Рішення № 98835781, 06.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2021
Номер справи
640/27900/20
Номер документу
98835781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2021 року м. Київ № 640/27900/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Державної служби геології та надр України

до представництва ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат

«Северний» (філія)

про анулювання спеціального дозволу на користування надрами

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна служба геології та надр України з позовом до представництва ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» (філія) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5943 від 22.05.2014, наданого представництву ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний».

Позов мотивовано наявністю правових підстав для анулювання виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами з огляду на порушення відповідачем як надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування ділянкою надр, та невиконанням відповідачем у встановлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2020 адміністративну справу №640/27900/20 за позовом Державної служби геології та надр України до представництва ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» (філія) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами передано на розгляд за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 вказану адміністративну справу прийнято до провадження, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, інших заяв по суті спору відповідачем до суду не подано.

Згідно приписів частини першої статті 121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII, якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Оскільки, місцезнаходження відповідач знаходиться на території Автономної Республіки Крим, що є тимчасово окупованою територією, виклик відповідача в судове засідання здійснювався через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади (https://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/spravu), відповідно, відповідача належним чином повідомлено про дату, час і місце розгляду справи.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Державною службою геології та надр України видано 22.05.2014 відкритому акціонерному товариству «Виробниче об`єднання «Північне машинобудівне підприємство» (представництво ВАТ «ВО «СЕВМАШ» – оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» спеціальний дозвіл на користування надрами №5943 на видобування питних підземних вод для господарсько-питного водопостачання в м. Євпаторія смт. Заозерне, Сакський район, АР Крим строком дії 20 років.

Між Держгеонадрами та вказаним надрокористувачем підписано угоду від 22.05.2014 №5943 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, якою визначено, зокрема, обов`язок надрокористувача в установленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності.

Листом державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 07.04.2015 позивачу надано інформацію, згідно якої інформація від надрокористувачів АР Крим щодо руху запасів (форми 5-гр, 6-гр, 7-гр) за 2014 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила.

Наказом Державної служби геології та надр України від 19.05.2015 №123 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами, в тому числі, й спеціального дозволу на користування надрами №5943 від 22.05.2014, виданого представництву ВАТ «ВО «СЕВМАШ» – оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» (філія), та надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень.

Інформацію щодо зупинення спеціального дозволу на користування надрами №5943 від 22.05.2014, виданого представництву ВАТ «ВО «СЕВМАШ» – оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» (філія) розміщено 05.08.2020 на офіційному веб-порталі Державної служби геології та надр України.

Вважаючи наявними правові підстави для анулювання відповідачу спеціального дозволу на користування надрами, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174.

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Відповідно до частини другої статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначено підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба в користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу – 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів – у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі – дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі – Порядок № 615).

Згідно пункту 22 Порядку №615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до абзаців першого, одинадцятого та дванадцятого пункту 24 Порядку №615, про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим – розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п`яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

Судом установлено, що згідно пункту 7 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5943 від 22.05.2014, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати щорічну звітність згідно форми 7-гр.

Наявними у матеріалах справи доказами підтверджується невиконання представництвом ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» (філія) обов`язку перед ДНВП «Геоінформ України» щодо подання щорічного звіту відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 рік.

Згідно приписів частини другої статті 26 Кодексу України про надра, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першоїстатті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі №21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11, від 10.12.2013 у справі №21-450а13 та Верховним Судом у постановах від 10.10.2018 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а, від 10.10.2018 у справі №812/1735/17 висловлено правову позицію, згідно якої право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб`єкта владних повноважень із позовом до суду.

Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, втім не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

З огляду на те, що відповідачем не надано згоди на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Відтак, враховуючи встановлені судом обставини справи, наявні у матеріалах справи докази та положення проаналізованого судом законодавства, суд дійшов висновку задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (платіжне доручення від 03.11.2020 №779).

Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5943 від 22.05.2014, наданого представництву ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний».

Позивач – Державна служба геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16).

Відповідач – представництво ВАТ «ВО «Севмаш» оздоровчо-лікувальний центр пансіонат «Северний» (філія) (ідентифікаційний код 16515153, місцезнаходження: 97493, АР Крим, м. Євпаторія, смт. Заозерне, вул. Алея Дружби, 66).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення – 06 серпня 2021 року.