ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 315
РІШЕННЯ
Іменем України
07.06.2010Справа №2-5/195-2010 За позовом - Кримського транспортного прокурора, м. Сімферополь в інтересах держави в особі: Державної служби автомобільних доріг України, м. Київ; Служби автомобільних доріг в АР Крим, м. Сімферополь
До відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримське рекламне агентство «Партнер», м. Сімферополь
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Виконавчий комітет Фороської селищної ради, смт. Форос
Про спонукання до виконання певних дій.
Суддя М.П.Гаврилюк
ПРЕ ДСТАВНИКИ:
Від позивачів - 1. не з’явився; 2. Польшина І.Г. – представник за довіреністю № 06/70 від 18.01.2010 року.
Від відповідача - не з’явився.
Від третьої особи - не з’явився.
За участю прокурора - Меренцов С.І. – посвідчення.
Сутність спору:
Кримський транспортний прокурор звернувся до Господарського суду АР Крим в особі Державної служби автомобільних доріг України та Служби автомобільних доріг в АР Крим із позовною заявою до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримське рекламне агентство «Партнер», в який просить суд усунути перешкоди у здійсненні Службою автомобільних доріг в АР Крим права користування майном: ділянкою автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км.41+300 (ліворуч); зобов’язати відповідача звільнити ділянку смуги відведення автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км. 41+300 (ліворуч), від належного йому майна - рекламоносія - шляхом проведення його демонтажу та привести ділянку автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км. 41+300 (ліворуч) у первісний вид.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем незаконно, без отримання дозволу, уздовж автомобільних доріг загального користування Автономної Республіки Крим на відстані 1,5 метри від краю проїзної частини встановлено рекламну наземну конструкцію, чим створюється перешкоди Службі автомобільних доріг в АР Крим у користуванні та розпорядженні зазначеною ділянкою.
Відповідач проти позову заперечує за мотивами, викладеними у відзиві на позовну заяву, а саме вказує на те, що місце для розміщення рекламного об’єкту йому передано у користування на підставі укладеного 03.03.2007 року з Виконавчим комітетом Фороської селищної ради договору, тоді як Служба автомобільних доріг в АР Крим є користувачем спірної земельної ділянки Сімферополь-Ялта-Севастополь на підставі державного акту на право постійного користування землею, виданого пізніше - 24.11.2008 року, отже на момент встановлення рекламного об’єкту спірна земельна ділянка ще не належала позивачеві. Крім того відповідач вказує, що посилається на те, що згідно наданого Виконавчим комітетом Фороської селищної ради дозволу на розміщення зовнішньої реклами, рекламна конструкція розміщена на відстані 10 метрів від краю проїзної частини, що відповідає вимогам ст.16 Закону України «Про рекламу». Також відповідач посилається на те, що на даний час ним направлено документи, необхідні для надання згоди на розміщення рекламного об’єкту в Службу автомобільних доріг, яким затверджено проект технічних умов на направлено документи на розгляд ДП «Експертизадорсервіс».
Третя особа явку представника у судове засідання не забезпечила, письмове пояснення по суті спору не представила, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи повідомлена належним чином - рекомендованою кореспонденцією.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд -
ВСТАНОВИВ:
15 жовтня 2009 року при проведенні перевірки спеціалістами Служби автомобільних доріг в АР Крим законності розміщення рекламноносіїв впродовж автомобільних доріг загального користування встановлено, що на території Фороської селищної ради в смузі відведення автомобільної дороги Н-19 Ялта-Севастополь км35+520 ліворуч, км38+100ліворуч та км41+300 ліворуч розміщені спеціальні конструкції, які використовуються для розміщення зовнішньої реклами, що належить ТОВ «Кримське рекламне агентство «Партнер», про що складено акт обстеження смуги відведення автомобільної дороги Н-19 Ялта-Севастополь км34-км-43.
Листами вих.№09/360 від 14.09.2009, вих.№09/3784 від 06.10.2009, вих.№09/3863 від 12.10.2009 (арк.спр.15-17) Служба автомобільних доріг в АР Крим зверталася до відповідача з вимогами про прийняття заходів приведення у відповідність із вимогами чинного законодавства України розміщення рекламоносія, уздовж автомобільних доріг загального користування Автономної Республіки Крим.
Проте дані вимоги залишені відповідачем без задоволення.
Прокурор просить суд усунути перешкоди у здійсненні Службою автомобільних доріг в АР Крим права користування майном: ділянкою автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км.41+300 (ліворуч); зобов’язати відповідача звільнити ділянку смуги відведення автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км. 41+300 (ліворуч), від належного йому майна - рекламоносія - шляхом проведення його демонтажу та привести ділянку автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км. 41+300 (ліворуч) у первісний вид.
Суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, і який має свої органи управління на місцях.
Відповідно до пункту 1.1. Положення про Службу автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, затвердженого наказом Голови Державної служби автодоріг України від 10.06.2004 р. №370 Служба автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим є державною організацією, що належить до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України, підвідомча їй та здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування.
Відповідно до пункту 5.1. Положення автомобільні дороги загального користування закріплені за Службою автомобільних доріг, перебувають на її балансі, враховуються та відображаються окремо в аналітичному обліку.
Отже автомобільні дороги загального користування закріплені за Службою автодоріг в АР Крим на праві оперативного керування.
Відповідно до пункту 5.2. Положення Служба володіє, користується й розпоряджається майном за узгодженням з Укравтодором.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2006 №865 «Про затвердження переліку автомобільних доріг державного значення» автомобільна дорога Н-19 Ялта-Севастополь є національною автомобільною дорогою державного значення (арк.спр. 88-90).
Згідно із ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруджень, призначений для безперервного, безпечного й зручного руху транспортних коштів; смуга відведення - земельні ділянки, які надаються у встановленому порядку для розміщення автомобільної дороги.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про автомобільні дороги» складовими автомобільної дороги загального користування в границях смуги відводу є земляне полотно, проїзна частина, дорожнє покриття, смуга руху, спорудження дорожнього водовідводу, штучні спорудження, інженерне встаткування,технічні засоби організації дорожнього руху, автопавільйони, лінійні споруди і комплекси, що забезпечують функціонування і збереження доріг; зелені насадження.
Таким чином, земляне полотно, на якому розміщені рекламоносії, встановлені відповідачем, є складовою автомобільної дороги Н-19 Ялта-Севастополь (лінійного комплексу споруджень), що перебуває в оперативному управлінні Служби автомобільних доріг в автономній Республіці Крим.
Згідно із ст.38 Закону України «Про автомобільні дороги» розміщення рекламоносіїв у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до вимог законів і інших нормативно-правових актів за погодженням з органами державного управління автомобільними дорогами або їх власниками та відповідними державними органами з безпеки дорожнього руху».
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 12 Закону України «Про автомобільні дороги» орган державного управління автомобільними дорогами має право приймати за узгодженням з відповідним підрозділом Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України рішення про демонтаж рекламоносіїв, які встановлені в смузі відведення автомобільної дороги з порушенням вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ№001170 земельна ділянка, автомобільної дороги Сімферополь-Ялта-Севастополь площею 21,2812 га за межами населених пунктів Фороської селищної ради належить Службі автомобільних доріг в АР Крим.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Як підтверджується матеріалами справи, а саме актом обстеження смуги відведення автодороги Н-19 Ялта-Севастополь км 34-км 43 від 15 жовтня 2009 р., схемою розміщення рекламної конструкції, фотографіями рекламоносія, державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ 001170 від 24 жовтня 2008 року, листом ТОВ Інститут екології, землевпорядження та проектування №2306 від 25.08.2009 року (арк.спр.9-12,19), ділянка автомобільної дороги, на якій відповідачем розміщено рекламноносій, перебуває у смузі відведення автомобільної дороги державного значення Н-19 Ялта-Севастополь.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами на територіях і об'єктах поза населеними пунктами проводиться лише за згодою їх власників або уповноважених ними органів.
Відповідно до підпункту 2.1. пункту 2 Порядку видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства та згод і погоджень на об'єкти зовнішньої реклами уздовж автомобільних доріг загального користування, затвердженого наказом Державної служби автомобільних доріг України від 29.09.2005 №4142 на землях дорожнього господарства вздовж автомобільних доріг державного значення та територіальних доріг видачу дозволів на розміщення і будівництво об'єктів сервісу, надання згоди на розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами на землях дорожнього господарства поза межами населених пунктів, погодження дозволів на розміщення зовнішньої реклами в межах населених пунктів, реєстрацію і скасування їх здійснює Державна служба автомобільних доріг України.
На землях дорожнього господарства вздовж автомобільних доріг місцевого значення, крім територіальних, рішення приймають Служби автомобільних доріг в АР Крим, областях та в м. Севастополі.
Відповідно до пункту 2.2 Порядку при узгодженні розміщення об'єктів зовнішньої реклами всі рішення про узгодження розміщення таких об'єктів приймаються Державною службою автомобільних доріг України тільки на підставі обґрунтувань і висновків.
Згідно п. 2.3 Порядку для об'єктів зовнішньої реклами висновки включають: відповідність місця розміщення об'єкта нормативним вимогам, рекомендації щодо запобігання аварій, створення безпечних умов для дорожнього руху.
Пунктом 2.4. Порядку визначено, що Державна служба автодоріг України видає згоду на розміщення зовнішньої реклами тільки при наявності позитивних висновків і обґрунтувань.
У відповідності з п. 3.7. Порядку питання відповідності розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами перевіряються представниками Служби або уповноваженого нею Органа. При невідповідності розміщення даних об'єктів вимогам погодженого проекту (або схеми) вони підлягають демонтажу (ліквідації) їх власниками (розповсюджувачами реклами) або шляхоексплуатаційними організаціями. Витрати, пов'язані з демонтажем спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами, несуть їх власники (розповсюджувачі реклами).
За викладених обставин суд дійшов висновку, що відповідачем без узгодження із службою автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим в смузі відводу автомобільної дороги Н-19 Ялта-Севастополь км 34-км 43 самовільно встановлено рекламно носій.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
На день розгляду справи відповідачем не представлено суду доказів отримання передбаченого законодавством дозволу уповноваженого органу на встановлення рекламної конструкції в смузі відведення автомобільної дороги державного значення Н-19 Ялта-Севастополь.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами поза населеними пунктами на відстані менш ніж 5 метрів від краю проїжджої частини.
Як вбачається з п.4 акту обстеження смуги відводу автомобільної дороги Н-19 Ялта-Севастополь км34-км43, відповідачем у порушення зазначеної норми встановлено рекламну конструкцію на відстані 1,5 метри від краю проїзної частини.
Посилання відповідача на договір №3 про тимчасове користування місцями на об’єктах комунальної власності від 03.04.2007 року, згідно умов якого відповідачу надано у тимчасове користування місце вздовж траси Ялта-Севастополь 38км+050м для встановлення рекламної конструкції, суд не приймає до уваги, оскільки як встановлено судом, ділянка смуги автодороги Ялта-Севастополь км 41+300 знаходиться за межами населених пунктів Фороської селищної ради та, як слід, не відноситься до комунальної власності
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Судові витрати відносяться на відповідача у відповідності з вимогами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримське рекламне агентство «Партнер» (м. Сімферополь, вул. Горького, 5; Сімферополь, вул. Об’їзна, 10, р/р26005301322497 у КВ «Промінвестбанк», ЄДРПОУ 30271184, МФО 324430) усунути перешкоди у здійсненні Службою автомобільних доріг в АР Крим (м. Сімферополь, вул.Кечкеметська, 184/1, р/р 26009301323168 у КЦВ Промінвестбанку м. Сімферополь, МФО 324430, ЄДРПОУ 24407290) права користування майном: ділянкою автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км.41+300 (ліворуч).
3. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримське рекламне агентство «Партнер» (м. Сімферополь, вул. Горького, 5; Сімферополь, вул. Об’їзна, 10, р/р26005301322497 у КВ «Промінвестбанк», ЄДРПОУ 30271184, МФО 324430) звільнити ділянку смуги відведення автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км. 41+300 (ліворуч), від належного йому майна - рекламоносія - шляхом проведення його демонтажу та привести ділянку автомобільної дороги Н-19 Ялта - Севастополь км. 41+300 (ліворуч) у первісний вид.
4. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримське рекламне агентство «Партнер» (м. Сімферополь, вул. Горького, 5; Сімферополь, вул. Об’їзна, 10, р/р26005301322497 у КВ «Промінвестбанк», ЄДРПОУ 30271184, МФО 324430) в дохід держбюджету м. Сімферополя (р/р 31115095700002, в банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 22090200, ЗКПО 34740405, одержувач: державний бюджет м. Сімферополь) 85,00 грн. держмита.
5. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримське рекламне агентство «Партнер» (м. Сімферополь, вул. Горького, 5; Сімферополь, вул. Об’їзна, 10, р/р26005301322497 у КВ «Промінвестбанк», ЄДРПОУ 30271184, МФО 324430) на користь Державного бюджету м. Сімферополь (р/р 31218259700002, в банку одержувача: Управління Держбюджет, м. Сімферополь, код платежу 22050000, ЄДРПОУ 34740405) 236,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Гаврилюк М.П.