
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2021 року м. Київ № 320/7676/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (відповідач), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548), які полягають у нарахуванні та виплатіпенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) з 27.03.2020 року з грошового забезпечення без урахування грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) та виплачувати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 27.03.2020 в розмірі обчисленому 80% грошового забезпечення з урахуванням грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548), які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснити виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 15.09.2020 без обмеження її максимальним розміром.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На підставі рішень Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 у справі № 320/6652/19 тавід 25.02.2020 у справі № 320/6850/19 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності з грошового забезпечення з урахуванням грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації та грошової допомоги при звільненні. Однак відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації та грошової допомоги при звільненні.
Крім того, позивач зазначає, що при проведенні перерахунку його пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії з 80% до 70%. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що 01.01.2016 набули чинності норми Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно якого частину 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
При цьому, у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, а у рішенні від 25 січня 2012 року № 3рп/2012 Конституційний Суд України зробив висновок, що соціальний захист державною осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландіїї» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від встановища в державах, особливо фінансового. Такі питання поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що також зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії`від 12 жовтня 2004 року.
У зв`язку з цим, посилаючись на вищезазначені рішення Конситуційного Суду України та практику Європейського суду з прав людини, відповідач, виходячи з положень статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», вважає, що правова норма, якою передбачено обмеження максимального розміру пенсій має застосовуватись не тільки для призначених, а й для перерахованих пенсій.
Між тим відповідач зазначає, що 27.03.2014 прийнято Закон України № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені у встановленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. У зв`язку з цим відповідач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області правомірно перераховано пенсію позивача, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2018 встановлено максимальний розмір пенсії, зокрема для позивача - 70% відповідних сум грошового забезпечення.
До суду подано відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій позивач зазначає, що дія обмеження, встановленого ч.7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" закінчилася, оскільки даною нормою термін дії обмеження встановлювався виключно до 31 грудня 2017 року.
Крім того, позивач знаходить необґрунтованими твердження відповідача в частині неможливості фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, оскільки законодавцем не подавався проект внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо продовження дії обмеження максимального розміру пенсії.
При цьому, позивач вважає помилковими твердження відповідача про те, що право на пенсію завіком та виникнення права на перерахунок такої пенсії у позивача виникло з 01.01.2018, оскільки з 27.03.2020 позивача було переведено на пенсію по інвалідності.
Крім цього, позивач також зазначає, що відзив на позов не містить жодних заперечень щодо неврахування при визначенні розміру пенсії видів грошового забезпечення, зокрема за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації та грошової допомоги при звільненні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, у зв`язку з чим має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Позивач проходив військову службу у військовій частині А0105 Міністерства оборони України Командування Сухопутних військ ЗСУ.
Наказом командувача Сухопутних військ ЗСУ (по стройовій частині) від 16.09.2019 №176 полковника ОСОБА_1 , заступника начальника розвідувального управління штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ, звільнено з військової служби наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 30 липня 2019 року №424 у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров`я), відповідно до пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». З 14 вересня 2019 року позивача було виключено зі списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Києво-Святошинського районного військового комісаріату Київської області.
Після звільнення з військової служби у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров`я) позивачу було видано грошовий атестат серії ЗУ № 410076 та довідку від 18.09.2019 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
На день звільнення позивачу були нараховані такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 8740,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 5110,00 грн., додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби - 9964,50 грн., надбавка за таємність - 1311,00 грн., премія - 3059,00 грн., середній розмір додаткових видів грошового забезпечення - 9029,58 грн.), у відповідності до яких розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії складає 24 359,58 грн.
З цих підстав, позивач 13.09.2019 звернувся до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) з рапортом, в якому, зокрема, просив виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки за період з 2014 по 2019 роки.
20.09.2019 позивач звернувся до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) із зверненням, в якому просив надати відповідь на його рапорт від 13.09.2019.
Листом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) від 17.10.2019 № 116/14/3/1472/Л позивача було повідомлено про те, що виплата компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, здійснюватиметься на підставі відповідного рішення суду, після набрання ним законної сили.
Вважаючи, що Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) протиправно не виплатило йому грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки з 2015 по 2017 рік, передбаченої п.12 ч.1ст.12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач звернувся з позовом до суду.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 у справі № 320/6652/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) щодо невиплати гр. ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2019 роки виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби. Зобов`язано Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) нарахувати та виплатити гр. ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2019 роки виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби.
У подальшому, позивач звернувся до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України із заявою про проведення нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 01.03.2018 та виплати відповідної заборгованості.
Листом від 11.11.2019 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив позивача про те, що за 2015 року індексація йому була нарахована та виплачена, а у 2016 - 2017 роках індексація грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України не проводилась.
Не погоджуючись з підставами, викладеними в листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.11.2019, позивач звернувся з позовом до суду.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі № 320/6850/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А 0105) щодо непроведення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 індексації грошового забезпечення та невиплати відповідних сум. Зобов`язано Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А 0105) (04119, м. Київ, вул. Дехтярівська, 19, код ЄДРПОУ 22991037) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.
15.09.2019 позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% від суми грошового забезпечення та поставено на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Проте, як зазначає позивач, при визначенні розміру його пенсії відповідачем не було враховано грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
З цього питання позивач 22.11.2019, 21.02.2020, 08.05.2020 звертався до відповідача із заявами, в яких просив провести перерахунок розміру його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні.
У своїх листах від 23.12.2019 №2290/Ш-01, від 08.04.2020 №1000-0235-8/26698, від 16.06.2020 №1000-0235-8/48443 відповідач повідомив позивача про те, що пенсія йому була призначена на підставі документів, наданих Київським обласним військовим комісаріатом. Грошове забезпечення для визначення розміру пенсії позивача встановлене на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення і складає 24 359,56 грн. До складу грошового забезпечення входить: посадовий оклад - 8740,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., процентна надбавка за стаж служби 50% - 5110,0 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі 9029,56 грн., надбавка за таємність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, надбавка за вчене звання 5% - 200,00 грн., премія 35%. Розмір пенсії відповідно до статті 13Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становить 70% грошового забезпечення - 17051,69 грн. (24359,566 х 70%). Загальний розмір пенсії складає 17482,69 грн. У зв`язку з цим розмір пенсії у відповідності до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 15.09.2019 становить 15640,00 грн., з 01.12.2019 - 16380,00 грн.
03.03.2020 медико-соціальною експертною комісією позивачу було встановлено другу групу інвалідності довідчно, що підтверджується наявною в справі копією виписки акта огляду МСЕК серії АВ №1051728 від 03.03.2020.
З 27 березня 2020 року позивача було переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однак при нарахуванні та виплаті вказаної пенсії відповідачем було застосовано грошове забезпечення без урахування грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації та грошової допомоги при звільненні.
Вказане стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Вдповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі по тексту - Закон № 2011-ХІІ).
Частиною першоюстатті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною першоюстатті 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначаєЗакон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).
Положенням частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (далі по тексту - Порядок №45) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзазом 2 пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 визначено, що Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів,що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Згідно з п.п. 4 п. 1 розділу 2 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженоїНаказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (далі по тексту - Інструкція №760) визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів, готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
У відповідності до пунктів 2-4 розділу 3 Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення. Підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України: обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років); ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років; надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію. Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення). В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.
Тобто, визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи готують довідки про розмір грошового забезпечення для осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Крім цього, відповідно ч.1 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже особа, пенсія якої підлягає перерахунку, також може отримати додаткові документи (довідки) з урахуванням нових складових грошового забезпечення та звернутися з такими документами до пенсійного органу для перерахунку пенсії.
Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 у справі № 320/6652/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) щодо невиплати гр. ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2019 роки виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби. Зобов`язано Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) нарахувати та виплатити гр. ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2019 роки виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення з військової служби.
Крім того, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі № 320/6850/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А 0105) щодо непроведення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 індексації грошового забезпечення та невиплати відповідних сум. Зобов`язано Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А 0105) (04119, м. Київ, вул. Дехтярівська, 19, код ЄДРПОУ 22991037) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.
Відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У рішенні від 09.11.2004 «Справа «Науменко проти України» Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що обставини даної справи схожі з обставинами справи «Рябих проти Росії» (заява №52854/99, рішення від 24.07.2003), де у відповідній частині було вирішено: "право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ст.6 §1 Конвенції, повинно тлумачитися в світлі Преамбули Конвенції, яка проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основних аспектів верховенства права є принцип юридичної певності, який, серед іншого, вимагає, щоб остаточні рішення судів не могли бути поставлені під сумнів. Правова певність передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, недопустимості повторного розгляду вже раз вирішеної справи».
Натомість, у справі «Совтрансавто-Холдінг» проти України (рішення Європейського Суду з прав людини від 25.07.2002) Європейський Суд наголосив, що одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.
Оскільки нормами чинного законодавства передбачено право позивача на проведення перерахунку та виплату пенсії по інвалідності відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуваннямгрошової компенсації за невикористані календарні днідодаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації та грошової допомоги при звільненні та зважаючи на наявність вищезазначених судових рішень, що набрали законної сили,суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог даного позову в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування та виплати з 27.03.2020 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з грошового забезпечення без урахування грошовоїкомпенсації за невикористані календарні днідодаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні та зобов`язання відповідача провести з 27.03.2020 перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуваннямгрошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні.
Що стосується правомірності проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача виходячи з 70 % розміру грошового забезпечення, суд зважає натаке.
Відповідно до статті 13 Закон № 2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, -95 процентів.
Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, у статті 13 Закону № 2262-ХІІ цифри "90" замінено цифрами "80".
Пунктом 2 розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 23 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» в частині другійстатті 13 Закону № 2262-ХІІ цифри "80" замінено цифрами "70".
Відповідно до частини четвертоїстатті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за № 103 від 21.02.2018, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із цим (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно ізЗаконом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (пункт 1 постанови КМУ).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови КМУ підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 постанови КМУ).
Пунктом 4 постанови КМУ встановлено, що у разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Однак, у випадку перерахунку пенсій розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з статтею 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи встановлені обставини та аналіз зазначених норм права, суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесення змін у законі щодо розміру пенсії у відсотках її обмеження граничним розміром стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку та виплати вже призначеної пенсії, а право позивача на отримання пенсії, яке існувало на момент призначення пенсії не може бути обмежене прийняттям нових законів.
Оскільки позивачу відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) призначено пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення, то внесення змін у закон щодо пенсійного забезпечення не поширюються на розмір пенсії, належної позивачу.
Як наслідок, відповідач протиправно зменшив позивачу з 01.01.2018 розмір пенсії до 70% грошового забезпечення.
Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зобов`язання відповідача здійснити виплату позивачу недоплаченої частини основного розміру пенсії з 15.09.2020 без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає таке.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме доповнено ст. 43 новою частиною - сьомою, згідно якої максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, внесено зміни до Закону № 2262-XII, на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, а саме частину 7 ст. 43, яку викладено в наступній редакції «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність» та доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
З 1 липня 2019 року максимальний розмір пенсії становить 15 640 грн. Зазначене обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто до 1 жовтня 2011 року.
Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 визнано такими, що не відповідаютьКонституції України (є неконституційними), положення Закону № 2262-XIIзі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Водночас, враховуючи обставини справи, суд зазначає, що вимога позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром є передчасною вимогою та задоволенню не підлягає, оскільки в межах даного провадження судом не встановлено порушення прав позивача органами пенсійного фонду, зокрема шляхом обмеження розміру пенсії позивача.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову ОСОБА_1 в цій частині вимог.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини 1 та 2 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Всупереч викладеним положенням відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів, які б спростовували доводи в частині заявлених ним вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, які полягають у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 27.03.2020 року з грошового забезпечення без урахування грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату вказаної пенсії з 27 березня 2020 року в розмірі 80% грошового забезпечення, з урахуванням грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні.
Відповідно до частини першоїстатті 139 Кодексуадміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки має пільги щодо сплати судового збору згідно пункту 9 частини першої статті 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір». Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, які полягають у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 27.03.2020 року грошового забезпечення без урахування грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 27 березня 2020 року в розмірі 80 % грошового забезпечення, з урахуванням грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, індексації, грошової допомоги при звільненні.
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.