ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-46626/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шевякова І.С.,
при секретарі Мушук В.В.,
за участю:
представника позивача - Михайличенко Т.О.
представника відповідача - Щурик О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Кременчуцький завод дорожніх машин"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції, третя особа: Кременчуцька міська рада Полтавської області про визнання повідомлення-рішення № 0000262301/0/76 від 20.01.2009 нечинним , -
В С Т А Н О В И В:
25 серпня 2009 року позивач, Відкрите акціонерне товариство "Кременчуцький завод дорожніх машин"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекціяпро визнання рішення нечинним.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.11.2009 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача було залучено Кременчуцьку міську раду Полтавської області.
У своєму адміністративному позові позивач просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000262301/0/76 від 20.01.2009 року, прийняте Кременчуцькою обєднаною державною податковою інспекцією (надалі-Кременчуцька ОДПІ), а також стягнути з відповідача суму державного мита в розмірі 51 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 315 грн.
Представник позивача в судове засідання зявився, підтримавши свої позовні вимоги в повному обсязі. У позові та у судовому засіданні представник позивача пояснив, що він дійсно сплачував орендну плату за земельні ділянки, договір оренди на які укладався зі Кременчуцькою міською радою, у розмірі нижчому, ніж встановлений Законом України «Про плату за землю». Однак, в договорах оренди землі, які були укладені між позивачем та Кременчуцькою міською радою, зазначено, що розмір орендної плати в разі зміни розміру земельного податку, цін, тарифів, буде визначено в доповненнях до діючого договору. Але, проекти додаткової угоди до чотирьох договорів оренди земельних ділянок позивачем було отримано лише 18.02.2009, а до решти пяти договорів оренди проекти додаткових угод були отримані 06.03.2009, на даний час вони знаходяться в стадії оформлення, що унеможливило сплату того розміру орендної плати за землю, про необхідність сплати якого стверджує державна податкова служба. Оскільки підставою для нарахування орендної плати за землю, є договір оренди, у якому визначені відповідні ставки. Міська рада сама погоджувала розрахунок плати за землю відповідно до діючих договорів та платник податку не міг сплатити більше коштів, ніж у наведено в розрахунку, погодженому відповідним органом.
Протиріччя, які виникли з приводу доповнення до договорів оренди земельних ділянок, були узгоджені сторонами з урахуванням зауважень позивача і в тій редакції, яка була запропонована. Таким чином додаткова угода набирає чинності з моменту реєстрації. У звязку з чим, з моменту, коли доповнення до договору між сторонам буде укладено та засвідчено нотаріально, позивачем буде сплачуватися орендна плата в розмірі, яка визначена частиною четвертою статті 21 Закону України «Про плату за землю».
Представник відповідача в судове засідання зявився, з приводу задоволення позовних вимог заперечував. Надав письмові заперечення та усні пояснення, у яких зазначав, що податкове повідомлення-рішення є правомірним, перевірка проводилась з чітким дотриманням норм діючого законодавства, а позов являється необґрунтованим.
Також зазначив, що річна оренда плата за землю не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Субєктом плати за землю є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Так, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок; за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата, яку позивач сплачував у розмірі меншому, ніж встановлено законом, у звязку із чим недоплачену суму орендної плати було донараховано податковим органом.
Представник третьої особи в судове засідання зявився, повідомивши та надавши письмовий відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, пояснював про протиправність дій посадових осіб Кременчуцької міської ради, які погодили позивачу розрахунки земельного податку із заниженими сумами та протиправність дій позивача, який занизив орендну плату за землю, внаслідок чого міський бюджет недоотримав кошти. У наступні судові засідання представник не зявився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, не повідомивши про поважні причини неявки.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що на підставі направлення №2514/002514 від 02.12.2008 Кременчуцькою ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку Відкритого акціонерного товариства «Кременчуцький завод дорожніх машин»з питань дотримання вимог податкового законодавства з період з 01.10.2007 по 30.09.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 30.09.2008. За результатами перевірки складено акт № 40/23-210/05762565 від 12.01.2009 року (надалі Акт перевірки).
Перевіркою встановлено заниження платником орендної плати за земельні ділянки, орендовані у Кременчуцької міської ради, на загальну суму 688 693,71 грн. за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року.
На підставі акту перевірки № 40/23-210/05762565 від 12.01.2009 податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000262301/0/76 від 20.01.2009 , яким донараховано орендну плату за землю у сумі 688 693,71 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 344346,85 грн.
Суд, аналізуючи обставини спору, приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі», що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за використання земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до даного Закону).
При визначені розміру орендної плати за землі державної комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону про плату за землю, зокрема частини першої статті 7 даного Закону, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно якої ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому означені ставки земельного податку застосовуються по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів за умови, що грошову оцінку останніх проведено і уточнено станом на 01.01.2008.
Судом встановлено, що Відкритим акціонерним товариством «Кременчуцький завод дорожніх машин»за перевіряємий період було орендовано земельні ділянки. Договори оренди були укладені з виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради, у звязку з чим позивачем сплачувалась орендна плата за землю до місцевого бюджету згідно наданих до Кременчуцької ОДПІ податкових декларацій розрахунків орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у м. Кременчук, а саме:
1)вул. 60 років Жовтня, 4 головна ділянка заводу - земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 25,7605 га. Надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі від 18.06.2004р. Строк дії договору до 01.06.2009 року. Згідно додаткової угоди до договору оренди орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1 ставки земельного податку щорічно. Плата за користування становить за січень - вересень 2008 р. 289 127,07 грн.
2) вул. 60 років Жовтня, 4 ділянка для експлуатації та обслуговування предзаводської території - земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 1.8556 га. Надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі від 18.06.2004р. Строк дії договору - до 01.06.2009 року. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1 ставки земельного податку щорічно. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р. 8 123,35 грн.
3) вул. Салганна, 14, ділянка для експлуатації та обслуговування складів - земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 2,9321 га. Надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі серії ВСМ № 213317 від 15.09.2005р. та Рішення ХХХIV сесії Кременчуцької міської Ради IV скликання від 26.07.2005р. (1.10.5 - землі підприємств іншої промисловості). Строк дії договору - до 01.05.2010 року. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р. - 20166,50 грн.
4) вул. 60 років Жовтня, 2 ділянка для експлуатації та обслуговування палацу культури - земельна ділянка несільськогосподарського призначення загальною площею 787м2. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1 % від грошової оцінки землі за ділянку. Плата за користування: за січень - вересень 2008 р. - 482,32 гри.
5) вул. Гагаріна, 27 ділянка несільськогосподарського призначення загальною площею 23591 мі (для експлуатації та обслуговування стадіону - 23122 кв.м., сдача споруд в ореаду для обслуговування стоянки індивідуального транспорту -469 кв.м., ). Надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі серії ВСМ № 213317 від 15.09.2005р. та Рішення XXXIV сесії Кременчуцької міської Ради IV скликання від 26.07.2005р. (1.10.5 - землі фізичної культури та спорту), термін дії договору до 01.04.2010р. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1 % грошової оцінки землі за ділянку площею 23122 кв.м. та в розмірі 1,5 % грошової оцінки землі за ділянку площею 469 кв.м. (здача будівель в оренду для обслуговування стоянки індивідуального транспорту) щорічно. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р. 19920,08 грн.
6) вул. Нагірна, 6 ділянка несільськогосподарського призначення загальною площею 9389 мі (для експлуатації та обслуговування дитячого дошкільного закладу № 71 6996 кв.м., здача будівель в оренду для обслуговування комерційних навчальних закладів 2393 кв.м) - земельна ділянка надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі серії ВСМ № 235661 від 25.05.2005р. ( 1.12.3 - землі освіти), термін дії договору до 01.04.2010 р. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі за ділянку площею 6996 кв.м та 2% від грошової оцінки землі за ділянку площею 2393 кв.м. (здача будівель в оренду для обслуговування комерційних навчальних закладів) щорічно. Плата за користування становить: за січень - вересень 1 р. - 9592,27 грн.
7) вул. Леніна, 38 ділянка несільськогосподарського призначення загально площею 9142 мі (для експлуатації та обслуговування дитячого дошкільного закладу № 35 7385 кв.м., здача будівель в оренду для обслуговування комерційних навчальних закладів -1757 кв.м) - земельна ділянка надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі серії ВСМ № 235675 від 25.05.2005р. (1.12.3 - землі освіти) Термін дії договору - 01.04.2010р. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі за ділянку площею 7385 кв.м та 2% від грошової оцінки землі за ділянку площею 1757 кв.м. (здача будівель в оренду для обслуговування комерційних навчальних закладів) щорічно. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р. - 14148,06 грн.
8) вул. Чапаєва, 1 ділянка несільськогосподарського призначення загальною площею 4196 мі (для експлуатації та обслуговування дитячого дошкільного закладу № 19 -3167 кв.м., здача будівель в оренду для обслуговування комерційних навчальних закладів -1029 кв.м) - земельна ділянка надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі серії ВСС № 735677 від 25.05.2005р. (1.12.3 - землі освіти) Термін дії договору - 01.04.2010р. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі за ділянку площею 3167 кв.м та 2% від грошової оцінки землі за ділянку площею 1029 кв.м. (здача будівель в оренду для обслуговування комерційних навчальних закладів) щорічно. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р.- 7463,99 грн.
9) вул. 60 років Жовтня, 4 під'їзні залізничні колії - земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 0,1048 га. Надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі від 22.08.2006р. Строк дії договору - до 01.07.2011 року. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р. - 1409,81 грн.
10) вул. Чкалова, 4 земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 4,632 га. для експлуатації і обслуговування будівель і споруд професійно - технічного училища №26. Надана в строкове платне користування згідно договору оренди землі серії ВЕО №386619 від 30.05.2007р. Термін дії договору - 30.05.2012р. Плата за користування становить: за січень - вересень 2008 р. - 5499,76 грн.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі»зі змінами й доповненнями, чинними на час виникнення обовязку платника нарахувати відповідний податок, визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Отже при обчисленні платником суми щорічної орендної плати за земельні ділянки населених пунктів, які перебувають у державній або комунальній власності, слід виходити з трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та складає один відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.
Крім того, кожен з вищезазначених договорів оренди землі передбачає, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Кременчуцькою міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Кременчук, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 визнано неконституційним пункт 8 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
03.06.2008 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення зміни до деяких законодавчих актів України»№ 309, що набрав чинності з 04.06.2008, згідно прикінцевих положень якого, норми цього Закону застосовуються з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що відповідно до рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення.
Згідно пункту другого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008, яким внесено зміни до Закону України «Про оренду землі»№161 від 06.10.1998, зокрема частину четверту статті 21 викладено у такій редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
- для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».».
Отже, з моменту втрати чинності згідно рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 положеннями Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№107-VI від 28.12.2007, мають застосовуватись положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008.
Як наслідок, розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності на 2008 рік визначений в трикратному розмірі земельного податку, встановленого Законом України «Про плату за землю».
Не заперечуючи викладених норм закону та розміру донарахованої орендної плати, позивач стверджував про правомірність своїх вимог та правомірність своєї поведінки як платника податку, оскільки нараховував орендну плату на підставі договорів. Більше того, сам виступав ініціатором внесення змін до договорів оренди землі. Винним у невнесенні своєчасних змін щодо розміру орендної плати до договорів оренди землі субєктом є Кременчуцька міська рада, посадові особи якої не вжили своєчасно відповідних дій. Тому платник податку сплачував орендну плату за землю відповідно до старої редакції договорів оренди та не мав можливості самостійно змінити умови цих угод. Пояснив, що з моменту реєстрації змін до договорів оренди землі, сплачуватиме орендну плату, розмір якої відповідатиме вимогам закону.
Погоджуючись з поясненням позивача щодо неправомірної поведінки посадових осіб Кременчуцької міської ради, суд звертає увагу на те, що факт такої протиправної поведінки отримав відповідну правову оцінку та прокуратурою м.Кременчука порушена й розслідується кримінальна справа за фактом службової недбалості посадових осіб Кременчуцької міської ради, яка призвела до недоотримання місцевим бюджетом коштів в особливо великих розмірах (витребувані про це судом відомості маються в матеріалах адміністративної справи).
Однак, зважаючи на норму прямої дії, викладену в ст. 67 Конституції України: кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом; суд вважає, що протиправна поведінка посадових осіб Кременчуцької міської ради, що не внесли своєчасно зміни до договорів оренди землі, не звільняє позивача від обовязку сплачувати відповідний розмір орендної плати за землю, встановлений законом.
Окрім того, суд вважає, що позивач мав можливість уникнути протиправної поведінки щодо недонарахування орендної плати за землю після того, як посадовими особами Кременчуцької міської ради було допущено службову недбалість щодо невнесення своєчасних змін до договорів оренди, так, позивач міг використати для коригування своїх зобовязань інститут уточнюючих розрахунків податкового зобовязання (уточнюючі декларації), передбачений Законом № 2181.
Однак, таких заходів позивач не вжив, а тому суд вважає, що як донарахування орендної плати за землю, так і застосування штрафних (фінансових) санкцій є правомірним рішенням Кременчуцької ОДПІ.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000262301/0/76 від 20.01.2009 Кременчуцької ОДПІ винесено обґрунтовано, а тому позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Кременчуцький завод дорожніх машин» не підлягають задоволенню.
При цьому не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині стягнення державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, які були сплачені позивачем у звязку із помилково застосованими нормами закону, оскільки повернення надлишково та неправильно сплачених судових витрат здійснюється не у судовому порядку, а за спеціальною процедурою, передбаченою Декретом КМУ «Про державне мито».
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 13.04.2010
СуддяІ.С. Шевяков