
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2021 р. Справа№200/2139/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Купріян В.Ю. розглянувши у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом
Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (84313, Донецької області, м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1)
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19)
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу
за участю: представника позивача – адвоката Харченко О..
представника відповідача – Анісімова Д.Д. у режимі відео конференції
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.02.2021 року №197 про накладення штрафу у розмірі 102 000,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на наступні підстави:
- відповідачем порушений порядок притягнення позивача до відповідальності, яка знайшла своє відображення у тому, що відповідач не надав можливісті представникам ПАТ «Донецькоблгаз» надати пояснення під час проведення засідання у режимі онлайн з приводу порушень, виявлених під час перевірки, надані пояснення (письмові) вивчив поверхнево, що призвело до порушення процедури накладання санкцій та невірного вирішення питання щодо відповідальності ПАТ «Донецькоблгаз»;
- станом на 01.08.2020 та протягом серпня 2020 року 99,9% побутові споживачі не скористалися своїм правом та не визначилися щодо нового постачальника природного газу і не були автоматично закріплені в реєстрі споживачів постачальника «останньої надії». Остання подія відбулася тільки 01.10.2020;
- стосовно обсягів негативного небалансу природного газу, який був спожитий юридичними особами ПАТ «Донецькоблгаз» повідомляє, що це сталося внаслідок відсутності у споживачів договору постачання природного газу з іншим новим постачальником та відсутністю у споживачів в реєстрі постачальника. Але слід зазначити, що розрахунки з ТОВ «ОГТС України» за надані обсяги негативного небалансу природного газу у серпні 2020 р. ПАТ «Донецькоблгаз» здійснив в повному обсязі;
- стосовно обсягів негативного небалансу природного газу, який був використаний для ВТВ та власних потреб ПАТ «Донецькоблгаз» , то позивач зазначав що це сталося внаслідок відсутності грошових коштів для фінансового забезпечення перед ТОВ «ОГТС України» та неможливістю сплатити вартість природного газу. Дефіцит грошових коштів для фінансового забезпечення та оплати природного газу для власних потреб та ВТВ спричинений в першу чергу із-за заборгованості споживачів за послуги з розподілу природного газу;
- ПАТ «Донецькоблгаз» зверталося до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до Міністерства енергетики України щодо продовження дії спеціальних обов`язків: до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до Міністра енергетики України;
- позивачем здійснювались у пріоритетному порядку заходи що сплати заробітної плати та відповідного єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області перебуває зведене виконавче провадження під реєстраційним номером 56037560, боржником якого значиться ПАТ «Донецькоблгаз», у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору 20 770 113,22 грн.;
- станом на 30.09.2020 у рядку 1420 « Балансу» підприємства відображено непокритий збиток у сумі 1 943 725 тис.грн., який складається із накопиченого непокритого збитку станом на 01.01.2020 року у сумі 2 086 939 тис. грн. зменшеного на суму прибутку за 9 місяців 2020 р. у сумі 143 214 тис. грн.;
- згідно графіків погашення заборгованості відповідно до мирових угод, затверджених ухвалами Господарського суду Донецької області за справами №№: 905/2964/17, № 905/2953/17, № 905/1214/15, № 905/989/15, № 905/2303/17, № 905/2841/17, загальна заборгованість у ПАТ «Донецькоблгаз» перед юридичними особами складає 53 913 425,66 (п`ятдесят три мільйона дев`ятсот тринадцять тисяч чотириста двадцять п`ять грн 66 коп.).
Ухвалою від 01 березня 2021 року суд позовну заяву Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу залишив без руху та надав позивачу строк не більше п`яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання документу на підтвердження сплати судового збору у розмірі встановленому законом або доказів на підтвердження неможливості його сплати.
Ухвалою від 01 березня 2021 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі №200/2139/21-а за позовом Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, призначивши справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 23 березня 2021 року.
23 березня 2021 року суд відклав розгляд справи на 19 квітня 2021 року.
08 квітня 2021 року від відповідача до суду надійшов відзив, відповідно до якого останній просив суд позовну заяву позивача залишити без задоволення з підстав викладених у відзиві.
Підстави для відмови у задоволенні позовної заяви відповідачем визначені наступні:
- Спірна Постанова № 197 прийнята в межах компетенції та у спосіб, визначений законодавством України з дотриманням балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави;
- Перевірка позивача здійснена на підставі обґрунтованого звернення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТС України», Оператор ГТС, Оператор) від 03.09.2020 № ТОВ ВИХ-20-10042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, Ліцензійних умов з постачання газу;
- за результатами проведення позапланової перевірки ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» було складено Акт складений за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу від 20.01.2021 № 24 (далі - Акт № 24), яким встановлені допущені позивачем порушення;
- 10.02.2021 року за результатами розгляду Акту № 24, Регулятором на засіданні, яке відбувалось у формі відкритого слухання, було прийнято Постанову № 197, якою, відповідно статті 17, статей 19 та 22 Закону про НКРЕКП, статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» на ПАТ «Донецькоблгаз» було накладено штраф у розмірі 102 000 (сто дві тисячі) гривень за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов, а саме:
- пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 (в редакції постанови, чинної з 01.07.2020 із змінами, внесеними постановою від 30.06.2020 № 1235) (далі - Кодекс ГТС) та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (далі - Типовий договір) в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування;
- підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
- ТОВ «Оператор ГТС України» склав односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць серпень 2020 року від 31.08.2020 №08-2020-1910000137, відповідно до якого плата за добовий небаланс природного газу за газовий місяць, що підлягає сплаті Замовником, а саме ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) складає 28 768 401,29 грн (з ПДВ). На підставі наданих Товариством платіжних доручень, НКРЕКП було проаналізована та узагальнена інформація щодо сплат ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» за добові небаланси у серпні 2020 року.Таким чином, Товариством було сплачено своєчасно (до 21.09.2020) за щодобові негативні небаланси за серпень 2020 року 11 381 373,85 грн (з ПДВ), що складає 39,6 % від загальної суми. Листом від 18.01.2021 № 15-86 Ліцензіат пояснює несвоєчасність оплати за щодобові небаланси неповною оплатою наданих послуг ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» споживачами. Згідно з даними звіту ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» за формою № 2 НКРЕКП-газ- моніторинг за серпень 2020 року рівень оплати за природний газ побутовими споживачами складав 84 %. Станом на момент проведення перевірки загальна вартість щодобових негативних небалансів за серпень 2020 року у сумі 28 768 401,29 грн (з ПДВ) сплачена у повному обсязі.
- відповідно до Протоколу № 12 від 10.02.2021 засідання НКРЕКП, яке проводилось у формі відкритого слухання ПАТ «Донецькоблгаз» було представлено в особі заступника голови управління з економічних питань - Папкова О.Ю., директора департаменту- заступника голови правління з юридичних питань - Зуєва М.В., начальника управління обліку газу та аналізу режимів газозабезпечення - ОСОБА_1 ) які були зареєстровані та допущенні до засідання НКРЕКП 10.02.2021;
- Ліцензіатом були подані заперечення до Акту № 27, які опубліковані на офіційному веб- сайті НКРЕКП та були оприлюднені Регулятором та враховані при винесенні Постанови № 197;
- застосована до Ліцензіата штрафна санкція у вигляді 102 000 грн. не є максимальною та прийнята Регулятором з урахуванням принципу пропорційності порушення та покарання, з огляду на встановлені позаплановою перевіркою ПАТ «Донецькоблгаз» порушення останнім вимог законодавства та Ліцензійних умов.
З 12 квітня 2021 року по 23 квітня 2021 року суддя перебував на лікарняному у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
З 26 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року суддя перебував в щорічній черговій відпустці за сімейними обставинами у зв`язку із реабілітацією.
30 квітня 2021 року судом призначена дата судового засідання на 11 травня 2021 року.
Ухвалою від 06 травня 2021 року суд заяву відповідача із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження задовольнив, визначивши що подальший розгляд справи №200/2139/21-а здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання на було призначено на 11 травня 2021 року.
11 травня 2021 року суд відклав розгляд справи на 24 травня 2021 року.
24 травня 2021 року у судовому засіданні оголошена перерва до 08 червня 2021 року.
04 червня 2021 року через канцелярію суду від позивача засобами електронного зв`язку надійшла відповідь на відзив (08 червня 2021 року надійшов оригінал відповіді на відзив).
08 червня 2021 року суд відклав підготовче засідання до 15 червня 2021 року.
15 червня 2021 року у підготовчому судовому засіданні суд оголосив перерву до 30 червня 2021 року.
16 червня 2021 року до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив.
30 червня 2021 року у підготовчому судовому засіданні суд оголосив перерву до 05 липня 2021 року.
Ухвалою від 05 липня 2021 року суд закрив підготовче провадження по адміністративній справі № 200/2139/21-а за позовною заявою Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, призначивши судове засідання на 20 липня 2021 року.
20 липня 2021 року суд оголосив перерву до 02 серпня 2021 року.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - Публічне акціонерне товариство “ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ “ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ” (далі - ПАТ “ДОНЕЦЬГОБЛГАЗ”) є юридичною особою, зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 03361075. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру місцезнаходженням позивача є: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вулиця Південна, б. 1.
Позивач здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб, через що у розумінні Закону України “Про ринок природного газу” є оператором газорозподільної системи.
Протокольним Рішенням № 1 21.04.2015 року відповідача ліцензії, які були видані позивачу, серії АГ № 507457 на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ та ліцензію АГ № 507458 на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.
У 2021-2021 роках позивач здійснював свою діяльність з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб, та у розумінні Закону України “Про ринок природного газу” є оператором газорозподільної системи. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 23.06.2015 № 1792 переоформлено видані ПАТ “ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ” ліцензії серії АЕ № 2999064 та 2999065 на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ та на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.
Свою діяльність позивач здійснює у відповідності до:
Кодексу газотранспортної системи України (надалі Кодекс), затвердженої Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2493 (із змінами та доповненнями);
Ліцензійних умови провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 16 лютого 2017 року № 201 (із змінами та доповненнями);
Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2496(із змінами та доповненнями);
Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2498(із змінами та доповненнями) та інших нормативно - правових актах.
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідач, здійснює свою діяльність у відповідності до Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Законом України "Про ринок природного газу", Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента № 715/2014 від 10.09.2014 (далі за текстом Положення про НКРЕКП).
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлені його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно пункту 4 Положення про НКРЕКП регулятор відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема, ліцензування господарської діяльності у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення та у нафтогазовому комплексі відповідно до вимог чинного законодавства; здійснює контроль за: додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності; цільовим використанням коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів і які одержані в результаті провадження ліцензованої діяльності суб`єктами природних монополій та суб`єктами господарювання на суміжних ринках; здійснює безперешкодно перевірку дотримання ліцензійних умов; вживає заходів щодо запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає відповідні рішення у межах своєї компетенції.
Згідно з пунктом 6 Положення НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право, зокрема: 1) приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов`язковими до виконання суб`єктами природних монополій; 2) звертатися до суду з метою захисту інтересів держави, споживачів, суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках з підстав, передбачених законодавством; 3) отримувати безоплатно: від суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках - статистичну звітність в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством; від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування - документи, матеріали, статистичну та іншу інформацію, визначені законодавством; 4) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафів) до суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках у випадках і розмірах, передбачених законом; 5) складати відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення протоколи про порушення посадовими особами суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках законодавства про природні монополії, електроенергетику, ринок природного газу, про теплопостачання, централізоване водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; 6) приймати в межах своєї компетенції рішення, що є обов`язковими для виконання суб`єктами природних монополій.
Частиною 1, п. 4 частини 2 статті 3 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” передбачено, що регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом, державного контролю та застосування заходів впливу.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” основними принципами діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є: 1) законність; 2) гласність, доступність, прозорість та відкритість процедури державного регулювання; 3) незалежність і передбачуваність державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках для споживачів та суспільства; 4) колегіальність, незалежність та об`єктивність при прийнятті рішень; 5) адресність регулювання, його спрямованість на конкретний суб`єкт природних монополій та суб`єкт господарювання на суміжних ринках; 6) захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; 7) відповідальність за прийняті рішення та відшкодування завданої шкоди суб`єктам природних монополій та суб`єктам господарювання на суміжних ринках.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
Засідання Регулятора є правомочними у разі присутності на ньому більшості із загального складу Регулятора. У відкритих слуханнях мають право брати участь представники суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. У разі розгляду питання на закритих слуханнях Регулятор приймає рішення щодо доступу осіб, які можуть бути присутніми на таких слуханнях.
Регулятор на своїх засіданнях, крім іншого, розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суміжних ринків.
Перелік питань, що вносяться на розгляд Регулятора, оприлюднюється не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання на офіційному веб-сайті Регулятора.
Разом з переліком питань, що вносяться на розгляд Регулятора, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора проекти рішень Регулятора та обґрунтування до них, одержані зауваження та пропозиції, а також вмотивована позиція Регулятора щодо одержаних зауважень.
Голосування на засіданнях Регулятора здійснюється членами Регулятора особисто та самостійно. Рішення Регулятора вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше чотирьох членів Регулятора, присутніх на засіданні. Кожний член Регулятора має один голос. Член Регулятора, не згодний з прийнятим рішенням, може письмово викласти свою окрему думку, яка додається до такого рішення.
Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Результати засідання Регулятора оформлюються протоколом. Протокол засідання Регулятора оприлюднюється на його офіційному веб-сайті не пізніше п`яти робочих днів з дня його проведення. Якщо до рішення Регулятора була подана окрема думка члена Регулятора, вона розміщується у публічному доступі як невід`ємна частина протоколу.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 22 цього Закону суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді, зокрема, накладення штрафу.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Згідно ст. 4 Закону України “Про ринок природного газу України” державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Статтею 59 Закону України “Про ринок природного газу України” передбачено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Частиною 2 цієї статті правопорушеннями на ринку природного газу визначені, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Частиною 3 цієї статті передбачено, що у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Пунктом 5 частини 4 ст. 59 Закону України “Про ринок природного газу України” встановлено, що регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у розмірі від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
Відповідно до частини 6 цієї статті рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки.
Накладення санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо порушення було виявлено через п`ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків.
Листом від 29.12.2020 № 37-20/389 Відділ НКРЕКП у Дніпропетровській області повідомив про проведення позапланової виїзної перевірки ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» та витребував документи, перелік яких зазначено у листі.
Підставою для проведення перевірки відповідачем у листі визначені звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 ТОВВИХ-20-10042, та постанова НКРЕКП від 13.10.2020 № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб`єктами господарювання».
Позивач надав на адресу структурного підрозділу відповідача витребувані документи та письмові пояснення.
Постановою відповідача № 1893 від 13.10.2020 відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» призначено проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, у частині питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цих заходів, суб`єктами господарювання згідно з переліком, в тому числі ПАТ «Донецькоблгаз» .
В період з 12.01.2021 по 20.01.2021 спеціалістами відповідача проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. За наслідком проведення перевірки складено Акт від 20.01.2021 № 24, копія якого долучена до матеріалів справи.
На сторінці 3 Акту визначено, що «До НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТС України», Оператор ГТС, Оператор) від 03.09.2020 № ТОВВИХ-20-10042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» (далі - ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ», Товариство, Ліцензіат) Ліцензійних умов з постачання.
Зокрема, ТОВ «Оператор ГТС України» у своєму зверненні зазначає, що з 01.08.2020 до 21.08.2020 року (включно) замовники послуг транспортування - постачальники зі спеціальними обов`язками, визначені додатком до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 (далі - Положення) допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування.
Також у своєму листі ТОВ «Оператор ГТС України» зазначив, що надання послуг транспортування природного газу у період з 01.08.2020 до 21.08.2020 (включно) призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», а не газу, поданого постачальниками зі спеціальними обов`язкам, чи газу який перебуває у їх власності чи розпорядженні.»
Відповідно до висновків Акту перевірки позивачем допущені наступні порушення:
пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема:
вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 розділу IV Типового договору, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування та здійснення у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплати вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця;
вимог пункту 1 глави 2 розділу VIII Кодексу ГТС та положень пунктів 4.1 розділу IV та 12.1 розділу XII Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині надання та підтримання на належному рівні фінансового забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі ГТС;
підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з постачання у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
Позивачем на адресу відповідача надані письмові пояснення від 01.02.2021 року № 15/1-242.
05 лютого 2021 року до позивача надійшов лист відповідача від 04.02.2021 року № 80/26.1/6-21 «Про засідання НКРЕКП у формі відкритого слухання» із змісту якого убачається що засідання НКРЕКП відбудеться 10.02.2021 року та роз`яснений порядок обов`язкової реєстрації учасника засідання на офіційному сайті відповідача.
Крім того, на офіційному сайті відповідача було оприлюднене оголошення про проведення відкритого засідання 10.02.2021 року о 10 годині з доведенням порядку денного, де у п.19 було зазначено « Про порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу ПАТ «Донецькоблгаз».
Електронним листом від 10.02.2021 року відповідач повідомив в тому числі і позивача про перенесення засідання НКРЕКП на 11 годину 10.02.2021 року.
Позивач, в особі представників позивача Панкова О.Ю., Зуєва М.В., Кищенка Є.В. зареєструвався у додатку ZOOM для участі у відео конференції шляхом онлайн реєстрації надавши до суду роздруківку такої реєстрації, де у розділі «Чи плануєте ви виступ на засіданні» зроблена відмітка «Так, онлайн».
10.02.2021 року у відповідності до Протоколу № 12 засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке проводилося у формі відкритого слухання вбачається наступне:
Зареєстровані учасники на засідання НКРЕКП (онлайн-регстрація, надіслані листи тощо): ПАТ «Донецькоблгаз» - заступник голови управління з економічних питань Панков Олександр Юрійович, директор департаменту - заступник голови правління з юридичних питань Зуєв Михайло Вячеславович, начальник управління обліку газу та аналізу режимів газозабезпечення ОСОБА_2 ..
Головуюча оголосила про початок чергового засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке проводиться у формі відкритого слухання, та дотримання регламенту засідання відповідно до порядку денного, розміщеного на офіційному вебсайті НКРЕКП:19. Про порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу ПАТ«ДОНЕЦЬКОБЛГA3» (доповідач Зеленюк Ярослав Миколайович).
У відповідності до п. 19 Протоколу позивачем здійснено постачання природного газу без забезпечення своєчасної збалансованості своїх» портфоліо балансування з 01 31 серпня 2020 року, надання незбалансованих номінацій/реномінацій. Без подачі природного газу на точки входу фактично відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», що призвело до негативного небалансу природного газу протягом серпня 2020 року на загальну суму 28 768,401 тис. грн (з ПДВ), яка була оплачена ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» з порушенням встановлених термінів (оплата відбувалась з 17.09.2020 до 15.12.2020 за добовий небаланс (платіжні доручення від 17.00.2020 № 12840 - 12842; від 18.09.2020 № 12868 - 12869; від 23.09.2020 № 12904; 25.09.2020 № 13427; від 29.09.2020 № 13468-13469; від 30.09.2020 № 13401- 13492; від 30.11.2020 № 15788-15789; від 0l.l2.2020 № 15809; від 02.12.2020 № 15823; від 03.12.2020, № 15838-15839; від 04.12.2020 № 15849 - 15850; від 07.12.2020 № 158 /5; від 08.12.2020 № 15893; від 09.12.2020 № 15904; від 10.12.2020 № 16493; від 11.12.2020 № 16509; від 14.12.2020 16531 - 16532; від 15.12.2020 № 16540)).
Аналіз інформації щодо підтверджених номінацій/реномінацій у розрізі
портфелів (комерційний та ПСО) у період з 01 серпня 2020 року до 21 серпня
2020 року, з 22 серпня 2020 року до 31 серпня 2020 року, торгових сповіщень, а
також наншшх на інформаційній платформі 'ГОВ «Оператор газотранспортної
системи України» (далі – ТОВ «Оператор ГТС України») попередніх та
остаточних алокацій за серпень 2020 року (зазначено у таблицях 2 та 3 Акт)
свідчить, що з 01 серпня 2020 року до 21 серпня 2020 року (включно)
ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ», у рамках виконання вимог Положення допущено
негативний добовий небаланс (в обсязі 4267,349 тис. м3) шляхом надання
незбалансованих номінацій/реномінацій. Без подачі природного газу на точки
входу відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ
«Оператор ГТС України».
При цьому у серпні 2020 року: 01 - 21.08.2020 - негативний небаланс (4267,349 тис. м3).
Постачання природного газу іншим споживачам з 01 -31 серпня 2020 року
також здійснено без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо
балансування. Без подачі природного газу на точки входу відбувався відбір з
газотранспортної системи природного газу ГОВ «Оператор ITC України»…31.08.2020 негативний небаланс (3454,905 тис. м3).
ПАТ « ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» не надавало ТОВ «Оператор ГТС України» та не підтримувало на належному рівні у серпні 2020 року фінансове забезпечення в порядку, встановленому Кодексом ГТС та Договором транспортування природного газу від 31.12.2019 № 19І0000137. За поясненнями ліцензіата, це сталося у зв`язку з дефіцитом обігових коштів у Товариства.
ПАТ «ДОНЕЦЬОБЛГАЗ» листом від 01.02.2021 № 15/1-242 надано пояснення та обґрунтування до Акта перевірки (далі - пояснення), які розміщено на офіційному сайті НКРЕКП.
Департамент ліцензійного контролю запропонував прийняти постанову відповідно до якої … накласти штраф у розмірі 102 тис. грн.
НКРЕКП порадившись на місці, проголосувавши одноголосно, вирішила прийняти постанови: «Про накладення штрафу на ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» за
порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження
господарської діяльності з постачання природного газу».
10 лютого 2021 року відповідачем прийнята Постанова «Про накладення штрафу на ПАТ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу».
У відповідності до оскаржуваної Постанови встановлено, що позивачем порушено вимоги законодавства та Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови):
пункт 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме:
вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2493 (далі - Кодекс ГТС), та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2497 (далі - Типовий договір), у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування,
вимог пункту 1 глави 2 розділу VIII Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 розділу IV та пункту 12.1 розділу XII Типового договору в частині надання та підтримання на належному рівні фінансового забезпечення в порядку, встановленому Кодексом ГТС;
підпункт 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановила:
Накласти штраф у розмірі 102000 (сто дві тисячі) гривень на ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов, а саме:
пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування;
підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
У відповідності до 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу передбачено, що господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС встановлено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
Між ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» та ТОВ «Оператор TTC України» укладено Договір транспортування природного газу від 31.12.2019 № 1910000137 (далі - Договір транспортування), який відповідає Типовому договору. Про зазначений договір зазнають як і позивач, так і відповідач.
Вказаний договір сторонами суду не надано. Наявність договору, як і його зміст, та відповідність Типовому договору сторонами не заперечується та визнається, що не потребує доказування з цього приводу.
Пунктом 4.1 Типового договору транспортування природного газу Замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому Послуг; надати Оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому Договорі; дотримуватися обмежень, встановлених цим Договором та Кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби Оператора; вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому Договорі; повідомляти Оператора про зміну умов, які стали підставою для укладення цього Договору; забезпечити можливість цілодобового зв`язку Оператора з представниками Замовника, зазначеними в цьому Договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати Оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим Договором та Кодексом; реєструвати в Реєстрі споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора споживачів, стосовно яких він є діючим постачальником; здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.
Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.
Пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Пунктом 9.4 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє Замовника про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті Замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок Замовника у термін до 5 робочих днів з дня повідомлення.
За заявою Замовника Оператор може здійснити зарахування плати за добовий небаланс на користь Замовника в якості попередньої оплати за добовий небаланс наступних періодів.
У пункті 11.4 розділу XI Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Пунктами 12.1 та 12.3 розділу XII Типового договору, передбачено, що протягом всього строку отримання послуг Замовник надає Оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фінансове забезпечення виконання Замовником зобов`язань щодо оплати добового небалансу надається у формах, визначених Кодексом, в сумі місячних зобов`язань на користь Оператора.
Як зазначається, Листом від 12.01.2021 № 15-23, ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» надана інформація про відсутність договору зберігання (закачування, відбору) природного газу з АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «УКРТРАНСГАЗ» (далі - АТ «УКРТРАНСГАЗ»), відповідно, акт про рух природного газу в газосховищах, що обліковується на рахунку зберігання ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» та акт AT «УКРТРАНСГАЗ» наданих послуг індивідуального робочого обсягу у серпні 2020 року не оформлювались.
Також, згідно з інформацією, наданою ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» листом від 12.01.2021 № 15-23 Товариство не мало чинних договорів купівлі-продажу природного газу у серпні 2020 року.
Листом від 18.01.2021 № 15-86 Ліцензіат повідомив комісію з перевірки що до 31.07.2020 діяв договір купівлі-продажу природного газу для потреб споживачів від 06.11.2018 № 18-506-11 з AT «HAK Нафтогаз України». У зв`язку з закінченням строку дії зазначеного договору, ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» листом від 31.07.2020 № 13/02-1956 запропонував AT «HAK Нафтогаз України» продовжити строк дії цього договору шляхом укладання додаткової угоди або укласти новий договір купівлі - продажу природного газу населенню, на тих самих умовах, які передбачені діючим Договором та/або чинним законодавством України, із набранням його чинності з 01.08.2020.
Також ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» звертався до інших постачальників природного газу з пропозиціями укласти договори купівлі-продажу природного газу для потреб споживачів за умови оплати по фактично переданому природному газу до 25 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, на підставі акту приймання-передач і природного газу, а саме:
ТОВ «Укргазпетроліум» (вих. від 22.06.2020 № 12/02-1517);
ТОВ «Енергогазрезерв» (вих. від 22.06.2020 № 12/02-1518);
ТОВ «Центральна газопостачальна компанія» (вих. від 22.06.2020 № 12/02-1518);
AT «Укргазвидобування» (вих. від 18.08.2020 № 13/02-2095).
Пропозиції ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» не були підтримані.
Згідно з пунктом 16 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку позитивного небалансу допустиме відхилення розраховується щоденно та дорівнює 10% від обсягів природного газу, поданих на точках виходу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу.
У випадку негативного небалансу допустиме відхилення розраховується щоденно та дорівнює 10 % від обсягів природного газу, поданих на точках входу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу.
Пунктом 17 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.
Пунктом 18 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.
Слід зазначити, що пунктом 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.
Пунктом 20 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє замовника послуг транспортування природного газу про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок замовника послуг транспортування природного газу у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.
Підпунктом 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: здійснювати розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
Сторонами визнається той факт, що позивачем були допущені вищезазначені порушення, які позивач пояснює тим, що Згідно постанови НКРЕКП від 19 жовтня 2018 р. № 867 та внесеними до неї Постановою НКРЕКП від 1 липня 2020 р. № 542 змінами з 1 серпня 2020р. припинили дію спеціальні обов`язки, які покладали:
«1) на АТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (далі - НАК “Нафтогаз України”):
до 1 серпня 2020 р. продавати природний газ постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та державного підприємства України “Міжнародний дитячий центр “Артек” на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням;
до 1 серпня 2020 р. постачати природний газ побутовим споживачам, релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та державному підприємству України “Міжнародний дитячий центр “Артек”, постачання яким у відповідному періоді (місяці постачання) не здійснює інший постачальник (у тому числі інший постачальник із спеціальними обов`язками відповідно до цього Положення), на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням».
Згідно з пунктом 2 розділу V «ПРАВИЛ постачання природного газу», які затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496:
«Кожен побутовий споживач має право на вільний вибір постачальника шляхом укладення з ним договору постачання природного газу відповідно до умов та положень, передбачених цими Правилами.»
Згідно пункту 3 розділу VI «ПРАВИЛ постачання природного газу»:
«Постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачу за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта в таких випадках:
- банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу;
- зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника;
- відсутність підтвердженої номінації у діючого постачальника на точку виходу до газорозподільної системи, до якої підключений побутовий споживач, крім випадків ініціювання постачальником «останньої надії» відключення по об`єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу);
- відсутність побутового споживача (точки комерційного обліку споживача) в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу).»
Постачальник «останньої надії», яким згідно розпорядженню КМУ від 22 липня 2020 р. № 917-р було визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV «КОДЕКС газотранспортної системи», який затверджений Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493:
«Реєстрація побутового споживача здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта в таких випадках:
відсутність підтвердженої номінації на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником «останньої надії» відключення по об`єкту такого споживача. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за днем включення до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії»;...»
повинен був закріпити за собою в електронному реєстрі побутових споживачів ПАТ « Донецькоблгаз ».
Але, станом на 01.08.2020 та протягом серпня 2020 року 99,9% побутові споживачі не скористалися своїм правом та не визначилися щодо нового постачальника природного газу і не були автоматично закріплені в реєстрі споживачів постачальника «останньої надії». Остання подія відбулася тільки 01.10.2020.
Відповідно до пункту 12 розділу V «ПРАВИЛ постачання природного газу», які затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496:
«З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу діючий постачальник на умовах чинного договору здійснює постачання природного газу споживачу до дня початку постачання природного газу новим постачальником.» Виходячи з цього діючим постачальником за цей період виступало ПАТ «Донецькоблгаз».
Таким чином, ПАТ «Донецькоблгаз» придбало у оператора TTC в свою власність природний газ в обсягах (обсягах негативного небалансу), фактично спожитого побутовими споживачами у серпні 2020 р.
З ТОВ «Оператор TTC України» наявний діючий договір транспортування природного газу № 1910000137 від 31.12.2019. Інші договори щодо зберігання, закачування, відбору для оформлення від ТОВ «Оператор TTC України» до ПАТ «Донецькоблгаз» не надходили.
Стосовно обсягів негативного небалансу природного газу, який був спожитий юридичними особами ПАТ «Донецькоблгаз» повідомляє, що це сталося внаслідок відсутності у споживачів договору постачання природного газу з іншим новим постачальником та відсутністю у споживачів в реєстрі постачальника. Але слід зазначити, що розрахунки з ТОВ «ОГТС України» за надані обсяги негативного небалансу природного газу у серпні 2020 р. ПАТ «Донецькоблгаз» здійснив в повному обсязі» (доказів зазначеного позивачем до суду не надано).
При цьому позивач посилається на свій тяжкий фінансовий стан внаслідок несвоєчасних розрахунків кінцевими споживачами, судові рішення про стягнення з позивача заборгованості, наявність збитків попередніх років.
Актом перевірки встановлено, що було сплачено своєчасно (до 21.09.2020) за щодобові негативні небаланси за серпень 2020 року 11 381 373,85 грн (з ПДВ), що складає 39,6 % від загальної суми….. згідно з даними звіту ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» за формою № 2 НКРЕКП-газ- моніторинг за серпень 2020 року рівень оплати за природний газ побутовими споживачами складав 84 %.
Станом на момент проведення перевірки загальна вартість щодобових негативних небалансів за серпень 2020 року у сумі 28 768 401,29 грн (з ПДВ) сплачена у повному обсязі.
Тобто позивачем були допущені порушення відносно яких регулятор здійснив своєчасне реагування.
Наявність сплати від кінцевих споживачів у сумі 84% позивачем не спростована, як і не спростований факт,що щодобові негативні небаланси за серпень 2020 року 11 381 373,85 грн (з ПДВ), складали лише 39,6 % від загальної суми.
Незадовільний фінансовий стан не є підставою для несплати щодобових негативних небалансів.
У відповідності до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Так, позивач у позові зазначає, що відповідачем під час прийняття спірного Рішення допущено порушення п.7.7, 7.12 Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо участі запрошених представників ліцензіатів або посадової особи ліцензіата є обов`язковою при розгляді питань щодо: застосування санкцій до ліцензіатів; учасники засідання мають право давати усні та письмові пояснення, викладати свої думки з питань, що розглядаються, ставити з дозволу головуючого питання іншим учасникам засідання.
Відповідно до пункту 1 Наказу НКРЕКП від 16.03.2020 № 18-а «Про запобігання поширенню коронавірусу COVTD-19 в НКРЕКП» (зі змінами) з метою запобігання та поширенню коронавірусу COVID-19 серед працівників НКРЕКП та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», обмежено доступ до адміністративного будинку, в якому розміщено центральний апарат та приміщення територіальних органів НКРЕКП, сторонніх осіб на період карантину….
Як вбачається із матеріалів справи позивач, в особі представників позивача Панкова О.Ю., Зуєва М.В., Кищенка Є.В. зареєструвався у додатку ZOOM для участі у відео конференції шляхом онлайн реєстрації надавши до суду роздруківку такої реєстрації, де у розділі «Чи плануєте ви виступ на засіданні» зроблена відмітка «Так, онлайн».
Зареєстровані учасники на засідання НКРЕКП (онлайн-регстрація, надіслані листи тощо): ПАТ «Донецькоблгаз» - заступник голови управління з економічних питань Панков Олександр Юрійович, директор департаменту - заступник голови правління з юридичних питань Зуєв Михайло Вячеславович, начальник управління обліку газу та аналізу режимів газозабезпечення Кищенко Є. В., що підтверджується Протоколом № 12 від 10.02.2021 року засідання відповідача, яке проводилося у формі відкритого слухання.
Як вбачається із змісту вищезазначеного протоколу під час розгляду питання щодо застосування відносно позивача штрафу, відповідачем були враховані письмові заперечення позивача до Акту перевірки та які були оприлюднені на сайти Регулятора.
Як вбачається із Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 06 грудня 2016 року № 2133 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 17 січня 2020 року № 190):
7.1. У призначений час головуючий на засіданні, за наявності кворуму, відкриває засідання НКРЕКП та ставить питання щодо зауважень та пропозицій до порядку денного. Питання розглядаються, як правило, у тій послідовності, у якій їх включено до порядку денного засідання, якщо інші пропозиції від учасників засідання не надійшли.
7.2. ….Реєстрація учасників засідання НКРЕКП здійснюється на офіційному веб-сайті НКРЕКП у розділі "РЕЄСТРАЦІЯ ОНЛАЙН" напередодні та завершується за 20 хвилин до початку засідання.
До початку засідання НКРЕКП його учасники повинні підтвердити свою присутність у секретаря засідання і надати документи, що підтверджують їх повноваження щодо виступу на засіданні і представництва інтересів.
7.3. Секретар засідання інформує Голову та членів НКРЕКП про явку учасників засідання та про результати перевірки їх повноважень.
7.7. Участь запрошених представників ліцензіатів або посадової особи ліцензіата є обов`язковою при розгляді питань щодо: застосування санкцій до ліцензіатів….
Представництво запрошених юридичних осіб має бути забезпечено на рівні не нижче керівників або їх заступників.
7.8. Учасники засідання, присутність яких на засіданні є обов`язковою, зобов`язані зареєструватися, вчасно з`явитися на засідання НКРЕКП, давати правдиві пояснення, надавати документи, необхідні для всебічного розгляду питання.
У разі неможливості присутності учасників, присутність яких є обов`язковою, безпосередньо на засіданні НКРЕКП вони мають право брати участь у засіданні дистанційно шляхом застосування технічних засобів (у разі наявності технічних можливостей), зокрема відеозв`язку, за письмовим погодженням Голови НКРЕКП та попередньої реєстрації.
7.12. Учасники засідання мають право давати усні та письмові пояснення, викладати свої думки з питань, що розглядаються, ставити з дозволу головуючого питання іншим учасникам засідання.
7.14. Засідання НКРЕКП веде Голова.
7.15. У разі відсутності Голови НКРЕКП засідання проводить один із членів НКРЕКП за дорученням Голови НКРЕКП.
7.16. Учасники засідання дають пояснення, відповідають на запитання лише після надання їм слова головуючим на засіданні.
7.19. У розгляді питання по суті беруть участь представники структурних підрозділів НКРЕКП та запрошені учасники засідання. Черговість надання слова визначається головуючим.
7.20. Розгляд питання починається з виступу посадової особи апарату НКРЕКП, яка викладає зміст питання, підстави для його винесення на розгляд НКРЕКП та пропонує проект рішення.
7.21. Учасники виступають з трибуни.
Виступи, заяви, запити, пропозиції, зауваження, поправки виголошуються з трибуни або "з місця" в разі дозволу головуючого та за умови можливості забезпечення відеофіксації.
7.22. Після виступу посадової особи апарату НКРЕКП питання доповідачу ставлять члени НКРЕКП, а з дозволу головуючого - інші учасники засідання.
У разі необхідності можуть заслуховуватися інші учасники засідання.
7.27. Після обговорення питання головуючий оголошує про закінчення його розгляду та перехід до голосування.
7.28. Перед кожним голосуванням головуючий формулює зміст рішення, що ставиться на голосування, та пропонує провести голосування щодо нього.
7.30. Після оголошення головуючим початку голосування ніхто не може його переривати. З початку голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
У разі порушення порядку голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
Після закінчення голосування головуючий оголошує його результати та прийняте рішення.
7.32. Якщо розгляд питань, унесених до порядку денного, завершено, головуючий оголошує засідання закритим.
7.33. НКРЕКП забезпечує онлайн-трансляцію засідань, що проводяться у формі відкритих слухань, на своєму офіційному веб-сайті. Зберігання записів таких трансляцій та вільний доступ до них на офіційному веб-сайті забезпечується НКРЕКП протягом не менше одного року з дня проведення засідання.
З урахуванням карантинніх обмежень повноважні представники зареєструвались і булт присутні он-лайн під час розгляду питання щодо застосування до позивача штрафних санкцій.
Судом був оглянутий запис засідання Регулятора, із якого видно що питання про застосування санкцій відносно позивача було проведено публічно і гласно.
Із змісту п. 7.22 Регламенту вбачається, що після виступу посадової особи апарату НКРЕКП питання доповідачу ставлять члени НКРЕКП, а з дозволу головуючого - інші учасники засідання. У разі необхідності можуть заслуховуватися інші учасники засідання.
Право надавати виступ є прерогативою головуючого, а не його обов`язком.
Тому суд не погоджується із доводами позивача, щодо порушення відповідачем Регламенту,і як слід прав позивача.
Щодо не співмірності застосованої відповідачем до позивача відповідальності то суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про ринок природного газу” у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Пунктом 5 статті 59 Закону України “Про ринок природного газу” передбачає можливість застосування до суб`єктів господарювання, що порушили в ліцензійні умови санкції у вигляді штрафу в розмірі від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 5 статті 59 Закону України “Про ринок природного газу” під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
Зміст компетенції органу виконавчої влади складають його повноваження - певні права та обов`язки органу діяти, вирішуючи коло справ, визначених цією компетенцією. В одних випадках це зміст прав та обов`язків (право діяти чи утримуватися від певних дій). В інших випадках органу виконавчої влади надається свобода діяти на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватися від дій) чи один з варіантів можливих рішень.
Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Здійснюючи судочинство Європейський суд неодноразово аналізував наявність, межі, спосіб та законність застосування дискреційних повноважень національними органами, їх посадовими особами. Зокрема, в рішенні Європейського суду з прав людини від 17.12.2004 року у справі “Педерсен і Бодсгор проти Данії” зазначено, що здійснюючи наглядову юрисдикцію, суд, не ставлячи своїм завданням підміняти компетентні національні органи, перевіряє, чи відповідають рішення національних державних органів, які їх винесли з використанням свого дискреційного права, положенням Конвенції та Протоколів до неї. Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 02.06.2006 року у справі “Волохи проти України” (заява № 23543/02) при наданні оцінки повноваженням державних органів суд виходив з декількох ознак, зокрема щодо наявності дискреції. Так, суд вказав, що норма права є “передбачуваною”, якщо вона сформульована з достатньою чіткістю, що дає змогу кожній особі - у разі потреби за допомогою відповідної консультації - регулювати свою поведінку. “…надання правової дискреції органам виконавчої влади у вигляді необмежених повноважень було б несумісним з принципом верховенства права. Отже, закон має з достатньою чіткістю визначати межі такої дискреції, наданої компетентним органам, і порядок її здійснення, з урахуванням законної мети даного заходу, щоб забезпечити особі належний захист від свавільного втручання”.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.10.2011 року по справі “Рисовський проти України” (Заява № 29979/04) викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “належного урядування”. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).
Тобто, під дискреційним повноваженням слід розуміти компетенцію суб`єкта владних повноважень на прийняття самостійного рішення в межах, визначених законодавством, та з урахуванням принципу верховенства права. Із врахуванням викладеного вище, визначення розміру штрафу, що підлягає застосуванню входить до дискреційних повноважень відповідача.
Втім, перевірка дотримання балансу інтересів суб`єкта господарювання та загального інтересу під час визначення розміру штрафу вчиненому порушенню, врахування під час прийняття рішення всіх обставин, що пом`якшують та обтяжуючих обставин під час використання суб`єктом владних повноважень входить до компетенції суду.
Відповідно до наявних в матеріалах справи документів вбачається, що на засіданні комісії, що відбулося 10.02.2021 вирішувалося питання про притягнення позивача до відповідальності. У запропонованому до розгляду на засіданні комісії проєкті постанови про притягнення позивача до відповідальності визначалося застосування до позивача штрафу у розмірі 102000 грн. що дорівнює 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. З наданого відповідачем протоколу засідання та фрагментарного запису засідання Комісії вбачається, що під час розгляду питання притягнення до відповідача до відповідальності сама така сума була запропонована та одноголосно проголосована членами Регулятора.
Суд погоджується із доводами відповідача, що ним був застосований обгрунтований розмір штрафу, який може складати 51000- 850000 грн. із огляду наявності у нього власних дескреційних повноважень.
З огляду на викладене у задоволенні адміністративного позову позивачу повинно бути відмовлено.
Підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.02.2021 року №197 про накладення штрафу у розмірі 102 000,00 грн – відмовити.
Вступну та резолютивну частину рішення складено, підписано та проголошено 02 серпня 2021 року.
Повний текст рішення складено та підписано 12 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.М. Кониченко