
1Справа № 335/6111/21 2/335/2282/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Крамаренко І.А., за участю секретаря судового засідання Деркач А.А., розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, треті особи: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 , який діє в своїх інтересах та в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району про зобов`язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого зазначила, що вона є наймачем житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , в яку разом із синами (треті особи) вселилася у 1984 році на підставі обмінного ордеру про надання житлової площі, де 22.08.1984 було зареєстровано їх місце проживання, та де постійно мешкають. Також, у вказаному житлі також зареєстровані та мешкають малолітні онуки позивача: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . 02.04.2021 позивач звернулася до відповідача, як органу з приватизації житла, із заявою про приватизацію вказаної квартири. Листом від 08.04.2021 надійшла відповідь про відмову у приватизації вказаної квартири, у зв`язку з відсутність ордеру на квартиру. На теперішній час, позивач не має можливості надати вказаний ордер через обставини, які від неї не залежать.
Вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд, зобов`язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському району прийняти від ОСОБА_1 документи за відсутності ордеру про надання житлової площі, на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 , та прийняти рішення у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Ухвалою судді від 14.06.2021 відкрито провадження у вказаній справи в порядку загального позовного провадження та розпочато у справі підготовче провадження.
27.07.2021 на адресу суду від представника відповідача Малюк С.М. надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до п.п. 17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих будинків у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 (далі Положення № 396), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, та надає чітко визначений перелік документів, зокрема, копію ордеру про надання жилої площі. Також, зазначено, що позивачем не надано жодних доказів того, що вона є наймачем вказаної квартири. Просить винести судове рішення у відповідності до вимог чинного законодавства України, з врахуванням доводів та положень законодавства, викладених у відзиві.
Ухвалою суду від 02.09.2021 закрито підготовче провадження та призначено вказану справу до судового розгляду.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
У судове засідання сторони не з`явились, позивачем та представником відповідача подані заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Треті особи у судове засіданні не з`явилися, повідомлялися належними чино, причини неявки суду не повідомили.
У зв`язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності учасників справи, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Квартира АДРЕСА_1 перебуває у власності територіальної громади м. Запоріжжя, в особі Запорізької міської ради.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є наймачем вказаної квартири та з 22.08.1984 проживає і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджуються копію паспорта громадянина України (стор.11), довідкою про реєстрацію місця проживання департаменту реєстраційних послуг ЗМР від 19.02.2021 за вих. №04-28/5-1230.
Також встановлено, що вказаною адресою проживають за зареєстровані: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що підтверджується довідками про реєстрацію місця проживання департаменту реєстраційних послуг ЗМР від 18.02.2021 та 19.02.2021.
Як встановлено з відповіді Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради від 12.02.2021 № К-0707, наданої за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 з питання надання копії корінця державного ордера від 1984 року на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , до Департаменту передано на зберігання справи ліквідованого ДКП «Бюро обміну житлової площі» лише з 01.01.1994. Отже, надати копію корінця ордеру неможливо.
Спір у справі виник у зв`язку з відмовою органу приватизації позивачу в приватизації спірної квартири, за відсутності копії ордеру про надання житлової площі, відповідно до листа районної адміністрації ЗМР по Вознесенівському району від 08.04.2021 за № К-265-В.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та іншими міжнародно-правовими документами про права людини закріплено право на повагу до житла.
У ст. 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.
За правилами ст. 345 Цивільного кодексу України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Зазначена норма є загальною, оскільки відсилає до спеціального законодавства.
У ч. 3 ст. 9 Житлового кодексу Української РСР визначено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання й утримання визначені законом «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до ч. 4 ст. 5 зазначеного Закону право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього закону.
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз (ч. 5 ст. 5 закону «Про приватизацію державного житлового фонду»).
Згідно із ч. 11 ст. 8 закону «Про приватизацію державного житлового фонду» спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
У ч. 10 ст. 8 закону «Про приватизацію державного житлового фонду» закріплено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Перелік таких випадків чітко визначений у законодавстві і є вичерпним. До них відноситься відсутність у особи права на приватизацію (ч. 2 ст. 1 закону «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»), заборона приватизувати конкретне приміщення (ч. 4 ст. 1 закону «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», ч. 2 ст. 2 закону «Про приватизацію державного житлового фонду»).
Згідно з п. 17 Положення № 396 громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Пунктом 18 Положення № 396 затверджено перелік документів, які подаються громадянином до органу приватизації.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №200/18858/16-ц.
Статтею 8 конвенції закріплено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
У п. 36 рішення від 18.11.2004 у справі «Прокопович проти Росії» Європейський суд з прав людини визначив, що концепція «житла» за змістом ст. 8 конвенції не обмежена житлом, яке зайняте на законних підставах або встановленим у законному порядку. «Житло» це автономна концепція, що не залежить від класифікації у національному праві. То чи є місце конкретного проживання «житлом», що б спричинило захист на підставі §1 ст. 8 конвенції, залежить від фактичних обставин справи, а саме від наявності достатніх триваючих зв`язків з конкретним місцем проживання (рішення ЄСПЛ у справі «Баклі проти Сполученого Королівства» від 11.01.95, п. 63).
Таким чином, тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні ст. 8 Конвенції.
Зазначений правовий висновок викладено у постанові Касаційного цивільного суду Верховного суду від 24.02.2019 у справі № 296/4642/19.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Житлового кодексу Української РСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Тобто, за змістом вказаної норми законодавства, ордер є лише підставою для вселення у житло.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на законних підставах проживає та зареєстрована у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується вищенаведеними належними доказами, дослідженими судом.
Отже, враховуючи те, що позивач має намір використати своє право на приватизацію житла, але з об`єктивних причин не має ордеру про надання жилої площі, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання за позивачем права на приватизацію квартири без наявності ордера, зобов`язання відповідача прийняти документи, за відсутності ордеру про надання житлової площі, на приватизацію спірної квартири та прийняти рішення у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 81, 89, 247, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 , за відсутності ордеру про надання житлової площі.
Зобов`язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському району прийняти від ОСОБА_1 документи на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 , за відсутності ордеру про надання житлової площі, та прийняти рішення у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Повне судове рішення складено 22.09.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення повного судового рішення, апеляційної скарги, через Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 );
Відповідач: районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району (ЄДРПОУ 37573115, адреса: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 5);
Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 );
Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 );
Третя особа: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 );
Третя особа: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який діє в своїх інтересах та в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , (зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 ).
Суддя І.А. Крамаренко