23.12.2011< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 15 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/2357/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. <Текст > при секретаріКаштан С.В. за участю: позивача відповідача Дичик В.С. Охріменко В.В. <Текст > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі, третя особа - Орджонікідзевська обєднана державна податкова інспекція до Товариства з обмеженою відповідальністю "Розмай" про застосування штрафних санкцій ВСТАНОВИВ: Південна міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі, Дніпропетровської області звернувся з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Розмай", м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області з позовними вимогами про застосування та стягнення фінансових санкцій в розмірі 7528000грн., прибутку від проведення азартних ігор, та конфіскацію грального обладнання. В обґрунтування позову Південна міжрайонна державна податкова інспекція у м.Кривому Розі, Дніпропетровської області (далі позивач Південна МДПІ) зазначила, що в ході перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Розмай" (далі відповідач ТОВ "Розмай") встановлено порушення ст.2 Закону України від 15.05.2009 №1334-VI "Про заборону грального бізнесу", а саме проведення азартних ігор з метою отримання прибутку. Встановлено прийняття ставки та здійснення гри на гральному автоматі в розмірі - 10 грн. Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» до суб'єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної гри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України. Таким чином, фінансові санкції у вигляді штрафу ТОВ "Розмай" складають 7528000 грн.
Та застосування санкцій, відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні», здійснюється за рішенням суду, ухваленого за позовом органів державної податкової служби, що стало підставою для звернення до суду.
Представник Південної МДПІ у м. Кривому Розі в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги .
Представники відповідача ТОВ "Розмай" надали заперечення на позов, та в судовому засіданні пояснили, що дійсно ТОВ «Розмай» мало в користуванні орендоване гральне обладнання до вступу в дію Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні». З 25.06.2009р. - дати опублікування та набрання чинності Законом України "Про заборону грального бізнесу в Україні", відповідно до якого в Україні було заборонено гральний бізнес та участь в азартних іграх, та скасовано ліцензії, видані суб'єктам підприємницької діяльності до дня набрання чинності цим законом, відповідач повністю припинив провадити діяльність в сфері грального бізнесу. Тому встановлені Орджонікідзевською ОДПІ порушення не мають жодного відношення до ТОВ «Розмай», а тому в позові необхідно відмовити.
Прокурор здійснив вступ у справі на підставі ст..60 КАС України , та в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.
У звязку з тим, що фінансові санкції застосовані за наслідками перевірки, яку здійснила Орджонікідзевська обєднана державна податкова інспекція, зазначену податкову інспекцію залучено до участі у справі як третю особу.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Розмай" (код ЄДРПОУ 32097504) зареєстроване рішенням виконкому Криворізької міської ради від 07.08.2002 року № 0405216900060722, за адресою: 50000 Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул.Пушкіна,2.
Підприємство знаходиться на обліку з 01.07.2003 року в Південній МДПІ у м.Кривому Розі .
7.10.2010 року головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового контролю юридичних осіб Орджонікідзевської ОДПІ Воропаєвою О.Б. здійснено перевірку грального залу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1
В ході перевірки встановлено порушення ст.2 Закону України від 15.05.2009 №1334-VI "Про заборону грального бізнесу", а саме проведення азартних ігор з метою отримання прибутку. Перевіркою встановлено прийняття ставки та здійснення гри на гральному автоматі "Universal -game" в розмірі - 10 грн. У гральному залі знаходиться 8 гральних автоматів "Universal - game", на яких здійснюється гра.
На підтвердження факту проведення азартних ігор податкова отримала:
- пояснення ОСОБА_6 від 07.10.09 року, який здійснював гру в даному клубі;
- пояснення ОСОБА_7, який здійснював ставку в даному клубі;
- пояснення адміністратора ОСОБА_9., від 07.10.09 року, яка здійснювала виплату виграша.
Також в ході перевірки від гр..ОСОБА_8 перевіряючими Орджонікідзевської ОДПІ отримано договір оренди приміщення за адресою АДРЕСА_1 між ОСОБА_8 та Розмаєм, де зазначені реквізити ТОВ «Розмай» з відсутнею печаткою підприємства, на підставі якого було зроблено висновок про те, що підприємницьку діяльність за зазначеною адресою веде ТОВ «Розмай».
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» до суб'єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної гри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.
Відповідно до ст.22 Закону Україна «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.10 №2857, встановлено, що розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2011 року встановлюється у розмірі 941 грн.
Таким чином, до ТОВ "Розмай" має бути застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у такому розмірі : 941 грн. х 8 000 = 7528000 грн.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» застосування санкцій, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється за рішенням суду, ухваленого за позовом органів державної податкової служби.
В судовому засіданні встановлено, що у період з 26.04.2006р. до 08.05.2009р. та з 08.06.2009 до 25.06.2009р. товариство з обмеженою відповідальністю «Розмай» (відповідач) здійснювало господарську діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах на підставі ліцензії АВ № 082989, виданої Міністерством фінансів України 15.06.2006р., та відповідних торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу.
Згідно з розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2009 № 494-р «Про заходи щодо підвищення рівня безпеки громадян» наказом Міністерства фінансів України «Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор» від 8 травня 2009 року № 650 було зупинено до 7 червня 2009 року дію ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, виданих суб'єктам господарювання, згідно з переліком, до якого було включено відповідача.
Відповідач на виконання зазначених розпорядження Кабінету Міністрів України та наказу Міністерства фінансів України зупинив свою господарську діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах у період з 08.05.2009р. по 07.06.2009р..
З 25.06.2009р. - дати опублікування та набрання чинності Законом України "Про заборону грального бізнесу в Україні", відповідно до якого в Україні було заборонено гральний бізнес та участь в азартних іграх (ст. 2 Закону), та скасовано ліцензії, видані суб'єктам підприємницької діяльності до дня набрання чинності цим законом (ст. 4 Закону), відповідач повністю припинив провадити діяльність в сфері грального бізнесу.
За виключенням директора, всі працівники підприємства були звільнені. На підставі листа-вимоги відповідача позивач повернув відповідачу вартість торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, оплачених відповідачем на період до 30.09.2009р.
Про здійснення перевірки та складення Орджонікідзевською ОДПІ акту перевірки №0286/04/14/23/32097504 від 07.10.2010р. в залі гральних автоматів, розташованому за адресою АДРЕСА_1, відповідач дізнався в кінці 2010 року, а копію зазначеного акту отримав 21.01.2011р.
В ході перевірки за викликом позивача директор ТОВ „Розмай" двічі надавав письмові та усні пояснення щодо припинення діяльності ТОВ „Розмай" до провадження діяльності у вищезазначеному гральному залі. Проте, ані Орджонікідзевською ОДПІ ані позивачем не здійсненні дії щодо встановлення особи, яка фактично провадила діяльність у вищевказаному гральному залі, Та до позову не додані пояснення відповідача, хоча із доданого до позову листа Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції № 9499/10/23-141 від 28.12.2010р. вбачається, що остання направляла на адресу позивача лист-пояснення директора ТОВ „Розмай".
Позивач на підтвердження факту проведення азартних ігор посилається на пояснення від 07.10.2009р. гравця ОСОБА_6, гравця ОСОБА_7 та адміністратора ОСОБА_9.
У акті перевірки зазначено, що перевірка здійснена в присутності оператора ОСОБА_9, яка підписала акт від імені суб'єкта господарювання. Представник відповідача- директор товариства ОСОБА_4 пояснив, що ОСОБА_9 ніколи не перебувала у трудових відносинах з ТОВ „Розмай". Із її пояснення вбачається, що на посаду адміністратора її працевлаштував ОСОБА_11, прізвища якого вона не знає, виручку кожного ранку вона віддавала ОСОБА_8 та отримувала від неї заробітну плату.
Як вбачається із пояснення ОСОБА_8, остання з кінця серпня 2010р. здавала в оренду приміщення, що належить їй на праві приватної власності, розташоване за адресою: Апостолівський район, АДРЕСА_1, «приватному підприємцю ТОВ „Розмай" код 32097504 ОСОБА_4" через представника ОСОБА_11 (прізвище написано нерозбірливо). Проте директор ТОВ „Розмай" ОСОБА_4 не уповноважував ніякого ОСОБА_11 на представництво інтересів підприємства та укладення договору оренди вищезазначеного приміщення.
Отже, і ОСОБА_9, і ОСОБА_8 у своїх поясненнях посилаються на ОСОБА_11, проте його пояснення у матеріалах справи відсутні.
В судовому засіданні опитана в якості свідка ОСОБА_8, яка надала аналогічні пояснення щодо надання в оренду приміщення ОСОБА_11, який діяв, на її думку, від імені підприємства.
Також, в судовому засіданні опитаний в якості свідка ОСОБА_11 пояснив суду, що він у 2009 році за довіреністю виконував певні обовязки для ТОВ «Розмай» та мав на руках пусті бланки з печаткою ТОВ «Розмай».
В подальшому, для здійснення своєї підприємницької діяльності, застосувавши зазначені бланки, ОСОБА_11 уклав від імені товариства договір оренди щодо надання в оренду приміщення та розташував там гральні автомати.
Після того, як Орджонікідзевською ОДПІ здійснено перевірку та в ході якої ОСОБА_11 надав документи, які б свідчили про проведення підприємницької діяльності ТОВ «Розмай», припинив свою діяльність, а гральні автомати вивіз на металобрухт.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідач не здійснював проведення азартних ігор в зазначеному у позовній заяві залі гральних автоматів, розташованому у приміщені за адресою: Апостолівський район, АДРЕСА_1, не укладав договору оренди цього приміщення, та не має жодного відношення до організації проведення азартних ігор у цьому залі.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом правопорушення у сфері господарювання. Також, необхідно враховувати, що елементами правопорушення є протиправне діяння, вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, позивачем не доведено суду та не надано доказів здійснення відповідачем діяльності з проведення азартних ігор, а саме правопорушення у сфері господарювання, а тому згідно з ч. 1 ст. 218 ГК України відсутні підстави господарсько-правової відповідальності відповідача, у тому числі для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги не доведені позивачем, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд - ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 21 листопада 2011 року
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >О.В. Єфанова
< Текст >