№ К-8001/06
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2007 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Шипуліної Т.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
на постановуКиївського апеляційного господарського судувід 11.04.2005 р.
у справі№ 25/499 господарського суду міста Києва
за позовомвідкритого акціонерного товариства «Інститут транспорту нафти»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 28.02.2005 р., залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.04.2005 р., позов задоволено: визнано недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 26.05.2004 р. № 592/23-2/00148429 про визначення штрафних санкцій у сумі 19623,30 грн., застосованих до ВАТ «Інститут транспорту нафти» на підставі статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», абзацу 5 пункту 2.3, абзацу 3 пункту 3.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 р. № 72, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2001 р. за № 237/5228.
Судові рішення вмотивовані посиланням на частину 6 пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, пункт 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змісту норм яких суди дійшли висновку, що залучені позивачем до матеріалів справи акти закупівлі за квітень-червень 2003 року підтверджують готівкові розрахунки позивача, проведені з фізичними особами та суб‘єктами підприємницької діяльності-фізичними особами у зв‘язку з придбанням у них впродовж зазначеного періоду продуктів харчування в асортименті, кількості та за ціною, вказаною в актах закупівлі, з огляду на відповідність таких актів вимогам, встановленим пунктом 2 статті 9 названого Закону щодо наявності в первинному документі обов‘язкових реквізитів, та передбачене частиною 6 пункту 2.3 вказаного Положення право підприємства на проведення розрахунків готівкою із застосуванням, зокрема актів закупівлі товарів.
Судове рішення апеляційної інстанції також обґрунтовано тим, що, оскільки чинним законодавством не встановлена форма акту закупівлі товару, то застосована позивачем форма актів закупівлі є допустимою як в силу зазначеного, так і за наявності в цих актах обов‘язкових реквізитів первинного документу. Окрім цього, за висновком суду апеляційної інстанції визначення спірним податковим повідомленням-рішенням штрафних санкцій сумою податкового зобов‘язання позивача не відповідає статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В касаційній скарзі ДПІ у Шевченківському районі м. Києва просить скасувати постановлені у справі судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, зокрема, норм Положення про ведення касових операцій у національній валюті України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що фактичною підставою для застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 19 623,30 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 26.05.2004 р. № 592/23-2/00148429 слугував висновок контролюючого органу, викладений в акті від 24.05.2004р. № 83/281/232/00148429 «Про результати комплексної перевірки дотримання вимог податкового і валютного законодавства відкритого акціонерного товариства «Інститут транспорту нафти» за період з 01.04.2003р. по 01.01.2004р.», про не підтвердження позивачем готівкових розрахунків у сумах 7229,71 грн., 6304,92 грн., 6088,67 грн. за квітень, травень, червень 2003 року відповідно платіжними документами, переліченими в абзаці 5 пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, та невідповідністю наданих до перевірки актів закупівлі продукції встановленій наказом Мінторгу СРСР «Про затвердження форм первинної облікової документації в торгівлі і громадському харчуванні » від 20.08.1986р. № 201 формі, вимогам абзацу 3 пункту 3.3 зазначеного Положення через відсутність в актах закупівлі відомостей щодо осіб-продавців продукції, зокрема їх ім‘я, по-батькові, адреси місця проживання, та підписів останніх.
Юридична оцінка судом зазначених обставин як відсутність з боку позивача порушення вимог пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 р. № 72, є правильною, відповідаючою фактичним обставинам справи та правильному застосуванню вказаної норми матеріального права, оскільки понесення позивачем витрат готівкою в оплату отриманої від фізичних осіб, в тому числі маючих статус суб‘єктів підприємницької діяльності, продукції підтверджується актами закупівлі за квітень-червень 2003 року як такими, що відповідають вимогам, встановленим для оформлення первинних документів пунктом 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», авансовими звітами, касовими чеками про сплату послуг контролю за сільськогосподарську продукцію у місці придбання продуктів, на Лук‘янівському ринку. Вказані первинні документи правильно оцінені судами як належні докази в підтвердження доводів позивача про закупівлю продуктів харчування в квітні-червні 2003 року для їдальні-кафе, яка належить позивачу, з огляду на те, що пункт 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України не встановлює вичерпний перелік документів чи їх форми для оформлення розрахунків готівкою між підприємствами або з фізичною особою.
Що ж стосується висновку суду апеляційної інстанції про те, що сума вказаних штрафних санкції не є сумою податкового зобов’язання позивача, то цей висновок відповідає правильному застосуванню пунктів 1.2, 1.3 та 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»
Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги щодо порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського судувід 11.04.2005 р.– без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підпис Усенко Є.А.
Судді підпис Бившева Л.І.
підпис Костенко М.І.
підпис Маринчак Н.Є.
підпис Шипуліна Т.М.