Вирок № 99618897, 15.09.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.09.2021
Номер справи
344/1365/21
Номер документу
99618897
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/1365/21

Провадження № 1-кп/344/677/21

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді: Деркач Н.І.,

з участю секретаря: Струк Л.М.,

прокурорів: Орищенка І.В.,Чемеринського Л.Я.

захисників: Сахненко Л.В., Польового В.М.,

Федорюка А.Л.,

обвинувачених: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Івано-Франківську кримінальне провадження з обвинувальним актом щодо:

ОСОБА_2 — ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Вітрянка, Сокирянського району Чернівецької області, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 та жителя АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, на його утриманні перебуває троє неповнолітніх дітей, приватного підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , номер паспорта: НОМЕР_2 , раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-2 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -

ОСОБА_3 – ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Стрілецький кут, Кіцманського району Чернівецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 та жителя АДРЕСА_4 , українця, громадянина України, одруженого, з вищою освітою, фізичної-особи підприємця, має на утриманні одну малолітню дитину, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-2 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -

ОСОБА_1 – ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Серафинці, Городенківського району Івано-Франківської області, зареєстрованого та жителя: АДРЕСА_5 , українця, громадянина України, одруженого, пенсіонера, з середньою спеціальною освітою, має на утриманні одну дитину-інваліда , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-2 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -

ОСОБА_6 – ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця, зареєстрованого та жителя: АДРЕСА_6 , українця, громадянина України, одруженого, непрацюючого, з середньою спеціальною освітою, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-2 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -

ОСОБА_4 – ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця с. Ясенів-Пільний, Городенківського району Івано-Франківської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_7 , жителя АДРЕСА_8 , українця, громадянина України, одруженого, непрацюючого, з вищою освітою, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_6 , раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-2 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -

ОСОБА_5 – ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця с. Могилівка, Герцаївського району Чернівецької області, зареєстрованого та жителя: АДРЕСА_9 , румуна, громадянина України, одруженого, з вищою освітою, працюючого охоронцем ПАТ «Чернівцігаз, реєстраційний номер облікової картки платника податків суду невідомий, раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-2 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 вчинили зловживання повноваженнями, тобто умисне з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене у складі організованої групи, а також складання та видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене у складі організованої групи.

Злочини вчинено за наступних обставин.

Згідно наказу 22-К від 01.03.2017 року ОСОБА_2 прийнятий на посаду начальника Чернівецького управління скрапленого газу дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз». 01 червня 2018 року, відповідно до наказу 130-к ОСОБА_2 було переведено із посади начальника Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ-Пропан», на посаду заступника директора ДП «Івано-Франківськ-Пропан». Згідно посадової інструкції, заступника директора ДП «Івано-Франківськ-Пропан» відповідно до розділу 2 п. 2.6. він як заступник директора здійснює безпосереднє керівництво та контролює роботу підпорядкованих йому структурних підрозділів дочірнього підприємства. Відповідно до п.2.7. посадової інструкції, заступник директора несе відповідальність за виробничо-господарську і фінансову діяльність та дотримання трудового законодавства на підпорядкованих йому підрозділах дочірнього підприємства. Пунктом 2.8. посадової інструкції визначено, що він організовує роботу з споживачами скрапленого газу з питань укладання договорів та взаєморозрахунків. Пунктом 2.15 визначено, що заступник директора співпрацює з місцевою владою з питань пов`язаних з виконанням свої службових обов`язків.

Відповідно до розділу 4 посадової інструкції заступник директора має право:

4.3.Представляти дочірнє підприємство у всіх державних і громадських організаціях в межах визначених розділом 2 посадової інструкції;

4.4. Підписувати документи, що стосуються виробничо-експлуатаційної діяльності підпорядкованих йому структурних підрозділів дочірнього підприємства;

4.5. Безперешкодно в будь-який час доби, перевіряти стан експлуатаційної діяльності в підпорядкованих підрозділах.

Розділом 5 вказаної інструкції визначено відповідальність, згідно якої заступник директора несе відповідальність за:

5.1. Неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов`язків, а також за невикористання своїх функціональних прав, що передбачені цією посадовою інструкцією;

5.5. Своєчасну та достовірну звітність з питань виробничо-експлуатаційної діяльності підпорядкованих підрозділів.

Згідно зі своїми функціональними обов`язками, визначеними посадовою інструкцією заступника директора ДП «Івано-Франківськ-Пропан», ОСОБА_2 здійснював організаційно-розпорядчу та адміністративно-господарську функції на підприємстві.

Крім того, ОСОБА_2 у відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення та згідно з ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Також відповідно до Наказу №52 від 01.08.2018 року з метою забезпечення безпечної експлуатації обладнання об`єктів Чернівецького управління скрапленого газу П.1.12. на заступника директора ОСОБА_2 були покладені обов`язки із безпосереднього керівництва Чернівецьким управлінням скрапленого газу та контроль за діяльністю підпорядкованих йому структурних підрозділів і відповідальність за виробничо-господарську, фінансову діяльність та дотримання трудового законодавства. Організація роботи із споживачами скрапленого газу з питань укладення договорів та взаєморозрахунків.

Відповідно до статуту дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство), затвердженого протоколом №15/07-2014 від 15 липня 2014 року, та яке є юридичною особою приватного права, оскільки створено на підставі рішення Загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» від 7 квітня 2000 року(протокол №2), основною метою його діяльності є отримання прибутку від усіх видів торгівельної, комерційної діяльності, виробничої та іншої діяльності, дозволеної законодавчими актами України. Згідно з указаним статутом (п. 3.2.1.13, предметом діяльності Дочірнього підприємства є: роздрібна торгівля скрапленим газом у балонах. Також згідно пункту 3.2.2.1 статуту, що стосується мети та предмету діяльності підприємства, в частині розподілення та постачання газу, то це є надання населенню, бюджетним організаціям, промисловим та комунальним підприємствам, а також іншим суб`єктам підприємницької діяльності послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ та постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ і скрапленого газу; придбання та постачання природного газу, нафтового газу (метану) вугільних родовищ за регульованим та нерегульованим тарифом, придбання, реалізація та постачання споживачам скрапленого газу.

До складу Дочірнього підприємства входять його структурні підрозділи, а саме Управління скрапленого газу в Чернівецькій, Львівській та Волинській областях.

Протоколом засідання Правління публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» №23 від 31.07.2018 затверджено структуру Чернівецького управління скрапленого газу, що входило у склад «Івано-Франківськ-Пропан», як окремий підрозділ із власною матеріально-технічною базою, та розгалуженою адміністративно-господарською і організаційно-розпорядчою системами, кожна ланка якої була підзвітна та підконтрольна вищестоящій, а також керівників кожної із ланок відомчими нормативно-правовими актами та посадовими інструкціями уповноважено на здійснення адміністративно-господарської функції у сфері контролю за зберіганням, рухом, реалізацією скрапленого вуглеводневого газу.

При цьому діяльність, як суб`єкта уповноваженого на роздрібну торгівлю скрапленим газом, в тому числі для потреб населення, регламентована Національним законодавством, а діяльність працівників внутрішніми документами - розпорядженнями, рішеннями зборів, наказами та посадовими інструкціями.

Своє службове становище і надані йому службові повноваження як керівника структурного підрозділу юридичної особи приватного права, одним із основних видів діяльності якого було придбання, реалізація та постачання споживачам (населенню) скрапленого газу, що регламентовано статтею 41 Закону України «Про нафту і газ», підпунктом 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України №570 від 16.10.2014 «Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», а також постановою Кабінету Міністрів України №1790 від 20.11.2003 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів», ОСОБА_2 використав у злочинних цілях за наступних обставинах.

З березня 2018 року - моменту відновлення функціонування біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, де реалізовувався скраплений газ для потреб населення, ОСОБА_2 маючи якості лідера та організатора, можливість адміністративно-розпорядчого впливу на підпорядкованих йому інших службових осіб, переслідуючи корисливу мету, з ціллю особистого збагачення, та збагачення інших визначених ним же, та підпорядкованих службових осіб, з якими перебував у родинних та близьких відносинах, будучи службовою особою юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан», та діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, розробив злочинний план, суть якого полягала у систематичному використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права своїх повноважень, та повноважень інших службових осіб зазначеної юридичної особи публічного права, шляхом внесення недостовірних відомостей в офіційні документи, що відображали господарську діяльність із постачання скрапленого газу для потреб населення, не здійснюючи такої. Натомість, накопичений скраплений газ, що був призначений виключно для потреб населення і не реалізований йому, та придбаний юридичною особою приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан» за спеціальними (значно нижчими ніж скраплений газ для потреб промисловості) цінами на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, реалізовувати суб`єктам господарювання, та через мережу підпорядкованих АГЗС за цінами газу, призначеного для потреб промисловості, поза бухгалтерським обліком. При цьому маскування злочинної діяльності під законну господарську діяльність, повинно відбуватися шляхом складання, видачі завідомо неправдивих офіційних документів, а також складання, та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей підпорядкованими йому службовими особами про переміщення та реалізацію скрапленого газу призначеного виключно для потреб населення.

Усвідомлюючи, що успішна реалізація злочинного плану не можлива без участі інших службових осіб юридичної особи приватного права - Чернівецького управління ДП «Івано-Франківськ - Пропан», які відповідно до своїх посадових інструкцій та нормативно-правових актів, що регламентують їх діяльність, повинні здійснювати систематичний облік і контроль за придбанням, зберіганням, реалізацією та супутніми технологічними процесами, пов`язаними із реалізацією скрапленого газу населенню, а також здійснювати контроль за рухом товарно-матеріальних цінностей підприємства, і без виконання певних дій кожного попереднього учасника та координації дій між ними не можливе виконання дій кожного наступного учасника злочинного плану, ОСОБА_2 спільно з ОСОБА_3 створив та очолив організовану злочинну групу, учасникам якої довів злочинний план та розподілив злочинні ролі згідно із виконуваними ними посадовими обов`язками.

До складу створеної та очолюваної ОСОБА_2 і ОСОБА_3 організованої злочинної групи, яка характеризувалася стійкістю свого об`єднання з метою досягнення злочинної цілі, передбаченої злочинним планом організатора - неправомірної вигоди для себе та інших учасників злочинної групи у вигляді надлишків скрапленого газу, та його реалізації, розподілом функцій кожного із учасників, без виконання яких не можливо було б досягти кінцевого результату злочинного плану, взаємопов`язаністю між діями всіх співучасників та чіткою ієрархічною структурою, добровільно і свідомо увійшли службові особи юридичної особи приватного права- Чернівецького управління ДП «Івано-Франківськ -Пропан», які у відповідності до визначених посадовими інструкціями функціональних обов`язків, та в їх порушення, виконували вузькоспеціалізовані злочинні ролі, з метою маскування злочинної діяльності під законну господарську діяльність.

Зокрема у склад організованої злочинної групи увійшли, службові особи юридичної особи приватного права, зокрема:

Організатор групи – ОСОБА_2 , будучи керівником Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ - Пропан», яке являється вузькоспеціалізованим у своїй господарській діяльності - службовою особою юридичної особи приватного права, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, створив та очолив організовану злочинну групу, тобто відібрав співучасників злочину, розробив злочинний план та довів його до всіх співучасників , при цьому визначив напрям злочинної діяльності - привласнення надлишків скрапленого газу, призначеного для побутових потреб населення, їх подальшу реалізацію поза бухгалтерським обліком як через мережу власних АГЗС так і суб`єктам господарювання поза бухгалтерським обліком, об`єднав та координував дії інших співучасників злочину для досягнення мети розробленого ним злочинного плану, визначив спосіб учинення злочину та його маскування під законну господарську діяльність, розподілив функції кожного зі співучасників злочину у відповідності до завдань, передбачених посадовими інструкціями та нормативно-правовими актами, що регламентують їх діяльність, розподіляв грошові кошти від незаконної реалізації привласненого скрапленого газу між учасниками злочинної групи, частина з яких використовувалася для маскування злочинної діяльності під законну господарську діяльність з реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення, шляхом їх внесення на спеціалізований банківський рахунок ДП «Івано-Франківськ -Пропан» як нібито оплату отриманих послуг з реалізації скрапленого газу населенню, визначив єдині і загально визнані усіма членами організованої злочинної групи правила поведінки та конспірації, що стосувалося привласнення скрапленого газу, призначеного для потреб населення. Крім того, складав, та видавав завідомо неправдиві офіційні документи, що містили недостовірні відомості про об`єми скрапленого газу необхідні для потреб населення у певний період часу до Чернівецької ОДА, а саме листи та довідки з інформацією про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу для потреб населення, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення.

Співорганізатор – ОСОБА_3 , будучи заступником директора з комерційної діяльності ДП «Івано-Франківськ - Пропан», службовою особою юридичної особи публічного права, який згідно з посадовою інструкцією та внутрішніми наказами наділений організаційно-розпорядчою, та адміністративно-господарською функціями, згідно внутрішнього наказу ДП «Івано-Франківськ-Пропан» №52 від 01.08.2018 «Про призначення відповідальних осіб Чернівецького управління скрапленого газу», зокрема п.1.6. несе відповідальність за організацію і контроль за реалізацією скрапленого газу, а також згідно п.2.7 посадової інструкції заступника директора з комерційної діяльності ДП «Івано-Франківськ-Пропан» виконує обов`язки з організації і контролю реалізації скрапленого/зрідженого газу в безупинному режимі. Діючи на досягнення мети злочинного плану - отримання неправомірної вигоди у вигляді надлишків скрапленого газу для потреб населення за допомогою внесення недостовірних відомостей в офіційні бухгалтерські документи складав та затверджував довідки із завищеними обсягами потреби в скрапленому газі та його реалізацію населенню.

Зокрема ОСОБА_3 , діючи на досягнення мети злочинного плану - придбання за заниженими цінами газу для побутових потреб населення Чернівецької області на спеціалізованих аукціонах у формі торгів «з голосу» з продажу скрапленого газу для потреб населення, виготовив та подав до Чернівецької ОДА офіційні документи, що містили завідомо неправдиві відомості- інформацію про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, в розрізі покупців та споживачів по Чернівецькій області за жовтень та листопад 2018 року, та інформацію про надходження та реалізацію скрапленого газу населенню по Чернівецькій області за жовтень та листопад 2018 року. Недостовірні відомості, які містилися у зазначених офіційних документах, дали змогу взяти участь, та придбати за заниженими цінами на спеціалізованих аукціонах у формі торгів «з голосу» з продажу скрапленого газу для потреб населення – скраплений вуглеводневий газ. Внаслідок чого, була забезпечена можливість здійснення в подальшому злочинної діяльності організованої групи із створення надлишків скрапленого газу, шляхом його не поставки населенню.

Виконавець – ОСОБА_1 , начальник газонаповнювальної станції «Магала» Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ -Пропан», будучи службовою особою юридичної особи приватного права, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, учасником організованої злочинної групи, з метою виконання злочинного плану, за вказівкою організатора, здійснював відвантаження привласнених злочинною групою надлишків скрапленого газу призначеного для побутових потреб населення, в транспортні засоби за вказівкою ОСОБА_2 чи ОСОБА_3 для його подальшої реалізації за комерційними цінами поза бухгалтерським обліком, та не вносив дані про зазначені відвантаження в журнали оперативного обліку руху скрапленого газу всупереч інструкції. З метою конспірації злочинної діяльності, за погодженням з іншими виконавцями злочину, з метою формування бухгалтерської звітності, здійснював підроблення видаткових бухгалтерських документів, які показують фіктивний рух скрапленого газу для побутових потреб населення, що відвантажувався з підконтрольної йому газонакопичувальної станції для поставки на дільниці скрапленого газу.

Так, ОСОБА_1 з метою реалізації злочинного плану організованої групи, як посадовою особою відповідальною за ведення звітної та оперативно-технічної документації, з метою маскування злочинної діяльності, у відповідності до визначеної ролі в організованій групі, було складено завідомо неправдиві офіційні документи у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у журналі відпуску скрапленого вуглеводневого газу в автоцистерни на ГНС «Магала», упродовж березня – грудня 2018 року внесено недостовірні відомості про відвантаження скрапленого газу для постачання на дільниці скрапленого газу, а також у документи первинного бухгалтерського обліку - накладні на перевезення скрапленого газу з ГНС «Магала» до дільниць скрапленого газу, внесено недостовірні відомості про перевезення скрапленого газу, а також у звітах про роботу газонаповнювальної станції внесено недостовірні відомості про відвантаження з ГНС «Магала» до дільниць скрапленого газу, які не фактично не відбулися.

Виконавець – ОСОБА_4 , старший майстер відповідальний за роботу Кіцманської та Глибоцької дільниць з реалізації скрапленого газу Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ - Пропан», будучи службовою особою юридичної особи приватного права, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями,- учасником організованої злочинної групи, діючи на досягнення відомого всім учасникам злочину плану, у відповідності до визначеної йому злочинної ролі займався маскуванням злочинної діяльності під законну господарську діяльність, зокрема: у звітну бухгалтерську документацію вносив неправдиві відомості про поставку із газонаповнювальної станції на підконтрольні йому дільниці скрапленого газу для потреб населення, який фактично не був поставлений. У первинну бухгалтерську документацію, щодо постачання скрапленого газу населенню (реєстрах та відомостях заміни балонів зі скрапленим газом) вносив недостовірні дані щодо отримання абонентами скрапленого газу; у реєстри руху транспортних засобів та відомості про заправку транспортних засобів, що відносяться до бухгалтерської документації первинного обліку, вносив недостовірні дані щодо руху транспортних засобів, призначених для перевезення скрапленого газу для потреб населення, та витрат паливно-мастильних матеріалів на вказані транспортні засоби, які фактично не виїжджали для розвезення скрапленого газу. З метою надання діям вигляду законної господарської діяльності з підакцизним товаром, до якого відноситься скраплений газ, та уникнення викриття контролюючими органами, замість працівників пункту реалізації скрапленого газу, не здійснивши поставку скрапленого газу для потреб населення, за допомогою реєстраторів розрахункових операцій вносив відомості про розрахунок із споживачами за надані послуги із реалізації скрапленого газу.

Так, ОСОБА_4 з метою забезпечення реалізації злочинного плану організованої групи, як посадовою особою відповідальною за достовірність і своєчасність ведення звітної та оперативно-технічної документації, з метою маскування злочинної діяльності, у відповідності до визначеної ролі в організованій групі, упродовж березня – грудня 2018 року було складено завідомо неправдиві офіційні документи, у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у шляхові листи, реєстри руху палива, відомості на заправку зрідженим газом, звіти про роботу автотранспорту, зокрема вантажного автомобіля ГАЗ-53 д.н.з. НОМЕР_7 , що повинен був здійснювати розвезення балонів із скрапленим газом для потреб населення Кіцманського, Заставнянського, Путильського районів, та перевезення скрапленого газу із об`єктів для зберігання скрапленого газу у сховища Кіцманської ДСГ, що складені ОСОБА_4 , внесено недостовірну інформацію про рух транспорту, витрачені паливно-мастильні матеріали. У реєстри заміни балонів та відомості заміни газових балонів з скрапленим газом, внесено недостовірні відомості про постачання жителям Кіцманського, Заставнянського, Путильського районів Чернівецької області балонів із скрапленим газом для потреб населення. У книгу обліку розрахункових операцій №0915012072 внесено завідомо недостовірні відомості у формі фіскальних чеків та Z-звітів про проведені фінансові операції з розрахунку за проданий газ для потреб населення, який фактично не продавався.

Виконавець – ОСОБА_5 , старший майстер відповідальний за роботу Герцаївської дільниці з реалізації скрапленого газу Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ - Пропан», будучи службовою особою юридичної особи приватного права, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями - учасником організованої злочинної групи, діючи на досягнення відомого всім учасникам злочину плану, у відповідності до визначеної йому злочинної ролі займався маскуванням злочинної діяльності під законну господарську діяльність, зокрема: у звітну бухгалтерську документацію вносив неправдиві відомості про поставку із газонаповнювальної станції на підконтрольну йому дільницю скрапленого газу для потреб населення, який фактично не був поставлений. У первинну бухгалтерську документацію, щодо постачання скрапленого газу населенню (реєстрах та відомостях заміни балонів зі скрапленим газом) вносив недостовірні дані щодо отримання абонентами скрапленого газу; у реєстри руху транспортних засобів та відомості про заправку транспортних засобів, що відносяться до бухгалтерської документації первинного обліку, вносив недостовірні дані щодо руху транспортних засобів, призначених для перевезення скрапленого газу для потреб населення, та витрат паливно-мастильних матеріалів на вказані транспортні засоби, які фактично не виїжджали для розвезення скрапленого газу. З метою надання діям вигляду законної господарської діяльності з підакцизним товаром, до якого відноситься скраплений газ, та уникнення викриття контролюючими органами, замість працівників пункту реалізації скрапленого газу, не здійснивши поставку скрапленого газу для потреб населення, за допомогою реєстраторів розрахункових операцій вносив відомості про розрахунок споживачами за надані послуги із реалізації скрапленого газу.

Так, ОСОБА_5 з метою забезпечення реалізації злочинного плану організованої групи, як посадовою особою відповідальною за достовірність і своєчасність ведення звітної та оперативно-технічної документації, з метою маскування злочинної діяльності, у відповідності до визначеної ролі в організованій групі, упродовж березня – грудня 2018 року було складено завідомо неправдиві офіційні документи у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у шляхові листи, реєстри руху палива, відомості на заправку зрідженим газом, звіти про роботу автотранспорту, зокрема вантажних автомобілів, ГАЗ 52 д.н.з. НОМЕР_8 , ГАЗ 52 д.н.з. НОМЕР_9 , що повинні були здійснювати розвезення балонів із скрапленим газом для потреб населення Герцаївського та Новоселицького районів, та перевезення скрапленого газу із об`єктів для зберігання скрапленого газу у сховища Герцаївської ДСГ, що складені ОСОБА_5 , внесено недостовірну інформацію про рух транспорту, витрачені паливно-мастильні матеріали. У реєстри заміни балонів та відомості заміни газових балонів з скрапленим газом, внесено недостовірні відомості про постачання жителям Герцаївського та Новоселицького районів Чернівецької області балонів із скрапленим газом для потреб населення. У книгах обліку розрахункових операцій №0915012070; №0915012068 внесено завідомо недостовірні відомості у формі фіскальних чеків та Z-звітів про проведені фінансові операції з розрахунку за проданий газ для потреб населення, який фактично не продавався.

Виконавець – ОСОБА_6 , старший майстер відповідальний за роботу Глибоцької дільниці з реалізації скрапленого газу Чернівецького управління ДП «Івано-Франківськ - Пропан», будучи службовою особою юридичної особи приватного права, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, учасником організованої злочинної групи, діючи на досягнення відомого всім учасникам злочину плану, у відповідності до визначеної йому злочинної ролі займався маскуванням злочинної діяльності під законну господарську діяльність, зокрема: у звітну бухгалтерську документацію вносив неправдиві відомості про поставку із газонаповнювальної станції на підконтрольну йому дільницю скрапленого газу для потреб населення, який фактично не був поставлений. У первинну бухгалтерську документацію, щодо постачання скрапленого газу населенню (реєстрах та відомостях заміни балонів зі скрапленим газом) вносив недостовірні дані щодо отримання абонентами скрапленого газу; у реєстри руху транспортних засобів та відомості про заправку транспортних засобів, що відносяться до бухгалтерської документації первинного обліку, вносив недостовірні дані щодо руху транспортних засобів, призначених для перевезення скрапленого газу для потреб населення, та витрат паливно-мастильних матеріалів на вказані транспортні засоби, які фактично не виїжджали для розвезення скрапленого газу. З метою надання діям вигляду законної господарської діяльності з підакцизним товаром, до якого відноситься скраплений газ, та уникнення викриття контролюючими органами, замість працівників пункту реалізації скрапленого газу, не здійснивши поставку скрапленого газу для потреб населення, за допомогою реєстраторів розрахункових операцій вносив відомості про розрахунок споживачами за надані послуги із реалізації скрапленого газу, а на підтвердження касових операцій вносив на спеціалізований розрахунковий.

Так, ОСОБА_6 з метою забезпечення реалізації злочинного плану організованої групи, як посадовою особою відповідальною за достовірність і своєчасність ведення звітної та оперативно-технічної документації, з метою маскування злочинної діяльності, у відповідності до визначеної ролі в організованій групі, упродовж березня – грудня 2018 року було складено завідомо неправдиві офіційні документи у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у шляхові листи, реєстри руху палива, відомості на заправку зрідженим газом, звіти про роботу автотранспорту, зокрема вантажних автомобілів, ГАЗ 53 д.н.з. НОМЕР_10 ; САЗ 3507 д.н.з. НОМЕР_11 , що повинні були здійснювати розвезення балонів із скрапленим газом для потреб населення Сокирянського, Кельменецького та Хотинського районів, та перевезення скрапленого газу із об`єктів для зберігання скрапленого газу у сховища Кельменецької ДСГ, що складені ОСОБА_6 , внесено недостовірну інформацію про рух транспорту, витрачені паливно-мастильні матеріали. У реєстри заміни балонів та відомості заміни газових балонів з скрапленим газом, внесено недостовірні відомості про постачання жителям Сокирянського, Кельменецького та Хотинського районів Чернівецької області балонів із скрапленим газом для потреб населення. У книгах обліку розрахункових операцій № 0915012060; №0915012066 внесено завідомо недостовірні відомості у формі фіскальних чеків та Z-звітів про проведені фінансові операції з розрахунку за проданий газ для потреб населення, який фактично не продавався.

Створена та очолювана ОСОБА_2 організована злочинна група з службових осіб юридичної особи приватного права, починаючи з березня 2018 року, діючи у відповідності до злочинного плану, систематично формувала надлишки скрапленого вуглеводневого газу, призначеного для потреб населення, шляхом внесення недостовірних відомостей у офіційні документи що відображали рух та реалізацію скрапленого газу для побутових потреб населення, на підконтрольних їй об`єктах інфраструктури юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан», всупереч її інтересам, формувала та зберігала з метою подальшої реалізації організатором надлишки скрапленого вуглеводневого газу.

Зокрема, ОСОБА_2 , а за його відсутності ОСОБА_3 , зловживаючи своїми службовими повноваженнями, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використання всупереч інтересам юридичної особи приватного права, як службові особи такої юридичної особи своїх повноважень, у порушення постанови Кабінету Міністрів України №570 від 16.10.2014 «Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», систематично подавали до юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан» пакет документів для подальшого скерування на розгляд аукціонного комітету з реалізації скрапленого газу, а саме: необґрунтовані довідки про потреби населення Чернівецької області у скрапленому газі, а також довідки про реалізацію скрапленого газу закупленого на попередньому аукціоні абонентам Чернівецького управління скрапленого газу, що давало можливість ДП «Івано-Франківськ-Пропан» брати участь та купувати з метою поставки на об`єкти Чернівецького управління скрапленого газу, за спеціальними цінами скраплений газ для потреб населення Чернівецької області на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, що організовувалися товарною біржею «Українська енергетична біржа» та ПрАТ «УМВБ», а відповідно, систематично поповнювати об`єми скрапленого газу з метою його подальшого звернення у користь членів організованої злочинної групи.

ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 будучи службовими особами, наділеними організаційно-розпорядчою та адміністративно-господарською функціями, юридичної особи приватного права - Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ-Пропан», відповідальними за відвантаження скрапленого газу, призначеного для потреб населення, із ГНС та постачання і реалізацію скрапленого газу населенню, в порушення визначених посадовими інструкціями службових обов`язків на виконання спільно розробленого та узгодженого злочинного плану, систематично, в порушення Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 №88 та постанови Кабінету міністрів України №1790 від 20.11.2003 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», шляхом внесення недостовірних відомостей у офіційні документи, що підтверджують факти переміщення та реалізації скрапленого газу для потреб населення, створювали видимість законної господарської діяльності, яка фактично не здійснювалася.

В результаті узгоджених, та чітко координованих злочинних дій, що виразилися у систематичному зловживанні повноваженнями, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан», службовими особами такої юридичної особи своїх повноважень, що виразилися у систематичному внесенні до офіційних документів недостовірних відомостей про поставку скрапленого газу населенню, в період часу з березня до 26 грудня 2018 року - моменту викриття злочинної діяльності працівниками поліції, за рахунок не поставки населенню, організованою злочинною групою у складі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . ОСОБА_6 , сформовано та отримано неправомірну вигоду від реалізації поза бухгалтерським обліком скрапленого газу, що належав ДП «Івано-Франківськ-Пропан», в кількості 38199 кг. вартістю 342812,02 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян (висновок судово-економічної експертизи №961-963/964-965/20-22 від 21.08.2020.)

Згідно наказу 38-К від 01.03.2018 року ОСОБА_3 прийнятий на посаду заступника директора з комерційної діяльності дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство). Згідно посадової інструкції заступника директора з комерційної діяльності ДП «Івано-Франківськ-Пропан» розділу 2 п. 2.1. заступник директора з комерційної діяльності керує визначеним напрямком роботи відділу, використовуючи надані йому права, забезпечує виконання завдань та обов`язків, покладених на відділ і несе відповідальність за його діяльність згідно з чинним законодавством України.

Відповідно до п.2.5. заступник директора підприємства діє в інтересах дочірнього підприємства добросовісно, розумно та не перевищує своїх повноважень. Також, відповідно до п.2.7. виконує обов`язки (роботу) з:

- організації (керівництва) роботи очолюваного напрямку та спрямовувати його діяльність відповідно до поставлених завдань директора та /або прийнятих рішень в дочірньому підприємстві;

- організації і контролю реалізації скрапленого/зрідженого газу в безупинному режимі;

- пошуку і збільшення бази покупців для підвищення обсягів реалізації скрапленого газу оптом і вроздріб;

- розробки та впровадження нових/альтернативних механізмів продажів скрапленого газу (непрямі: за договорами комісії, через талонну систему і т.д.);

- розробки і впровадження нових процесів, пов`язаних з отриманням додаткового прибутку підприємства (організація лабораторій по випробуванню технологічного обладнання, надання автопослуг, фарбування обладнання, організація сервісної служби і т.д.)

- забезпечення ефективності та рентабельності логістичної діяльності підприємства ( планування, закупка, транспортування та зберігання газу), включаючи організацію супроводження маршрутів по доставці газу на склади і роздрібні точки підприємства, а також до кінцевого споживача;

- організації процесів щодо оптимізації кількості одиниць автотранспорту на підприємстві, задіяному у виробничих процесах;

- організовує роботу структурних підрозділів підприємства по зменшенню понаднормових витрат СГ та контролює її виконання; та інші обов`язки передбачені посадовою інструкцією, іншими внутрішніми документами дочірнього підприємства, які регулюють діяльність працівника.

Крім того, відповідно до п.2.8. посадової інструкції сприяє розвитку дочірнього підприємства, підвищенню його прибутковості.

Відповідно до розділу 4 посадової інструкції заступник директора з комерційної діяльності має право:

4.1. перевіряти в структурних підрозділах результати виконання планових та фактичних даних з реалізації скрапленого газу .

4.2. вимагати від керівників структурних підрозділів підприємства дотримання вимог безпеки і усунення виявлених недоліків;

4.3. отримувати в структурних підрозділах підприємства необхідну інформацію, що стосується комерційних питань та встановленої звітності, отримувати від посадових осіб структурних підрозділів письмові пояснення з питань, що виникають під час ревізій (перевірок).

4.5. проводити необхідні перевірки та вживати заходи в межах чинного законодавства щодо осіб, які проводять стосовно підприємства, його працівників протиправну діяльність направлену на нанесення їм матеріальних, фінансових та інших збитків, вживати заходи щодо припинення протиправного отримання комерційної та іншої конфіденційної інформації.

Згідно зі своїми функціональними обов`язками, визначеними посадовою інструкцією заступника директора з комерційної діяльності ДП «Івано-Франківськ-Пропан», ОСОБА_3 здійснював організаційно-розпорядчу та адміністративно-господарську функції на підприємстві

Крім того, ОСОБА_3 у відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення та згідно з ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Згідно наказу 152-К від 01.08.2013 року ОСОБА_1 переведений на посаду начальника газонаповнювальної станції (ГНС Магала) дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство). Згідно посадової інструкції, начальника газонаповнювальної станції (ГНС) ДП «Івано-Франківськ-Пропан» розділу 2 пункту 2.1. основним завданням начальника ГНС є організація і безпосереднє керівництво роботами з прийняття і відпуску скрапленого газу. Пунктом 2.2 вказаної інструкції передбачено, що у відповідності з основними завданнями начальник ГНС забезпечує: метрологічне забезпечення виробництва, організацію обліку отримання і реалізації газу, ведення звітної та оперативно-технічної документації.

Розділом 4 вказаної посадової інструкції визначено відповідальність, згідно якої начальник газонаповнювальної станції (ГНС) несе повну матеріальну відповідальність за збереження основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, за прийняття, зберігання та відпуск скрапленого газу і відповідає за:

4.1. Безаварійний злив, налив і зберігання скрапленого газу;

4.11. Неефективну діяльність ГНС та невиконання інших функцій, покладених на ГНС «Положенням про газонаповнювальну станцію»;

4.14. Невідповідність і несвоєчасність виробничої і статистичної звітності.

Згідно зі своїми функціональними обов`язками, визначеними посадовою інструкцією начальника газонаповнювальної станції (ГНС) ДП «Івано-Франківськ-Пропан», ОСОБА_1 здійснював організаційно-розпорядчу та адміністративно-господарську функції на підприємстві.

Крім того, ОСОБА_1 у відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення та згідно з ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Згідно наказу 180-/1-К від 18.06.2018 року ОСОБА_6 прийнятий на посаду старшого майстра (СГ) дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство).Згідно посадової інструкції старшого майстра (СГ) ДП «Івано-Франківськ-Пропан», зокрема розділу 2 пункту 2.1., основним завданням старшого майстра (СГ) є організація і безпосереднє керівництво роботами з прийняття, зберігання скрапленого газу та постачання його споживачам (заправка паливних балонів автотранспорту та дільниці). Пунктом 2.2. передбачено, що у відповідності з основними завданнями старшого майстра ДСГ, він зобов`язаний забезпечити: метрологічне забезпечення виробництва, безпечне і безаварійне постачання скрапленого газу споживачам, приймання скрапленого газу з баз зберігання та зберігання його в резервуарах або балонах, наповнення балонів скрапленим газом, доставка їх споживачам і їх заміна, організація обліку отримання і реалізації газу, ведення звітної та оперативно-технічної документації.

Розділом 4 вказаної інструкції визначено відповідальність, згідно якої старший майстер відповідає за:

4.1. Безаварійне і якісне постачання скрапленого газу споживачам;

4.11. Неефективну діяльність дільниці та невиконання інших функцій, покладених на ДСГ «Положенням про дільницю скрапленого газу»;

4.14. Невідповідність і несвоєчасність виробничої і статистичної звітності.

Наказом №52 від 01.08.2018 року, по структурних підрозділах Чернівецького управління скрапленого газу, старшого майстра ОСОБА_6 визначено відповідальним за випуск транспортних засобів на лінію, видачу подорожніх листів, метрологічне забезпечення, достовірність наданої інформації та звітів, що надаються директору та бухгалтерії ДП по Кельменецькій дільниці з реалізації скрапленого газу, що розміщена на базі ГНП за адресою: вул. Я.Мудрого, 22 в смт. Кельменці.

Згідно наказу 80-/1-к від 01.07.2016 року ОСОБА_4 переведений на посаду старшого майстра (СГ) дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство). Згідно посадової інструкції, старшого майстра (СГ) ДП «Івано-Франківськ-Пропан», зокрема розділу 2 пункту 2.1., основним завданням старшого майстра (СГ) є організація і безпосереднє керівництво роботами з прийняття, зберігання скрапленого газу та постачання його споживачам (заправка паливних балонів автотранспорту та дільниці). Пунктом 2.2. передбачено, що у відповідності з основними завданнями старшого майстра ДСГ, він зобов`язаний забезпечити: метрологічне забезпечення виробництва, безпечне і безаварійне постачання скрапленого газу споживачам, приймання скрапленого газу з баз зберігання та зберігання його в резервуарах або балонах, наповнення балонів скрапленим газом, доставка їх споживачам і їх заміна, організація обліку отримання і реалізації газу, ведення звітної та оперативно-технічної документації.

Розділом 4 вказаної інструкції визначено відповідальність, згідно якої старший майстер відповідає за:

4.1. Безаварійне і якісне постачання скрапленого газу споживачам;

4.11. Неефективну діяльність дільниці та невиконання інших функцій, покладених на ДСГ «Положенням про дільницю скрапленого газу»;

4.14. Невідповідність і несвоєчасність виробничої і статистичної звітності.

Наказом №52 від 01.08.2018 року, по структурних підрозділах Чернівецького управління скрапленого газу, старшого майстра ОСОБА_4 визначено відповідальним за випуск транспортних засобів на лінію, видачу подорожніх листів, метрологічне забезпечення, достовірність наданої інформації та звітів, що надаються директору та бухгалтерії ДП по Глибоцькій дільниці з реалізації скрапленого газу, що розміщена на базі ГНП за адресою: смт. Глибока, провулок Центральний 2-й, буд. 8 та по Кіцманській дільниці з реалізації скрапленого газу, що розміщена на базі ГНП за адресою: м. Кіцмань, провулок Незалежності, 2-А.

Згідно наказу 141-/1-К від 07.06.2018 року ОСОБА_5 переведений на посаду старшого майстра (СГ) дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство). Згідно посадової інструкції, старшого майстра (СГ) ДП «Івано-Франківськ-Пропан», зокрема розділу 2 пункту 2.1., основним завданням старшого майстра (СГ) є організація і безпосереднє керівництво роботами з прийняття, зберігання скрапленого газу та постачання його споживачам (заправка паливних балонів автотранспорту та дільниці). Пунктом 2.2. передбачено, що у відповідності з основними завданнями старшого майстра ДСГ, він зобов`язаний забезпечити: метрологічне забезпечення виробництва, безпечне і безаварійне постачання скрапленого газу споживачам, приймання скрапленого газу з баз зберігання та зберігання його в резервуарах або балонах, наповнення балонів скрапленим газом, доставка їх споживачам і їх заміна, організація обліку отримання і реалізації газу, ведення звітної та оперативно-технічної документації.

Розділом 4 вказаної інструкції визначено відповідальність, згідно якої старший майстер відповідає за:

4.1. Безаварійне і якісне постачання скрапленого газу споживачам;

4.11. Неефективну діяльність дільниці та невиконання інших функцій, покладених на ДСГ «Положенням про дільницю скрапленого газу»;

4.14. Невідповідність і несвоєчасність виробничої і статистичної звітності.

Наказом №52 від 01.08.2018 року, по структурних підрозділах Чернівецького управління скрапленого газу, старшого майстра ОСОБА_5 визначено відповідальним за випуск транспортних засобів на лінію, видачу подорожніх листів, метрологічне забезпечення, достовірність наданої інформації та звітів, що надаються директору та бухгалтерії ДП по Герцаївській дільниці з реалізації скрапленого газу, що розміщена на базі ГНП за адресою: вул. Асакі, 11-А в м. Герца.

Відповідно до статуту дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» (далі – Дочірнє підприємство), затвердженого протоколом №15/07-2014 від 15 липня 2014 року, та яке є юридичною особою приватного права, оскільки створено на підставі рішення Загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» від 7 квітня 2000 року(протокол №2), основною метою його діяльності є отримання прибутку від усіх видів торгівельної, комерційної діяльності, виробничої та іншої діяльності, дозволеної законодавчими актами України. Згідно з указаним статутом (п. 3.2.1.13, предметом діяльності Дочірнього підприємства є: роздрібна торгівля скрапленим газом у балонах. Також згідно пункту 3.2.2.1 статуту, що стосується мети та предмету діяльності підприємства, в частині розподілення та постачання газу, то це є надання населенню, бюджетним організаціям, промисловим та комунальним підприємствам, а також іншим суб`єктам підприємницької діяльності послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ та постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ і скрапленого газу; придбання та постачання природного газу, нафтового газу (метану) вугільних родовищ за регульованим та нерегульованим тарифом, придбання, реалізація та постачання споживачам скрапленого газу.

До складу Дочірнього підприємства входять його структурні підрозділи, а саме Управління скрапленого газу в Чернівецькій, Львівській та Волинській областях.

Протоколом засідання Правління публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» №23 від 31.07.2018 затверджено структуру Чернівецького управління скрапленого газу, що входило у склад «Івано-Франківськ-Пропан», як окремий підрозділ із власною матеріально-технічною базою, та розгалуженою адміністративно-господарською і організаційно-розпорядчою системами, кожна ланка якої була підзвітна та підконтрольна вищестоящій, а також керівників кожної із ланок відомчими нормативно-правовими актами та посадовими інструкціями уповноважено на здійснення адміністративно-господарської функції у сфері контролю за зберіганням, рухом, реалізацією скрапленого вуглеводневого газу.

При цьому діяльність, як суб`єкта уповноваженого на роздрібну торгівлю скрапленим газом, в тому числі для потреб населення, регламентована Національним законодавством, а діяльність працівників внутрішніми документами - розпорядженнями, рішеннями зборів, наказами та посадовими інструкціями.

Так, відповідно до наказу про призначення на посаду №22-к від 01.03.2017 ОСОБА_2 призначено на посаду начальника регіонального управління скрапленого газу - Чернівецького Управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз». Відповідно до наказу № 130-к від 01.06.2018 ОСОБА_2 переведено на посаду заступника директора дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан».

Згідно зі своїми функціональними обов`язками, визначеними посадовою інструкцією заступника директора ДП «Івано-Франківськ-Пропан», ОСОБА_2 здійснював управління діяльністю Чернівецького управління скрапленого газу дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан».

Крім того, ОСОБА_2 у відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення та згідно з ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Своє службове становище і надані йому службові повноваження як керівника структурного підрозділу юридичної особи приватного права, одним із основних видів діяльності якого було придбання, реалізація та постачання споживачам (населенню) скрапленого газу, що регламентовано статтею 41 Закону України «Про нафту і газ», підпунктом 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України №570 від 16.10.2014 «Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», а також постановою Кабінету Міністрів України №1790 від 20.11.2003 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів», ОСОБА_2 використав у злочинних цілях за наступних обставинах.

З березня 2018 року - моменту відновлення функціонування біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, де реалізовувався скраплений газ для потреб населення, ОСОБА_2 маючи якості лідера та організатора, можливість адміністративно-розпорядчого впливу на підпорядкованих йому інших службових осіб, переслідуючи корисливу мету, з ціллю особистого збагачення, та збагачення інших визначених ним же, та підпорядкованих службових осіб, з якими перебував у родинних та близьких відносинах, будучи службовою особою юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан», та діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, розробив злочинний план, суть якого полягала у систематичному використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права своїх повноважень, та повноважень інших службових осіб зазначеної юридичної особи публічного права, шляхом внесення недостовірних відомостей в офіційні документи, що відображали господарську діяльність із постачання скрапленого газу для потреб населення, не здійснюючи такої. Натомість, накопичений скраплений газ, що був призначений виключно для потреб населення і не реалізований йому, та придбаний юридичною особою приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан» за спеціальними (значно нижчими ніж скраплений газ для потреб промисловості) цінами на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, реалізовувати суб`єктам господарювання, та через мережу підпорядкованих АГЗС за цінами газу, призначеного для потреб промисловості, поза бухгалтерським обліком. При цьому маскування злочинної діяльності під законну господарську діяльність, повинно відбуватися шляхом складання, видачі завідомо неправдивих офіційних документів, а також складання, та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей підпорядкованими йому службовими особами про переміщення та реалізацію скрапленого газу призначеного виключно для потреб населення.

Усвідомлюючи, що успішна реалізація злочинного плану не можлива без участі інших службових осіб юридичної особи приватного права - Чернівецького управління ДП «Івано-Франківськ - Пропан», які відповідно до своїх посадових інструкцій та нормативно-правових актів, що регламентують їх діяльність, повинні здійснювати систематичний облік і контроль за придбанням, зберіганням, реалізацією та супутніми технологічними процесами, пов`язаними із реалізацією скрапленого газу населенню, а також здійснювати контроль за рухом товарно-матеріальних цінностей підприємства, і без виконання певних дій кожного попереднього учасника та координації дій між ними не можливе виконання дій кожного наступного учасника злочинного плану, ОСОБА_2 спільно з ОСОБА_3 створив та очолив організовану злочинну групу, учасникам якої довів злочинний план та розподілив злочинні ролі згідно із виконуваними ними посадовими обов`язками.

До складу створеної та очолюваної ОСОБА_2 і ОСОБА_3 організованої злочинної групи, яка характеризувалася стійкістю свого об`єднання з метою досягнення злочинної цілі, передбаченої злочинним планом організатора - неправомірної вигоди для себе та інших учасників злочинної групи у вигляді надлишків скрапленого газу, та його реалізації, розподілом функцій кожного із учасників, без виконання яких не можливо було б досягти кінцевого результату злочинного плану, взаємопов`язаністю між діями всіх співучасників та чіткою ієрархічною структурою, добровільно і свідомо увійшли службові особи юридичної особи приватного права - Чернівецького управління ДП «Івано-Франківськ-Пропан», які у відповідності до визначених посадовими інструкціями функціональних обов`язків, та в їх порушення, виконували вузькоспеціалізовані злочинні ролі, з метою маскування злочинної діяльності під законну господарську діяльність.

Зокрема у склад організованої злочинної групи увійшли, службові особи юридичної особи приватного права, зокрема: організатор групи – ОСОБА_2 , співорганізатор – ОСОБА_3 , виконавці – ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6

ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 будучи службовими особами, наділеними організаційно-розпорядчою та адміністративно-господарською функціями, юридичної особи приватного права - Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ-Пропан», відповідальними за відвантаження скрапленого газу, призначеного для потреб населення, із ГНС та постачання і реалізацію скрапленого газу населенню, в порушення визначених посадовими інструкціями службових обов`язків на виконання спільно розробленого та узгодженого злочинного плану, систематично, в порушення Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 №88 та постанови Кабінету міністрів України №1790 від 20.11.2003 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», шляхом внесення недостовірних відомостей у офіційні документи, що підтверджують факти переміщення та реалізації скрапленого газу для потреб населення, створювали видимість законної господарської діяльності, яка фактично не здійснювалася.

В результаті узгоджених, та чітко координованих злочинних дій, що виразилися у систематичному зловживанні повноваженнями, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан», службовими особами такої юридичної особи своїх повноважень, що виразилися у систематичному внесенні до офіційних документів недостовірних відомостей про поставку скрапленого газу населенню, в період часу з березня до 26 грудня 2018 року - моменту викриття злочинної діяльності працівниками поліції, за рахунок не поставки населенню, організованою злочинною групою у складі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . ОСОБА_6 , сформовано та отримано неправомірну вигоду від реалізації поза бухгалтерським обліком скрапленого газу, що належав ДП «Івано-Франківськ-Пропан», в кількості 38199 кг. вартістю 342812,02 грн, що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян (висновок судово-економічної експертизи №961-963/964-965/20-22 від 21.08.2020 року).

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_2 вину у пред`явленому обвинуваченні визнав повністю відповідно до вкладених в обвинувальному акті обставин, визнає правильною кваліфікацію його дій. Пояснив суду, що з 01.06.2018 року його переведено із посади начальника Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ-Пропан» на посаду заступника директора ДП «Івано-Франківськ-Пропан». Згідно посадової інструкції, заступника директора ДП «Івано-Франківськ-Пропан» відповідно до розділу 2 п. 2.6. він як заступник директора здійснює безпосереднє керівництво та контролює роботу підпорядкованих йому структурних підрозділів дочірнього підприємства. З березня 2018 року, з моменту відновлення функціонування біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, де реалізовувався скраплений газ для потреб населення, він маючи можливість адміністративно-розпорядчого впливу на підпорядкованих йому інших службових осіб, переслідуючи корисливу мету, з ціллю особистого збагачення, та збагачення інших визначених ним же, та підпорядкованих службових осіб, з якими перебував у родинних та близьких відносинах, будучи службовою особою юридичної особи приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан», шляхом внесення недостовірних відомостей в офіційні документи, що відображали господарську діяльність із постачання скрапленого газу для потреб населення, не здійснюючи такої. Натомість, накопичений скраплений газ, що був призначений виключно для потреб населення і не реалізований йому, та придбаний юридичною особою приватного права ДП «Івано-Франківськ Пропан» за значно нижчими ніж скраплений газ для потреб промисловості цінами на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, реалізовувати суб`єктам господарювання, та через мережу підпорядкованих АГЗС за цінами газу, призначеного для потреб промисловості, поза бухгалтерським обліком. При цьому маскування злочинної діяльності під законну господарську діяльність, відбувалося шляхом складання, видачі завідомо неправдивих офіційних документів, а також складання, та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей підпорядкованими йому службовими особами про переміщення та реалізацію скрапленого газу призначеного виключно для потреб населення. Крім того, складав, та видавав завідомо неправдиві офіційні документи, що містили недостовірні відомості про об`єми скрапленого газу необхідні для потреб населення у певний період часу до Чернівецької ОДА, а саме листи та довідки з інформацією про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу для потреб населення, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення. Розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою вину визнав повністю. Пояснив, що він працював на посаді заступника директора з комерційної діяльності ДП «Івано-Франкіськ-Пропан». Згідно внутрішнього наказу ніс відповідальність за організацію і контроль за реалізацією скрапленого газу , а відповідно до посадової інструкції виконував обов`язки з організації і контролю реалізації скрапленого\зрідженого газу в безупинному режимі. З метою отримання неправомірної вигоди у вигляді надлишків скрапленого газу для потреб населення вносив недостовірні відомості в офіційні бухгалтерські документи, складав та затверджував довідки із завищеними обсягами потреби в скрапленому газі та його реалізацію населенню. Діючи на досягнення мети - придбання за заниженими цінами газу для побутових потреб населення Чернівецької області на спеціалізованих аукціонах у формі торгів «з голосу» з продажу скрапленого газу для потреб населення, виготовив та подав до Чернівецької ОДА офіційні документи, що містили завідомо неправдиві відомості - інформацію про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, в розрізі покупців та споживачів по Чернівецькій області за жовтень та листопад 2018 року, та інформацію про надходження та реалізацію скрапленого газу населенню по Чернівецькій області за жовтень та листопад 2018 року. Недостовірні відомості, які містилися у зазначених офіційних документах, дали змогу взяти участь, та придбати за заниженими цінами на спеціалізованих аукціонах у формі торгів «з голосу» з продажу скрапленого газу для потреб населення – скраплений вуглеводневий газ. Внаслідок чого, була забезпечена можливість здійснення в подальшому злочинної діяльності організованої групи із створення надлишків скрапленого газу, шляхом його не поставки населенню. Визнає в повному обсязі всі обставини вчиненого, спосіб та час вчинених злочинів погоджується із правильністю кваліфікації його дій, розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати, врахувати, що він вперше притягається до кримінальної відповідальності, має на утриманні малолітню дитину.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 вину у пред`явленому обвинуваченні визнав повністю. Пояснив суду, що він працював начальником газонаповнювальної станції «Магала» Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ-Пропан», був службовою особою юридичної особи приватного права, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, учасником організованої злочинної групи, з метою виконання злочинного плану, за вказівкою організатора, здійснював відвантаження привласнених надлишків скрапленого газу призначеного для побутових потреб населення, в транспортні засоби за вказівкою ОСОБА_2 чи ОСОБА_3 для його подальшої реалізації за комерційними цінами поза бухгалтерським обліком, та не вносив дані про зазначені відвантаження в журнали оперативного обліку руху скрапленого газу всупереч інструкції. З метою конспірації злочинної діяльності, за погодженням з іншими виконавцями злочину, з метою формування бухгалтерської звітності, здійснював підроблення видаткових бухгалтерських документів, які показують фіктивний рух скрапленого газу для побутових потреб населення, що відвантажувався з підконтрольної йому газонакопичувальної станції для поставки на дільниці скрапленого газу. Ним також було складено завідомо неправдиві офіційні документи у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у журналі відпуску скрапленого вуглеводневого газу в автоцистерни на ГНС «Магала», упродовж березня – грудня 2018 року внесено недостовірні відомості про відвантаження скрапленого газу для постачання на дільниці скрапленого газу, а також у документи первинного бухгалтерського обліку - накладні на перевезення скрапленого газу з ГНС «Магала» до дільниць скрапленого газу, внесено недостовірні відомості про перевезення скрапленого газу, а також у звітах про роботу газонаповнювальної станції внесено недостовірні відомості про відвантаження з ГНС «Магала» до дільниць скрапленого газу, які не фактично не відбулися. Визнає в повному обсязі всі обставини вчиненого, а також погоджується із кваліфікацією його дій, розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати, При призначенні покарання просить врахувати те, що на його утриманні перебуває внук, дитина-інвалід, він вперше притягається до кримінальної відповідальності.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 вину у пред`явленому обвинуваченні визнав повністю. Пояснив суду, що він працював старшим майстром, був відповідальним за роботу Кіцманської та Глибоцької дільниць з реалізації скрапленого газу Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ - Пропан». У звітну бухгалтерську документацію вносив неправдиві відомості про поставку із газонаповнювальної станції на підконтрольні йому дільниці скрапленого газу для потреб населення, який фактично не був поставлений. У первинну бухгалтерську документацію, щодо постачання скрапленого газу населенню ,реєстрах та відомостях заміни балонів зі скрапленим газом, вносив недостовірні дані щодо отримання абонентами скрапленого газу; у реєстри руху транспортних засобів та відомості про заправку транспортних засобів, що відносяться до бухгалтерської документації первинного обліку, вносив недостовірні дані щодо руху транспортних засобів, призначених для перевезення скрапленого газу для потреб населення, та витрат паливно-мастильних матеріалів на вказані транспортні засоби, які фактично не виїжджали для розвезення скрапленого газу. З метою надання діям вигляду законної господарської діяльності з підакцизним товаром, до якого відноситься скраплений газ, та уникнення викриття контролюючими органами, замість працівників пункту реалізації скрапленого газу, не здійснивши поставку скрапленого газу для потреб населення, за допомогою реєстраторів розрахункових операцій вносив відомості про розрахунок із споживачами за надані послуги із реалізації скрапленого газу. Ним упродовж березня – грудня 2018 року було складено завідомо неправдиві офіційні документи, у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у шляхові листи, реєстри руху палива, відомості на заправку зрідженим газом, звіти про роботу автотранспорту, зокрема вантажного автомобіля ГАЗ-53 д.н.з. НОМЕР_7 , що повинен був здійснювати розвезення балонів із скрапленим газом для потреб населення Кіцманського, Заставнянського, Путильського районів, та перевезення скрапленого газу із об`єктів для зберігання скрапленого газу у сховища Кіцманської ДСГ, що складені ним особисто , внесено недостовірну інформацію про рух транспорту, витрачені паливно-мастильні матеріали. У реєстри заміни балонів та відомості заміни газових балонів з скрапленим газом, внесено недостовірні відомості про постачання жителям Кіцманського, Заставнянського, Путильського районів Чернівецької області балонів із скрапленим газом для потреб населення. У книгу обліку розрахункових операцій №0915012072 внесено завідомо недостовірні відомості у формі фіскальних чеків та Z-звітів про проведені фінансові операції з розрахунку за проданий газ для потреб населення, який фактично не продавався. Визнає в повному обсязі всі обставини вчиненого, а також погоджується із кваліфікацією його дій, розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 свою вину визнав повністю. Пояснив, що він працював старшим майстром, був відповідальний за роботу Герцаївської дільниці з реалізації скрапленого газу Чернівецького управління скрапленого газу ДП «Івано-Франківськ - Пропан», у звітну бухгалтерську документацію вносив неправдиві відомості про поставку із газонаповнювальної станції на підконтрольну йому дільницю скрапленого газу для потреб населення, який фактично не був поставлений. У первинну бухгалтерську документацію, щодо постачання скрапленого газу населенню, реєстрах та відомостях заміни балонів зі скрапленим газом, вносив недостовірні дані щодо отримання абонентами скрапленого газу; у реєстри руху транспортних засобів та відомості про заправку транспортних засобів, що відносяться до бухгалтерської документації первинного обліку, вносив недостовірні дані щодо руху транспортних засобів, призначених для перевезення скрапленого газу для потреб населення, та витрат паливно-мастильних матеріалів на вказані транспортні засоби, які фактично не виїжджали для розвезення скрапленого газу. З метою надання діям вигляду законної господарської діяльності з підакцизним товаром, до якого відноситься скраплений газ, та уникнення викриття контролюючими органами, замість працівників пункту реалізації скрапленого газу, не здійснивши поставку скрапленого газу для потреб населення, за допомогою реєстраторів розрахункових операцій вносив відомості про розрахунок споживачами за надані послуги із реалізації скрапленого газу. Ним упродовж березня – грудня 2018 року було складено завідомо неправдиві офіційні документи у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у шляхові листи, реєстри руху палива, відомості на заправку зрідженим газом, звіти про роботу автотранспорту, зокрема вантажних автомобілів, ГАЗ 52 д.н.з. НОМЕР_8 , ГАЗ 52 д.н.з. НОМЕР_9 , що повинні були здійснювати розвезення балонів із скрапленим газом для потреб населення Герцаївського та Новоселицького районів, та перевезення скрапленого газу із об`єктів для зберігання скрапленого газу у сховища Герцаївської ДСГ, що ним складені, внесено недостовірну інформацію про рух транспорту, витрачені паливно-мастильні матеріали. У реєстри заміни балонів та відомості заміни газових балонів з скрапленим газом, внесено недостовірні відомості про постачання жителям Герцаївського та Новоселицького районів Чернівецької області балонів із скрапленим газом для потреб населення. У книгах обліку розрахункових операцій №0915012070; №0915012068 внесено завідомо недостовірні відомості у формі фіскальних чеків та Z-звітів про проведені фінансові операції з розрахунку за проданий газ для потреб населення, який фактично не продавався. Визнає в повному обсязі всі обставини вчиненого, а також погоджується із кваліфікацією його дій, розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_6 свою вину визнав повністю. Пояснив суду, що він працював, старшим майстром , був відповідальний за роботу Глибоцької дільниці з реалізації скрапленого газу Чернівецького управління ДП «Івано-Франківськ - Пропан». У звітну бухгалтерську документацію вносив неправдиві відомості про поставку із газонаповнювальної станції на підконтрольну йому дільницю скрапленого газу для потреб населення, який фактично не був поставлений. У первинну бухгалтерську документацію, щодо постачання скрапленого газу населенню ,реєстрах та відомостях заміни балонів зі скрапленим газом, вносив недостовірні дані щодо отримання абонентами скрапленого газу; у реєстри руху транспортних засобів та відомості про заправку транспортних засобів, що відносяться до бухгалтерської документації первинного обліку, вносив недостовірні дані щодо руху транспортних засобів, призначених для перевезення скрапленого газу для потреб населення, та витрат паливно-мастильних матеріалів на вказані транспортні засоби, які фактично не виїжджали для розвезення скрапленого газу. З метою надання діям вигляду законної господарської діяльності з підакцизним товаром, до якого відноситься скраплений газ, та уникнення викриття контролюючими органами, замість працівників пункту реалізації скрапленого газу, не здійснивши поставку скрапленого газу для потреб населення, за допомогою реєстраторів розрахункових операцій вносив відомості про розрахунок споживачами за надані послуги із реалізації скрапленого газу, а на підтвердження касових операцій вносив на спеціалізований розрахунковий. Як посадова особа, яка відповідає за достовірність і своєчасність ведення звітної та оперативно-технічної документації, з метою маскування злочинної діяльності, у відповідності до визначеної ролі в організованій групі, упродовж березня – грудня 2018 року ним було складено завідомо неправдиві офіційні документи у які внесено завідомо неправдиві відомості про факти та події, що не відбулися. Зокрема у шляхові листи, реєстри руху палива, відомості на заправку зрідженим газом, звіти про роботу автотранспорту, зокрема вантажних автомобілів, ГАЗ 53 д.н.з. НОМЕР_10 ; САЗ 3507 д.н.з. НОМЕР_11 , що повинні були здійснювати розвезення балонів із скрапленим газом для потреб населення Сокирянського, Кельменецького та Хотинського районів, та перевезення скрапленого газу із об`єктів для зберігання скрапленого газу у сховища Кельменецької ДСГ, що складені ним, внесено недостовірну інформацію про рух транспорту, витрачені паливно-мастильні матеріали. У реєстри заміни балонів та відомості заміни газових балонів з скрапленим газом, внесено недостовірні відомості про постачання жителям Сокирянського, Кельменецького та Хотинського районів Чернівецької області балонів із скрапленим газом для потреб населення. У книгах обліку розрахункових операцій № 0915012060; №0915012066 внесено завідомо недостовірні відомості у формі фіскальних чеків та Z-звітів про проведені фінансові операції з розрахунку за проданий газ для потреб населення, який фактично не продавався. Визнає в повному обсязі всі обставини вчиненого, а також погоджується із кваліфікацією його дій, розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати.

Відповідно до ст.349 ч.3 КПК України суд, визнавши недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються та немає сумнівів у добровільності їх позицій, приходить до висновку, що вина обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень знайшла своє підтвердження і кваліфікує дії ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України, як зловживання повноваженнями, тобто умисне з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене у складі організованої групи та за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України як складання та видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене у складі організованої групи.

Призначаючи покарання обвинуваченим, суд враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, особи винних, обставини, що пом`якшують покарання обвинувачених.

Обставинами, що пом`якшують покарання обвинувачених ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 суд визнає щире каяття, активне сприяння розкриттю злочинів, повне відшкодування завданих збитків.

Обставин, що обтяжує покарання обвинувачених не встановлено.

При призначенні покарання суд також враховує особи винних, а саме, те, що вони негативно ставляться до вчиненого, вперше притягаються до кримінальної відповідальності, наявність на утриманні неповнолітніх дітей, позитивні характеристики. Відповідно до висновків органу пробації виправлення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 без позбавлення волі, або обмеження волі на певний строк можливе та не становить небезпеку для суспільства, в тому числі окремих осіб.

Відповідно до ч.2 ст.65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.

Згідно з ч.2 ст.50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Суд вважає, що покарання обвинуваченим ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 слід призначити в межах санкцій ст.364-1 ч.2, ст.366 ч.1 КК України у виді штрафу з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

Вказане покарання буде необхідними і достатнім для їх виправлення і попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.

Долю речових доказів слід вирішити відповідно до вимог ст.100 КПК України.

Керуючись ст.ст.368-371, 374 КПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України та призначити покарання:

- за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України – у виді штрафу в розмірі 900 (дев`ятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15 300 (п`ятнадцять тисяч триста) гривень з позбавленням права обіймати посаду керівника управління підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки;

- за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України – у виді штрафу в розмірі 250 (двохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду керівника управління підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів у виді штрафу в розмірі 900 (дев`ятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15 300 (п`ятнадцять тисяч триста) гривень з позбавленням права обіймати посаду керівника управління підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки.

ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України та призначити покарання:

- за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України – у виді штрафу в розмірі 900 (дев`ятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15 300 (п`ятнадцять тисяч триста) гривень з позбавленням права обіймати посаду заступника директора підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки;

- за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України – у виді штрафу в розмірі 250 (двохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду заступника директора підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів у виді штрафу в розмірі 900 (дев`ятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15 300 (п`ятнадцять тисяч триста) гривень з позбавленням права обіймати посаду заступника директора підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України та призначити покарання:

- за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України – у виді штрафу в розмірі 800 (восьмисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13 600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень з позбавленням права обіймати посаду начальника газонаповнювальної станції підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки;

- за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України – у виді штрафу в розмірі 250 (двохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду начальника газонаповнювальної станції підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів у виді штрафу в розмірі 800 (восьмисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13 600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень з позбавленням права обіймати посаду начальника газонаповнювальної станції підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки.

ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України та призначити покарання:

- за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України – у виді штрафу в розмірі 800 (восьмисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13 600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки;

- за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України – у виді штрафу в розмірі 250 (двохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів у виді штрафу в розмірі 800 (восьмисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13 600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 2 (два) роки.

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України та призначити покарання:

- за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України – у виді штрафу в розмірі 750 (семисот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік;

- за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України – у виді штрафу в розмірі 250 (двохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів у виді штрафу в розмірі 750 (семисот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

ОСОБА_6 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2, ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України та призначити покарання:

- за ст.28 ч.3, ст.364-1 ч.2 КК України – у виді штрафу в розмірі 750 (семисот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік;

- за ст.28 ч.3, ст.366 ч.1 КК України – у виді штрафу в розмірі 250 (двохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів у виді штрафу в розмірі 750 (семисот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п`ятдесят) гривень з позбавленням права обіймати посаду старшого майстра підприємства в нафтогазовому комплексі строком на 1 (один) рік.

Стягнути з обвинувачених ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , на користь держави в солідарному порядку – 29 255 (двадцять дев`ять тисяч двісті п`ятдесят п`ять) гривень 76 копійок витрат за проведення судових експертиз.

Арешт накладений на майно ОСОБА_2 відповідно до ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 02.01.2019 року – скасувати.

Арешт накладений на майно ДП «Івано-Франківськ-пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз». відповідно до ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 11.01.2019 року – скасувати.

Речові докази: мобільний телефон марки «Iphone10» в чохлі бордового кольору із сім-картою № НОМЕР_12 , мобільний телефон марки «Samsung Galaxy Note9» в чохлі чорно кольору із сім-картою № НОМЕР_13 – повернути обвинуваченому ОСОБА_2 ; аркуш паперу формату А2 з розрахунковими таблицями щодо реалізації надлишків скрапленого газу по населенню, аркуші паперу з надписом «Продажі на 30.07.2018 року за період липень 2018 року на 2 арк., аркуш паперу з вмістом чорнових записів на 2 арк., аркуш паперу з розграфленою табличною на 1 арк. – зберігати при матеріалах кримінального провадження.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя Наталія ДЕРКАЧ