
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
16 липня 2021 року м. Київ № 640/11397/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Бориспільському районні Головного управління у Київській області Семенюк Олесі Сергіївни, треті особи: ОСОБА_2 , Бориспільська міська рада, про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Бориспільському районі Головного управління у Київській області Семенюк Олесі Сергіївни, треті особи: ОСОБА_2 , Бориспільська міська рада, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державного кадастрового реєстратора Семенюк Олесі Сергіївни у відмові надати ОСОБА_1 координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:06:014:0005;
- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_3 скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:06:014:0022;
- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_3 надати ОСОБА_1 електронний документ: файл формату XML у кодуванні Unicode (UTF-8), який необхідний для зчитування інформації щодо координат поворотних точок меж земельної ділянки 3210500000:06:014:0005 та меж земельної ділянки загального користування населених пунктів (пройду);
- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_3 зареєструвати в Державному земельному кадастрі земельну ділянку з кадастровим номером 3210500000:06:014:0005, координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:06:014:0005, винесеної в натуру на підставі технічної документації 2007 року;
- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_3 винести в натуру та зареєструвати в Державному земельному кадастрі координати поворотних точок меж земельної ділянки (проїзду), із цільовим призначенням: «землі загального користування населених пунктів» у відповідності ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва передано адміністративну справу №640/11397/21 на розгляд за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
28.05.2021 адміністративна справа №640/11397/21 надійшла на адресу Київського окружного адміністративного суду та за результатами автоматизованого розподілу передана для розгляду судді Щавінському В.Р.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 відмовлено у прийнятті до свого провадження адміністративної справи №640/11397/21 та повернуто до Окружного адміністративного суду міста Києва для доопрацювання.
08.07.2021 вищевказана адміністративна справа повернулася до Київського окружного адміністративного суду та передана для розгляду судді Щавінському В.Р.
У силу положень п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Статтею 55 Конституції України проголошено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до частини п`ятої статті 125 Конституції України, з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.
Юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає та встановлює Кодекс адміністративного судочинства України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі п. 7 ч. 1 ст.4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що між позивачем та громадянином ОСОБА_2 існує спір щодо земельної ділянки, на якій розташований проїзд.
Позивач вказує, що з 1984 року він був користувачем земельної ділянки, на якій забезпечено проїзд загального користування, який є єдиним шляхом до його будинку. Зазначає, що Рішенням Бориспільської міської ради від 30.01.2020 земельну ділянку площею 0,1 га з кадастровим номером 3210500000:06:014:0022, на якій розташований спірний проїзд, передано у власність ОСОБА_2 .
Крім цього, позивач зазначає, що ОСОБА_2 без погодження з ним, встановив межові знаки та перекрив проїзд, чим порушив принцип добросусідства.
На думку позивача, саме з вини посадових осіб Бориспільського відділу Головного управління Держгеокадастру Київської області, зокрема державного кадастрового реєстратора ОСОБА_3 відбулась незаконна зміна або підміна координат точок повороту меж земельних ділянок, що призвело до позбавлення права позивача користуватися власною земельною ділянкою та вільно пересуватися. Вважає, що дії відповідача призвели до зміщення координат зовнішніх меж його земельної ділянки, власника суміжної земельної та землі загального користування (проїзд).
Разом з тим зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою для звернення до суду стало порушення його права користування земельною ділянкою. Відтак предметом даної справи є відновлення та встановлення меж земельних ділянок.
Відносини, пов`язані з встановленням меж земельних ділянок регулюються, зокрема, Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України.
Згідно зі ст. 391 Цивільного Кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
За правилами ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства..
Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, слід ураховувати не лише суб`єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Правовідносини, щодо яких виник спір, обумовлені порушенням права власності позивачів на земельні ділянки, межі яких, на думку позивачів, змінено, внаслідок дій відповідача. Таким чином, правовідносини між позивачем і відповідачем у цій справі є похідними від правовідносин щодо встановлення меж земельних ділянок між власниками суміжних земельних ділянок.
Відтак, цей спір безпосередньо не пов`язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Вказане повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.12.2019 у справі № 810/211/18 та постанові від 20.03.2020 у справі №810/2001/14.
З матеріалів справи вбачається, що спірні правовідносини виникли між позивачем та третьою особою стосовно меж їх земельних ділянок, отже спір у даній справі не може вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене та характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вимога про визнання протиправної відмови відповідача надати координати поворотних точок меж проїзду та вимоги про зобов`язання відповідача зареєструвати земельну ділянку з кадастровим номером 3210500000:06:014:0005, скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:06:014:0022, не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки є похідними від правовідносин щодо встановлення меж земельних ділянок між власниками суміжних земельних ділянок.
За таких обставин суддя зазначає, що даний спір має вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248 КАС України, суд
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Бориспільському районні Головного управління у Київській області Семенюк Олесі Сергіївни, треті особи: ОСОБА_2 , Бориспільська міська рада, про зобов`язання вчинити певні дії.
2. Роз`яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.