Головуючий у 1 інстанції Смагар С.В.
Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
20 травня 2010 року справа № 2а-16878/09/0570
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2010 року (повний текст постанови виготовлений 15 січня 2010 року) по адміністративній справі № 2а-16878/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до 1) Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
2) Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення від 8 грудня 2008 року № 0005632344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2010 року у справі № 2а-16878/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Горлівської обєднаної державної податкової інспекції «про скасування рішення від 8 грудня 2008 року № 0005632344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 20 травня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова
Головуючий у 1 інстанції Смагар С.В.
Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
20 травня 2010 року справа № 2а-16878/09/0570
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2010 року (повний текст постанови виготовлений 15 січня 2010 року) по адміністративній справі № 2а-16878/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до 1) Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
2) Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення від 8 грудня 2008 року № 0005632344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька та Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення від 8 грудня 2008 року № 0005632344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проведенні розрахункових операцій в залі гральних автоматів ним використовувався зареєстрований, опломбований та фіскалізований РРО (реєстратор розрахункових операцій), про наявність якого зазначено в акті перевірки; зазначений РРО був включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Оскільки Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій не містить жодного з гральних автоматів, на думку позивача, їх законне використання як РРО неможливо.
Постановою від 11 січня 2010 року Донецького окружного адміністративного позов задоволений частково, а саме суд першої інстанції Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 8 грудня 2008 року № 0005632344 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 69060 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі за викликом до суду не прибули.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судами першої та апеляційної інстанціями встановлено наступне.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 33440860, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька.
15 жовтня 2008 року другим відповідачем проведена перевірка залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Горлівка вул. Малинича, 37в, що належить позивачу, за наслідками якої складений акт № 0296/05/62/23/35420316 (2126/05/03/23/35420316/214).
На підставі даного акту перевірки першим відповідачем 8 грудня 2008 року прийняте спірне рішення № 0005632344, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 69160 грн. на підставі пунктів 1, 2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Штрафна (фінансова) санкція у сумі 11560 грн. застосована до позивача виходячи з розміру 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян помножених на кількість встановлених автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи (340 х 34 = 11560 грн.). Штрафна санкція у сумі 100 грн. застосована виходячи з пятикратного розміру вартості послуг, при наданні яких не застосований РРО (5 х 20 = 100 грн.). Штрафна санкція у сумі 57500 грн. застосована виходячи з пятикратного розміру вартості послуг, при наданні яких не застосований РРО (5 х 11500 = 57500 грн.).
Правовою підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідач у спірному рішенні зазначив порушені норми позивачем, а саме пункти 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з даними акту перевірки у позивача на місці проведення розрахункових операцій зареєстрований реєстратор розрахункових операцій типу Datecs, реєстраційне посвідчення № 0562006867 від 27 червня 2008 року, опломбований 25 червня 2008 року.
Під час проведення перевірки другим відповідачем встановлений факт проведення розрахунків через не зареєстровані та не переведені у фіскальний режим роботи гральні автомати, а також факт не роздрукування розрахункового документу при проведенні розрахункової операції у сумі 11500 грн. та у сумі 20 грн.
Пунктом 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. При цьому частина 3 даної статті встановлено обовязок субєкта господарювання застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Згідно з пунктом 2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано визначення наступних понять:
державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій - перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій та їх модифікацій, які відповідають вимогам нормативних актів України, сертифіковані у державній системі сертифікації на відповідність вимогам діючих державних стандартів і дозволені для застосування у сфері, визначеній зазначеним Законом;
фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» (із врахуванням змін внесених у додаток до вказаної постанови постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2006 року № 803 щодо термінів переведення) на Міністерство фінансів промислової політики України покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють у строк до 31 грудня 2006 року.
Відповідно до наказу ДПА України від 10 вересня 2008 року № 581 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. Тобто, саме з даного моменту у субєктів господарювання виникає обєктивна можливість дотримання положень вказаної вище постанови.
Як вже зазначалося вище та підтверджується даними акту перевірки, у позивача на місці проведення розрахункових операцій зареєстрований реєстратор розрахункових операцій типу Datecs, реєстраційне посвідчення № 0562006867 від 27 червня 2008 року, опломбований 25 червня 2008 року.
Слід зазначити, що до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій був відсутній визначений зразок реєстратора розрахункових операцій, що забезпечував би технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматам.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов правильного висновку, що застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій спірним рішенням у розмірі 11560 грн. є безпідставним.
Стосовно не застосування РРО при проведенні розрахункової операції, слід зазначити, що позивачем належними доказами не спростовані висновки акту перевірки щодо не застосування реєстратора розрахункових операцій при наданні послуг гри на гральному автоматі на загальну суму 20 грн. Позивач не заперечив факт наявності вказаного порушення, з урахуванням чого застосування фінансової санкції у розмірі 100 грн. за непроведення через наявний РРО операції у сумі 20 грн. є правомірним.
Стосовно застосування фінансових санкцій у розмірі 57500 грн., слід зазначити, що відповідно до даних акту перевірки така розрахункова операція не проводилася в присутності представників податкової служби, а встановлена виключно на підставі наданого до перевірки прибуткового касового ордеру № 216 від 15.10.2008. Зазначений документ в матеріалах справи відсутній, як додаток до акту перевірки не зазначений. Відповідно до частини 4 статті 71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідачами не доведений факт здійснення позивачем розрахункової операції у вказаній сумі та факт не проведення такої операції через реєстратор розрахункових операцій, що свідчить про безпідставність застосування фінансових санкцій в цій частині.
Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2010 року у справі № 2а-16878/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Горлівської обєднаної державної податкової інспекції «про скасування рішення від 8 грудня 2008 року № 0005632344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 20 травня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 25 травня 2010 року.
Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова
/підписи/
З оригіналом згідно:
Суддя: Д.В.Ляшенко