Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2010 р. справа № 2а-7037/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шальєвої В.А.
при секретарі< Призвище секретаря >
при секретарі Химич М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом прокурора міста Макіївки в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор міста Макіївки звернувся до суду в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в розмірі 30085806,09 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що згідно наданих відокремленим підрозділом «Шахта ім. С.М.Кірова» Державного підприємства «Макіїввугілля» розрахунків за період з червня 2008 року по грудень 2009 року підприємство задекларувало страхових внесків, відповідно до який має сплатити вказану суму. Просив стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки заборгованість зі страхових внесків.
Представники сторін в судове засідання не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач Державне підприємство «Макіїввугілля» надіслало до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю. За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що у відповідності ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Таким чином, прокурор міста Макіївки у даному випадку представляє інтереси держави в суді, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом заяви вимог про стягнення податкової заборгованості на користь місцевого бюджету.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідач Державне підприємство «Макіїввугілля» є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, щомісяця подає розрахунки суми страхових внесків до органу Пенсійного фонду України, має свої структурні підрозділи, яким зокрема є відокремлений підрозділ «Шахта ім. С.М.Кірова».
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, відповідачем по справі є саме Державне підприємство «Макіїввугілля», яке є юридичною особою.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663
Так, відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Судом встановлено, що згідно акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з червня 2008 року по лютий 2009 року, Державне підприємство «Макіїввугілдля» повинно сплатити заборгованості у розмірі 23548519,17 грн., зокрема за червень 2008 року на суму 2546677,32 грн., липень 2008 року на суму 2753377,92 грн., серпень-вересень 2008 року на суму 5363329,96 грн., жовтень 2008 року на суму 2716576,14 грн., листопад 2008 року на суму 2720182,62 грн., грудень 2008 року на суму 2734875,40 грн., січень, лютий 2009 року на суму 5008307,08 грн.
Відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені терміни, у тому числі обчислені органом Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягується з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Про нарахування пені та накладення штрафів Пенсійним фондом виноситься рішення, яке протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику і протягом десяти робочих днів з дня одержання підлягають сплаті.
Станом на 24.04.2009 року відповідачем заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки не сплачена, у звязку з чим до державного підприємства застосовані штрафні санкції та пеня рішеннями № 329, 330, 331 від 22.07.2008 року на суму 1187831,02 грн., за якими перераховано 16545,79 грн., № 362, № 363, № 364 від 21.08.2008 року на суму 1260510,36 грн., за якими перераховано 24461,47 грн., № 384, № 385, № 386 від 22.09.2008 року на суму 1103480,25 грн., № 439, № 440 від 04.11.2008 року на суму 94445,93 грн., № 474, № 475 від 01.12.2008 року на суму 25834,39 грн., № 5 від 06.01.2009 року на суму 112821,06 грн., № 37 від 03.02.2009 року на суму 332851,77 грн., № 72 від 05.03.2009 року від 05.03.2009 року на суму 170 грн., № 74 від 16.03.2009 року на суму 2133082,87 грн., № 70 від 02.03.2009 року на суму 327266,53 грн. на загальну суму 6537286,92 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості зі сплати страхових внесків, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 30085806,09 грн.
Вказані рішення управління пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки були оскаржені Державним підприємством «Макіїввугілля».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 3 грудня 2009 року визнані недійсними частково рішення Управління пенсійного фонду України Совєтському районі м. Макіївки про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду: рішення № 24 від 02.02.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 45032,31 грн., та пені на суму 10 005,43 грн.; рішення № 44 від 02.03.07 року в частині застосування пені на суму 5027,24 грн.; рішення № 128 від 07.05.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 78 533,56 грн., та пені на суму 11221,45 грн.; рішення № 167 від 04.06.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 33447,43 грн., та пені на суму 6237,29 грн.; рішення № 208 від 06.07.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 6800,00 грн., та пені на суму 1 576,00 грн.; рішення № 209 від 06.07.07 в частині застосування штрафних санкцій на суму 24015,98 грн., та пені на суму 8405,59 грн.; рішення № 267 від 04.09.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 24740,23 грн., та пені на суму 26113,64 грн.; рішення № 268 від 04.09.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 2 537,20 грн., та пені на суму 1 411,97 грн.; рішення № 308 від 02.10.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 611,49 грн., пені на суму 165,09 грн.; рішення № 309 від 02.10.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 60987,55 грн., та пені на суму 20298,13 грн.; рішення № 348 від 30.10.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 1 204,60 грн., та пені на суму 289,11 грн.; рішення № 349 від 30.10.07 року в частині застосування пені на суму 7461,1 грн.; рішення № 385 від 04.12.07 року (10%) в частині застосування штрафних санкцій на суму 1790,95 грн. та пені на суму 501,75 грн.; рішення № 386 від 04.12.07 року в частині застосування пені на суму 16456,26 грн.; рішення № 387 від 04.12.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 16 368,75 грн. та пені на суму 17 676,93 грн.; рішення № 429 від 29.12.07 року в частині пені на суму 47280,34 грн.; рішення № 430 від 29.12.07 року в частині застосування пені на суму 46352,18 грн.; рішення № 431 від 29.12.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 1831,92 грн. , та пені на суму 421,34 грн.; рішення № 24 від 02.02.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 45032,31 грн., та пені на суму 10 005,43 грн.; рішення № 44 від 02.03.07 року в частині застосування пені на суму 5027,24 грн.; рішення № 128 від 07.05.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 78 533,56 грн., та пені на суму 11221,45 грн.; рішення № 167 від 04.06.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 33447,43 грн., та пені на суму 6237,29 грн.; рішення № 208 від 06.07.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 6800,00 грн., та пені на суму 1 576,00 грн.; рішення № 209 від 06.07.07 в частині застосування штрафних санкцій на суму 24015,98 грн., та пені на суму 8405,59 грн.; рішення № 267 від 04.09.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 24740,23 грн., та пені на суму 26113,64 грн.; рішення № 268 від 04.09.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 2 537,20 грн., та пені на суму 1 411,97 грн.; рішення № 308 від 02.10.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 611,49 грн., пені на суму 165,09 грн.; рішення № 309 від 02.10.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 60987,55 грн., та пені на суму 20298,13 грн.; рішення № 348 від 30.10.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 1 204,60 грн., та пені на суму 289,11 грн.; рішення № 349 від 30.10.07 року в частині застосування пені на суму 7461,1 грн.; рішення № 385 від 04.12.07 року (10%) в частині застосування штрафних санкцій на суму 1790,95 грн. та пені на суму 501,75 грн.; рішення № 386 від 04.12.07 року в частині застосування пені на суму 16456,26 грн.; рішення № 387 від 04.12.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 16 368,75 грн. та пені на суму 17 676,93 грн.; рішення № 429 від 29.12.07 року в частині пені на суму 47280,34 грн.; рішення № 430 від 29.12.07 року в частині застосування пені на суму 46352,18 грн.; рішення № 431 від 29.12.07 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 1831,92 грн., та пені на суму 421,34 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року скаргу управління Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки залишено без задоволення, постанову без змін.
Також, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року визнані рішення управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки за № 37 від 03.02.2009 р. частково недійсним на суму штрафу в розмірі 134964,2 грн. та пені в розмірі 72696,24 грн.; рішення управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки за № 70 від 02.03.2009 р. частково недійсним на суму штрафу в розмірі 121765,15 грн. та пені 97157,04 грн.; рішення управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки за № 102 від 02.04.2009 р. частково недійсним на суму штрафу в розмірі 50121,57 грн. та пені в розмірі 206182,6 грн.; рішення управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки за № 74 від 16.03.2009 р. частково недійсним на суму штрафу в розмірі 2075428, 26 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2010 року скаргу управління пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки залишено без задоволення, постанову без змін.
Постанови Донецького окружного адміністративного суду вступили в закону силу, тому факт визнання частково недійсними рішень не підлягає доказуванню
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Оскільки постанови Донецького окружного адміністративного суду від 3 грудня 2009 року та 24 грудня 2009 року, набрали законної сили, тому рішення контролюючого органу в частині задоволених вимог втратили чинність.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Пенсійному фонду України списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. На суму списаної заборгованості цих підприємств списати заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Період, за який списано недоїмку із страхових внесків, обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески у повному обсязі.
Заборгованість у відповідача виникла за період з червня 2008 року по лютий 2009 року, на час розгляду справи не встановлений порядок списання недоїмки, проте набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» унеможливлює стягнення вказаної заборгованості, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову прокурора міста Макіївки в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 9 червня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.