
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/9048/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка – ОСОБА_1 (Позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті раніше призначеної з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, вказаних у довідці №436 від 08.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом (Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, вказаних у довідці №436 від 08.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом (Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України) у розмірі 57% (10041,29 грн.) від грошового забезпечення (17616,30), яке зазначено в цій довідці, і подальшу щомісячну виплату пенсії позивачеві без обмежень, а також виплатити щомісячну різницю (3625,37 грн. щомісячно), що утворилася з березня 2019 року (сума за останні 12 місяців складає 43504,45 грн.);
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивачки суму сплаченого судового збору 908,00 грн.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що з метою реалізації права на перерахунок пенсії звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки № 436 від 08.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, проте отримала відмову, яка мотивована тим, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №704 відсутні, також відповідач зазначив, що чинним законодавством не передбачено здійснення індивідуального перерахунку військовослужбовцям за їхньою заявою.
Дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивачка уважає протиправними, оскільки з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати вона має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, позивачка уважає, що відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок її пенсії, виходячи з розміру 57% (10041,29 грн.) від грошового забезпечення (17616,30), яке зазначено в довідці, і подальшу щомісячну виплату пенсії позивачці здійснити без обмежень, а також виплатити щомісячну різницю (3625,37 грн. щомісячно), що утворилася з березня 2019 року (сума за останні 12 місяців складає 43504,45 грн.).
У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити у повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після 05 березня 2019 року не приймалося. З огляду на це, виплата перерахованих на виконання Постанови № 704 пенсій продовжується у встановлених станом на сьогодні розмірах.
Відповідач вважає, що скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45) не дає підстав Пенсійному фонду для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії за цим Законом, на умовах, у порядку та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також відповідач зауважує, що сама по собі довідка про розмір грошового забезпечення не породжує право позивачки на перерахунок її пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким йому з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. Крім того, після проведення останнього перерахунку пенсії позивачки, Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою, як і не були введені для них щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а тому й підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Щодо вимог позивачки про здійснення перерахунку її пенсії виходячи з розміру 57% грошового забезпечення, та без обмеження її максимальним розміром, а також вимога виплатити щомісячну різницю, відповідач стверджує, що такі вимоги є передчасними, тобто заявлені на майбутнє. Адже Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області ще не проводило перерахунку пенсії позивачки з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення.
У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 08 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
08.04.2021 року на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України видано довідку № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.18) про те, що розмір її грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2020 року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: головного спеціаліста становить усього 17616,30 грн., у тому числі:
- посадовий оклад – 6630,00 грн.;
- оклад за військовим званням (підполковник) – 1410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) – 3216,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (30%) – 3376,80 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 994,50 грн.;
- премія (30%) – 1989,00 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 5825-4897/К-52/8-1300/21 від 20.05.2021 позивачці на її заяву від 26.04.2021 року щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.18) повідомлено, зокрема, про те, що: «(…) Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.». Також позивачку повідомлено, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №704 відсутні, також відповідач зазначив, що чинним законодавством не передбачено здійснення індивідуального перерахунку військовослужбовцям за їхньою заявою.
Уважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки №436 від 08.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом (Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України) протиправними, позивачка звернулася з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії позивачки на підставі оновленої довідки № 436 від 08.04.2021 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивачка має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Як слідує з матеріалів справи, 08.04.2021 року на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України видано довідку № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.18) про те, що розмір її грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2020 року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: головного спеціаліста становить усього 17616,30 грн., у тому числі: посадовий оклад – 6630,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) – 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) – 3216,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (30%) – 3376,80 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 994,50 грн.; премія (30%) – 1989,00 грн.
У своєму листі № 5825-4897/К-52/8-1300/21 від 20.05.2021 та відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт отримання довідки № 436 від 08.04.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України.
Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивачки виникло право на перерахунок її пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, за особливості проходження служби, з службу в умовах режимних обмежень, а також премії, і для реалізації такого права позивачки Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України видано оновлену довідку про розмір її грошового забезпечення із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а протиправно відмовив позивачці у проведенні перерахунку та виплати її пенсії на підставі такої довідки.
Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своїх дій щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачки, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивачка на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набула право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Фінансово-економічне управління Служби зовнішньої розвідки України реалізувало у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивачки, які враховуються при перерахунку пенсії, щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премії, які первинно не були включені через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання про протиправність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачці з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки № 436 від 08.04.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, а тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачці з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 08.04.2021 року № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, то з метою ефективного захисту порушених прав позивачки необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 08.04.2021 року № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача в подальшу щомісячну виплату пенсії позивачці здійснювати без обмежень, а також виплатити щомісячну різницю (3625,37 грн. щомісячно), що утворилася з березня 2019 року (сума за останні 12 місяців складає 43504,45 грн.), суд зазначає таке.
Так, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивачки саме діями щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 08.04.2021 року № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, що і є предметом спору у цій справі.
Право позивачки на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 57% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, а також право на виплату різниці, що утворилася з березня 2019 року відповідачем не порушене, оскільки як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не проводило перерахунок та виплату пенсії позивачки з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 08.04.2021 року № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, та як наслідок не могло зменшити її відсоткове значення та обмежити максимальний розмір, а також виплатити різницю, що утворилася з березня 2019 року.
З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог в цій частині. Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 69860 від 03.06.2021 року позивачка сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача належить стягнути 681,00 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії – задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 08.04.2021 року № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 08.04.2021 року № 436 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 681,00 грн. сплаченого судового збору згідно квитанції № 69860 від 03.06.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 05 серпня 2021 року.
Суддя Клименко О.М.