У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2012 р. Справа № 106214/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої - судді Хобор Р.Б.,
суддів: Сапіги В.П., Яворського І.О.,
з участю секретаря судових засідань Дембіцької Х.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції в м. Івано - Франківську на постанову Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року по справі № 2а-894/12/0970 за позовом ТзОВ "ПБС" до Державної податкової інспекції в м. Івано - Франківську про скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПБС" звернулося в суд із адміністративним позовом до державної податкової інспекції в м. Івано - Франківську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0000452302 від 16 лютого 2012 року, №0001052302 та №0000022305 від 21 березня 2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ДПІ в м. Івано - Франківську, необґрунтовано та безпідставно, за наслідками перевірки, яка проводилася з 20 по 26 січня 2012 року, встановила порушення ТзОВ "ПБС" положень Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" в результаті здійснення операцій на підставі нікчемних правочинів, що порушують публічний порядок та суперечать законодавчим та нормативним актам, як наслідок заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету за серпень 2011 року на загальну суму 28455,00 грн. За результатами вказаної перевірки, податковим органом були прийняті: податкове повідомлення - рішення №0000452302 від 16 лютого 2012 року, яким товариству зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 33034,00 грн., податкове повідомлення - рішення № 0001052302 від 21 березня 2012 року, яким визначену суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 41649,00 грн., в тому числі за основним платежем - 27766 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 13883 грн., та податкове повідомлення - рішення № 0000022305 від 21 березня 2012 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 689,00 грн.
Постановою Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення -рішення ДПІ в м. Івано - Франківську № 0000452302 від 16 лютого 2012року, № 0001052302 та № 0000022305 від 21березня 2012 року.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач державна податкова інспекція в м. Івано - Франківську, яка покликаючись на те, що вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, просить постанову Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в здоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що ТзОВ "ПБС," в період, який підлягав перевірці, здійснювало господарські операції з ПП "Воллі". На думку податкового органу, укладені з цим підприємством договори є нікчемними, оскільки порушують публічний порядок, і направлені на незаконне заволодіння майном держави; договори не направлені на реальне настання правових наслідків обумовлених у них. Також, встановлено завищення ТзОВ "ПБС" податкового кредиту на загальну суму 61486,00 грн. у період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року по господарських відносинах з ПП "Воллі". Так, перевіркою встановлено, що податковий кредит було сформовано за надані послуги та роботи на каналізаційних очисних спорудах ТК "Буковель" та по будівництву лісової автомобільної дороги в с. Яблуниця.
Вважає, що позивачем не підтверджено товарність господарських операцій, які здійснювалися у серпні 2011 року із Приватним підприємством "Воллі" та безпідставно включено до складу податкового кредиту суми ПДВ. Виявлені перевіркою порушення, допущені позивачем, викладені в акті перевірки, в подальшому сформовані податковими повідомленнями - рішеннями.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що державною податковою інспекцією в м. Івано - Франківську проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ "ПБС", щодо правильності декларування податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року по взаєморозрахунках з ПП "Воллі" за результатами якої відповідачем 02.02.2012 року складено акт за №658/23-2/32872788.
За наслідками перевірки, податковим органом сформовано податкове повідомлення рішення № 0000442302 від 16 лютого 2012 року, яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 28455,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 14228,00 грн. та податкове повідомлення - рішення № 0000452302 від 16 лютого 2012 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 33034,00 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю "ПБС" порушено апеляційне провадження щодо вказаних податкових повідомлень - рішень, за результатами якого 15 березня 2012 року ДПА в Івано - Франківській області прийнято рішення №284/10/10-319/38/179, яким скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Івано - Франківську від 16 лютого 2012 року № 0000442302 в частині визначення грошового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 1034,00 грн., в тому числі 689,00 грн. за основним платежем та 345,00 грн. за штрафною (фінансовою) санкцією, а скаргу ТзОВ "ПБС" в іншій частині залишено без задоволення; збільшено суму завищення розміру від'ємного значення податку на додану вартість на 689,00 грн., визначену у податковому повідомленні рішенні від 16.02.2012 року №0000452302.
В подальшому, ДПІ в м. Івано - Франківську прийнято податкове повідомлення -рішення № 0001052302 від 21 березня 2012 року, яким визначену суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість в загальному розмірі 41649 грн., в тому числі за основним платежем - 27766 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 13883 грн., та податкове повідомлення-рішення №0000022305 від 21.03.2012 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 689 грн.
Апеляційним судом встановлено, що відповідно до положень статті 198.6 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг, або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками реквізити, визначені вказаним підпунктом.
Як передбачено пунктом 201.10 статті 201 ПК України, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
В силу положень п. 200.1 статті 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Таким чином, надання податковому органу всіх належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання бюджетного відшкодування є підставою для його одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних яких установлена судом.
Позивачем на підтвердження обґрунтованості віднесення до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість за серпень 2011 року було надано копії договорів, податкових накладних, платіжних доручень, актів приймання виконаних будівельних робіт, які свідчать про підставність виникнення цивільних прав та обов'язків, а також про фактичне здійснення господарської операції між підприємством та його контрагентом, та є достатніми доказами на підтвердження здійснення останніх.
З огляду на викладене апеляційний суд приходить до висновку, про підставність включення позивачем суми податку на додану вартість до складу податкового кредиту в серпні 2011 року.
Крім того, згідно з Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства вбачається, що податкові повідомлення - рішення, що приймаються за наслідками документальних перевірок фінансово - господарської діяльності суб'єктів господарювання, у тому числі позапланових виїзних, можуть бути складеними на підставі фактичних даних, зазначених виключно в актах перевірок фінансово - господарської діяльності суб'єктів господарювання. Оскаржувані податкові повідомлення - рішення, складені з покликанням на акт перевірки фінансово - господарської діяльності суб'єкта господарювання ПП "Воллі", який не може бути визнаний допустимим доказом по справі та зумовлює безпідставність складення зазначеного податкового повідомлення - рішення.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що відповідачем зроблено не було.
Таким чином, відповідачем не наведено достатньо переконливих доводів про наявність обставин, які б свідчили про недобросовісність позивача як платника податків. З урахуванням наведеного, на думку апеляційного суду, оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0000452302 від 16 лютого 2012 року, №0001052302 та №0000022305 від 21 березня 2012 року не ґрунтуються на нормах права, внаслідок чого їх слід визнати протиправними та скасувати.
Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до переконання про те, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Керуючись ст. 160, ст.ст.195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції в м. Івано - Франківську залишити без задоволення, а постанову Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року по справі № 2а-894/12/0970 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя: Р.Б. Хобор
Судді: В.П. Сапіга
І.О. Яворський