Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2010 рокуСправа № 2а-1320/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - cудді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю прокурора Загоруйка С.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора м. Луцька в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Луцька в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області звернувся з позовом до ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1700 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що згідно акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 76109 від 31.03.2009 року, складеного працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області, виявлено порушення відповідачем законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за які передбачена абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України “Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт”, а саме: в транспортному засобі, який належить ОСОБА_2, облаштованому як легкове таксі, відсутня та неоформлена ліцензійна картка на транспортний засіб, відсутня сервісна книжка на транспортний засіб, медична довідка водія, таксометр. Перевезення здійснювались без оформлення ліцензії на провадження господарської діяльності з надання послуг по перевезенню пасажирів та їх багажу на таксі. На підставі вказаного акту до ОСОБА_2 постановою начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області № 71335 від 19.05.2009 року застосовано фінансові санкції у розмірі 1700 грн. Оскільки, відповідач добровільно не сплатив зазначені кошти у визначений законодавством строк, просить стягнути з відповідача вказану суму фінансової санкції.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача адміністративний позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 позовних вимог не визнав та пояснив, що у березні 2009 року він не займався перевезеннями пасажирів на таксі. Зокрема, його автомобіль не був обладнаний як таксі, про що свідчить відсутність необхідних документів, таких як ліцензія на провадження господарської діяльності з надання послуг по перевезенню пасажирів на таксі, ліцензійна картка на транспортний засіб, медична довідка водія, таксометр. Зазначив, що наявність на даху автомобіля ліхтаря оранжевого кольору не заборонена законодавством, а відповідно до п. 33 ст.9 Закону України «Про ліцензування» ліцензуванню підлягають надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі). Таким чином, акт про вчинення законодавства про автомобільний транспорт відносно нього складений позивачем безпідставно. Припис та постанову позивача № 71335 від 19.05.2009 року він не отримував, а тому не звертався в суд про оскарження вказаних документів у встановленому законодавством порядку. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача ОСОБА_3Ю позовних вимог не визнав та пояснив, що ОСОБА_2 акт перевірки № 76109 від 31.03.2009 року не підписав, так як був з ним не згідний. Наявність на даху автомобіля ліхтаря оранжевого кольору не заборонена законодавством, а позивачем не доведено того, що відповідач займався перевезеннями пасажирів на таксі. Постанову про застосування фінансових санкцій № 71335 від 19.05.2009 року та припис ОСОБА_2 не отримував. Крім того, вважає, що прокурором пропущено річний строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки правопорушення вчинене 31 березня 2009 року, а прокурор в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області звернувся до суду про стягнення фінансових санкцій лише 28 квітня 2010 року. Просить застосувати наслідки пропущення строків позовної давності звернення до суду та залишити адміністративний позов без розгляду.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.03.2009 року працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме в транспортному засобі марки «Форд Сієра», державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2, облаштованому як легкове таксі, на даху якого встановлено ліхтар оранжевого кольору, дозвіл на радіозв’язок № 07-1-09558, у водія відсутня та неоформлена ліцензійна картка на транспортний засіб, відсутні сервісна книжка на транспортний засіб, медична довідка водія, таксометр. Перевезення здійснювалися без оформлення ліцензії на провадження господарської діяльності з надання послуг по перевезенню пасажирів та їх багажу.
За результатами перевірки складено акт № 76109 від 31.03.2009 року, в якому водій ОСОБА_2 даючи пояснення про причини порушень зазначив, що з протоколом не згідний, так як згідно п.33 ст.9 Закону України «Про ліцензування» № 1775 від 01.06.2000 року ліцензію потрібно мати для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі). Від підпису акту відмовився.
09.04.2009 року відповідачу направлено повідомлення про розгляд 13.04.2009 року в 11 год. за адресою м. Луцьк, вул. Зв’язківців, 1 Б справи про порушення ним транспортного законодавства.
Постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області № 71335 від 19.05.2009 року до ОСОБА_2 за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. ч.1 ст.60 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про автомобільний транспорт”, застосована фінансова санкція в сумі 1700 грн. та винесено припис № 21358 щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Припис та копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз’ясненням порядку їх оскарження направлялась поштою ОСОБА_2 та згідно відмітки про вручення рекомендованого поштового відправлення отримані особисто відповідачем 23.05.2009 року. (а.с. 8).
Згідно ст. 29 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» N 3492-IV” від 23.02.2006 року (надалі Закон України N 3492-IV) автомобільним перевізником, що здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб’єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу за договором перевезення пасажира транспортним засобом, що використовується ним на законних підставах.
Відповідно до ст.39 Закону України N 3492-IV автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:
для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно ч. 6 ст. 40 Закону України N 3492-IVводію таксі забороняється здійснювати перевезення пасажирів, якщо в таксі відсутній або не працює таксометр
Абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (надалі Порядок) фінансова санкція повинна бути перерахована суб’єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Пунктом 32 Порядку передбачено, що скарга на постанову про застосування фінансових санкцій може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення.
Постанова про застосування фінансової санкції відповідачем у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась, а тому є чинною.
Оскільки, відповідач постанову позивача № 71335 від 19.05.2009 року у встановленому законом порядку не оскаржив, доказів сплати вищевказаної суми фінансової санкції не подав, суд приходить до висновку, що з відповідача слід стягнути фінансову санкцію за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 1700 грн.
Суд не приймає до уваги пояснення відповідача про те, що відповідно до п. 33 ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі), оскільки статтю 9 Законом України № 2344 –ІІІ від 05.04.2001 року «Про автомобільний транспорт» доповнено пунктом 34 згідно якого підлягає ліцензуванню такий вид господарської діяльності як надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» № 961-V від 19 квітня 2007 року пункт 33 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності викладено у такій редакції: ліцензуванню підлягає надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", а пункт 34 виключено.
Суд критично ставиться до пояснень відповідача про те, що він не займався наданням послуг з перевезень пасажирів та їх багажу на таксі, оскільки його автомобіль, під час перевірки позивачем, був обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору та дозволом на радіозв’язок № 07-1-09558. Згідно ст. 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» таксі – легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Пояснення ОСОБА_2 про те, що він не отримував припису та копії постанови №71335 від 19. 05.2009 року про застосування до нього фінансових санкцій спростовуються копією повідомлення про вручення поштового відправлення, з якого вбачається, що вказані документи були отримані особисто відповідачем 23.05.2009 року. (а.с. 8).
Обговорюючи питання щодо додержання прокурором строків звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, суд зазначає таке. Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Постанова № 71335 про застосування до відповідача фінансових санкцій винесена позивачем 19 травня 2009 року.
Відповідно до п.28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 фінансова санкція повинна бути перерахована суб’єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Як встановлено судом, копію постанови відповідач отримав 23.05.2009 року та повинен був сплатити фінансові санкції на зазначений у постанові рахунок у п’ятнадцятиденний термін, тобто до 07.06.2009 року. Таким чином, саме з 07.06.2009 року почався перебіг річного строку для звернення за захистом своїх прав, свобод та інтересів до суду, а прокурор звернувся з інтересах держави в особі позивача з відповідним позовом до Волинського окружного адміністративного суду 28.04.2010 року, тобто в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення.
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід державного бюджету фінансові санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт в сумі 1700 грн. (одну тисячу сімсот гривень). Вказані кошти перерахувати на р/р 31110106700002 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, одержувач - Державний бюджет 21081100, ід. код 21741605.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – з 12 червня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук