Постанова № 9886695, 09.06.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
2а-3495/10/0570
Номер документу
9886695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Логойда Т.В.

Суддя-доповідач - Горбенко К.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2010 року справа №2а-3495/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Горбенко К.П.

суддів Юрченко В.П., Лях О.П.,

при секретарі Ольховій О.В.,

за участю представника відповідача Посметної М.М.,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Харцизьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року по адміністративній справі за позовом Українсько-Канадського спільного підприємства "Донбас-Ліберті" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року позовні вимоги Українсько-Канадського спільного підприємства "Донбас-Ліберті" у формі ТОВ задоволені повністю: скасоване рішення Державної податкової інспкції у місті Харцизьку Донецької області про застосування фінансових санкцій від 18 листопада 2009 року №0002592340.

Відповідач Державна податкова інспекція у м. Харцизьку не погодився з даною постановою суду першої інстанції та подали апеляційну скаргу, в якій просили постанову суду скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не зґявився, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштових відправлень №5773.

Колегія суддів заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріалами справи за доводами апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути скасована.

До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Українсько-Канадське спільне підприємство «Донбас-Ліберті» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у місті Харцизьку Донецької області.

Податковим органом проведено виїзну планову перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року, за результатами якої складено акт від 06 листопада 2009 року № 2867/23-2/00242861.

Згідно акту було виявлено численні порушення позивачем вимог діючого законодавства.

Щодо останніх двох виявлених порушень, вказаних в акті, а саме:

- порушення п. 2.6 розд. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637, в частині не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства у сумі 1377,40 грн.;

- порушення п. 3.1, 3.2 розд. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637, в частині проведення готівкових розрахунків без подання готівкових коштів у загальній сумі 6 992,22 грн.;

на підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій порушення норм з регулювання обігу готівки від 18 листопада 2009 року №0002592340 на суму 13879,22 грн.

Позивачем на вказане рішення була подана скарга, яка Державною податковою адміністрацією у Донецькій області залишена без задоволення, а рішення без змін.

Суд першої інстанції, задовольняючи вимоги позивача посилався на те, що з аналізу вимог діючого законодавства по закінченню строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України, контролюючі органи не мають права застосовувати до субєкта господарювання фінансові санкції, передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки до позивача застосовані адміністративно-господарські санкції у виді адміністративно-господарського штрафу за порушення, переважна частина яких мала місце більше ніж за один рік до винесення рішення.

Колегія суддів не може погодитись з такою позицією у звґязку з наступним.

Згідно ст.3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Згідно ч.2 ст.238 Господарського кодексу України види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються Господарським кодексом України та іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Відповідачем 18 листопада 2009 року було прийнято рішення №0002592340 про застосування саме фінансових, а не адміністративно-господарських санкцій, на суму 13879,22 грн.

Фінансові санкції за не оприбуткування у касі готівки та за проведення готівкових розрахунків без поданя одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, встановлені спеціальними Законами та підзаконними нормативними актами, у звґязку з чим не можуть вважатися адміністративно-господарськими санкціями.

З огляду на це, строки застосування до субґєктів господарювання адміністративно-господарських санкцій, передабчений ст.250 Господарського кодексу України не поширюються на фінансові санкції, які застосувуються органами державної податкової служби за порушення норм з регулювання обігу готівки.

Одже, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог та скасування рішення про застосування до позивача фінансових санкцій.

У звґязку з викладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлює скасування постанови суду першої інстанції, а у позові необхідно відмовити.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Харцизьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-3495/10 задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-3495/10 за позовом Українсько-Канадського спільного підприємства "Донбас-Ліберті" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про скасування рішення - скасувати.

Прийняти нову постанову:

Відмовити Упраїнсько-Канадському спільному підприємству "Донбас-Ліберті" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у м.Харцизьку Донецької області про скасування рішення.

Вступна та резолютивна частини постанови постановлено в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 09.06.2010р. Повний текст постанови складено 14.06.2010р.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий:

Судді: