
Справа № 305/1501/21
Номер провадження № 3/305/609/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.09.2021 м. Рахів
Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчук В.Е., ознайомившись з матеріалами, які надійшли від Рахівського районного відділу поліції Голоного управління національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , начальника департаменту продажу"TIREX",
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
До Рахівського районного суду, Закарпатської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду тощо.
У протоколі про адміністративне правопорушення, зміст якого передбачений ст. 256 КУпАП, обов`язково має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При отриманні та перевірці матеріалів Рахівським районним судом Закарпатської області зокрема, адресою проживання ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення ААБ № 237348 від 01.09.2021 року вказано «країна Молдова, м. Калараші, вул. Макаренко, 10 ». Жодних відомостей щодо місця його проживання на території України у матеріалах справи про адміністративне правопорушення не міститься.
Стаття 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», встановлюючи у частині першій обов`язок щодо реєстрації місця проживання громадян України, а також іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, містить в абзаці третьому частини другої спеціальну норму, відповідно до якої іноземець чи особа без громадянства для здійснення такої реєстрації до паспортного документа додатково подають посвідку на постійне або тимчасове проживання.
Реєстрація в пункті пропуску через державний кордон включає в себе проставлення в паспортному документі та/або імміграційній картці іноземця чи особи без громадянства відмітки «В`їзд»(«Виїзд»), занесення відомостей про іноземця чи особи без громадянства і його паспортних даних до відповідного реєстру та заповнення імміграційної картки у випадках та порядку, що визначається Адміністрацією Держприкордонслужби. При цьому під час заповнення імміграційної картки іноземець вказує своє місце перебування в Україні. Імміграційна картка зберігається іноземцем протягом всього терміну перебування в Україні.
Відповідно до вищезазначеного, працівникам поліції необхідно було вказати адресу проживання ОСОБА_1 на території України, відповідно до даних посвідки.
Оскільки дані вимоги працівниками поліції виконано не було, у суду немає змоги належним чином встановити місце проживання та повідомити ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду та викликати його до суду.
Крім того, відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, - усі реквізити протоколу заповнюються українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.
Слід також зауважити, що суду не надано документів, які свідчать про те, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення особа розуміє мову, якою складено протокол про адміністративне правопорушення та яка використовується в суді та чи забезпечена захистом або перекладачем.
Також,особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення,відповідальність за яке передбачена ст. 124КУпАП визначені розділом ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року.
Так, відповідно до п.п.1 п.1 розділу ІХ вказаної Інструкції до протоколу про адміністративне правопорушення додається, зокрема схема ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
Як вбачається із схеми ДТП від 01.09.2021 року, яка представлена суду, учасниками зазначеної ДТП являються ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , однак останній з заначеною схемою не ознайомлений, його підпис відсутній, а також відсутні відомості, які б вказували, що вказана особа відмовилася від підписання зазначеної схеми ДТП.
З урахуванням викладеного, а також невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ч. 1 ст. 256 КпАП України, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв`язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об`єктивно з`ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності для того законних підстав, направити до суду.
Пунктом 24 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №14від 23.12.2005року зі змінами, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19.12.2008 року, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 245, 251, 256, 257, 278, 280 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для належного оформлення до Рахівського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Закарпатській області.
Постанова в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя Рахівського районного суду: Ємчук В.Е.