Рішення № 9941865, 29.04.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.04.2010
Номер справи
1448-2010
Номер документу
9941865
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 301

РІШЕННЯ

Іменем України

29.04.2010Справа №2-28/1448-2010 За позовом - Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, м. Судак, смт. Новий Світ.

До відповідачів:

1. Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам», м. Київ, в особі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру, м. Сімферополь.

2. Відділу Державного комітету земельних ресурсів в м. Судак, м. Судак.

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Новосвітської селищної ради, смт. Новий Світ.

Про визнання права на оренду земельної ділянки та зобовязання здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки.

Суддя С.О.Лукачов

представники:

Від позивача ОСОБА_3, представник, довіреність від 05.06.2008р.

Від відповідачів:

1. Сальков А.С., представник, довіреність № 02-11/03 від 04.01.2010 р.

2. не зявився.

За участю третьої особи не зявився.

Суть спору: Фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернувся до господарського суду АРК з позовною заявою до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру в особі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру, Відділу Державного комітету земельних ресурсів в м. Судак, про визнання права на оренду земельної ділянки площею 0,020 га, розташованої в АДРЕСА_2, та зобовязання зареєструвати договір оренди земельної ділянки від 27.10.2009р.

Заявою від 29.03.2010р. позивач змінив предмет позову, просив суд: визнати правомірним договір оренди землі від 27.10.2009р. загальною площею 0.020 га, укладений між Новосвітською селищною радою з СПД ОСОБА_2, за адресою: АДРЕСА_2; зобов'язати Державне підприємство «Центр Державного земельного кадастру в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,020 га від 27.10.2009р. укладеного між Новосвітською селищною радою і ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 для розміщення кафе з літнім майданчиком (кадастровий № 01117 45 200:01:001:0168), внести запис про державну реєстрацію договору в книгу реєстрації, реєстраційну карту, відзначити факт реєстрації в договорах, ввести відомості в автоматизовану систему державного земельного кадастру.

Суд прийняв заяву до розгляду.

Заявою від 15.04.2010р. позивач змінив предмет позову та просить суд: визнати дійсним договір оренди землі від 27.10.2009р. загальною площею 0.020 га, укладений між Новосвітської селищною радою з СПД ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2, для розміщення кафе з літнім майданчиком; зобов'язати Державне підприємство «Центр Державного земельного кадастру в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,020 га від 27.10.2009р. укладеного між Новосвітською селищною радою і СПД ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 для розміщення кафе з літнім майданчиком (кадастровий № 01117 45 200:01:001:0168), внести запис про державну реєстрацію договору в книгу реєстрації, реєстраційну карту, відзначити факт реєстрації в договорах, ввести відомості в автоматизовану систему державного земельного кадастру.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі не обґрунтовано та у відсутність правових підстав відмовляють у реєстрації договору оренди землі, чим порушують права позивача.

Відповідач - ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам» в особі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує, посилається на те, що оскільки на земельній ділянці розташовано кафе з літнім майданчиком, які не належать відповідачу на праві власності чи оренди, не виникло умов, згідно ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України, у випадку яких земельні торги (аукціон) не проводяться. Відповідач також посилається на те, що місце розташування об'єкта - кафе з літнім майданчиком Новосвітською селищною радою взагалі узгоджено не було, а дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки надано позивачу 12.09.2008 року, у звязку з чим, умови відповідно до яких було б можливо надання позивачу земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону), на підставі вимог абзацу 3 п. 1 Розділу X перехідних положень Земельного кодексу України, не виникли.

Крім того, відповідач вважає, що відповідно до вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України від 16.08.2008 № 509-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» дія абзацу 3 п. 1 Розділу X перехідних положень Земельного кодексу України припиняється 15.10.2009 року, тобто можливість для набуття в оренду земельних ділянок на підставі зазначеної норми кодексу можлива лише до 14.10.2009 року включно, оскільки Закон (№ 509 від 16.08.2008р.) набрав законної сили 14.10.2008 року, а земельна ділянка для розташування кафе з літнім майданчиком була надана в оренду позивачу рішенням Новосвітської селищної ради від 15.10.2009 року, тобто після закінчення строку, встановленого законом для набуття земельних ділянок без проведення земельних торгів аукціону на підставі вимог абзацу 3 п. 1 Розділу X перехідних положень Земельного кодексу України.

Відповідач також посилається на те, що він є неналежним відповідачем по цій справі, оскільки договір оренди спірної земельної ділянки до КРФ ДП «ЦДЗК» на реєстрацію не надходив, позивач за проведенням державної реєстрації зазначеного договору оренди землі до КРФ ДП «ЦДЗК» не звертався, що на думку відповідача виключає наявність порушеного права позивача.

Відповідач - Відділ Державного комітету земельних ресурсів в м. Судак в судове засідання не зявився, однак направив відзив на позовну заяву, у якому просить в задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що для проведення реєстрації договору оренди спірної земельної ділянки, необхідно проведення земельних торгів (аукціону), чого зроблено не було.

Третя особа в судове засідання не зявилась, письмові пояснення по суті спору не представила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Про причини неявки суд не повідомила.

В судовому засіданні оголошувалась перерва, розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 7-ої сесії Новосвітської селищної ради 5-го скликання № 7 від 18 грудня 2006р. фізичній особі-підприємцеві ОСОБА_2 дано дозвіл на збір матеріалів попереднього узгодження місцерозташування меж земельної ділянки, площею до 0,020 га для розміщення кафе з літнім майданчиком в районі селищного ринку в смт. Новий Світ.

Рішенням 29-ої сесії Новосвітської селищної ради 5-го скликання №92/29/08 від 12 вересня 2008р. позивачу дозволено виконання проекту відведення земельної ділянки площею 0,020 га для розміщення кафе з літнім майданчиком в районі селищного ринку в смт. Новий Світ.

Судом встановлено, що в процесі відведення земельної ділянки були виконані вимоги ч. 9 ст. 118, ч .6 ст. 123 Земельного кодексу України. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 186 Земельного кодексу України, Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» був складений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду позивачу для розміщення кафе з літнім майданчиком в районі селищного ринку в смт. Новий Світ. Проект узгоджений з Республіканським комітетом по земельним ресурсам АРК, отриманий позитивний висновок №3004-з/23 від 21.09.2009р.

Рішенням 47-ої сесії 5-го скликання Новосвітської селищної ради №137/47/09 від 15.10.2009р. «Про передачу в оренду громадянину України ОСОБА_2 земельної ділянки для розміщення кафе з літнім майданчиком, площею 0,0200 га в АДРЕСА_2» затверджений проект землеустрою вказаної земельної ділянки і позивачу передано в довгострокову оренду строком на 50 років - до 15.10.2059 року земельна ділянка в АДРЕСА_2 для розміщення кафе з літнім майданчиком площею 0,020 га (а.с.8-9).

27.10.2009р. між Новосвітською селищною радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0200 кадастровий номер 0111745200:01:001:0168, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, строком на 50 років (далі договір оренди, а.с.15-17).

03.11.2009р. позивач направив землевпорядні документи у Судакський відділ Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».

02.12.2009р. вих. № 3-2913 Судакське міське управління земельних ресурсів відмовило позивачу у видачі позитивного висновку щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки», вважаючи що передача землі в оренду позивачу повинна здійснюватися за наслідками проведення торгів (а.с. 19).

Обґрунтування відповідачем вказаної відмови базується на нормах пункту 2 розділу 1 Закону України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо сприяння будівництву» від 16.09.2008р. №509-VI, який набрав законної сили 15.10.2008р., відповідно до якого, у разі прийняття відповідними органами рішення про узгодження місця розташування обєкту або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008р., передача в оренду таких земельних ділянок з земель державної або комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону).

Але, суд вважає, таку позицію відповідача безпідставною, у звязку з наступним.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухому майно та їх обтяжень» передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема: право оренди земельної ділянки.

Договір оренди землі, відповідно до ст. 18 Закону України « Про оренду землі», набуває чинності після його державної реєстрації.

Згідно п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 1998р. № 2073 державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення права оренди земельної ділянки.

Відповідно до тимчасового положення ведення державного реєстру земель затвердженого наказом Держкомзему України від 02.06.2003р. № 174., Указу Президента України від 17.02.2003р. № 134, наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 23.05.2003р. № 135 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна і прав на них у складі державного земельного кадастру при Державному комітеті України із земельних ресурсів» Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України виконує, до прийняття Закону України «Про державний кадастр», функції органів земельних ресурсів по веденню державного земельного кадастру, зокрема реєстрації земель. Державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Оглянувши лист відповідача від 12.11.2009р. № 3-3913, суд дійшов висновку, що він не може служити підставою для відмови державної реєстрації договору оренди, у звязку з наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Частини 1 та 2 ст. 124 Земельного Кодексу України передбачають, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

З наведених положень Закону України «Про оренду землі» та Земельного кодексу України вбачається, що земельні ділянки що перебувають у державній або комунальній власності, можуть передаватися в оренду як на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування так і за результатами проведення земельних торгів.

Так, саме розпорядник земельної ділянки, на підставі закону, приймає рішення на яких умовах та у який спосіб, та порядок (проведення земельних торгів) повинна передаватися земельна ділянка в оренду.

Суд встановив, що земельні торги відносно земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, не проводились. Ця земельна ділянка передана позивачу в оренду Новосвітською селищною радою шляхом реалізації механізму «прийняття рішення» відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування Україні».

При цьому суд враховує, що рішенням 47-ої сесії 5-го скликання Новосвітської селищної ради №137/47/09 від 15.10.2009р. «Про передачу в оренду громадянину України ОСОБА_2 земельної ділянки для розміщення кофе з літнім майданчиком, площею 0,0200 га в АДРЕСА_2» у встановленому законом порядку недійсним не визнавалось.

Пунктом 5 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою КМ України від 25 грудня 1998 р. N 2073 (далі Порядок), передбачено, що для державної реєстрації договорів оренди юридична або фізична особа (заявник) подає особисто або надсилає поштою до відповідного державного органу земельних ресурсів, зокрема: результати конкурсу чи аукціону - у разі набуття права на оренду земельної ділянки на конкурентних засадах.

Згідно п. 9 Порядку, відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених пунктом 8, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 Закону України "Про оренду землі" є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до законів України.

Відповідно до п. 11 Порядку, державний орган земельних ресурсів у 20-денний термін перевіряє подані документи на відповідність чинному законодавству та за результатами перевірки готує висновок про державну реєстрацію або обґрунтований висновок про відмову у такій реєстрації і передає реєстраційну справу відповідно виконавчому комітету сільської, селищної та міської ради, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям за місцем розташування земельної ділянки для засвідчення факту державної реєстрації або відмови у такій реєстрації.

Викладені положення «Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» свідчать про відсутність правових підстав для відмови у державній реєстрації договору оренди землі з підстав не передбачених п. 9 Порядку та з підстав не проведення земельних торгів.

Крім того суд встановив, що рішенням 29-ої сесії Новосвітської селищної ради 5-го скликання № 92/29/08 від 12.09.2008р. «Про дозвіл ПП ОСОБА_2 виконання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки для розміщення кафе з літнім майданчиком» прийнято у виконання рішення господарського суду АРК від 11.07.2008р. у справі №2-3/7100-2008 (а.с. 35-37).

Це рішення суду набрало законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Цим рішенням суд встановив право фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,020 га для розміщення кафе з літнім майданчиком, і зобов'язав Новосвітську селищну раду розглянути на черговій сесії питання про надання фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, встановивши, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до Новосвітської селищної ради ще 21.02.2007р. з цим питанням.

Відповідно до абз. 3 розділу 11 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по сприянню будівництву» від 16.09.2008р. № 509-VI, прийняті і невиконані до набуття чинності цього Закону рішення відповідних органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про дачу дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки зберігають дію впродовж двох років з дня набуття чинності цього Закону.

Враховуючи викладене, суд вважає, що спірний договір оренди земельної ділянки, цілком правомірно укладений без проведення земельних торгів.

Стосовно посилання Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» на те, що він є неналежним відповідачем оскільки не отримував спірного договору оренди земельної ділянки для здійснення його реєстрації, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно пункту 3.2. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 р., N 43, державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Статтею 20 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, яка проводиться у порядку, встановленому законом.

Державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється відповідно до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України №174 від 02.07.2003 р.

Відповідно до пункту 2.4. Тимчасового порядку, територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого договору оренди землі перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації відмітки про приймання обмінного файлу, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений договір оренди землі з технічною документацією, та передає бланки договору оренди землі з реєстраційними картками оператору (реєстратору) за актом приймання-передавання (реєстратори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру, ведуть поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації, згідно пункту 1.2. Тимчасового порядку).

Достовірність відомостей, які відображені в технічній документації (реєстраційній справі), реєстраційній картці та договору оренди землі, при відсутності розбіжностей, засвідчується в реєстраційній картці підписом керівника територіального органу земельних ресурсів з зазначенням прізвища та ініціалів та скріплюється печаткою (на реєстраційній картці земельної ділянки, що передана мені в оренду, підпис керівника та печатка територіального органу земельних ресурсів - від 29.10.2009 р.).

Відповідно до пункту 2.5. Тимчасового порядку, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.

Згідно пунктів 2.8., 2.9. Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію договорів оренди (суборенди) землі, що супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації та відображається даними державної реєстрації на всіх примірниках договорів оренди землі.

Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів та печаткою оператора (реєстратора), а в подальшому - вносяться відомості до бази даних АС ДЗК.

Пунктом 2.8 Тимчасового порядку також передбачено, що примірники договору оренди землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передачі.

Судом встановлено, що відповідач здійснив процедуру перевірки обмінного файлу та внесення інформації до Державного реєстру земель. Також КРФ ДП «ЦДЗК» були заповнені реєстраційні картки, та відповідно до вимог п. 2.3 Порядку, реєстраційні картка разом із реєстраційною справою 03.11.2009р. були надані виконавцю (землевпорядній організації) для передачі Судакському відділу земельних ресурсів для перевірки і заповнення реєстраційних карток.

Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та обмежень на них встановлено, що система складається з центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.

На підставі Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель затвердженого наказом Держкомзему України від 02 липня 2003 р. № 174, Указу Президента України від 17 лютого 2003 року № 134 «Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру», наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 23 травня 2003 року № 135 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 травня 2003 р. за № 408/7728, виконує до прийняття Закону України «Про державний кадастр» функції органів земельних ресурсів з в державного земе льного кадастру, в тому числі реєстрації земель покладається саме на відповідача.

Згідно з п. 2.9 вищезгаданої Інструкції, заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається саме на Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсам» та його структурні підрозділи.

Також, за п. 3.1. Інструкції, державні акти на право постійного користування земель ною ділянкою видаються саме структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Враховуючи викладені обставини та наведені норми, суд вважає, що позивач цілком обґрунтовано визначив у якості відповідача, зокрема: Державне підприємство «Центр Державного земельного кадастру» в особі Кримської регіональної філії, оскільки саме цей субєкт, за підсумками отримання для реєстрації спірного договору оренди земельної ділянки від 27.10.09 р., повинен здійснити його реєстрацію.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, а державна реєстрація - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»), відмовляючи у здійсненні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, відповідачі перешкоджають офіційному отриманню позивачем права на оренду спірної земельної ділянки та реалізації цивільно-правових відносин, які виникли між позивачем та Новосвітською селищною радою з приводу оренди земельної ділянки площею 0,020 га, розташованої в АДРЕСА_2.

Так, позовні вимоги позивача про: зобов'язання Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,020 га від 27.10.2009р. укладеного між Новосвітською селищною радою і СПД ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 для розміщення кафе з літнім майданчиком (кадастровий № 01117 45 200:01:001:0168); внесення запису про державну реєстрацію договору в книгу реєстрації, реєстраційну карту; відзначення факту реєстрації в договорах; введення відомостей в автоматизовану систему державного земельного кадастру, є обґрунтованими та повністю узгоджуються з обраним позивачами способом захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу (ст. 16 Цивільного кодексу України), а також із декларованим ст. 2 Закону України «Про судоустрій» завданням суду, як то здійснення судочинства, на засадах верховенства права з метою забезпечення захисту гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави, тому підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про визнання дійсним договору від 27.10.2009р. оренди земельної ділянки площею 0,0200 кадастровий номер 0111745200:01:001:0168, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, то суд вважає, що підстави для задоволення цієї вимоги відсутні, у звязку з наступним.

Стаття 215 ЦК України передбачає, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ст. 220 ЦК України, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Аналіз наведених норм ЦК України дозволяє зробити висновок, що визнання дійсним, укладеного у письмовій формі двостороннього договору, можливо за умови: якщо такий договір є нікчемним в силу закону. При цьому, механізм визнання такого договору дійсним, передбачений лише для договорів, які підлягають обовязковому нотаріальному посвідченню, до яких договір оренди земельної ділянки не відноситься, оскільки відповідно до ст. 18 Закону України « Про оренду землі» та ст. 125 ЗК України такий договір підлягає лише обовязковій державній реєстрації.

Крім того, зі змісту спірного договору вбачається, що він містить у собі усі істотні умови, передбачені законодавством для даного виду договорів. При укладені договору оренди земельної ділянки сторони мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, спірна угода містить у собі вільне волевиявлення його сторін, а також даний договір цілком відповідає встановленій законом формі і спрямований на реальне настання правових наслідків.

Враховуючи викладене та відсутність з боку відповідачів заперечень щодо дійсності спірного договору, вимога позивача про визнання дійсним договору від 27.10.2009р. оренди земельної ділянки площею 0,0200 кадастровий номер 0111745200:01:001:0168, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, задоволенню не підлягає.

Витрати позивача по сплаті держмита в сумі 170,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. судом покладаються на відповідачів солідарно в порядку ст. 49 ГПК України та пропорційно задоволеним вимогам.

Вступна та резолютивна частині рішення оголошені в судовому засіданні 29.04.2010р.

Відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України рішення оформлено та підписано 05 травня 2010р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 ГПК Україна, суд -

ВИРІШИВ:

1.Прийняти заяву Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про зміну предмету позову від 15.04.2010р.

2.Позов задовольнити частково.

3.Зобов'язати Державне підприємство «Центр Державного земельного кадастру» (Україна, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3) в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 77/4) здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,020 га від 27.10.2009р. укладеного між Новосвітською селищною радою і Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 для розміщення кафе з літнім майданчиком (кадастровий № 01117 45 200:01:001:0168), внести запис про державну реєстрацію договору в книгу реєстрації, реєстраційну карту, відзначити факт реєстрації в договорах, ввести відомості в автоматизовану систему державного земельного кадастру.

4.В частині позовних вимог про визнання договору оренди земельної ділянки площею 0,020 га від 27.10.2009р. укладеного між Новосвітською селищною радою і Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 для розміщення кафе з літнім майданчиком, в задоволенні позову відмовити.

5.Стягнути з Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» (Україна, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3) в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 77/4) на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) державне мито у розмірі 42,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 59,00 грн.

6.Стягнути з відділу Державного комітету земельних ресурсів в м. Судак АР Крим (АР Крим, м. Судак, вул. Леніна, 85А; код в ЄДРПО України 23199792) на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) державне мито у розмірі 42,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 59,00 грн.

7.Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримЛукачов С.О.