ц
справа № 2а-10600/09/0470 категорія статобліку-2.32
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І.В.
при секретарі Чупіній О.В.
за участю представника позивача Нікітіної І.Л.
представника відповідача - Криворучка А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом відкритого акціонерного товариства Дніпронафтопродукт
до Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації (ДП Дніпростандартметрологія)
про визнання недійсним та скасування припису №095 від 04.08.2009 р.,
В С Т А Н О В И В :
Відкрите акціонерне товариство Дніпронафтопродуктзвернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації (ДП Дніпростандартметрологія) про визнання недійсним та скасування припису № 095 від 04.08.2009р.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що зазначений припис, винесений за результатами перевірки додержання вимог Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність, інших нормативно-правових актів та нормативних документів з метрології, в частині усунення відкритим акціонерним товариством Дніпронафтопродуктпорушень щодо виконання розділу 5.2. Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та звязку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики № 281/171/578/155 від 20.05.2008р. є незаконним та безпідставним, адже діючим законодавством на органи державного метрологічного нагляду не покладено повноваження щодо здійснення контрою у сфері проведення внутрішнього обліку товарно-матеріальних цінностей та взаємостосунків із залізницею при прийманні нафтопродуктів залізничним транспортом, тим більше порядок ведення первинних облікових документів на тому чи іншому підприємстві .
Представником позивача 07.10.2009р. та 30.11.2009р. було уточнено позовні вимоги шляхом їх викладення в наступній редакції: визнати частково недійсним та скасувати припис від 04.08.2009р. № 095 Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації (ДП Дніпростандартметрологія) в частині якого приписувалось усунення порушення щодо вимог розділу 5.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (а.с. 37, 61). Уточнення були прийняті судом.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити .
Представник відповідача проти позову заперечував та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити, в обґрунтування заперечень на позов посилаючись на те, що припис № 095 від 04.08.2009р. винесений відповідачем правомірно, адже в ході перевірки державного метрологічного нагляду за забезпеченням єдності вимірювань у сфері нафтопродуктів відкритим акціонерним товариством Дніпронафтопродуктбуло виявлено ряд порушень, зокрема, п.п. 5.2.6, 5.2.7 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, від 20.05.2008р., № 281/171/578/155, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008р. за № 805/15496.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Позивач - відкрите акціонерне товариство Дніпронафтопродукт(код ЄДРПОУ - 03481879) зареєстроване як юридична особа рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 29.10.1993р., місцезнаходження юридичної особи: вул. К. Лібкнехта, б. 11, м. Дніпропетровськ, 49600. Види діяльності підприємства за КВЕД: складське господарство (63.12.0), здавання в оренду власного нерухомого майна (70.20.0), діяльність автомобільного вантажного транспорту (60.24.0), надання інших комерційних послуг (74.87.0), оптова торгівля паливом (51.51.0), будівництво будівель (45.21.1). Дані факти підтверджуються Довідкою з ЄДРПОУ (серія АА № 225705) (а.с. 19).
Згідно ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідності за їх порушення" державний нагляд - діяльність спеціально уповноважених органів виконавчої влади по контролю за додержанням підприємцями стандартів, норм і правил при виробництві та випуску продукції (виконанні робіт, наданні послуг) з метою забезпечення інтересів суспільства і споживачів в її належній якості, безпечної для життя, здоров'я й майна людей і навколишнього середовища.
Відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідності за їх порушення" державний нагляд здійснюється за планами органів державного нагляду або на вмотивовану вимогу інших органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, прокуратури, або за зверненнями громадян у формі перевірки додержання: стандартів, норм і правил, крім будівельних, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних і ветеринарних норм і правил, при розробленні, виробництві, випуску, зберіганні, транспортуванні, використанні, експлуатації, реалізації та утилізації продукції підприємцями, в тому числі оптовими торговельними організаціями, за винятком реалізації товарів у сфері роздрібної та оптово-роздрібної торгівлі, випуску і реалізації продукції на підприємствах громадського харчування та надання послуг громадянам як споживачам, шляхом проведення періодичних або постійних перевірок з вибірковим або суцільним контролем.
Відповідно до ст. 18 Державний метрологічний контроль і нагляд здійснюються з метою перевірки додержання вимог цього Закону, інших нормативно-правових актів і нормативних документів з метрології.
Статтею 19 Законом України Про метрологію та метрологічну діяльність№ 113/98-ВР від 11.02.1998р. встановлено, що об'єктами державного метрологічного контролю і нагляду є, зокрема, засоби вимірювальної техніки; методики виконання вимірювань.
Статтею 21 вищезазначеного Закону до державного метрологічного контролю належать: уповноваження та атестація у державній метрологічній системі; державні випробування засобів вимірювальної техніки і затвердження їх типів; державна метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки; повірка засобів вимірювальної техніки. До державного метрологічного нагляду належать, зокрема, державний метрологічний нагляд за забезпеченням єдності вимірювань.
Перевірка за забезпеченням єдності вимірювань у сфері обліку нафтопродуктів була проведена згідно плану на 3 квартал, який затверджений генеральним директором державного підприємства Дніпростандартметрологіята погоджений з Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики.
Відповідно до законодавства на спеціально уповноважені органи виконавчої влади по контролю за додержанням підприємцями стандартів, норм і правил при виробництві та випуску продукції (виконанні робіт, наданні послуг) покладено здійснення державного метрологічного контролю, тобто вони є повноправними проводити перевірки додержання позивачем вимог Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність, інших нормативно-правових актів і нормативних документів з метрології.
Уповноваженими особами Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації (ДП Дніпростандартметрологія) у період з 15.07.2009р. по 04.08.2009р., на підставі направлення (завдання) про перевірку ДП "Дніпростандартметрологія" від 14.07.2009р. за № 24-14/255 (а.с. 6), було проведено перевірку додержання позивачем вимог Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність, інших нормативно-правових актів і нормативних документів з метрології, про що було складено Акт державного метрологічного нагляду за забезпеченням єдності вимірювань при обліку нафтопродуктів № 076 від 04.08.2009р. (а.с. 7-9).
За результатами проведеної перевірки були виявлені наступні порушення вимог стандартів, норм і правил, а саме:
- функції, права та обовязки інженера з метрології та охорони навколишнього природного середовища визначені посадовою інструкцією, але викладені не в повному обсязі згідно з вимогами Типового положення про метрологічні служби центральних органів виконавчої влади, органів управління обєднань підприємств, підприємств та організацій;
- маса нафтопродукту при прийманні на зберігання під час надходження в залізничних цистернах не визначається, що є порушенням п. 5.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 2.09.2008р.;
- не оформляється акт приймання нафтопродуктів за кількістю за формою № 5-НП, що є порушенням п. 5.2.6 Інструкції, кількість нафтопродуктів, що надійшла на підприємство в залізничних цистернах, у порушення вимог п. 5.2.7 Інструкції не зазначається в Журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою № 6-НП (а.с. 7-9).
Згідно ч. 2 ст. 6 Декрету Кабінету України "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідності за їх порушення" право видачі підприємцю обов'язкових для виконання приписів про припинення виробництва продукції при порушенні ним стандартів, норм і правил до усунення його причин надано лише головному державному інспектору України та його заступникам.
На основі виявлених порушень відповідачем було винесено припис № 095 від 04.08.2009 року відповідно до якого позивачу необхідно усунути вищезазначені виявлені перевіркою порушення до 03.09.2009р. (а.с. 11).
З зазначеними порушеннями не погодилось керівництво ВАТ Дніпронафтопродукт, надавши заперечення, які були долучені до Акту перевірки (а.с. 12).
Зокрема, позивач не погодився з тим фактом, що приймання нафтопродуктів під час надходження залізничним транспортом не відноситься до операцій для внутрішнього обліку. В обґрунтування зазначеного позивач посилався на рішення Господарського суду Дніпропетровської область від 16.02.2004р. та рішення Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.04.2004р.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (далі-Закон) " Державний метрологічний нагляд здійснюється з метою перевірки додержання вимог цього Закону, інших нормативно-правових актів і нормативних документів з метрології" та до преамбули Закону "Цей Закон визначає правові основі забезпечення єдності вимірювань в Україні та спрямований на захист громадян і національної економіки від наслідків застосування недостовірних результатів вимірювань" .
Держспоживстандарт України є єдиним органом, який здійснює державний нагляд за забезпеченням єдності вимірювань.
Однією із основних сфер державного метрологічного нагляду згідно зі ст. 20 Закону на Нижньодніпровській нафтобазі ВАТ Дніпронафтопродукт(далі-підприємство) є вимірювання, результати яких використовуються під час обліку нафтопродуктів, за винятком внутрішнього обліку, який ведеться підприємством.
На зазначеному підприємстві до таких вимірювань відносяться вимірювання, які проводяться під час:
- відпуску нафтопродуктів автомобільним транспортом стороннім організаціям, підприємствам - під час проведення державного метрологічного нагляду порушень при відпуску нафтопродуктів автомобільним транспортом не встановлено, про що вказано в акті перевірки;
- приймання нафтопродуктів під час надходження залізничним транспортом, адже нафтопродукти іншим транспортом на підприємство не надходять. З огляду на це в п. 2.1 акта зазначено, що перевірено облік нафтопродуктів під час приймання нафтопродуктів на зберігання та відпуску нафтопродуктів.
Приймання нафтопродуктів в окремих випадках проводиться між двома підприємствами (юридичними особами) - суб'єктами підприємницької діяльності, про що вказано в п.5.2.4 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, від 20.05.2008р., № 281/171/578/155, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008р. за № 805/15496 (далі-Інструкція): маса нафти або нафтопродукту визначається вантажоодержувачем спільно з представником залізниці в разі: надходження нафти або нафтопродукту в несправній цистерні; надходження нафти або нафтопродукту з несправною пломбою запірно-пломбувальних пристроїв (далі-ЗПП) чи без пломби ЗПП за наявності позначки в залізничній накладній, що вантаж прийнятий до перевезення під пломбою ЗПП; надходження нафти або нафтопродукту за справною пломбою ЗПП, але з ознаками нестачі, виявленої за допомогою засобів вимірювальної техніки, без порушення ЗПП.
Пунктом 5.2.8 зазначеної Інструкції закріплено, що у разі встановлення нестачі нафти або нафтопродуктів з вини вантажовідправника (...) одночасно з припиненням приймання вантажоодержувач зобов'язаний викликати представника вантажовідправника для участі в прийманні нафти або нафтопродуктів і складанні акта приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою № 5-НП (...).
Відповідно до п.14.6 Інструкції кількість нафти і нафтопродуктів, що приймаються для зберігання під час надходження їх залізничним транспортом, визначається на підставі актів приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою №5-НП (...).
Отже, з викладеного випливає, що приймання нафтопродуктів під час надходження залізничним транспортом не відноситься до операцій для внутрішнього обліку.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що в рішеннях Господарського суду Дніпропетровської область від 16.02.2004р. та Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.04.2004р., на які посилався позивач, не вбачається встановлення того факту, що приймання нафтопродуктів під час надходження залізничним транспортом не відноситься до операцій для внутрішнього обліку
Щодо проведення перевірки в частині дотримання вимог п. 5.2 "Порядок приймання нафти і нафтопродуктів під час надходження залізничним транспортом" , то пункт 2 та підпункти, які входять до його складу, містять вимоги щодо проведення вимірювань, які є сферою державного метрологічного нагляду, тому проведена перевірка дотримання вимог цього пункту стосовно вимірювань, які є сферою державного метрологічного нагляду.
Так, в п.5.2.2 Інструкції зазначено, що маса нафти і нафтопродуктів визначається вантажоодержувачем у кожній цистерні, тобто при прийманні нафтопродуктів повинні проводитися вимірювання, результати яких використовуються під час обліку нафтопродуктів, які є сферою державного метрологічного нагляду.
Відповідно до п. 3 Інструкції облік нафти і нафтопродуктів це операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.
В акті перевірки зазначено, що маса нафтопродукту повинна визначатись шляхом вимірювання маси у повірених цистернах або резервуарах нафтобази об'ємно-масовим статичним методом.
Пунктом 4.2.2.1 Інструкції закріплено, що об'ємно-масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах (...).
Фактично перевіркою було встановлено, що вказані вимірювання на підприємстві не проводяться.
Щодо тверджень позивача стосовно того, що порядок прийняття вантажу залізничними цистернами, проведення чи не проведення виявлення нестач на нафтобаза та порядок взаємовідносин позивача із залізницею не є сферою державного метрологічного нагляду та контролю, то суд вважає за необхідне зазначити, що в акті перевірки про взаємостосунки Нижньодніпровської нафтобази ВАТ Дніпронафтопродуктз залізницею при прийманні нафтопродуктів залізничним транспортом не вказано. Взагалі про ці взаємостосунки при прийманні нафтопродуктів залізничним транспортом вказано в п.5.2.4 Інструкції, про що було зазначено вище.
В акті перевірки зафіксовано, що на підприємстві не оформлюється акт приймання нафтопродуктів за кількістю згідно форми № 5-НП та кількість нафтопродуктів, що надійшла на підприємство в залізничних цистернах не зазначається в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №6-НП (а.с. 7-9).
При проведенні державного метрологічного нагляду необхідно перевірити:
- дотримання вказаних в Законі України вимог в документах, які оформлюються при прийманні нафтопродуктів ( у тому числі у вказаних в акті перевірки акті приймання нафтопродуктів за кількістю згідно форми № 5-НП та в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №6-НП) в частині правильності написання одиниць фізичних величин;
- правильність виконання вимірювань при прийманні нафтопродуктів
Згідно з вимогами Інструкції про порядок здійснення державного метрологічного нагляду за забезпеченням єдності вимірювань (ПМУ 16-2000), затвердженої Наказом Держстандарту України від 17.05.2000, №315 (далі за текстом ПМУ 16-2000), яка встановлює загальні вимоги щодо порядку проведення державного метрологічного нагляду .
Згідно з Законом до вмісту вказаних документів в частині написання одиниць фізичних величин ставляться окремі вимоги. Відповідно до ст. 1 Закону єдність вимірювань-стан вимірювань, за якого їх результати виражаються в узаконених одиницях вимірювань, а характеристики похибок або невизначеності вимірювань відомі та із заданою ймовірністю не виходять за встановлені границі.
Відповідно до ст.7 Закону застосування одиниць вимірювань в Україні застосовуються одиниці вимірювань Міжнародної системи одиниць, прийнятої Генеральною конференцією з мір та ваг і рекомендованої Міжнародною організацією законодавчої метрології, а саме: метр, кілограм, секунда. В Україні застосовуються також: одиниці, що не входять до вищезазначеної системи, але дозволені центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідно до п. 6.8.3 ПМУ 16-2000 перевіркою правильності застосування атестованих методик виконання вимірювань, а також виконання вимірювань установлюється:
- правильність представлення результатів вимірювань (випробувань) у протоколах, атестатах, паспортах та інших документах, що видаються на продукцію (роботи, послуги), та їх відповідність даним, які одержані в результаті вимірювань (випробувань);
- правильність виконання вимірювань та достовірність одержаних результатів безпосередньо на об'єкті шляхом проведення контрольних вимірювань, за умови суворого дотримання вимог відповідних методик.
За результатами перевірки було встановлено, що вказані акти не оформлюються, а журнал не заповнюється та тому правильність виконання вимірювань при прийманні нафтопродуктів не проконтрольована.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В судовому засіданні відповідачем було доведено, що оскаржуване рішення винесено на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення
Отже, суд дійшов висновку, що при складанні акту перевірки та винесенні оспорюваного рішення, уповноважені особи відповідача діяли відповідно до вимог чинного законодавства України, підстав для визнання незаконним та скасування рішення не має.
Суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і тому не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 12, 70 71, 79, 86, 94, 160-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства Дніпронафтопродуктдо Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації (ДП Дніпростандартметрологіяпро визнання недійсним та скасування припису №095 від 04.08.2009 р. - відмовити.
На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви апеляційна скарга на постанову суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови викладений 15.12.2009р.
Суддя І. В. Юхно