Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2010 р. справа № 2а-10114/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Смагар С.В.
при секретаріКуранді Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, м. Волноваха
про визнання незаконним розпорядження від 04 вересня 2009 року № 509, зобовязання вчинити певні дії
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», АДРЕСА_1
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2, за довір. від 07.06.2010р.
від відповідача: не зявився
від третьої особи: ОСОБА_2, за довір. від 30.11.2009р.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 заявлено позов до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області про визнання незаконним розпорядження від 04 вересня 2009 року № 509 в частині відмови в приватизації земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ВАТ «Транспортник», АДРЕСА_1 на території Привільненської сільської ради та зобовязання внести зміни в розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 шляхом включення до Списку акціонерів ВАТ «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому Додатком до даного розпорядження.
Представник позивача в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 30 червня 2009 року № 385 відповідач порушує передбачене пунктом 8 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України його, як пенсіонера-акціонера, право на приватизацію земельної ділянки.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового засідання був належним чином повідомлений, через представника позивача надав письмову заяву, у якій просив розглянути справу без його участі. Також надав письмові заперечення, у яких зазначив, що до списку працюючих акціонерів та пенсіонерів-акціонерів, затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Транспортник» від 16 квітня 2009 року позивач включений не був, а включений до списку пенсіонерів-акціонерів, які вийшли на пенсію з агроцеху № 29 ВАТ «ММК ім.. Ілліча», тобто позивач включений саме до останнього списку, до якого входять особи, які не мають права на безоплатну приватизацію земельної ділянки (згідно статті 25 Земельного кодексу України), таким чином розпорядженням голови райдержадміністрації від 04 вересня 2009 року № 509 позивачу було відмовлено у безоплатній приватизації земельної ділянки. Просив суд позовні вимоги задовольнити частково, в частині визнання права позивача на безоплатну приватизацію земельної ділянки та зобовязати райдержадміністрацію внести відповідні зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 04 вересня 2009 року № 509, в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача та третьої особи, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» зареєстроване як юридична особа Волноваською районною державною адміністрацією Донецької області 17 липня 1998 року, включене до ЄДРПОУ за номером 00414440, та відповідно до наказу Донецького регіонального відділення Фонду державного майна України від 30 червня 1998 року № 1315 «О преобразовании совхоза «Транспортник» в ОАО», є правонаступником всіх прав та обовязків зазначеного у наказі реорганізованого підприємства.
На підставі рішення Привільненської сільської ради народних депутатів від 29 березня 2001 року № ІІІ-ХХІV-1 Відкритому акціонерному товариству «Транспортник» видано Державний акт на право постійного користування землею від 05 квітня 2001 року ІІ-ДН № 007606.
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки позивач працював у радгоспі «Транспортник» з 19 жовтня 1988 року по 31 жовтня 2000 року, який в подальшому перетворений у Відкрите акціонерне товариство «Транспортник». З 08 листопада 2000 року по 13 червня 2001 року працював у Закритому акціонерному товаристві «Металонік». З 26 червня 2001 року позивач прийнятий до Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», 28 лютого 2008 року звільнений по переведенню до Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча». З 01 березня 2002 року по 30 листопада 2006 року позивач працював у агроцеху № 29 Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча», 30 листопада 2006 року звільнений по переведенню в агроцех № 29 Державного підприємства «Ілліч-Агро Донбас» Відкритого акціонерного товариства «ММК імені Ілліча», з 30 листопада 2008 року звільнений по переведенню до Відкритого акціонерного товариства «Транспортник».
З 04 вересня 2006 року Управлінням пенсійного фонду України у Волноваському районі позивачу призначена пенсія за віком. Позивачу Пенсійним фондом України видано пенсійне посвідчення від 25 жовтня 2006 року № НОМЕР_1.
Розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 30 червня 2009 року № 385 Відкритому акціонерному товариству «Транспортник» надано дозвіл на розробку проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок акціонерами ВАТ «Транспортник» із земель сільськогосподарського призначення на території Привільненської сільської ради, раніше наданих йому в постійне користування та розташованих за межами населеного пункту.
30 липня 2009 року товариство звернулося до голови Волноваської районної державної адміністрації Донецької області з клопотанням № 102 про безоплатну передачу пенсіонерам-акціонерам, які вийшли на пенсію з 01 березня 2002 року по 01 грудня 2008 року з агроцеху № 29 Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 Державного підприємства «Ілліч-Агро Донбас» або досягли пенсійного віку в цій період, у кількості 60 осіб, земельних ділянок у приватну власність при приватизації землі, яка знаходиться у постійному користуванні Відкритого акціонерного товариства «Транспортник» на території Привільненської сільської ради поза межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та про включення їх до списку акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), при розробці та затвердження проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок. До зазначеного клопотання додано список акціонерів, в який включено позивача.
Розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 04 вересня 2009 року № 509 акціонерам Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які є пенсіонерами агроцеху № 29 Відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 Державного підприємства «Ілліч-Агро Донбас» відмовлено в приватизації земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», як таким, які не являються членами зазначеного підприємства або пенсіонерами з їх числа.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Статтею 3 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» передбачено, що право на пільгове придбання акцій за номінальною вартістю (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів) мають працівники підприємств, що приватизуються.
Працівники сільськогосподарських підприємств мають право на пільгове придбання акцій (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів).
До працівників підприємств, що приватизуються, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, прирівнюються також особи, які вийшли з цих підприємств на пенсію, звільнені у звязку із скороченням штатів і не працюють з моменту звільнення на інших підприємствах, особи, які мають право відповідно до законодавства України повернутися на попереднє місце роботи на цьому підприємстві, та інваліди, звільнені за станом здоровя у звязку з каліцтвом або професійним захворюванням.
Згідно абзацу 2 пункту 8 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоровя, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому статтями 25 та 118 цього Кодексу. В сільськогосподарських акціонерних товариствах право на земельну частку (пай) мають лише їх члени, які працюють у товаристві, а також пенсіонери з їх числа.
Таким чином, члени сільськогосподарських акціонерних товариств, які працюють у цих товариствах, та пенсіонери з числа членів зазначених товариств, до яких належав позивач, мають право на приватизацію земельної частки (паю) в порядку, встановленому законом.
Відповідач помилково вважав, що позивач не є членом вказаного підприємства або пенсіонером з їх числа, що призвело до прийняття ним розпорядження від 04 вересня 2009 року № 509, яке порушує, передбачене абзацом 2 пункту 8 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України, право позивача на приватизацію земельної ділянки, внаслідок чого підлягає визнанню незаконним.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобовязання відповідача внести зміни до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до пункту 1 статті 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоровя, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Пунктом 2 статті 25 Земельного кодексу України передбачено, що рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений статтею 118 Земельного кодексу України, відповідно до якої громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною пятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Клопотанням від 30 липня 2009 року № 102 щодо приватизації землі пенсіонерами-акціонерами Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» просило включити позивача до списку акціонерів, які мають право на земельну частку, що є додатком до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385.
Оскільки розпорядженням від 04 вересня 2009 року № 509 позивачу неправомірно відмовлено в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, тобто позивача не включено до додатку до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 - списку акціонерів, які мають право на земельну частку, чим порушено його право, передбачене абзацом 2 пункту 8 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобовязання відповідача внести зміни до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 шляхом включення позивача до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати по сплаті судового збору підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області про визнання незаконним розпорядження від 04 вересня 2009 року № 509 в частині відмови в приватизації земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ВАТ «Транспортник», АДРЕСА_1 на території Привільненської сільської ради та зобовязання внести зміни в розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 шляхом включення до Списку акціонерів ВАТ «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому Додатком до даного розпорядження задовольнити повністю.
Визнати незаконним розпорядження Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 04 вересня 2009 року № 509 в частині відмови ОСОБА_1 в приватизації земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», АДРЕСА_1 на території Привільненської сільської ради.
Зобовязати Волноваську районну державну адміністрацію Донецької області внести зміни в розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 шляхом включення ОСОБА_1 до Списку акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому Додатком до даного розпорядження.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 08 червня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 11 червня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Смагар С.В.