Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 309
РІШЕННЯ
Іменем України
10.06.2010Справа №2-22/819-2010 За позовом – ТОВ «Левант», м. Ялта, вул. Леніна – Морська, 21/1
до відповідачів – 1. Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради, м. Ялта, смт Лівадія
2. Лівадійської селищної ради, м. Ялта, смт Лівадія
3. КП «Ялтинське БТІ», м. Ялта, вул. Дзержинського, 4
про визнання права власності та спонукання до вчинення дій
Суддя Калініченко А.А.
представники:
від позивача – Костріков Ю.В., представник, дов від 27.01.2010 року
від відповідачів – не з’явились.
Обставини справи:
Позивач – ТОВ «Левант» звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідачів - Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради, Лівадійської селищної ради, КП «Ялтинське БТІ», просить суд визнати право власності за ТОВ «Левант» на готовий до експлуатації та завершений будівництвом об’єкт – громадський центр літер «Ж», розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21; зобов’язати КП «Ялтинське БТІ» зареєструвати право власності за ТОВ «Левант» на готовий до експлуатації та завершений будівництвом об'єкт – громадський центр літер «Ж», розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 10.02.2010 року у справі № 2-22/819-2010 по справі призначено судову будівельно – технічну експертизу, провадження по справі зупинено.
12.04.2010 року до суду надійшов висновок судового експерта № 157 від 07.04.2010 року.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 14.04.2010 року провадження по справі поновлено, справу призначено до розгляду.
В судовому засіданні, 13.05.2010 року позивач надав суду пояснення по суті спору з урахуванням висновків судового експерта, викладених у висновку № 157 від 07.04.2010 року.
Відповідач – Виконавчий комітет Лівадійської селищної ради заперечує проти позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, просить суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Відповідач - КП «Ялтинське БТІ» заперечує проти позовних вимог, просить суд в задоволенні позову відмовити в частині вимог щодо зобов’язання КП «Ялтинське БТІ» зареєструвати право власності за ТОВ «Левант» на готовий до експлуатації та завершений будівництвом об'єкт – громадський центр літер «Ж», розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21.
Відповідачі в судове засідання не з’явились, про причини відсутності суду не повідомили. Про дату розгляду справи повідомлені належним чином – рекомендованою кореспонденцією.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд –
встановив:
19.04.2004 року позивачем був отриманий дозвіл на виконання будівельних робіт № 14-г/04-04 Інспекції державного архітектурно – будівельного контролю, а.с. 52, строком дії до 31.12.2004 року.
Рішенням Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради № 147 від 23.06.2004 року, а.с. 28, ТОВ «Левант» був наданий дозвіл на будівництво бази відпочинку (рекреаційного комплексу) за адресою: селище Гірське.
Крім того, пунктом 2.3. названого рішення було зобов’язано позивача після закінчення будівництва ввести об'єкт до експлуатації у встановленому законом порядку.
Рішенням Лівадійської селищної ради № 35 від 09.07.2004 року «Про передачу земельної ділянки ТОВ «Левант» за адресою: с. Гірське, в районі домоволодінь № 16 та № 21 на землях Лівадійської селищної ради», а.с. 29, затверджений проект відведення земельної ділянки ТОВ «Левант» загальною площею 1,5204 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: с. Гірське, район домоволодінь № 16 та № 21.
Пунктом 4 рішення № 35 від 09.07.2004 року передано ТОВ «Левант» у оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 1,5204 га, у тому числі: ділянка № 1 площею 0,3000 га та ділянка № 2 площею 0,4466 га з «земель інших закладів, установ, організацій»; за видами земельних угідь – графа 34, 43 («забудовані землі», у тому числі «громадського призначення та ділянка № 3 площею 0,7738 га з «земель, не переданих у приватну власність та не наданих у постійне користування в межах населених пунктів»; за видами угідь – графа, 22, 23: «Землі лісів», у тому числі «під лісною (деревна та чагарникова рослинність)» для будівництва рекреаційного комплексу, кадастровий номер 0111947900: 03: 001: 0011.
15.07.2004 року був складений акт виносу в натуру меж земельної ділянки, а.с. 40.
21.07.2004 року між орендарем - ТОВ «Левант» та орендодавцем – Лівадійської селищною радою був укладений договір оренди земельної ділянки, а.с. 30-36. Договір оренди зареєстрований у книзі записів договорів оренди земельних ділянок за № 00119 від 26.07.2004 року.
Так, згідно п. 1, 2 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, який знаходиться за адресою: м. Ялта, смт Гірське, район будинків № 16 та № 21. в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,5204 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу.
Пунктами 3, 4 визначені об’єкти, які знаходяться на земельній ділянці та передаються разом із нею у оренду позивачу.
Згідно п. 8 договір укладений строком на 49 років, починаючи з дати прийняття рішення Лівадійської селищною радою № 35 20-ої сесії 24-го скликання Лівадійської селищної ради від 09.07.2004 року про передачу земельної ділянки у оренду.
Відповідно до п. 15, 16 договору, земельна ділянка передається у оренду для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу; цільове призначення земельної ділянки – для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу.
12.01.2004 року позивачем було отримано погоджувальний висновок № 4 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову Ялтинської міської санітарно – епідеміологічної станції, а.с. 68, та 15.04.2005 року отриманий експертний висновок Ялтинського міського управління ГУ МНС України в АР Крим про відсутність порушень вимог пожежної безпеки, а.с. 67.
20.04.2005 року ТОВ «Левант» був отриманий позитивний комплексний висновок № 15А-03-2005 державної експертизи Служби «Укрінвестекспертиза» в АР Крим з робочого проекту «База відпочинку (рекреаційний комплекс в селище Гірське, м. Ялта) перша черга. Коригування робочого проекту», а.с. 50.
Розпорядженням селищного голови Лівадійської селищної ради № 2 від 14.01.2008 року, а.с. 53, у зв’язку з закінченням робіт по об’єкту «База відпочинку (громадський центр) літер «Ж» на території ТОВ «Левант» за адресою: м. Ялта, с. Гірське, домоволодіння № 21, було призначено державну технічну комісію з прийомки закінченого будівництва на території Лівадійської селищної ради.
04.08.2008 року ТОВ «Левант» був отриманий дозвіл на виконання будівельних робіт (продовження дозволу № 38-г/05-05 від 23.05.2005 року) за № 622, а.с. 51.
05.05.2008 року та 25.03.2009 року позивач звертався до Лівадійської селищної ради щодо вирішення питання про прийняття до експлуатації закінченого будівництвом об’єкту за адресою: м. Ялта, с. Гірське, 21, домоволодіння № 21, літер «Ж».
Згідно листа Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради № 02/14-1230 від 09.10.2008 року позивача повідомлено про те, що комісією з пайової участі здійснювався виїзд на місце, в результаті чого було встановлено накладення меж земельної ділянки ТОВ «Левант» з суміжними землекористувачами. Позивачу було рекомендовано врегулювати конфліктну ситуацію, після чого Виконавчим комітетом Лівадійської селищної ради буде розглянуто питання здачі об’єкту до експлуатації.
Але, листом вих. № 02-14-354 від 03.04.2009 року Виконавчий комітет Лівадійської селищної ради повідомив ТОВ «Левант» про те, що питання про прийняття об’єкту до експлуатації було винесено на розгляд виконавчого комітету 26.03.2009 року. Але, у зв’язку з тим, що позивачем не виконані вимоги Робочого завдання комісії з питань визначення розміру пайової участі та залучення коштів замовників на розвиток інженерно – транспортної та соціальної інфраструктури смт Лівадія від 03.12.2008 року, Виконавчий комітет Лівадійської селищної ради відклав розгляд спірного питання до усунення недоліків.
В матеріалах справи також знаходиться акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту стосовно громадського центру, літер «Ж» м. Ялта, с. Гірське, 21 з якого вбачається, що факт завершення будівництва спірного об’єкту, відповідність його будівельним, санітарним правилам, екологічним нормам, нормам з пожежної безпеки та іншим нормам і правилам підтверджено органами архітектури, пожежного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, санітарного нагляду і т.п. (а.с. 55).
Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій, порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів регламентовано Законом України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000р. №1699-III, Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 р. №273 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.12.2000р. за №945/5166, а також Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від18.10.2006р. №1434.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. № 1699-III, забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.
Будівництво здійснюється суб'єктами планування та полягає в організації комплексної забудови території або розташуванні та будівництві окремих будинків і споруд.
Відповідно до ч. ч. 1 та 3 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. № 1699-III, фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).
До заяви додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або документ про згоду власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки. Перелік інших документів та матеріалів, необхідних для отримання дозволу на будівництво, які додаються до письмової заяви, порядок їх розгляду визначаються регіональними правилами забудови.
Відповідно до ч. ч. 4-8 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. № 1699-III, у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України, державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Порядок та методика проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд визначається Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженою Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 р. № 127 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 р. за № 582/5773.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції, вона визначає порядок та методику проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою: визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних); обстеження та оцінки технічного стану наявних об'єктів; установлення вартості об'єктів.
Відповідно до п. 1.3 цієї Інструкції, вона діє на всій території України для здійснення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна всіх форм власності.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції, технічну інвентаризацію новозбудованих (реконструйованих) та наявних об'єктів виконують за рахунок замовників комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації. На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи (додаток 1) та технічні паспорти (додатки 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).
Так, після завершення будівництва в порядку, визначеному чинним законодавством України, було проведено інвентаризацію новозбудованого нерухомого майна та виготовлено технічний паспорт, а.с. 61-66.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 10.02.2010 року у справі № 2-22/819-2010 по справі призначено судову будівельно – технічну експертизу.
Згідно висновку експерта № 157 від 07.04.2010 року, який відповідно до ст. 42,43 Господарського процесуального кодексу України, прийнятий судом до уваги, встановлено наступне.
Об'єкт – громадський центр літер Ж, розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21 має будівельну готовність 100% та його будівництво завершено.
Громадський центр літер Ж, розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21 є об’єктом нерухомого майна.
Об'єкт – громадський центр літер Ж, розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21, відповідає санітарним, будівельним, протипожежним нормам, діючим в Україні.
Використання будівлі літер Ж, розташованої за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. гірське, 21 можливе за цільовим призначенням, як громадський центр.
Об'єкт громадський центр літер Ж, розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21 згідно Державному класифікатору ДК018-2000, класифікується кодом 1265 – «Зали спортивні».
Відповідно до статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Згідно статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. (стаття 321 ЦК України).
Право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна) (стаття 331 ЦК України).
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до частини 5 статті 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб (постанова ВГСУ від 29.05.2007 у справі №2-29/18476-2006, від 28.10.2008 у справі №2-13/3505-2008, від 02.08.2007 у справі №2-8/15905-2006, від 10.11.2009 року у справі № 5020-1/174-12/005).
Як вбачається з матеріалів справи, спірний об'єкт розташований на земельній ділянці, наданій позивачу саме для її розміщення, є придатною для використання за функціональним призначенням, стан будівлі забезпечує її безпечну експлуатацію, отже вимоги щодо визнання права власності є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. п. 1.4, 1.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за № 157/6445, державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Відповідно до п. 1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.
Відповідно до п. 2.1 цього Тимчасового положення, для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Згідно п. 10 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, що є Додатком № 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, до правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна відносяться, зокрема, рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності, що зумовлює можливість подання зазначеного позову.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Тотожні положення зафіксовані статтею 20 Господарського кодексу України, за якою кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.
Заперечення відповідача про те, що будівлі, які зведені позивачем знаходяться на земельних ділянках, наданих фізичним особам Кіріченко А.Т., Зайцевої Л.В., Барановської В.А., тому в позовних вимогах слід відмовити, господарський суд вважає неспроможними виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в ході будівництва рекреаційного комплексу зведено декілька будівель які складають цей комплекс, в тому числі будівлі – рекреаційні будинки на 4 котеджі згідно генерального плану рекреаційного комплексу (а.с. 71). Співставлення матеріалів технічної інвентаризації спірного об’єкту (а.с.63) кадастрового плану земельної ділянки, наданої ТОВ «Левант» для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу (а.с. 42), плану накладення меж земельних ділянок, виконаного ПП «Геркулес» (а.с.121) дозволяє встановити, що на земельних ділянках Кіріченко А.Т., Зайцевої Л.В., Барановської В.А. частково знаходяться будівлі, які позначені на генеральному плані рекреаційні будинки на 4 котеджі літер «б», «в», «г», тобто інші окремі об’єкти нерухомості, які не є предметом спору по цій справі.
Виконавчий комітет Ливадійської селищної ради, незважаючи на неодноразові вимоги господарського суду, викладені в ухвалах від 20.05.2010 року, 08.06.2010 року, доказів того, що будівля громадського центру літер «Ж» знаходиться повністю або частково на земельних ділянках зазначених фізичних осіб, суду не надав.
В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений та підписаний відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 10 червня 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позовну заяву задовольнити.
2. Визнати право власності за ТОВ «Левант» (м. Ялта, вул. Леніна – Морська, 21/1, ЄДРПОУ 31416490) на готовий до експлуатації та завершений будівництвом об’єкт – громадський центр літер «Ж», розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21.
3. Зобов’язати КП «Ялтинське БТІ» (м. Ялта, вул. Дзержинського, 4) зареєструвати право власності за ТОВ «Левант» (м. Ялта, вул. Леніна – Морська, 21/1, ЄДРПОУ 31416490) на готовий до експлуатації та завершений будівництвом об'єкт – громадський центр літер «Ж», розташований за адресою: м. Ялта, смт Лівадія, с. Гірське, 21.
4. Видати наказ після набрання рішенням чинності.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Калініченко А.А.