
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2021 р. Справа № 520/11308/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного Фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку Цифрових трасформацій і цифровізації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Пенсійного Фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку Цифрових трасформацій і цифровізації, в якому просить суд визнати дії Пенсійного Фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку Цифрових трасформацій і цифровізації протиправними; зобов`язати Пенсійний Фонд України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку Цифрових трансформацій і цифровізації повністю провести одноразову виплату у сумі 8000,00 грн - матеріальну допомогу від Держави за 2020 рік у грудні місяці 2020 року із втратою частини заробітної плати як суб`єкту господарювання застрахованій особі, згідно постанови кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року за № 1236; оплату провести на особистий розрахунковий рахунок ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог вказала, що основний вид її діяльності як фізичної особи - підприємця є - 56.10 «діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування», у зв`язку з цим вона мала право на звернення в грудні 2020 року для отримання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які на той час втратили доходи у зв`язку з повною забороною їх діяльності внаслідок обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID - 19, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2020року за № 1233. З метою отримання вказаної допомоги вона особисто зареєструвалась на Урядовому порталі «ДІЯ» та згідно із законом України надала свою згоду на обробку своїх персональних даних. Відмову в наданні матеріальної допомоги вважає незаконною, адже відповідач не навів жодних мотивів відмови в наданні їй такої допомоги.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Також ухвалою суду витребувано у відповідача - Пенсійного Фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку Цифрових трасформацій і цифровізації, пояснення: з яких підстав позивачу відмовлено у виплаті одноразової виплати та зобов`язано надати правове обґрунтування такої відмови.
Копії ухвал були надіслані відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що Департамент з питань цифрового розвитку цифрових трасформацій і цифровізації не є належним відповідачем у справі, а тому наявні підстави для заміни судом неналежного відповідача на належного - Пенсійний фонд України у порядку, визначеному статтею 48 КАС України. Зазначає, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, доданої позивачем до позову, підприємницька діяльність позивачки припинена 10.12.2020, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підпрпємшв та громадських формувань за № 2004610060005001477, а тому остання не має права на отримання допомоги. Також вказує, що Пенсійним фондом України здійснено заходи по завершенню надання одноразової матеріальної допомоги та поверненню використаних коштів до бюджету відповідно до Порядку використання копп для завершення надання одноразової матеріальної допомоги застраховані особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльної внаслідок посилення обмежувальних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2021 року № 20.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , починаючи з 09.11.2017 згідно запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 2 461 000 0000 001477 зареєстрована як фізична особа -підприємець. Код виду економічної діяльності - "56.10" із найменуванням "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування" (а.с. 9).
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що також перевірено судом за запитом пошуку відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на сайті Міністерства юстиції України https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search, 10.12.2020 внесено запис при припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .
В подальшому за даними пошуку відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на сайті Міністерства юстиції України https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search, Кучеренко Н.М. 14.12.2020 повторно зареєстровано підприємницьку діяльність, яку знову припинено 21.12.2020 за власним рішенням.
Матеріалами справи підтверджується, що 16.12.2021 позивачка з метою отримання одноразової матеріальної допомоги особисто зареєструвалась на Урядовому порталі «ДІЯ» (а.с. 16).
Учасниками справу не заперечується, що одноразова грошова допомога сумі 8000 грн позивачці не була виплачена.
Листом від 08.04.2021 у відповідь на звернення позивачки, яке надійшло 15.03.2021 та зареєстроване в Пенсійному фонді України 23.03.2021 за № 2425/8, повідомлено, що Пенсійним фондом України здійснено заходи по завершенню надання одноразової матеріальної допомоги та поверненню використаних коштів до бюджету, відповідно до Порядку використання копп для завершення надання одноразової матеріальної допомоги застраховані особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльної внаслідок посилення обмежувальних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2021 року № 20
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення виплати одноразової допомоги та вважаючи її протиправною, позивачка звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в межах доводів позивача та заперечень відповідача, суд зазначає таке.
10.12.2020 набрав чинності Закон України від 04 грудня 2020 року № 1071-ІХ «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб`єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» (далі – Закон № 1071).
Зі змісту вказаного Закону вбачається, що соціальна підтримка у 2020 – 2021 роках полягає в соціальному захисті застрахованих осіб та наданні допомоги суб`єктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам – підприємцям) на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – соціальна підтримка).
Законом № 1071 запроваджено таку форму соціальної підтримки застрахованих осіб та суб`єктів господарювання як одноразова матеріальна допомога застрахованим особам – одноразова виплата держави у зв`язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб`єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, встановлених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – обмежувальні протиепідемічні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)), та у зв`язку із втратою частини доходу фізичними особами – підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);
Надання державою соціальної підтримки застрахованим особам у вигляді одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам здійснюється на підставі самостійного звернення такої фізичної особи у порядку, визначеному ст. 2 Закону № 1071.
Порядок звернення та надання соціальної підтримки застрахованим особам та суб`єктам господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), визначається Кабінетом Міністрів України.
Перелік обмежень та видів діяльності суб`єктів господарювання був затверджений постановою КМУ від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" і включав код виду економічної діяльності - "56.10" із найменуванням "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування".
Відповідно до п.2 ст.2 Закону України №1071-IX одноразова матеріальна допомога застрахованим особам не надається: 1) найманим працівникам: які на дату звернення працюють у суб`єкта господарювання, що не нарахував єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за третій квартал 2020 року; які працюють у суб`єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на 31 жовтня 2020 року не відносився до Переліку видів економічної діяльності; які працюють у суб`єкта господарювання за сумісництвом; середня заробітна плата яких перевищує тридцять тисяч гривень на місяць. При цьому для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі місяці третього кварталу 2020 року; 2) фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами: державна реєстрація яких на дату набрання чинності цим Законом становить менше трьох місяців; які на дату набрання чинності цим Законом сплатили у 2020 році єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за себе менше ніж за три місяці; основний вид економічної діяльності яких на 31 жовтня 2020 року не відносився до Переліку видів економічної діяльності; які є найманими працівниками та фізичними особами - підприємцями одночасно; підприємницька діяльність яких на дату набрання чинності цим Законом, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, припинена.
З системного аналізу наведених вище норм права вбачається, що законодавцем передбачено випадки, в яких з метою уникнення безпідставного набуття права на соціальну підтримку від держави, одноразова матеріальна допомога фізичним особа – підприємцям, які є застрахованими особами, не надається.
Одним із таких випадків є ситуація, коли на дату набрання чинності Законом № 1071-ІХ (10.12.2020) за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань підприємницька діяльність застрахованої особи вважається припиненою.
Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (частина третя статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців").
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що також перевірено судом за запитом пошуку відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на сайті Міністерства юстиції України https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search, 10.12.2020 внесено запис при припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .
Отже, підприємницька діяльність заявниці була припинена у день набрання чинності Законом України №1071-IX, тобто у календарний день запровадження обмежень на фізичне провадження певних видів господарської діяльності, що є законодавчо визначеною підставою для відмови в наданні одноразової матеріальної допомоги відповідно до п.2 ст.2 Закону України №1071-IX.
Та обставина, що позивачка 16.12.2021 знову поновила свою підприємницьку діяльність та в цей період зареєструвала за допомогою цифрового порталу «ДІЯ» заяву про отримання допомоги також нівелює її право на отримання допомоги, оскільки відповідно до п.2 ст.2 Закону України №1071-IX допомога не надається фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами у випадку якщо їх державна реєстрація на дату набрання чинності цим Законом становить менше трьох місяців.
Отже, враховуючи те, що в першому випадку позивачка припинила свою підприємницьку діяльність в день набрання чинності Закону № 1071-IX, в той час як на день оформлення заяви щодо отримання допомоги період її повторної реєстрації як фізичної особи-підприємця становив менше ніж 3 місяці з дня набрання чинності цим Законом відсутні підстави для виплати спірної одноразової допомоги в сумі 8000 грн.
Інші доводи відповідача щодо відсутності підстав для виплати допомоги, в тому числі щодо неналежного відповідача у цій справі, судом відхиляються як такі, що не впливають на результат розгляду цієї справи. Крім того, суд акцентує увагу на тому, що позовні вимоги у цій справі заявлені саме до Пенсійного фонду України з урахуванням найменування, місця знаходження та коду ЄДРПОУ відповідача.
За таких обставин, у спірних правовідносинах факт порушення права заявника у сфері публічних правовідносин у галузі податкової справи не знайшов свого підтвердження у ході розгляду справи, що є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у позові.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Пенсійного Фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку Цифрових трасформацій і цифровізації (код ЄДРПОУ 0035323, адреса: вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601) про зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.