
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.08.2021
м. Одеса
Справа № 522/14964/21
Провадження № 2-а/522/369/21
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого – судді Кріль Х.С.,
при секретарі судового засідання – Насарая А.В.,
за участю представника позивача – Діордіца В.В.
відповідача – ОСОБА_1
розглянув у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області
до ОСОБА_1
про примусове видворення.
ВСТАНОВИВ:
11.08.2021 до суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про примусове видворення за межі території України громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов обґрунтовано тим, що 05.08.2021 співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області виявлено громадянина Грузії ОСОБА_1 . Під час перевірки встановлено, що він прибув в Україну у 2015 році легально. Проживав на території України на підставі посвідки про тимчасове проживання, проте міграційною службою встановлено, що посвідка на постійне проживання не видавалася. Отже, ОСОБА_1 перебуває на території України без документів на право проживання, тобто нелегально. У зв`язку з цим, 05.08.2021 за порушення правил перебування іноземців в Україні його було притягнуто до адміністративної відповідальності та прийнято рішення про примусове повернення у країну походження у строк до 08.08.2021. В зазначений строк ОСОБА_1 самостійно територію України не залишив. 11.08.2021 він був повторно виявлений та доставлений до ГУ ДМС в Одеській області, в цей день складено протокол про адміністративне затримання та притягнуто до відповідальності з тимчасовим поміщенням в пункт тимчасового перебування іноземців. Оскільки відомості про перебування відповідача на території України на законних підставах відсутні, добровільно територію України у встановлений строк покинув, це свідчить про фактичне ухилення від повернення в країну свого походження. Рішення від 05.08.2021 не оскаржував. Паспорта при собі немав у зв`язку з чим затриманий.
Представник позивача позовні вимоги підтримав. Пояснив, що станом на сьогодні встановлено особу громадянина Грузії, а отже, є всі підстави для вирішення питання про його повернення від сьогодні.
ОСОБА_1 не заперечив щодо повернення в країну походження. Пояснив, що розуміє статус свого перебування на території України нелегально.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд дійшов до такого висновку.
04.08.2021 на адресу ГУ ДМС України в Одеській області надійшла заява про проживання на території м. Одеси за адресою: АДРЕСА_1 громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
05.08.2021 співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області під час відпрацювання даного звернення виявлено та запрошено до підрозділу ГУ ДМС України в Одеській області громадянина Грузії ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 прибув на територію України у 2015 році легально через пункт пропуску «Бориспіль» з метою вирішення власних справ.
В результаті проведеної перевірки встановлено, що посвідка на постійне проживання Серія НОМЕР_1 видана громадянину Грузії ОСОБА_1 , ВГІРФО ГУМВС в Луганській області не видавалась.
Після закінчення легального строку перебування на території України із заявою про добровільне повернення, а також із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до органів міграційної служби не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає.
Згідно з довідкою про особу, виданою ГУ ДМС України в Одеській області 05.08.2021, ОСОБА_1 , громадянин Грузії, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 , документ, що посвідчує особу відсутній, інформація про особу за обліками ДМС відсутня.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 05.08.2021 ПН МОД № 005419 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005359 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2550 грн.
Того ж дня 05.08.2021 ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення № 159 про примусове повернення ОСОБА_1 в країну походження та зобов`язано покинути територію України у термін до 08.08.2021. З рішенням ОСОБА_1 ознайомлений під розписку, зазначив, що від виконання рішення не відмовляється.
Рішення від 05.08.2021 № 159 про примусове повернення не оскаржував, проте у встановлений термін до 08.08.2021 ОСОБА_1 самостійно територію України не залишив.
11.08.2021 ОСОБА_1 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 11.08.2021 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 11.08.2021 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 грн.
05.08.2021 о 08 год. 20 хв. ОСОБА_1 затримано, що підтверджується протоколом №МОД 000128 про адміністративне затримання.
ГУ ДМС України в Одеській області 11.08.2021 подано позов до суду про затримання ОСОБА_1 з метою ідентифікації та видворення за межі України. Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 11.08.2021 (справа № 522/14962/21) ОСОБА_1 затримано з метою ідентифікації та видворення за межі України строком на 6 місяців до 11.02.2022.
Вирішуючи спір суд виходить з таких мотивів.
Згідно з п. 14 ст. 1 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Стаття 25 зазначено закону регламентує порядок добровільного повернення іноземців та осіб без громадянства, а стаття 26 - примусове повернення іноземців та осіб без громадянства.
Пунктом 2 статті 25 Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Згідно з частиною 1 статті 26 цього ж Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення.
У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки.
Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч. 5 ст. 26 Закону №3773-VI).
Статтею 30 Закону № 3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
З аналізу статей 26 і 30 Закону № 3773-VI висновується, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеної постанови адміністративного суду застосовується, (1) якщо рішення компетентного органу про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин або (2) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що останній ухилятиметься від виконання такого рішення.
Таким чином, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини:
перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення;
друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином Грузії . Прибув в Україну у 2015 році легально строком на три місяці на підставі паспортного документа. З 2015 року проживав на території України без дозвільних документів, так як посвідка на постійне проживання Серія НОМЕР_1 , видана 23.09.2011 безстроково ОСОБА_1 , ВГІРФО ГУМВС в Луганській області не видавалася.
Із заявою про добровільне повернення до органів міграційної служби чи про надання правового захисту не звертався.
Так, 05.08.2021 співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області виявлено громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішення про затримання не приймалось.
05.08.2021 компетентним органом України прийнято Рішення № 159 про примусове повернення з України ОСОБА_1 . Встановлено зобов`язання покинути територію України у термін до 08.08.2021. Рішення отримане відповідачем, його зміст йому був зрозумілий.
Отже, рішенням № 159 від 05.08.2021 фактично надано три дні на його виконання.
Обов`язковість прийняття уповноваженим органом державної влади України рішення про примусове повернення має на меті, зокрема, надання особі, щодо якої таке рішення прийнято, строку і можливості добровільно залишити територію України.
З наведеного вбачається, що строк, встановлений рішенням про примусове повернення, повинен бути достатнім для його виконання та самостійного виїзду іноземця з України, однак, не повинен перевищувати 30 днів.
Відповідач здійснив перетин державного кордону України, в подальшому проживав на території України без документів на право проживання в Україні, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, не виконав рішення про примусове повернення, у нього був відсутній паспортний документ, який надає право здійснити виїзд з території України.
Зважаючи на наявність обставини нелегального перебування на території України, його бажання покинути теритрію України, відсутність обставин вважати, що ОСОБА_1 належить до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд прийшов до висновку про прийняття рішення про примусове видворення громадянина Грузії ОСОБА_1 за межі території України.
Керуючись ст. ст. 268-272, 288, 371, 372 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задовольнити.
2. Примусово видворити за межі території України громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 .
3. Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 13.08.2021.
Суддя Х.С. Кріль