
Національний стандарт №2 "Оцінка нерухомого майна", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року № 1442, є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки нерухомого майна (нерухомості) суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна та проводять державну експертизу звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Тобто, звіт про оцінку майна (висновок оцінювача) по своїй суті є лише результатом практичної діяльності фахівця - оцінювача з визначених питань.
Відповідно до п. 50 Стандарту №1 проведенню незалежної оцінки майна передує підготовчий етап, на якому здійснюється: ознайомлення з об'єктом оцінки, характерними умовами угоди, для укладення якої проводиться оцінка; визначення бази оцінки; подання замовнику пропозицій стосовно істотних умов договору на проведення оцінки.
Згідно з п. 54 Стандарту №1 зібрані оцінювачем вихідні дані та інша інформація повинні відображатися у звіті про оцінку майна з посиланням на джерело їх отримання та у додатках до нього із забезпеченням режиму конфіденційності згідно з умовами договору на проведення оцінки майна та з дотриманням вимог законодавства.
Заявник обґрунтовує скаргу протиправністю дій заступника начальника відділу примусового виконання рішень ОСОБА_10 щодо оцінки, що відображена у звіті про оцінку майна, яка за його думкою є необ"єктивною, проте зазначені доводи не можуть прийматись до уваги, оскільки оцінка майна не є процесуальною дією державного виконавця.
Згідно із п. 2 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року №1440, необ'єктивна оцінка - оцінка, яка ґрунтується на явно неправдивих вихідних даних, навмисно використаних оцінювачем для надання необ'єктивного висновку про вартість об'єкта оцінки; неякісна (недостовірна) оцінка - оцінка, проведена з порушенням принципів, методичних підходів, методів, оціночних процедур та (або) на основі необґрунтованих припущень, що доводиться шляхом рецензування.
Статтею 57 ОСОБА_9 України «Про виконавче провадження» регламентовано порядок оскарження результатів визначення вартості чи оцінки майна, проведеного субєктом оціночної діяльності, а також результатів рецензування звіту про оцінку майна. Такі результати можуть бути оскаржені до суду у встановлений законом строк.
Доказів протиправності дій державного виконавця щодо проведення у рамках виконавчого провадження оцінки нерухомого майна заявником не надано.
Також не надано доказів на підтвердження відсутності проведення огляду нерухомого майна суб"єктом оціночної діяльності, оскільки як убачається з Звіту про оцінку майна від 11.10.2017 року, а саме нежитлової будівлі- торгово- готельного комплексу "Гранд" за адресою смт.Воловець, вул.Пушкіна, 15 датою огляду об"єкту оцінки є 04.10.2017 року.
Акт, наданий скаржником про те, що 04.10.2017 року протягом дня оцінювача не було на огляді предмета оцінки, не є належним та допустимим доказом на підтвердження вказаної обставини.
Згідно ч.3 ст.451 ЦПК України якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Отже, державний виконавець під час виконання виконавчого документа у виконавчому провадженні діяв в межах повноважень, встановлених законом України «Про виконавче провадження», та з урахуванням вимог, встановлених ЦПК України.
Невідповідність дій суб"єкта оціночної діяльності ОСОБА_8 ОСОБА_9 України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» заявником не доведено, і судом не встановлено.
Належних та допустимих доказів того, що звіт про проведення оцінки нерухомого майна №491-05-17 від 11.10.2017 року є неякісним або необ'єктивним та порушує права скаржника матеріали справи не містять та заявником не надані, а тому у задоволенні даної скарги суд вважає за необхідне відмовити у повному обсязі.
Керуючись ч.6 ст.259, ст.ст.260, 447, 450, 451 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні скарги ОСОБА_5, третя особа -Публічне акціонерне товариство "ОСОБА_6 ОСОБА_3", на дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатьскій області ОСОБА_7, субєкта оціночної діяльності ОСОБА_8 та визнання незаконним Звіту про оцінку майна №491-05-17 від 11.10.2017 року - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 15-денний строк з дня її оголошення апеляційної скарги.
Суддя: Софілканич О. А.