
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 липня 2021 року № 520/8158/21
Харківський окружний адміністративний суд в складі судді Білової О.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Первомайського міського голови Харківської області Бакшеєва Миколи Миколайовича (пл. 40 років Перемоги, буд. 1, м. Первомайський, Харківська область, 64102) про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Первомайського міського голови Харківської області Бакшеєва Миколи Миколайовича, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Первомайського міського голови Харківської області від 30.04.2021 №72 «Про зупинення дії рішення Первомайської міської ради Харківської області «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235-10/8».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства винесено розпорядження Первомайського міського голови Харківської області від 30.04.2021 №72 «Про зупинення дії рішення Первомайської міської ради Харківської області «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235-10/8». В результаті прийняття оскаржуваного розпорядження допущено порушення законних прав та інтересів позивача, законно обраного на посаду секретаря Первомайської міської ради, внаслідок чого, позивач не може бути прийнятий на посаду секретаря Первомайської міської ради, реалізувати своє право на укладення трудового договору та, відповідно, приступити до виконання посадових обов`язків.
Ухвалою суду від 17.06.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що право накладати вето (зупиняти дію рішення міської ради) на рішення відповідної ради належить виключно до дискреційних повноважень міського голови, яке, в подальшому, може бути подолане самою радою у порядок і у спосіб, визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". 13 травня 2021 року міською радою не відхилено вказані у оскаржуваному розпорядженні зауваження через відсутність кворуму на засіданні позачергової 11 сесії міської ради 8 скликання.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Ця справа розглядається в порядку, визначеному ст. 262 КАС України, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Рішенням Первомайського міського голови Харківської області № 203-10/8 від 29.04.2019р «Про затвердження порядку денного чергової 10 сесії міської ради 8 скликання» (доступ за посиланням: https://реrvom-rada.gov.ua/rdocs/file/1445/1/) затверджено порядок денний чергової 10 сесії Первомайської міської ради 8 скликання, пунктом 43 якого зазначено «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання».
29.04.2021 року Первомайською міською радою було прийнято рішення «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235- 10/8»
Протоколом №3 засідання лічильної комісії від 29.04.2021 на підставі підсумків таємного голосування з обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання вирішено вважати ОСОБА_1 обраним на посаду секретаря Первомайської міської ради 8 скликання.
Вважаючи вищенаведене рішення таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, міський голова ОСОБА_2 , скориставшись своїм правом на зупинення дії рішення (процедурою вето), 30 квітня 2021 року прийняв розпорядження № 72 «Про зупинення дії рішення Первомайської міської ради Харківської області «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235- 10/8» (надалі - оскаржуване розпорядження), яким зупинив дію рішення Первомайської міської ради Харківської області «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235-10/8»
Невід`ємною частиною оскаржуваного розпорядження є Зауваження (Додаток до розпорядження міського голови від 30.04.2021 р. № 72), які містять обґрунтування його незгоди із рішенням.
Відповідно до зауважень, у порушення вимог нормативних актів, проект вказаного рішення не обговорювався на профільних постійних депутатських комісіях, крім того, зазначене рішення не пройшло процедуру оприлюднення відповідно до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що на думку відповідача свідчить про прийняття рішення Первомайської міської ради від 29.04.2021с. №235-10/8 «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання упереджено та всупереч чинному законодавству: Законів України «Про місцеве самоврядування, «Про доступ до публічної інформації», Регламенту Первомайської міської ради, без врахування висновків комісій.
Позивач вважає, що в результаті прийняття оскаржуваного розпорядження допущено порушення законних прав та інтересів позивача, законним чином обраного на посаду секретаря Первомайської міської ради, внаслідок чого позивач не може реалізувати своє право на укладення трудового договору та, відповідно, приступити до виконання посадових обов`язків.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження міського голови визначені статтею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Відповідно до пунктів 1, 8, 20 частини четвертої вказаної статті, сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень, тощо.
Право та порядок прийняття актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування регламентовано приписами статті 59 вказаного Закону, згідно із частиною першою якої рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосуванню до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1,29 і 31 статті 43 та статями 55,56 вказаного Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України від 13.01.2011 № 2939 "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що голова сільської, селищної, міської ради вправі своїм розпорядженням зупиняти рішення ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття та вносити їх на повторний розгляд відповідної ради, який має бути проведений у двотижневий строк.
При цьому приписи статті 59 Закону № 280/97-ВР не містять прямого зобов`язання щодо одночасного внесення на повторний розгляд ради відповідного рішення, а лише встановлюють двотижневий строк, в межах якого воно має бути переглянуте разом із зауваженнями голови ради.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання оскаржуваного розпорядження, керуючись ст. 59, п. 2, 20 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 14 Регламенту Первомайської міської ради, відповідач прийняв Розпорядження № 75 від 07 травня 2021 р. «Про скликання позачергової 11 сесії міської ради 8 скликання» для повторного розгляду питання «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання».
Відповідно до пп. 14.16, 14.19-14.22 Регламенту Первомайської міської ради 8 скликання, затвердженого Рішенням 5 сесії 8 скликання 27.01.2021 № 87-5/8, інформація про скликання сесії Ради оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради за адресою: pervom-rada.gov.ua, або у інший визначений Радою спосіб.
Рішення про скликання позачергової сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Матеріали позачергової сесії видаються депутатам при їх реєстрації.
До проекту порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання позачергової сесії.
Проект порядку денного позачергової сесії повідомляється депутатам не пізніш як за день до сесії міської ради.
Як вбачається з офіційного веб-сайту Ради: pervom-rada.gov.ua, розпорядження № 75 від 07 травня 2021 р. «Про скликання позачергової 11 сесії міської ради 8 скликання» для повторного розгляду питання «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання» було оприлюднене 07.05.2021.
Отже, оспорюваним у цій справі розпорядженням міського голови від 30 квітня 2021 року №72 в межах 5-денного строку зупинено дію рішення Первомайської міської ради Харківської області «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235-10/8» з подальшим скликанням позачергової сесії та винесенням повторно на її розгляд питання про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання із врахуванням наведених зауважень вказаного рішення Первомайської міської ради Харківської області «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235-10/8» та із зобов`язанням організаційного відділу міської ради довести це розпорядження до відома депутатів.
Отже, судом з матеріалів справи встановлено, що відповідачем дотримано вимоги закону щодо призначення у двотижневий строк повторного розгляду питання, рішення щодо якого зупинено міським головою.
Відповідачем також дотримано обов`язку оприлюднити у спосіб, визначений Регламентом Первомайської МР, інформації про скликання сесії Ради та доведення її до відома депутатів.
Відповідно до Протоколу позачергової 11 сесії міської ради 8 скликання Первомайської міської ради Харківської області № 1 від 13 травня 2021 року на засіданні були присутні 2 депутати і міський голова. Враховуючи відсутність кворуму (відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради), 13 травня 2021 року Первомайська міська рада не підтвердила своє попереднє рішення «Про обрання секретаря Первомайської міської ради 8 скликання від 29 квітня 2021 року №235-10/8» та не подолала вето міського голови.
Суд зазначає, що право накладати вето (зупиняти дію рішення міської ради) на рішення відповідної ради належить виключно до дискреційних повноважень міського голови, яке, в подальшому, може бути подолане самою радою у порядок і у спосіб, визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Таким чином, суд не може надавати оцінку підставам накладення такого вето, викладеним у зауваженнях голови ради.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 813/5033/17, від 19 лютого 2020 року у справі № 2а-2378/11, від 02.06.2021 по справі № 1.380.2019.004630.
У вказаних випадках колегії суддів Верховного Суду прийшли до висновку, що самі по собі зауваження міського голови, викладені у розпорядженні про зупинення рішення міської ради, не можуть бути предметом судового оскарження, оскільки належать до виключних повноважень міського голови, а тому суди дійшли висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, відповідно до вимог законодавства України міський голова ОСОБА_2 наділений повноваженнями щодо накладення вето (зупинення дії рішення), ним було дотримано вимоги щодо зупинення дії рішення саме в п`ятиденний строк із моменту його прийняття, та зважаючи на те, що такі дії міського голови належать виключно до дискреційних повноважень, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Первомайського міського голови Харківської області Бакшеєва Миколи Миколайовича (пл. 40 років Перемоги, буд. 1, м. Первомайський, Харківська область, 64102) про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16 липня 2021 року.
Суддя Білова О.В.