
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 серпня 2021 року Справа № 520/8617/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (вул. Сумська, буд. 70,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 22649344) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа: Харківська міська рада (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання дій протиправними та скасування витягу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне акціонерне товариство "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Відділу у м. Харкові щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 2,2115 га, яка розташована за адресою: м. Харків, проспект П`ятдесятиріччя ВЛКСМ, 5, кадастровий номер 6310136600:14:001:0014, № 1086/0/45-19 від 01.07.2019 локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони: зони вулиць без твердого покриття - 0,9575; зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см - 0,99508; зони небезпечних геологічних процесів К36 - 0,9949; санітарно-захисні зони - 0,97606; зони забруднення атмосферного повітря - 0,99344 та сукупного коефіцієнту КмЗ - 1,22174.;
- скасувати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1086/0/45-19 від 01.07.2019.
В обґрунтування вимог заявленого позову позивачем зазначається, що оскаржуваний Витяг № 1086/0/45-19 також суперечить вищезазначеному рішенню Харківської міської ради № 1209/13 Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013». Вказаним рішенням була затверджена технічна документація про нормативно грошову оцінку в тому числі земельної ділянки з кадастровим номером 6310136600:14:001:0014, де всі коефіцієнти та локальні фактори зазначені в межах їх значень, що встановлені Порядком № 489.
Позивач вважає, що дані, які внесені до оскаржуваного Витягу № 1086/0/45-19 суперечать як затвердженій Рішенням № 1209/13 технічній документації про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова, так і нормам чинного законодавства, а саме - Порядку № 489. На погляд позивача, наявні здійснені протиправні дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Відділу у м. Харкові щодо застосування у Витязі № 1086/0/45-19 завищених локальних коефіцієнтів та сукупного коефіцієнту Км3.
Позивач посилається на практику Верховного Суду, зокрема, на Постанову від 30.01.2020 по справі № 820/1804/16, у якій було зазначено, що в аналогічній категорії справ належним способом захисту є саме визнання протиправними дій відповідальних осіб.
Відповідач надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити, обґрунтовуючи свою позицію тим, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Повідомив суд про те, що Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 року за № 1209/13 було затверджено «Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року». Зазначає, що розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснювався при видачі витягу № 2021/14 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.11.2014 року за № 5108/08 із застосуванням програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013» в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій.
Відповідач зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області не розраховувало та не впливало на значення зазначеного коефіцієнту.
Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій позивач з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов - не погоджується, зазначивши, що відповідач помилково посилається у відзиві на п. 3.10 такого, що втратив чинність, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення га населених пунктів, затвердженим наказом Держкомзему України. Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. №18/15/21/11. Цим пунктом було передбачено, що значення коефіцієнта КмЗ визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу, не меншого, ніж 1:10000, - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. чол. та 1:5000 для інших населених пунктів.
Позивач зазначає, що надаючи оскаржуваний витяг за підписом заступника начальник управління, відповідач зобов`язаний був перевірити правомірність та обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.
Представник третьої особи надав до суду пояснення, в яких просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції посилається на те, що фактичні обставини щодо розрахунку значень локальних факторів для розрахунку КмЗ можливо на підставі дослідження програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», що потребує спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. Третя особа пояснює, що у разі, якщо конкретна земельна ділянка повністю попадає в якусь конкретну зону то безперечно для розрахунку КмЗ застосовується значення локального фактору у відповідному значення від мінімально до максимального для конкретної зони відповідно до Додатку 3 до Рішення 1209/13 від 03.07.2013. Але, у разі коли до якоїсь зони попадає лише частина конкретної земельної ділянки то і значення локального фактору розраховується лише для частини земельної ділянки, яка попала в певну зону, а для частини земельної ділянки, яка не попала в цю зону застосовується коефіцієнт із значенням 1.
Представник третьої особи також посилається на те, що суди не вправі втручатися в діяльність державних органів, що застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами. Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Оскільки в період з 09.07.2021 року по 06.08.2021 року суддя Кухар М.Д. перебувала у щорічній відпустці, справа розглядається у перший робочий день після виходу судді з відпустки.
Судом встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна від 29.03.2021 №250224661, ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» на праві власності належить нежитлова будівля літ. «Ч-1», яка розташована за адресою м. Харків, просп. Ювілейний, 5.
У зв`язку із знаходженням на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136600:14:001:0014 нерухомого майна у позивача і відсутністю на зазначену земельну ділянку укладеного договору оренди, Харківська міська рада на підставі ст. 1212 ЦК України звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» безпідставно збережених кошів в розмірі орендної плати. Розмір безпідставно збережених коштів, який вимагає до стягнення Харківська міська рада, було здійснено самостійно Харківською міською радою на підставі Витягу № 1086/0/45-19.
Позивач вважаючи, що відповідачем протиправно застосовані та внесені завищені, не відповідаючих чинному законодавству та Рішенню Харківської міської ради № 1209/13 значень локальних коефіцієнтів та коефіцінта КмЗ, які оформлені Витягом № 1086/0/45-19, під час здійснення владно- управлінських функцій, які в подальшому стали підставою для завищеного розміру вартості вищевказаної земельної ділянки і необґрунтовано завищеного розрахунку Харківської міської ради під час дій по стягненню безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати, що безпосередньо порушує законні інтереси ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» - звернувся з даним позовом до суду.
По суті спірних правовідносин судом зазначається наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України.
Відповідно до ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно зіст.201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
З наведеного вбачається, що оцінка землі є складовою ефективного використання земельних ресурсів держави, яка забезпечує встановлення платежів за землю.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України «Про оцінку земель».
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами: рентний дохід (земельна рента) - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема, земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з ч.ч. 1 -2 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років: розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Розробники технічної документації з бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов`язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою. Користування матеріалами Державного фонду документації із землеустрою здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до ч.ч. 3. 4 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рішення рад. зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 ст.271 Податкового кодексу України передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, шо передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489.
Згідно з розд. І Порядку №489 цей Порядок визначає процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (із змінами). Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до п.п. 1-3 розд. II Порядку№489 в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно- ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається згідно з формулою Цн= В х Нп/'Нк х Кф х Км. де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях): В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях): Нп - норма прибутку (6%): Нк - норма капіталізації (3%): Кф- коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки: Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 289 Податкового кодексу України.
Позивач вказує, що локальні фактори, які є складовою коефіцієнта КмЗ, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко- планувальної зони не відповідають Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 № 489 (далі - Порядок 489) та рішенню Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013».
Такі висновки позивач обґрунтував тим, що відповідно до спірного витягу зазначено наступні показники: зони вулиць без твердого покриття - 0,9575, при цьому максимальне значення відповідно до Порядку № 489 є 0,95; зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см - 0,99508, при цьому максимальне значення відповідно до Порядку № 489 є 0,95; зони небезпечних геологічних процесів К36 - 0,9949, при цьому максимальне значення відповідно до Порядку № 489 є 0,90; санітарно-захисні зони - 0,97606, однак, максимальне значення відповідно до Порядку № 489 є 0,96; щодо зони забруднення атмосферного повітря - 0,99344; при цьому максимальне значення відповідно до Порядку № 489 є 0,95.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.
Значення коефіцієнтів КмЗ зон впливу локальних факторів затверджений у Додатку 3 цього рішення - Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.
Згідно цього рішення Км3 - коефіцієнт, який характеризує локальні фактори місцеположення земельної ділянки за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними умовами та рівнем облаштування території.
Відповідно до Додатку 3 до Рішення 1209/13 від 03.07.2013 встановлені наступні значення коефіцієнтів Км3 для зон впливу локальних факторів
З метою удосконалення порядку визначення грошової оцінки земельних ділянок у місті Харкові для розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада, та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю та земельного податку рішенням 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 р. № 1269/13 затверджено «Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» та встановлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014.
Відповідно до п. 2.1. цього Порядку 2.1. Департамент земельних відносин Харківської міської ради на підставі п. 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Згідно п. 2.3. зазначеного Порядку, Комунальне підприємство «Міський інформаційний центр» є користувачем програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013» за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що містяться у витягах, та виконання інших функцій у межах повноважень та Департаменту самоврядного контролю за використанням та охороною земель, правонаступником якого є Департамент територіального контролю Харківської міської ради, для здійснення відповідних контрольних повноважень.
Згідно наданого Витягу № 1086/0/45-19 на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136600:14:001:0014 впливають локальні коефіцієнти, в тому числі:
- «зони вулиць без твердого покриття» - 0,9575. При цьому, передбачене Порядком № 489 шах значення дорівнює 0,95 (Додаток 7 р. 2 п. 1);
- «зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см» - 0,99508. При цьому, передбачене Порядком № 489 mах значення дорівнює 0,95 (Додаток 7 р. 3 п. 2);
- «зони небезпечних геологічних процесів К36» - 0,9949. При цьому, передбачене Порядком № 489 maх значення дорівнює 0,90 (Додаток 7 р. 3 п. 6);
- «санітарно-захисні зони» - 0,97606. При цьому, передбачене Порядком № 489 maх значення дорівнює 0,96 (Додаток 7 р. 6 п. 1);
- «зони забруднення атмосферного повітря» - 0,99344. При цьому, передбачене Порядком № 489 maх значення дорівнює 0,95 (Додаток 7 р. 6 п. 3).
Затверджені максимальні та мінімальні значення локальних факторів, встановлені Порядком № 489, також в повному обсязі кореспондуються з додатком 3 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013».
Згідно із примітки, яка міститься у кінці таблиці Коефіцієнтів (Кф) Порядку № 489, коефіцієнт 3 може застосовуватися лише для ділянок, які не внесені до відомостей Державного земельного кадастру або до земель, щодо яких у Державному земельному кадастрі відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки.
У зв`язку із тим, що відомості про земельну ділянку містяться у Державному земельному кадастрі, щодо цієї земельної ділянки наявні відомості про категорію земель та цільове призначення земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, що підтверджується самими витягами, суд приходить до висновку, що зазначена вище примітка застосуванню не підлягає.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. «б» частини другої ст. 21 Закону номер 3613 «Про «Державний земельний кадастр» відомості про цільове призначення земельних ділянок вноситься до Державного земельного кадастру, зокрема, щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок. - щодо земельних ділянок, які формуються: на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачено зміна її цільового призначення.
Пунктом 1 розд. III Порядку №489 визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно з п.2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року №213. дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Отже, вимоги до проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та допустимі значення застосовуваних коефіцієнтів визначаються на державному рівні. Верховний Суд у Постанові від 30.01.2020 по справі № 820/1804/16 зробив висновки про те, що порушення законодавчих вимог щодо завищення граничних значень коефіцієнтів вплинуло на кінцевий результат нормативної оцінки земельної ділянки» (п. 52). Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.» (п. 57).
Тобто, значення локальних коефіцієнтів у Витягу № 1086/0/45-19 є завищеними і виходять за межі шах значень коефіцієнтів, встановлених Порядком № 489 та Рішенням №1209/13, що призводить до неправильних розрахунків значення КмЗ, що в свою чергу призводить до неможливості правильного визначення вартості вищезазначеної земельної ділянки, і як наслідок неможливості застосування для здійснення розрахунків за земельну ділянку з кадастровим номером 6310136600:14:001:0014.
Отже, що оскаржуваний Витяг № 1086/0/45-19 повинен в повному обсязі кореспондуватися з Порядком № 489 і затвердженою Рішенням № 1209/13 технічною документацією, оскільки є її відображенням.
У спірному витязі неправомірно завищено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рахунок збільшення розміру коду класифікації видів цільового призначення земель, а зазначення максимального коду класифікації (Кф) здійснено за рахунок безпідставного не зазначення цільового призначення земельної ділянки.
Суд зазначає, що при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідачем протиправно не враховано цільове призначення земельної ділянки, що призводить до подальшого суттєвого завищення розміру орендної плати.
Інші доводи сторін висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (вул. Сумська, буд. 70,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 22649344) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа: Харківська міська рада (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання дій протиправними та скасування витягу – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Відділу у м. Харкові щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 2,2115 га, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Ювілейний, 5 (проспект П`ятдесятиріччя ВЛКСМ, 5), кадастровий номер 6310136600:14:001:0014, № 1086/0/45-19 від 01.07.2019 локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони: зони вулиць без твердого покриття - 0,9575; зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см - 0,99508; зони небезпечних геологічних процесів К36 - 0,9949; санітарно-захисні зони - 0,97606; зони забруднення атмосферного повітря - 0,99344 та сукупного коефіцієнту КмЗ - 1,22174.
Скасувати Витяг з технічної документації, наданий Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області в особі Відділу у м. Харкові про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1086/0/45-19 від 01.07.2019.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" (вул. Сумська, буд. 70,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 22649344) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 09 серпня 2021 року.
Суддя Кухар М.Д.