Рішення № 98836186, 05.08.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2021
Номер справи
380/5090/21
Номер документу
98836186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/5090/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання неправомірним рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка – ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому, просить:

- визнати рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 22.02.2021 року про припинення виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» з 01 жовтня 2020 року та зобов`язати ОСОБА_1 компенсувати надміру виплачені кошти в розмірі 5337,00 грн. – неправомірним;

- зобов`язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з січня 2021 року по лютий 2021 року включно в розмірі 3842,00 грн.;

- розподілити судові витрати між сторонами у відповідності до ст. 139 КАС України.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, 27 жовтня 2020 року позивачка звернулась із заявою до відповідача про підтвердження свого права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучила Додаткову угоду до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» №5 від 13 грудня 2019 року та документи, що підтверджують зайнятість батьків дитини.

Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за результатами розгляду документів позивачки було підтверджено її право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» та продовжено виплати.

Листом №260309-2268 від 22 лютого 2021 року відповідачем повідомлено ОСОБА_1 про те, що абзацом 3 п. 4 Постанови КМУ від 30.01.2019 року №68 передбачено, що муніципальна няня, яка є фізичною особою – підприємцем, може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми. Оскільки за результатами перевірки встановлено, що всупереч наведених вимог, позивачкою укладено угоду із муніципальною нянею – ОСОБА_3 , яка на момент подання заяви позивачкою 27 жовтня 2020 року вже здійснювала догляд за трьома дітьми, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 5337,00 грн. за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року. Цим же листом позивачку повідомлено про обов`язок повернення коштів до 31.03.2021 року.

До даного листа відповідачем долучено повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з 01.10.2020 року. Підставою зазначено – п.11 та п. 17 Постанови КМУ №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (встановлено факт догляду «муніципальною нянею», яка є фізичною особою, одночасно більше ніж за трьох дітей).

Позивачка уважає, що підстави для відмови у відшкодуванні послуг, зазначені відповідачем, є такими, що не відповідають чинному законодавству та порушують її права на отримання відповідної компенсації.

Стверджує, що абз. 3 п. 4 Постанови КМУ №68 встановлено обмеження щодо кількості дітей, за якими муніципальна няня може здійснювати догляд в один і той самий час, в той час, як не встановлено заборони муніципальній няні мати більш, ніж три діючі угоди одночасно із отримувачами компенсації послуги «муніципальна няня».

Крім того, просить звернути увагу, що нормами Постанови КМУ №68 не передбачено обов`язку для отримувача послуги «муніципальна няня» встановлювати під час укладання договору кількість укладених таких договорів між муніципальною нянею та іншими отримувачами таких послуг, а також надавати таку інформацію місцевим структурним підрозділам з питань соціального захисту населення. З огляду на наведене, просить позов задовольнити повністю.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 06 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін; роз`яснено відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; витребувано у відповідача докази, на підставі яких прийнято повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Вказану ухвалу суд 12.04.2021 року надіслав на електронну адресу відповідача (а.с.42).

Проте, станом на момент прийняття судом рішення у цій справі відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи наведене, а також беручи до уваги те, що встановлений ухвалою судді від року про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі п`ятнадцятиденний строк на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, минув, суд відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України вирішує цю справу на підставі наявних у її матеріалах доказів.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до умов Договору «Про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років» № 5 від 13 грудня 2019 року, за завданням Замовника в особі ОСОБА_1 , Виконавець ФОП ОСОБА_3 надає послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» для ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до умов п.1.4. Додаткової угоди до Договору №5 від 13 грудня 2019 року послуги надаються за адресою фактичного місця проживання Замовника: АДРЕСА_1 .

27 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про підтвердження свого права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучила Додаткову угоду до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» №5 від 13 грудня 2019 року та документи, що підтверджують зайнятість батьків дитини.

Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за результатами розгляду документів позивачки було підтверджено її право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

Листом №260309-2268 від 22 лютого 2021 року відповідачем повідомлено ОСОБА_1 про те, що абзацом 3 п. 4 Постанови КМУ від 30.01.2019 року №68 передбачено, що муніципальна няня, яка є фізичною особою – підприємцем, може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми. Оскільки за результатами перевірки встановлено, що всупереч наведених вимог, позивачкою укладено угоду із муніципальною нянею – ОСОБА_3 , яка на момент подання заяви позивачкою 27 жовтня 2020 року вже здійснювала догляд за трьома дітьми, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 5337,00 грн. за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року. Цим же листом позивачку повідомлено про обов`язок повернення коштів до 31.03.2021 року.

Відповідно до повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» позивачку повідомлено про припинення надання послуги «муніципальна няня» з 01.10.2020 року. Підставою зазначено – п.11 та п. 17 Постанови КМУ №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (встановлено факт догляду «муніципальною нянею», яка є фізичною особою, одночасно більше ніж за трьох дітей).

Не погодившись із припиненням відповідачем надання послуги «муніципальна няня» та нарахуванні та виплаті відшкодування послуги «муніципальна няня», позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" визначений Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 (далі - Порядок).

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;

отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки, опікуни дитини;

муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини (п.2 Порядку).

За правилами п.3 Порядку відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня") за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п.4 Порядку компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня".

Муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім`ї.

Муніципальна няня, яка є юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може забезпечувати здійснення догляду одночасно не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею.

Згідно з п.5 Порядку право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до п.6 Порядку договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання отримувача послуги "муніципальна няня", місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб - підприємців)/місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб).

Відповідно до п.12 Порядку компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

Згідно з положеннями п.7 Порядку для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

За змістом п.8 Порядку у паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: 1) заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня"; 2) заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги "муніципальна няня" відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596; 2) копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; 3) документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня" (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21 січня 2016 р. № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24 травня 1995 р. № 88, за місяць, в якому подано заяву.

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім`я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги "муніципальна няня" та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців); довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).

Алгоритм дій місцевих структурних підрозділів з питань соціального захисту населення визначений пунктом 11 Порядку, а саме:

1) розглядають подані документи;

2) перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3) протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня";

4) протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення.

В силу вимог п.11 Порядку отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня":

- у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку,

- відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань,

- та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення:

- муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

- отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Пунктом 17 Порядку визначено, що виплата раніше призначеної компенсації послуги “муніципальна няня” припиняється, якщо отримувачем послуги “муніципальна няня” було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги “муніципальна няня”, з підстав, визначених абзацами сьомим - дев`ятим пункту 11 цього Порядку, внаслідок чого було надміру виплачено кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

У разі одержання надміру виплачених коштів під час виплати компенсації послуги “муніципальна няня” отримувач послуги “муніципальна няня” повинен відшкодувати місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення ці кошти за весь період з моменту, коли він не мав права на їх одержання.

Для цього місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення:

визначає обсяг надміру виплачених коштів і встановлює строки їх повернення, про що повідомляє отримувачу послуги “муніципальна няня”;

у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації послуги “муніципальна няня” у наступних періодах здійснює щомісячні відрахування на підставі прийнятих рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, яка підлягає виплаті.

Судом встановлено, що 27 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про підтвердження свого права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучила Додаткову угоду до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» №5 від 13 грудня 2019 року та документи, що підтверджують зайнятість батьків дитини.

Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за результатами розгляду документів позивачки було підтверджено її право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

Жодних доказів того, що позивачкою подано до Управління неповний пакет документів та/або будь-яких доказів викладення недостовірної інформації в договорі від № 5 від 13 грудня та Додатковій угоді до нього матеріали справи не містять.

Як свідчить зміст листа Управління №260309-2268 від 22 лютого 2021 року, фактичною підставою припинення надання послуги «муніципальна няня» з 01.02.2021 року та необхідності відшкодування позивачкою переплачених коштів в сумі 5337 грн. за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року є установлення факту здійснення догляду одночасно більше як за трьома дітьми муніципальною нянею – ФОП ОСОБА_3 , що є порушенням вимог п.4 Порядку (а.с.11).

В той час, відповідно до повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» позивачку повідомлено про припинення надання послуги «муніципальна няня» з 01.10.2020 року. Підставою зазначено – п.11 та п. 17 Постанови КМУ №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (встановлено факт догляду «муніципальною нянею», яка є фізичною особою, одночасно більше ніж за трьох дітей).

Однак суд не може погодитися з такими висновками відповідача, з огляду на таке.

Згідно з пунктом 4 Порядку муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім`ї.

Буквальне тлумачення даної норми дає підстави для висновку, що за однією адресою, визначеною замовником послуги «муніципальна няня», одночасно може здійснюватися догляд не більше ніж за трьома дітьми одночасно. Тобто, пункт 4 Порядку не містить обмеження щодо кількості отримувачів послуги "муніципальна няня", з якими фізична особа підприємець, яка надає цю послугу, може мати договірні відносини в один період та/або кількості договорів між муніципальною нянею та отримувачами цієї послуги, діючих одночасно. Отже, обмеження, визначені пунктом 4 Порядку, встановлюють кількість дітей (не більше 3), за якими муніципальною нянею здійснюється догляд одночасно за однією визначеною адресою.

Як свідчить зміст додаткової угоди до договору №5 від 13 грудня 2019 року, адреса, визначена Замовником - ОСОБА_1 , де повинен був здійснюватися догляд за дитиною позивачки - АДРЕСА_1 . При цьому, кількість дітей, за якими здійснювався догляд за вказаної адресою, становить - 1 дитину (п. 1.1. Договору №5 від 13 грудня 2019 року).

За надані нянею послуги позивачка сплатила визначену п. 4.2 Договору №5 від 13 грудня 2019 року суму коштів, що підтверджується копіями банківських виписок, долучених до матеріалів справи.

Таким чином, няня – ФОП ОСОБА_3 , яка діяла на підставі цивільно-правового договору №5 від 13 грудня 2019 року та додаткової угоди до нього, за адресою АДРЕСА_1 здійснювала догляд за однією дитиною – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Жодних належних та допустимих доказів того, що за цією адресою ФОП ОСОБА_3 здійснювала догляд одночасно більше ніж за 3 дітьми, відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять і судом не встановлено.

За наведених обставин, на переконання суду, у відповідача були відсутні будь-які правові підстави для висновку як про порушення ФОП ОСОБА_3 вимог абзацу 3 та 4 п.4 Порядку, так і для припинення надання послуги «муніципальна няня» з 01.02.2021 року відповідно до п.11 та п. 17 Порядку.

При цьому суд враховує, що аналіз п. 17 Порядку вказує, що виплата раніше призначеної компенсації послуги “муніципальна няня” припиняється, якщо отримувачем послуги “муніципальна няня” було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

В той час, як зазначено вище 27 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про підтвердження свого права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

Відповідачем за результатами розгляду документів позивачки було підтверджено її право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

При цьому, суд погоджується із доводами позивачки, що нормами Порядку не передбачено обов`язку для отримувача послуги «муніципальна няня» встановлювати під час укладання договору кількість укладених таких договорів між муніципальною нянею та іншими отримувачами таких послуг, а також надавати таку інформацію місцевим структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.

Жодних доказів що отримувачем послуги “муніципальна няня” було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років матеріали справи не містять, а припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» в межах спірних правовідносин відповідачем обґрунтовано виключно помилковим трактуванням норм абз. 3 та 4 п. 4 Порядку.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що «принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії». З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов`язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

З огляду на наведене та беручи до уваги встановлені обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що припинення відповідачем надання послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 з одночасною вимогою відшкодування послуги «муніципальна няня» в сумі 5337 грн., здійснено не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначеними нормами законодавства.

Відповідно до п.14 Порядку кошти компенсації послуги «муніципальна няня», не одержані отримувачем послуги «муніципальна няня» з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

За таких обставин, суд вважає, що порушене право позивача підлягає судовому захисту у спосіб визнання протиправним та скасування повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» ОСОБА_1 .

При цьому, слід зазначити, що лист №260309-2268 від 22 лютого 2021 року відповідача із вимогою відшкодування переплати у розмірі 5337,00 грн. за період з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року носить інформаційний характер та не відповідає ознакам акту індивідуальної дії, визначеному п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, тому автоматично нівелюється й зазначена в ньому вимога щодо відшкодування коштів за наслідками скасування повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року, отже дана позовна вимога підлягає задоволенню частково.

Як слідує з матеріалів справи позивачкою оплачено послуги муніципальної няні за січень, лютий 2021 року відповідно до платіжних доручень (а.с.16,17), відтак порушене право підлягає відновленню - шляхом зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці таку компенсацію за січень та лютий 2021 року.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивачки за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Відповідно до вимог ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до правил ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до квитанції №11537 від 20.03.2021 позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Із урахуванням часткового задоволення позову, за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь слід стягнути ОСОБА_1 681,00 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Генерала Чупринки 85, м. Львів, 79057) про визнання неправомірним рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення №260309-465 від 22.02.2021 року Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» ОСОБА_1 .

Зобов`язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 за січень 2021 року та лютий 2021 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Генерала Чупринки 85, м. Львів, 79057, ЄДРПОУ 26144908) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 681,00 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повне рішення складено 05 серпня 2021 року.

Суддя Клименко О.М.