Постанова № 10562730, 26.07.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.07.2010
Номер справи
2а-7317/10/2670
Номер документу
10562730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 липня 2010 року 11 год. 15 хв. № 2а-7317/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Ємельяновій А.С. вирішив адміністративну справу

за позовомПершого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва

доПублічного акціонерного товариства «БМ Банк»

простягнення заборгованості у розмірі 480274,21 грн.

представники: від позивача:Нестеренко Д.О., від відповідача:

від прокуратури:Овчинніков М.В.,

Биховцова О.А. На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 29.07.2010 р. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Перший заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «БМ Банк»про стягнення заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі безготівкової валюти за гривні за січень, лютий та березень 2010 року в розмірі 480274,21 грн. (з урахуванням уточнених позовних вимог від 21.06.2010).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.05.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі, а ухвалою від 21.06.2010 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представником Відповідача повідомлено суду по те, що Відкрите акціонерне товариство «БМ Банк»перейменовано в Публічне акціонерне товариство «БМ Банк»відповідно до вимог Закону України від 17.09.2008 №514-VІ з внесенням змін до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи. З урахуванням викладеного та відповідно до ст. 55 КАС України, судом здійснено заміну відповідача його правонаступником Публічним акціонерним товариством «БМ Банк»(далі - ПАТ «БМ Банк»).

Представники Позивача та прокуратури позов підтримують та просять суд задовольнити позов у повному обсязі.

Позовні вимоги, мотивовані тим, що у ПАТ «БМ Банк» існує заборгованість по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 480274,21 грн. Відповідач в порушення норм Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97 №400 (далі - Закон №400) сплачував збір з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти за ставкою 0,2 % об'єкта оподаткування, замість - 0,5 % об'єкта оподаткування.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях від 02.07.2010. Зазначає, що ставка збору з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти була визначена ним вірно згідно ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік». Оскільки у січні-березні 2010 року ще не було прийнято закону про бюджет на 2010р., то відповідно до ст. 46 Бюджетного кодексу України збір справлявся відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «БМ Банк»зареєстровано Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 20.08.2008 та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 33881201.

Публічне акціонерне товариство «БМ Банк»зареєстровано Національним банком України в державному реєстрі банків та видано відповідне свідоцтво.

Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва була проведена перевірка відповідача щодо правильності повноти нарахування, своєчасності перерахування збору з операцій купівлі-продажу валюти за січень, лютий, березень 2010 року. На підставі складеного звіту встановлено, що ПАТ «БМ Банк»нараховано та перераховано збір з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти за ставкою 0,2 % об'єкта оподаткування.

Як зазначає заявник, оскільки бюджет на 2010 рік не прийнятий, а Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97 №400, яким встановлені порядок та розмір сплати збору, є чинним, то при здійсненні операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню в січні, лютому, березні 2010 року необхідно нараховувати та сплачувати збір у розмірі 0,5 відсотка об'єкта оподаткування.

Таким чином, ПАТ «БМ Банк»недоплачено збір при здійсненні операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню за січень, лютий, березень 2010 року на суму 480274,21 грн.

Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва на адресу ПАТ "БМ Банк" 02.03.10 скеровувався претензійний лист щодо здійснення донарахування різниці збору.

Проте, згідно відповідей ПАТ "БМ Банк" від 19.03.2010 та від 06.04.2010 відповідач, керуючись ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", ч.4 ст. 46 Бюджетного кодексу України, не погоджується сплатити недоплачений збір при здійсненні операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню за січень, лютий, березень 2010 року в розмірі 480274,21 грн.

Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Приписом п. 6 ст. 20 Закону України від 09.07.2003, № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV), страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону,календарний місяць. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», основними завданнями Пенсійного фонду України, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах є: забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку.

Відповідно до ст. 106 Закону №1058-IV, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону №400 платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют.

Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Обов'язок по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно з пунктом 5 ст. 1 Закону №1058-IV покладено саме на банки та їх установи, відповідно до якого банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4 ст. 2 Закону №1058-IV об'єктом оподаткування для таких платників є сума операцій з купівлі-продажу валют.

Згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарської І діяльності" від 03.11.98 № 1740 (далі Постанова № 1740) банки та їх установи нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за відповідною відсотковою ставкою суми операції з купівлі-продажу безготівкової валюти, зазначеної у такій заявці. Юридична або фізична особа - клієнт банку в заяві на купівлю іноземної валюти зазначає, що він доручає банку утримати із суми в гривнях, перерахованої для купівлі іноземної валюти, суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахувати її до спеціального фонду державного бюджету.

Згідно п. 19 Постанови № 1740 банки подають до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду України, в яких вони зареєстровані як платники страхових внесків, звіт про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти.

Пунктом 6 ст. 4 Закону №400 встановлено, що з 2008 року збір з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню встановлюється у розмірі 0,5 відсотка об'єкта оподаткування.

Згідно п. 3 Постанови №1740 (у редакції від 28.01.2009) банки та їх установи (далі - банки) нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 0,2 відсотка суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці. А відповідно до п. 3 Постанови №1740 (у редакції від 03.02.2010, дата набрання чинності 09.03.2010) банки та їх установи (далі - банки) нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у встановленому законом розмірі від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці.

Статтею 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню протягом 2009 року справляється в розмірі 0,2 відсотка.

Відповідно до п. 4 ст. 46 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001, № 2542-III до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до п.п. 1 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1414 "Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році" до набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" - Державному казначейству зараховувати податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та інших нормативно-правових актів.

На переконання суду, оскільки бюджет на 2010 рік станом на січень-березень був не прийнятий, а Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97 №400, яким встановлені порядок та розмір сплати збору, є чинним, то при здійсненні операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню з січня по березень 2010 року необхідно нараховувати та сплачувати збір у розмірі 0,5 відсотка об'єкта оподаткування.

Враховуючи викладені вище норми, суд вважає, що саме Закон України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є спеціальним законом у сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування, а його приписи є обовязковими для усіх субєктів господарювання на території України.

Відповідно до статей 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку, встановленому законом та неухильно додержуватись законів України.

Невідшкодування відповідачем суми збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування призводить до ненадходження коштів до Державного бюджету України, ускладнюється виконання Пенсійним фондом України одного із основних завдань - забезпечення, збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, чим порушуються інтереси Держави.

Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 08.04.1999, інтереси держави закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Пунктом 4 вказаного рішення Конституційного суду України визначено, що прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство, в чому визначається порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Відносини, що склалися між Позивачем та Відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту ст. 3 та п. 2 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «БМ Банк»(код ЄДРПОУ 33881201) заборгованість по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі безготівкової валюти за гривні за січень, лютий та березень 2010 року в розмірі 480274,21 грн. (чотириста вісімдесят тисяч двісті сімдесят чотири гривні 21 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Л. О. Маруліна