264/7125/16-к
1-кс/264/95/2017
У Х В А Л А
03.02.2017 м. Маріуполь
Слідчий суддя Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, при секретарі Мащенко Д.О., за участю прокурора Гришаєва О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Маріупольської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області з клопотанням про надання дозволу спеціалістам Державної Азовської морської екологічної інспекції на проведення позапланової перевірки ПрАТ «ММК ім. Ілліча» (м. Маріуполь, вул. Левченко, 1, ідентифікаційний номер 00191129) з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства при експлуатації каналізаційного колектору, розташованого на перехресті пр. Карпова та вул. Тополиної в м. Маріуполі.
З матеріалів клопотання вбачається, що 31.10.2016 року з Департаменту з питань екології, енергоменеджменту, охорони праці та цивільної безпеки Маріупольської міської ради до Державної Азовської морської екологічної інспекції надійшло повідомлення щодо аварії на каналізаційному колекторі ПрАТ «ММК ім. Ілліча», який розташований в Кальміуському районі на перехресті пр. Карпова та вул. Тополиної. В результаті аварії земельним ресурсам (земельна ділянка площею 0,3540 га) через забруднення нафтопродуктами було завдано шкоду у розмірі 232224 грн.
20.12.2016 року даний факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016051700000102, за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст. 239 КК України.
В ході досудового розслідування допитані в якості свідків представники Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 показали, що дійсно, 30.10.2016 року на каналізаційному колекторі ПрАТ «ММК ім. Ілліча» відбулась аварія. Цього ж дня було здійснено виїзд на місто аварії, в ході якого було відібрано проби ґрунту та складено схему забрудненої земельної ділянки. У подальшому було встановлено, що площа забрудненої ділянки становить 0,3540 га.
Окрім того, після отримання результатів аналізу ґрунту з лабораторії було встановлено, що земельні ресурси забруднені нафтопродуктами. Для встановлення більш точних обставин даної аварії, а також звідки та у звязку із чим у колекторі для господарсько-побутових потреб виникли нафтопродукти, а також в результаті яких факторів відбувся прорив, необхідно проведення позапланової перевірки підприємства за даним фактом.
Відповідно до акту технічного огляду трубопроводу господарсько-побутових стоків від 02.11.2016 року, до якого надано тимчасовий доступ 19.01.2017 року, вказаний трубопровід належить ПрАТ «ММК ім. Ілліча».
Згідно ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджено постановою КМУ від 13.04.2011 Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.
Приписами ст.ст. 2, 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. До 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю) за рішенням суду.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та пояснив, що враховуючи, що результати позапланової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства можуть бути використані в якості доказів, для повного, всебічного і неупередженого дослідження всіх обставин у кримінальному провадженні виникла обґрунтована необхідність за результатом розгляду даного клопотання в отриманні дозволу слідчого судді на проведення та призначення даного позапланового заходу, оскільки іншими способами встановити грубі порушення природоохоронного законодавства, внаслідок яких сталась аварія на колекторі неможливо.
Відповідно до приписів ч.1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно вимог ч.1 ст.92 КПК України, обовязок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до статті 84 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Головним управлінням Держпраці у Донецькій області та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області за результатом проведення позапланової перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п.2 ч.3 ст.87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінальних правопорушень).
У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.
Згідно пункту 3.6 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008 року, яким затверджено порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства позапланова перевірка проводиться за наявності таких обставин, як настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю субєкта господарювання.
Дослідивши матеріали клопотання та враховуючи, що для отримання інформації щодо дотримання ПрАТ «ММК ім. Ілліча» вимог природоохоронного законодавства при експлуатації каналізаційного колектору, розташованого на перехресті пр. Карпова та вул. Тополиної в м. Маріуполі, необхідне залучення відповідних кваліфікованих спеціалістів Державної Азовської морської екологічної інспекції, тому необхідно надати дозвіл на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання природоохоронного законодавства, проведення якої доручити спеціалістам Державної Азовської морської екологічної інспекції.
Разом з тим, заявлений в клопотанні строк проведення перевірки є надмірним, оскільки не відповідає діючим вимогам закону. Так згідно частини 4 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів. Аналогічні положення закріплені спеціальної підзаконною нормою, де згідно п. 3.9 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008 року, тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. З огляду на вказані приписи суд вважає законним обмежити строк проведення позапланової перевірки до десяти робочих днів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9 ч.6, 93, 94 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання ПрАТ «ММК ім. Ілліча» (м. Маріуполь, вул. Левченко, 1, ідентифікаційний номер 00191129) вимог природоохоронного законодавства при експлуатації каналізаційного колектору, розташованого на перехресті пр. Карпова та вул. Тополиної в м. Маріуполі.
Проведення позапланової перевірки доручити посадовим особам Державної Азовської морської екологічної інспекції із дотриманням встановленого законодавством порядку її проведення з 13 лютого 2017 року, тривалістю не більше 10 робочих днів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Іллічівського
районного суду м. Маріуполя: ОСОБА_1 Д. В.