Ухвала суду № 9886744, 08.06.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2010
Номер справи
2а-20871/09/0570
Номер документу
9886744
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Масло І.В

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2010 року справа №2а-20871/09/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів Василенко Л.А., Губської Л.В.

при секретарі Дегтярьовій А.М.

за участю представника позивача Новікової І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97»

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 26 січня 2010 року

по адміністративній справі № 2а-20871/09/0570

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97»

до управління Пенсійного фонду України Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області

про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 676 від 08.10.2009 року, -

ВСТАНОВИЛА :

Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» звернулась до суду до управління Пенсійного фонду України Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 676 від 08.10.2009 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2а-20871/09/0570 в задоволенні позову відмовлено.

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій вказав на помилковість висновків суду, до яких суд дійшов у звязку з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

Скаржник вважає рішення УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області № 676 від 08.10.2009 незаконним з огляду на положення ст. 19 Конституції України, ст.ст.217, 238, 239, 241 ГК України, ст. 106 Закону № 1058. Вказаними нормами не визначено строк, протягом якого можливе застосування фінансової санкції у вигляді недоїмки, пені та штрафів, у зв'язку з чим слід застосовувати строк шість місяців з дня виявлення порушення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донпромсервіс-97» є юридичною особою, зареєстрованою 18.12.1997 виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код - 25121615, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 723581, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 204151 від 04.09.2009 (арк. справи 18, 19). Позивач здійснює свою діяльність на підставі Статуту (у новій редакції), затвердженого протоколом загальних зборів учасників підприємства № 7 від 08.08.2006 (арк. справи 33-42, 43-44, 45-47).

14.01.2009 ТОВ «Донпромсервіс-97» подало до УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2008 року, в рядку 8 якого визначило загальну суму внесків до сплати 82536,05 грн. (арк. справи 8-9, 55-56).

19.01.2009 головним спеціалістом відділу, обліку надходження платежів УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області 3ленко К.В. складено акт про несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством. Відповідно до цього акту граничний строк подання розрахунку за листопад 2008 року - 22.12.2008 року, фактично розрахунок подано -14.01.2009, чим порушено встановлені п.п. 4 п. 2 ст. 17 Закону № 1058 строки подання розрахунку (арк. справи 53).

19.01.2009 начальником УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області прийнято рішення № 8 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, яким на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 до ТОВ «Донпромсервіс-97» застосовано фінансові санкції у розмірі 8253,61 грн. (арк. справи 54). Рішення було направлено позивачу рекомендованим листом із повідомленням, який він отримав 26.01.2009 (арк. справи 51).

Позивач оскаржив рішення до ГУ ПФУ в Донецькій області (арк. справи 57). Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 19.02.2009 № 2616/08 скаргу ТОВ «Донпромсервіс-97» було задоволено, рішення УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області від 19.01.2009 № 8 - скасоване, та УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області було зобов'язано винести нове рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, з урахуванням вимог чинного законодавства (арк. справи 59-61).

14.09.2009 головним спеціалістом відділу обліку надходження платежів УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області Зленко К.В. складено акт про несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством. Відповідно до цього акту граничний строк подання розрахунку за листопад 2008 року - 22.12.2009 року, фактично розрахунок подано -14.01.2009, чим порушено встановлені п.п. 4 п. 2 ст. 17 Закону № 1058 строки подання розрахунку (арк. справи 49). Колегія суддів також вважає дату граничного строку подання розрахунку за листопад 2008 оку, визначену у акті (22.12.2009) опискою з огляду на вказані вище положення пункту 11.11 інструкції № 21-1 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин). У даному випадку вірним слід вважати граничний строк подання розрахунку - 22.12.2008.

Не погоджуючись із вказаним актом, 28.09.2009 за вих. № 393 ТОВ «Донпромсервіс-97» надіслало на адресу УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки лист, в якому зазначило, що з огляду на положення ст. 250 ГК України закінчився строк застосування адміністративно-господарських санкцій (арк. справи 11).

08.10.2009 начальником УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області прийнято рішення № 676 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, яким на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 до ТОВ «Донпромсервіс-97» застосовано фінансові санкції у розмірі 8253,61 грн. (арк. справи 50). Вказане рішення було направлено позивачу разом із листом від 09.10.2009 № 10667/08, в якому надана відповідь на лист позивача від 28.09.2009 (арк. справи 12-13).

Позивач оскаржив вказане рішення до ГУ ПФУ в Донецькій області (арк. справи 15), але скаргу було залишено без задоволення (арк. справи 16-17).

27.11.2009 позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить визнати недійсним рішення УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області № 676 від 08.10.2009 (арк. справи 3-5).

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 5 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі Закон №1058) регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи такого страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених зазначеним Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які йому підлягають; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення, сплати цих внесків і стягнення заборгованості за ними.

Пункт 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058 зобов'язує страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Згідно пункту 5 частини 9 статті 106 Закону № 1058, абзацу 1 підпункту 9.3.5 Інструкції № 21-1, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач подав розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2008 року, до УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки 14.01.2009 року, тобто пізніше, ніж через 20 календарних днів з дня закінчення звітного періоду (22.12.2008), що є порушенням пункту 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058 і пункту 11.11 Інструкції №21-1.

Статтею 239 ГК України визначені види адміністративно-господарських санкцій, якими є: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.

Отже, стаття 239 ГК України не містить такий вид адміністративно-господарських санкцій як фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних тарганів Пенсійного фонду. Також, Закон № 1058 та Інструкція № 21-1 окремо не визначають вказані фінансові санкції як вид адміністративно-господарських санкцій.

За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що фінансові санкції, застосовані рішенням УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області № 676 від 08.10.2009, не є адміністративно-господарськими санкціями, тому строк накладення адміністративно-господарських санкцій, встановлений ст. 250 ГК України, у даному випадку не підлягає застосуванню.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2а-20871/09/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2а-20871/09/0570 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі з 11.06.2010 року..

Головуючий

Судді