Ухвала суду № 9909295, 18.05.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2010
Номер справи
2а-16856/09/0570
Номер документу
9909295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Шинкарьова І.В.

Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

(вступна та резолютивна частини)

18 травня 2010 року справа № 2а-16856/09/0570

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання:

за участю представників:

від позивача:

від відповідача: Агейченковій К.О.

Рябошапка Д.С. за дов. № 05/1-5861 від 28.12.2009 року;

Радченко А.В. за дов. № 10407/10/10-2 від 29.03.2010 року;

Руденко Є.О. за дов. № 7852/10/10-2 від 09.03.2010 року розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року (повний текст постанови виготовлений 18 грудня 2009 року) по адміністративній справі № 2а-16856/09/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька про визнання частково недійсним податкове повідомлення-рішення, -

На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року у справі № 2а-16856/09/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька «про визнання частково недійсним податкове повідомлення-рішення» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 18 травня 2010 року.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова

Головуючий у 1 інстанції Шинкарьова І.В.

Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

18 травня 2010 року справа № 2а-16856/09/0570

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання:

за участю представників:

від позивача:

від відповідача: Агейченковій К.О.

Рябошапка Д.С. за дов. № 05/1-5861 від 28.12.2009 року;

Радченко А.В. за дов. № 10407/10/10-2 від 29.03.2010 року;

Руденко Є.О. за дов. № 7852/10/10-2 від 09.03.2010 року розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року (повний текст постанови виготовлений 18 грудня 2009 року) по адміністративній справі № 2а-16856/09/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька про визнання частково недійсним податкове повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2009 року Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька про визнання частково недійсним податкове повідомлення-рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081203,13 грн., з яких у сумі 720756,51 грн. за основним платежем та у суму 360446,62 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. Після уточнення позовних вимог, позивач просив визнати частково недійсним податкове повідомлення рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081134,76 грн., з яких у сумі 720756,51 грн. основного платежу та 360378,25 грн. штрафних санкцій. Позивач зазначив, що не погоджується з висновками відповідача, викладеними у акті про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року від 28 вересня 2009 року № 597/15-16-23/5/03361081, щодо заниження збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, з огляду на наступне.

Підставою для донарахування позивачу збору у сумі 720756,51 грн. стало те, що нову (нульову) ставку збору, змінену на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року N1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» (далі - Постанова), на думку відповідача, слід було застосовувати не з 01 січня 2009 року, а з 13 січня 2009 року. Свою позицію обґрунтовує тим, що з огляду на зміст Акту перевірки відповідач обґрунтовує свою позицію по набранню чинності змін, внесених Постановою, з 13 січня 2009 року лише посиланням на лист Міністерства юстиції від 20 березня 2009 року № 2289-04-09-20 (далі - Лист). Посилання відповідача, на Лист вважає безпідставними, оскільки Лист має лише інформаційний характер і не є нормативним актом. Зазначає, також проте навіть якщо погодитися з такою позицією і вважати, що Постанова дійсно набула чинності з 13 січня 2009 року, то це не змінює встановлений самою Постановою порядок застосування нульової ставки збору з 01 січня 2009 року При цьому Постанову у судовому не було визнано недійсною або скасовано. Позивач звертався з запитом до відповідача, та отримав відповідь, зміст якої підтверджує позицію позивача. В підтвердження неправомірності висновків відповідача, зазначає, нову нульову ставку збору не можна починати застосовувати посеред місяця (з 13 січня 2009 року) не лише по суті, а й з огляду на встановлений законом механізм справляння Збору. Згідно абзацу 4 пункту 2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року N 442 (далі - ПКМУ № 442) звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць. Наявність чітко окресленого законом податкового періоду по Збору, на думку позивача, виключає можливість застосування двох різних ставок Збору протягом одного податкового періоду. СПДІ у не мала фактичних підстав та технічної можливості донараховувати позивачу Збір за період з 01січня 2009 року по 12 січня 2009 року, а здійснені в Акті перевірки розрахунки є приблизними, суто арифметичними та такими, що не ґрунтуються на первинних документах. Для донарахування Збору СДПІ у Акті перевірки визначило дві категорії споживачів (бюджетні організації та промислові споживачі), які не є населенням, а отже з огляду на норми ПКМУ № 442 обсяг газу та його вартість, як об'єкт обчислення Збору, мають бути визначені виключно в актах-приймання передачі газу, підписаних із зазначеними споживачами. Позивач не визначав із бюджетними організаціями та промисловими споживачами в актах приймання-передачі газу за січень 2009 р. окремо дані про обсяги спожитого газу з 01січня 2009 року по 12 січня 2009 року. СДПІ в акті перевірки посилається лише на узагальнені дані реєстрів споживачів з тільки передбачуваними обсягами газу та на приблизні дані про обсяги спожитого газу у період з 01січня 2009 року по 12 січня 2009 року, які були надані позивачем на запит відповідача. При цьому позивач у своєму листі акцентував увагу СДПІ на тому, що надані дані про обсяги газоспоживання є приблизними і не заактовані із споживачами. У звязку з викладеним позивач зазначає, що відповідач не маючи передбачених законом відправних даних, безпідставно визначив обсяги газоспоживання та вартість природного - газу у спірний період та, як наслідок, безпідставно визначив та донарахував позивачу Збір за спірний період. На підставі викладеного, просить визнати недійсними податкове повідомлення рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081134,76 грн., з яких у сумі 720756,51 грн. основного платежу та 360378,25 грн. штрафних санкцій, прийняте за наслідками зазначеної перевірки частково, іншу суму донарахувань не оскаржує.

Постановою від 14 грудня 2009 року Донецького окружного адміністративного позов задоволений у повному обсязі.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні проти задоволенні апеляційної скарги заперечував. Представники відповідача у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та наполягали на її задоволенні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судами першої та апеляційної інстанціями встановлено наступне.

Позивач Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» є юридичною особою, відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію від 18 липня 1994 року. Знаходиться на податковому обліку у Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька.

Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька, було проведено планову виїзну перевірку позивача, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року, про результати якої було складено акт від 28 вересня 2009 року № 597/15-16-23/5/03361081, та прийнято податкове повідомлення-рішення, від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5, яким було визначено суму податкового зобовязання у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, у сумі 1081309,86 грн. Позивач з вказаним податковим повідомленням-рішенням не погоджується частково, у сумі 1081134,76 грн., з яких основного платежу 720756,51 грн. та штрафних санкцій 360378,25 грн., нарахованих за період з 01 січня 2009 року по 12 січня 2009 року.

Механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, (далі - збір) для споживачів усіх форм власності встановлено Порядком внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року № 442 (далі Порядок). Пунктом 1 Порядку, в редакції діючої до 13 січня 2009 року, було передбачено справляння сбіру у розмірі 2 відсотків на обсяги природного газу, що постачаються для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, зокрема блочних (модульних) котелень (в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води). Збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів:

населення - 4 відсотки;

бюджетні організації та установи - 12 відсотків;

промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1161 внесені зміни до пункту 1 Порядку, якими змінено ставки збору, а саме:

бюджетні організації та установи - за нульовою ставкою;

промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - за нульовою ставкою.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Постанову № 1161 було опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 13 січня 2009 року № 3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19 січня 2009 №1, тобто набрала чинності з 13 січня 2009 року. Пунктом 2 зазначеної Постанови встановлено, що постанова суду набирає чинності з 1 січня 2009 року.

Суд першої інстанції обґрунтовано не погодився з висновком відповідача, що змінену ставку сбіру необхідно застосовувати з 13 січня 2009 року, тобто з дати, коли ця Постанова була опублікована, оскільки дата набрання чинності постанови та дата з якої необхідно застосовувати нову ставку, є різними подіями. Датою набрання чинності нормативно правовим актом є дата, з якої виконання цього нормативно правового акту є обовязковим на всій території України. Відносини, що змінюються цим нормативно - правовим актом змінюються із дня, що зазначений в такому нормативно правовому акті. Таким чином, встановлені Постановою №1161 ставки сбіру, повинні застосовуватись, з дати указаної у постанові, з 1січня 2009 року.

Пунктом 2 Порядку встановлено, об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу. Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Споживачами є такі категорії: населення, бюджетні організації та установи, підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, в тому числі блочні (модульні) котельні, інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг, на інші власні потреби.

Звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць.

Всупереч зазначеним вимогам Порядку, податковим органом для визначення податкового зобовязання було використано не акти приймання передачі газу, а реєстр бюджетних організацій з передбачуваними обємами газу Зазначений реєстр, як зазначено в акті перевірки (сторінка акту 41) було надано позивачем листом від 28 липня 2009 року №21/3532.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до відповідача було направлено запит від 21 січня 2009 року за № 05/1-375 про отримання податкового розяснення, з спірного питання. У податковому розясненні від 16 лютого 2009 року № 4999/10/31-013 відповідач зазначив, що збір на обсяги природного газу, що постачається для таких категорій споживачів як бюджетні організації та установи, промислові та інші субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, справляються за нульовою ставкою з 1 січня 2009 року.

Згідно з підпунктом д) підпункту 4.4.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо задоволення позовних вимог Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз»у повному обсязі.

Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року у справі № 2а-16856/09/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька «про визнання частково недійсним податкове повідомлення-рішення» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 18 травня 2010 року.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 25 травня 2010 року.

Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова

/підписи/

З оригіналом згідно:

Суддя: Д.В.Ляшенко