ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.03.10Справа №2а-12677/09/11/0170 о 12 годині 48 хвилин
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю:
представника позивача Коновалової О.Ю., довіреність від 02.01.2009р.,
представника відповідаа Маслюка О.В., довіреність від 04.03.2010р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Кримські генеруючі системи"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Кримські генеруючі системи" звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення №0013322301/0 від 21.10.2009р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно винесене податкове повідомлення - рішення про донарахування позивачу податкового зобов'язання з податку на землю у сумі 29808,38грн. за період січень - червень 2009р. та застосовані фінансові санкції у сумі 14577,38грн., оскільки Державне підприємство "Кримські генеруючі системи" не є власником земельної ділянки, що підтверджується даними державного земельного кадастру.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно наказу Міністерства палива та енергетики України № 150 від 28.08.1998р. у складі ДАЕК "Крименерго", на базі частини майна уставного фонду енергокомпанії створено Дочірнє підприємство "Кримські генеруючі системи".
Наказом № 3 від 23.11.1998р. Сімферопольська ТЕЦ ім. Леніна передана до складу Дочірнього підприємства "Кримські генеруючі системи".
Відповідно до наказу № 120 Міністерства палива та енергетики України від 25.05.2000р. на базі державного майна Сімферопольської ТЕЦ, Камиш-Бурунської ТЕЦ, Сакських теплових мереж створене державне підприємство "Кримські генеруючі системи" (а.с.65).
Державне підприємство "Кримські генеруючі системи" (код ЄДРПОУ 30909683) зареєстроване виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 21.06.2000 року (а.с.5).
Згідно наказу № 120 Міністерства палива та енергетики України від 25.05.2000р. (у редакції наказу № 337 від 16.08.2000р.) Державне підприємство "Кримські генеруючі системи" не є правонаступником ДАЕК " Крименерго" та ВАТ "Крименерго", а є правонаступником Дочірнього підприємства "Кримські генеруючі системи" в частині прав, зобов'язань та майна, переданого згідно з розділювальним актом (балансом).
Посадовими особами відповідача за результатами планової виїзної перевірки Державного підприємство "Кримські генеруючі системи" (код ЄДРПОУ 30909683) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007р. до 30.06.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.010.2007р. до 30.06.2009р. складений акт, якім зафіксовано заниження податкового зобов'язання по податку на землю за період з січня до червня 2009р. на суму 29808,38грн. структурним підрозділом Сімферопольської теплоелектроцентралі ДП "Кримські генеруючі системи" (а.с.9-13).
Аналогічні висновки викладені в акті перевірки структурного підрозділу Державного підприємства "Кримські генеруючі системи" Сімферопольської теплоелектроцентралі (код ЄДРПОУ 24407249) від 18.09.2009р. № 9113/23-2/24407249.
При цьому, посадовими особами відповідача під час перевірки взяті до уваги наступні документи: договір про спільну діяльність № 1583/92-11 від 06.12.1999р., акт прийому - передачі нежитлових приміщень, укладений на підставі Мирової угоди від 01.02.2006р., лист державного комітету земельних ресурсів ДП "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" № 02-44/442 від 26.02.2009р., державний акт на право постійного користування землею серії КМ-І № 004352 від 25.09.1997р., довідку " 221 від 05.02.1999р. Сімферопольського міського управління земельних ресурсів про розміри і вартість земельних ділянок в м. Сімферополь на 1999р., виданої Сімферопольської ТЕЦ ім. Леніна ДП "КГС" ГАЕК "Крименерго" по вул. Монтажна,1.
Дослідивши вищезазначені документи, відповідач дійшов висновку, що ДП "Кримські генеруючі системи" в особі структурного підрозділу Сімферопольська теплоелектроцентраль, є землекористувачем земельної ділянки площею 26,27га, що знаходиться в м. Сімферополі, по вул. Монтажній, б.1, на підставі державного акту на право постійного користування серії КМ-І № 004352 від 25.09.1997р.
Зазначені обставини стали підставою для висновку про порушення позивачем вимог ст. ст. 2,13,15 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992р., ст.ст.126,141 Земельного кодексу України, у звязку з чим Державному підприємству "Кримські генеруючі системи" донараховані податкові зобовязання по пдатку на землю за період з 01.10.2007р. до 30.06.2009р. у сумі 29808,38грн., в тому числі за січень червень 2009року в сумі 4968грн. щомісячно.
На підставі акту перевірки від 09.10.2009р. винесено податкове повідомлення-рішення від 21.10.2009р. у сумі 44385,76грн., в тому числі 29808,30грн. за основним зобовязанням та 14577,38грн. за штрафними санкціями(а.с.8).
Позивачем 14.10.2009р. були надані заперечення на акт перевірки, відповідно до яких позивач зазначив про відсутність правових підстав нарахування податкового зобовязання із земельного податку, оскільки він не є землекористувачем земельної ділянки пл..26,27га, що розташована м. Сімферополі, по вул. Монтажній, б.1. Також позивач не є правонаступником Сімферопольської ТЕЦ ГАЕК «Крименерго»(а.с.22-25).
19.10.2009р. ДПІ в м. Сімферополь надана відповідь, якою підтверджено правильність донарахування земельного податку за період з січня до червня 2009р у сумі 29808,38грн. (а.с.18-21).
Стосовно правомірності нарахування податкового зобов'язання по податку на землю за період з січня до червня 2009р. на суму 29808,38грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. Обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України “Про плату за землю”).
Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку, передбачений ст. 126 Земельного кодексу України, а саме ч. 1 встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Частиною 5 зазначеної норми встановлено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до листа Кримської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" № 02-44/442 від 26.02.2009р., за державним підприємством Державне підприємство "Кримські генеруючі системи" (код ЄДРПОУ 30909683) державних актів та договорів оренди земельних ділянок з 01.07.2003року на території АР Крим не зареєстровано(а.с.26).
Посилання відповідача на Державний акт на право користування земельною ділянкою серії КМ-І №004352 є необґрунтованим, оскільки як вбачається із копії зазначеного Державного акту, землекористувачем є Сімферополська ТЕЦ ім.В.І.Леніна (структурний підрозділ ГАЕК «Крименерго»). Як зазначалося вище, позивач не є правонаступником ГАЕК «Крименерго». Передача позивачу при його створенні майна Сімферополської ТЕЦ не є підставою для автоматичного виникнення у позивача прав на земельну ділянку, на якій таке майно знаходиться.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в період, що перевірявся відсутнє зареєстроване у встановленому порядку право позивача на користування зазначеною вище земельною ділянкою.
Щодо фактичного користування земельною ділянкою за пл. 26,27га, що розташована м. Сімферополі, по вул. Монтажній, б.1 суд зазначає наступне.
Згідно наказу Міністерства палива та енергетики України № 253 від 11.10.2005р. ДП "Кримські генеруючі системи" 31.10.2006р. на виконання постанови Київського апеляційного суду у справі № 2/61 від 06.07.2006р. повернено з оренди цілісний майновий комплекс Сімферопольської теплоелектроцентралі та здійснювалася господарська діяльність з виробництва теплової та електричної енергії. 02.08.2007р. на виконання постанови Вищого господарського суду України у справі №2/61 цілісний майновий комплекс Сімферопольської теплоелектроцентралі повернено в оренду ТОВ "Кримтеплоелектроцентраль", що підтверджується договором оренди № 125 від 01.01.2004р., строк дії якого до 01.01.2014р. (а.с.37-39). На виконання Мирової угоди від 21.09.2007р. у справі №2/61 від 07.09.2007р. за актом прийому - передачі позивачем передано, а орендарем прийнятий цілісний майновий комплекс Сімферопольської теплоелектроцентралі (а.с.66-82), що також підтверджується довідкою про передачу цілісного майнового комплексу (а.с.29).
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів того, що в перевіряємий період фактичним користувачем земельної ділянки пл.26,27га, що розташована м. Сімферополі, по вул.Монтажній, б.1 та на якій розміщений цілісний майновий комплекс Сімферопольська ТЕЦ був саме позивач.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що відповідачем при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення порушені норми матеріального права, оскаржуване рішення прийнято без урахування всіх обставин справи, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Кримські генеруючі системи" документально підтверджені судові витрати у сумі 3,40 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 12.03.2010 року.
У повному обсязі постанову складено 18.03.2010 року.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі № 0013322301/0 від 21.10.2009. про визначення суми податкового зобов'язання та штрафних санкцій з земельного податку у сумі 44385(сорок чотири триста вісімдесят п'ять) гривень 76 копійок.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Кримські генеруючі системи"витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги поставно, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.