Рішення № 99933869, 28.09.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
480/6834/21
Номер документу
99933869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2021 р. Справа № 480/6834/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії підготовленої сектором із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України та наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області супровідним листом від 30.04.2021 №33/39-609/С-164 з 01.12.2019 №33/39-78 від 30.04.2021 та заяви позивача від 21.05.2021.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, відповідно до видів грошового забезпечення вказаних в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії підготовленої сектором із соціально-гуманітарних питань державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України №33/39-78 від 30.04.2021 з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - премій, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальні допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне страхування із розрахунку 17057,29 грн.: 24 = 710,72 грн., починаючи з 23 квітня 2014 року, тобто з дати виникнення права на пенсійне забезпечення у зв`язку з виходом на пенсію відповідно до попереднього рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 у справі №818/351/18.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в квітні 2014 року позивач звільненаа з органів внутрішніх справ на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (надалі - Закон № 2262-ХІІ) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 у справі № 818/351/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку від 05.12.2007 року №29/1431 про одноразові додаткові види грошового забезпечення - премії, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальні допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне страхування, а також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМУ від 17.07.1992 №393, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - премій, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальні допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне страхування із розрахунку 17057,29 грн.: 24 = 710,72 грн., починаючи з 23 квітня 2014 року, тобто з дати виникнення права на пенсійне забезпечення у зв`язку з виходом на пенсію.

В подальшому, 30.04.2021 року сектором з гуманітарних питань ДУ ТМО МВС України по Сумській області була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідка про розмір грошового забезпечення № 33/39-78 для проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року.

21.05.2021 року позивач звернулась до ГУ ПФУ у Сумській області із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки № 33/39-78 від 30.04.2021 року.

04.06.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду у Сумській області надано відповідь на вищезазначену заяву, якою відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно наданої довідки, що мотивовано тим, що після визначення протиправними та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося, отже підстави відсутні.

Позивач вважає, що рішення відповідача є помилковим, безпідставним і таким, що суперечить чинному законодавству України та таким, що порушує конституційне право позивача на гідне пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 29.07.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач, отримавши копію ухвали про відкриття провадження у справі 05.08.2021 (а.с. 15), у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що відповідачем не заперечувалось.

30.04.2021 року на виконання наказу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 № 291 "Про внесення зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129", сектором з гуманітарних питань ДУ ТМО МВС України по Сумській області була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідка про розмір грошового забезпечення за № 33/39-78 для проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року (а.с. 7).

21.05.2021 року позивач звернулась до ГУ ПФУ у Сумській області з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки № 33/39-78 від 30.04.2021 року (а.с. 9).

04.06.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду у Сумській області надано відповідь № 3615-4305/С-02/8-1800/21 на вищезазначену заяву, якою відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно наданої довідки, що мотивовано тим, що після визначення протиправними та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося, отже підстави відсутні (а.с. 10).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом №2262-ХІІ, частиною 3 статті 43 якого передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Тобто зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Втім, Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та Постановою Верховного Суду від 12.11.2019, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнані протиправними та нечинними, а Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 - визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином у позивача з`явилося право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

При цьому алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При цьому, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, враховуючи те, що Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України була складена довідка, у головного управління, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку № 45, виникає обов`язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 згідно грошового забезпечення станом на 19.11.2019.

Відтак, ГУ ПФУ в Сумській області протиправно не здійснило перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України від 30.04.2021 № 33/39-78, а тому така бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2. Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років та її виплати з 01.12.2019, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України від 30.04.2021 № 33/39-78 та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з 01.12.2019, на підставі зазначеної вищезазначеної довідки, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 р. на підставі довідки №33/39-78 від 30.04.2021 з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - премій, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальні допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне страхування із розрахунку 17057,29 грн.: 24 = 710,72 грн., починаючи з 23 квітня 2014 року, тобто з дати виникнення права на пенсійне забезпечення у зв`язку з виходом на пенсію відповідно до попереднього рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 у справі №818/351/18, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Виходячи з системного тлумачення зазначених положень законодавства вбачається, що особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб`єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

Тобто, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним за встановленням судом факту їх порушення.

Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Таким чином, для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Верховний Суд України, розглядаючи справу № 21-438а12, у своїй постанові від 26 березня 2013 року прийшов до правового висновку про те, що відповідно до ч. 1 ст. 2, п.п. 6, 8 ч. 1 ст. 3 ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси позивачів.

Виходячи із зазначеного, суд вважає, що наведена вимога є передчасною, оскільки відповідачем на час розгляду справи заперечувалося право на перерахунок пенсії та не досліджувалося питання щодо включення додаткових видів грошового забезпечення, а тому право позивача на перерахунок пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на час розгляду справи не є порушеним та не підлягає задоволенню.

Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01 грудня 2019 року та виплати пенсії на підставі довідки № 33/39-78 від 30.04.2021 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до наданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України довідки № 33/39-78 від 30.04.2021 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук