ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"03" вересня 2012 р. Справа № 5004/995/11
Суддя господарського суду Волинської області Войціховський В.А., розглянувши
скаргу публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Правекс-Банк", м. Київ
на бездіяльність ліквідатора Пурія Р.П.
у справі
за заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Львів
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м. Луцьк
про визнання банкрутом
Суддя Войціховський В.А.
за участю представників:
підприємець ОСОБА_2. -ініціюючий кредитор
Березенська Т.В. -представник ПАТ КБ "Правекс-Банк" (дов. від 18.01.2012р. №390)
Суть спору: 20 серпня 2012 року публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Правекс-Банк" звернулось до господарського суду із скаргою від 16.08.2012р. (том 3 а.с. 126-127) на бездіяльність ліквідатора Пурія Р.П. у справі за заявою підприємця ОСОБА_2 до підприємця ОСОБА_3 про визнання його банкрутом.
Ухвалою господарського суду від 21.08.2012р. (том 3 а.с. 135) зазначену скаргу було прийнято до розгляду та призначено її розгляд в судовому засіданні.
Присутній в судовому засіданні представник ПАТ КБ "Правекс-Банк" скаргу на бездіяльність ліквідатора Пурія Р.П. підтримав та посилаючись на положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" просить суд задовольнити останню, зобов'язати ліквідатора здійснити всі засоби для виявлення майна, належного боржнику на праві власності, з метою формування ліквідаційної маси, а саме -надіслати запити до установ та організацій, що здійснюють облік та реєстрацію рухомого та нерухомого майна Київської області.
При цьому представник скаржника зазначає, що ПАТ КБ "Правекс-Банк" є кредитором підприємця ОСОБА_3, оскільки грошові вимоги банку до боржника забезпечені заставою. Відповідно до звітів ліквідатора Пурія Р.П. у даній справі від 25.08.2011р. №01/08 та від 31.07.2012р. №01/08 ліквідатором при дослідженні тієї обставини, чи наявне в боржника майно, за рахунок якого можна було б погасити заборгованість, не було враховано того, що підприємець-банкрут був зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності 27.12.2002р. Броварською районною державною адміністрацією Київської області, а 07.10.2009р. здійснив заміну Свідоцтва про державну реєстрацію у зв'язку із зміною адреси проживання (АДРЕСА_1).
У зв'язку з цим скаржник вважає, що ліквідатор повинен був витребувати належні докази не тільки з установ, що здійснюють державну реєстрацію права власності на рухоме та нерухоме майно, які знаходяться у Волинській області, а також із відповідних установ, котрі знаходяться в Київській області.
В судовому засіданні ініціюючий кредитор - підприємець ОСОБА_2 викладені скаржником у скарзі обставини заперечив, просить суд її відхилити.
Ліквідатор підприємця ОСОБА_3 Пурій Р.П. в судове засідання не з'явився. Натомість у своїх письмових поясненнях від 03.09.2012р. №01/09 (том 3 а.с. 140-141) ліквідатор наводить доводи щодо безпідставності поданої скарги та просить суд відмовити в її задоволенні.
При цьому ліквідатором з посиланнями на відповідні підтверджуючі документи (том 3 а.с. 142-147) засвідчується, що ліквідатор вчиняє дії, спрямовані на всебічне виявлення майна банкрута, продовжує звертатися із необхідними запитами до установ та організацій, що здійснюють облік та реєстрацію рухомого і нерухомого майна, в тому числі, Київської області.
Боржник -підприємець ОСОБА_3 в судове засідання особисто не з'явився, пояснень з приводу скарги на бездіяльність ліквідатора не подав.
Розглянувши скаргу ПАТ КБ "Правекс-Банк" на бездіяльність ліквідатора Пурія Р.П., наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення ініціюючого кредитора та представника скаржника, суд вважає, що в задоволенні скарги слід відмовити за безпідставністю, виходячи з наступних встановлених обставин.
Регулювання судової процедури банкрутства, ліквідація банкрута визначені нормами Розділу ІІІ Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство).
Відповідно до статті 41 Закону про банкрутство відносини, пов'язані з банкрутством містоутворюючих, особливо небезпечних, сільськогосподарських підприємств, страховиків, інших категорій суб'єктів підприємницької діяльності, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених розділом VI Закону про банкрутство.
Відтак, банкрутство фізичних осіб-підприємців регулюється статтями 47-49 Закону у системному взаємозв'язку із положеннями інших статей Закону про банкрутство.
Ухвалою господарського суду від 25.05.2011р. (том 1 а.с. 1) було порушено провадження у справі про визнання банкрутом підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), введено мораторій на задоволення всіх вимог кредиторів, а також накладено арешт на майно зазначеного суб'єкта підприємницької діяльності.
Постановою господарського суду від 23.06.2011р. (том 1 а.с. 26-28) підприємця ОСОБА_3 було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, ліцензія Державного департаменту з питань банкрутства серії АВ №456600 від 10.06.2009р.), котрого зобов'язано надати суду документально підтверджений звіт про виконану роботу, належні відомості про всіх кредиторів та формування ліквідаційної маси підприємця ОСОБА_3
Статтею 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Відповідно до п. 1 ст. 23 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута; відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; укладення угод, пов'язаних з відчуженням майна банкрута чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому цим розділом; скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури; виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому цим розділом.
Статтею 1 Закону про банкрутство визначено, що ліквідатор -фізична особа, яка відповідно до рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення визнаних судом вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Згідно п. 1 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених пунктом десятим статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 26 Закону про банкрутство усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Речі, визначені родовими ознаками, що належать банкруту на праві володіння або користування, включаються до складу ліквідаційної маси.
Майно банкрута, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для першочергового задоволення вимог заставодержателя.
Згідно п. 1 ст. 30 Закону про банкрутство після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута.
Відтак, відповідно до норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання, включаються ліквідатором до складу ліквідаційної маси, оцінюється та реалізується для погашення вимог кредиторів, які включені до реєстру вимог кредиторів.
Згідно ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до повноважень господарського суду віднесено розгляд скарг на дії учасників ліквідаційної процедури.
Судом встановлено, що в даному випадку у відповідності до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також постанови господарського суду від 23.06.2011р. ліквідатором Пурієм Р.П. вчинялись дії на виконання заходів ліквідаційної процедури. З метою інформування про виконані ліквідатором заходи, останнім подавався суду попередній звіт про свою роботу станом на 25.08.2011р. (том 1 а.с. 133-135), а також ліквідаційний звіт про діяльність у справі про банкрутство підприємця ОСОБА_3 станом на 31.07.2012р. (том 3 а.с. 103-105).
Із зазначених звітів вбачається, що внаслідок надсилання ліквідатором запитів до установ та організацій, що здійснюють облік та реєстрацію рухомого та нерухомого майна, останнім було з'ясовано наступне:
- інспекцією держтехнагляду Волинської обласної державної адміністрації повідомлено, що за підприємцем ОСОБА_3 зареєстрованої сільськогосподарської, іншої самохідної, причіпної техніки не виявлено (лист №140 від 06.07.2011р.);
- Луцьким ВРЕР УДАІ УМВС України у Волинській області повідомлено, що згідно бази даних за підприємцем ОСОБА_3 транспортних засобів не зареєстровано (лист №927 від 28.07.2011р.);
- комунальне підприємство "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" надало інформаційну довідку з Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідно до якої відомості про право власності на нерухоме майно відсутні (лист №5455 від 12.07.2011р.);
- Управлінням Державтоінспекції УМВС України у Волинській області повідомлено, що згідно бази даних АІС "Автомобіль" транспортних засобів на території області не зареєстровано (лист №11/4611 від 11.07.2011р.);
- УПФ України в м. Луцьку повідомлено, що підприємець ОСОБА_3 на обліку у вказаному фонді не перебуває (лист №4665/03-26 від 13.07.2011р.);
Із отриманого ліквідатором витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна вбачається, що під забороною відчуження перебувають наступні об'єкти нерухомості:
- будинок (літера А-4), колодязь (літера К), огорожа (№3), за адресою АДРЕСА_3, котрі перебувають в заставі ПАТ КБ "Правекс-Банк" відповідно до договору іпотеки №345-002/07Ф, посвідченого 21.09.2007р. приватним нотаріусом Київського міського округу ОСОБА_5;
- земельна ділянка площею 0,0504 га, кадастровий номер 3210600000:00:063:0149, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3, та перебуває в заставі ПАТ КБ "Правекс-Банк" відповідно до договору іпотеки №345-002/07Ф, посвідченого 21.09.2007р. приватним нотаріусом Київського міського округу ОСОБА_5
За результатами вжитих ліквідатором ОСОБА_1 заходів було встановлено наступну кредиторську заборгованість банкрута: перед ПАТ КБ "Правекс-Банк" на суму заборгованості 15233505,44 грн., перед підприємцем ОСОБА_2 на суму заборгованості 337654,19 грн.
З метою реалізації майна підприємця ОСОБА_3, що становить ліквідаційну масу останнього, було укладено договір про проведення незалежної оцінки із незалежним оцінювачем ПП "Міжнародний консалтинг -ЛВ". Станом на день подання звіту ліквідатора проводиться актуалізація оцінки.
Майно, котре складає ліквідаційну масу банкрута на аукціон не виставлялось з огляду на те, що ПАТ КБ "Правекс-Банк" було подано до господарського суду Волинської області заяву про виключення майна із ліквідаційної маси банкрута -підприємця ОСОБА_3
Ухвалою господарського суду Волинської області від 30.01.2012 р. у справі №5004/995/11 (том 2 а.с. 16-22) у задоволенні клопотання ПАТ КБ "Правекс-Банк" про виключення із ліквідаційної маси підприємця ОСОБА_3 об'єктів нерухомого майна: житлового будинку (А-4) загальною площею 894,80 кв.м., житловою площею 382,30 кв.м., з надвірними спорудами, земельної ділянки площею 0,0504 га, кадастровий номер 3210600000:00:063:0149, котрі знаходяться за адресою: АДРЕСА_3, належать на праві приватної власності фізичній особі ОСОБА_3, а також перебувають у заставі ПАТ КБ "Правекс-Банк" на підставі договору іпотеки №345-002/07Ф від 21.09.2007р. було відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 01.03.2012р. (том 2 а.с. 108-113) ухвалу господарського суду Волинської області від 30.01.2012р. у справі №5004/995/11 було залишено без змін, а апеляційну скаргу ПАТ КБ "Правекс-Банк" без задоволення.
Постановою Вищого господарського суду України від 29.05.2012p. (том 2 а.с. 155-161) постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 01.03.2012р. та ухвалу господарського суду Волинської області від 30.01.2012р. у справі №5004/995/11 було залишено без змін, а касаційну скаргу ПАТ КБ "Правекс-Банк" без задоволення.
Після завершення судового розгляду справи щодо виключення майна банкрута з ліквідаційної маси, 01.06.2012р. ліквідатором було укладено договір із товарною біржею "Кардинал" №06/12 щодо реалізації на аукціоні майна підприємця ОСОБА_3
За змістом ч. 2 ст. 22 Закону про банкрутство строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
З матеріалів даної справи вбачається, що визначені чинним законодавством строки здійснення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство підприємця ОСОБА_3 закінчувались 23.06.2012р.
У п. 86 Постанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.2009р. "Про судову практику в справах про банкрутство" визначено, що ліквідатор зобов'язаний вчинити ліквідаційні заходи і передати на затвердження господарському суду звіт та ліквідаційний баланс у встановлений строк, проте, невиконання ліквідатором цих дій у граничні строки, визначені Законом, не є підставою для припинення провадження у справі.
Наслідків перевищення строку ліквідаційної процедури, як зазначає Верховний Суд України у Постанові Пленуму №15, Закон про банкрутство не містить.
В свою чергу, у ч. 3 ст. 24 Закону про банкрутство зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
02 серпня 2012 року ліквідатор підприємця ОСОБА_3 звертався до господарського суду із клопотанням №01/08/02 (том 3 а.с. 106) про продовження строку ліквідаційної процедури підприємця-банкрута.
Ухвалою господарського суду від 13.08.2012р. (том 3 а.с. 114-116) відповідне клопотання ліквідатора було задоволено, строк ліквідаційної процедури боржника -підприємця ОСОБА_3 та повноваження ліквідатора Пурія Р.П. у даній справі продовжено до 23 грудня 2012 року, зобов'язано ліквідатора в термін до 23.12.2012р. надати господарському суду звіт про свою діяльність та підтверджуючі його документи, а також зобов'язано останнього подавати щомісячно господарському суду проміжні звіти про виконану роботу.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що у ліквідатора Пурія Р.П. існує достатньо часу для виконання, в порядку, визначеному чинним законодавством України, всіх без виключення заходів, спрямованих на здійснення ліквідаційної процедури підприємця-банкрута, вчинення всіх можливих засобів та заходів для виявлення майна, належного боржнику на праві власності, з метою формування ліквідаційної маси, надіслання запитів до установ та організацій, що здійснюють облік та реєстрацію рухомого та нерухомого майна, тощо.
Поруч з цим судом було взято до уваги й ті обставини, що на даний час ліквідатор Пурій Р.П., діючи на підставі та на виконання постанови суду від 23.06.2011р., та у відповідності до ст.ст. 22-30, 33, 34, 47, 48, 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з метою виконання ліквідаційних заходів, формування ліквідаційної маси вчинив дії, описані в його попередніх звітах.
Крім цього ліквідатором було враховано ту обставину, що банкрут спершу був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності Броварською районною державною адміністрацією Київської області, а пізніше здійснив заміну Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця у зв'язку із зміною адреси проживання.
Так ліквідатором 15.07.2011р. було надіслано запит до КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" за №15/07 (том 3 а.с. 142) щодо надання відомостей про державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 які були чи є зареєстровані станом на дату підготовки відповіді і всі зміни у реєстрації протягом останніх трьох років та надання копій всіх реєстраційних документів.
На вказаний запит КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" було надано відповідь від 22.07.2011р. №35886 (И-2011) (том 3 а.с. 143) про те, що для отримання запитуваної інформації ліквідатору необхідно надати належним чином завірені (з мокрою печаткою) копію постанови господарського суду та лист - заяву.
Поруч з цим на підтвердження вчинення дій щодо виявлення активів банкрута, які могли б знаходитись за попереднім місцем реєстрації останнього, ліквідатором було надано суду його звернення до Броварської ОДПІ щодо отримання інформації про наявність відкритих банківських рахунків фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (запит від 01.08.2012р. №04/08 -том 3 а.с. 144). На вказаний запит ліквідатору було надано відповідь від 08.08.2012р. №1814 (том 3 а.с. 145) з котрої вбачається, що підприємець ОСОБА_3 відповідно до відомостей з ЄДР від 07.10.2009р. за №23550010004003893 змінив адресу проживання на м. Луцьк, та 14.01.2010р. перейшов на облік до Луцької ОДПІ, як платник податків був знятий з обліку в Броварській ОДПІ 12.01.2010р.
Судом також взято до уваги, що 01.08.2012р. ліквідатор Пурій Р.П. звертався із запитом №01/08 (том 3 а.с. 146) до Головного управління Держкомзему у Волинській області щодо надання інформації про наявність у власності або користуванні фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 земельних ділянок у Волинській області станом на дату підготовки відповіді.
На вказаний запит ліквідатором було отримано відповідь (лист №01-03-14/3010 від 08.08.2012р. -том 3 а.с. 147) з котрої вбачається, що за даними Держкомзему у районах (містах) Волинської області за банкрутом земельні ділянки не зареєстровано.
Викладені обставини в сукупності свідчать про те, що ліквідатор вчиняє дії, спрямовані на всебічне виявлення майна банкрута, продовжує звертатися із необхідними запитами до установ та організацій, що здійснюють облік та реєстрацію рухомого та нерухомого майна, в тому числі Київської області.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що доводи скарги ПАТ КБ "Правекс-Банк" не містять доказів порушення арбітражним керуючим (ліквідатором) Пурієм Р.П. на даний час положень чинного законодавства та прав кредиторів підприємця-банкрута під час здійснення повноважень ліквідатора, а сама скарга кредитора на бездіяльність ліквідатора є передчасною.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1, 31, 22-30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні скарги публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Правекс-Банк" на бездіяльність ліквідатора Пурія Р.П. відмовити за безпідставністю.
Суддя В. А. Войціховський