Рішення № 99517262, 09.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2021
Номер справи
520/11111/21
Номер документу
99517262
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

09 вересня 2021 року № 520/11111/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022) щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахуванні та виплаті пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022) провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 18.12.2020 року (шестимісячний строк перед зверненням до суду);

- допустити судове рішення до негайного виконання в частині стягнення заборгованості за 1 місяць.

В обґрунтування позову позивачем вказано на вчинення відповідачем протиправних дій або допущення протиправної бездіяльності щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахуванні та виплаті пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 18.06.2021 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.

Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому, представником відповідача вказано, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримувала з 15.01.1992 року пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання, пов`язаного з аварією на ЧАЕС відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а з 28.10.2019 року їй було призначено пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивачу пенсія визначена при загальному трудовому стажі 43 роки 03 місяці 06 днів, понаднормовий стаж складає 23 роки, а отже розрахунок пенсії з 01.03.2021 року здійснено наступним чином: коефіцієнт стажу 0,47583, заробітна плата для обчислення пенсії за період з 01.02.1990 року по 31.01.1992 рік складає 4754,19 грн. (5426,30 грн. х 0,87609 - коефіцієнт заробітної плати), 4754,19 грн. х 0,47583 = 2056,19 - розмір пенсії за віком + 247,02 грн. - доплата за понаднормативний стаж 23 роки, + 170,82 грн. - додаткова пенсія інвалідам з числа потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, що загалом складає 2474,03 грн. При цьому, із посиланням на приписи ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вказано, що проводити розрахунок пенсії з урахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не доцільно, оскільки розмір пенсії зменшується.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та має 3 групу інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного аварією на Чорнобильській АЕС.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (до червня 2019 року - Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, до 2017 року - Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова) та з 28.10.2019 р. отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.

Також, позивачем зазначено, що з 1998 року по 27.10.2019 р. вона отримувала пенсію по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.

Наявність у позивача інвалідності підтверджується довідками МСЕК серії ХАР №056228 від 07.02.2001 р., серії 2-18МАА №034502 від 07.02.2001 р., посвідченням потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_2 від 02.10.2019 р., листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.04.2021 р. №2000-0219-8/54275.

Під час розгляду справи, зі змісту наданих позивачем у позовній заяві пояснень встановлено доводи останньої стосовно того, що згідно ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має пільгу щодо обчислення розміру пенсії за кожний рік роботи понаднормовий стаж. А саме, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж

При цьому, позивачем вказано, що при призначенні пенсії за віком 28.10.2019 р. вона виявила бажання щодо обрахунку пенсії із застосуванням ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-Х1І та природно мала «законне сподівання», що відповідач як орган владних повноважень буде виконувати Закон України.

Враховуючи замалий розмір призначеної відповідачем з 28.10.2019 р. пенсії за віком, позивач в березні 2021 року звернулась до Слобідського відділу обслуговування громадян м. Харкова (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою (запитом) стосовно перевірки її пенсійної справи на предмет правильності обчислення стажу (в тому числі понаднормового), надання повного розрахунку розміру пенсії та всіх її складових, включаючи загальний стаж її роботи, взятий при розрахунку пенсії, кількість стажу, врахованого органом Пенсійного фонду як понаднормовий відповідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 15.04.2021 р. №2000-0219-8/54275 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача про те, що відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. №3668-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Загальний трудовий стаж 43 роки 3 місяці 6 днів, понаднормовий стаж складає 23 роки.

На переконання позивача, зазначений вище листом відповідач повідомив її про порушення положень ч.2 ст. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стосовно її пільги щодо обчислення розміру пенсії за кожний рік роботи понаднормовий стаж понад 15 років.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Отже, суд зазначає, що згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі – Закон № 1058) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Приписами ст.28 Закону № 1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років - жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що Закон № 796-XII визначає спеціальні норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Положеннями ч.2 ст. 27 Закону № 1058 надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, з числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відтак, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Зазначена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 17 квітня 2018 року по справі № 565/1270/17, від 03 липня 2018 року по справі № 565/798/17, від 05 вересня 2018 року по справі № 708/818/17, від 13 лютого 2019 року по справі № 750/5199/17.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Представником відповідача було вказано, що загальний трудовий стаж позивача становить 43 роки 3 місяці 6 днів, а понаднормовий стаж складає 23 роки.

Враховуючи вищевикладені висновки суду, суд зазначає, що у даному випадку відповідачем помилково розраховано понаднормовий стаж позивача.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахуванні та виплаті пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

З огляду на встановлення під час розгляду справи обставин порушення прав позивача, суд приходит до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 18.12.2020 року.

Стосовно заявленого позивачем клопотанян про допущення судового рішення до негайного виконання в частині стягнення заборгованості за 1 місяць суд ззанчаає наступне.

Відповідно до положень ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов`язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства; 4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.

Таким чином, з огляду на обставини того, що у даному випадку судом вирішено питання щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії, то у суду відсутні підстави допущення судового рішення до негайного виконання в частині.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022) щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахуванні та виплаті пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022) провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 18.12.2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.