Рішення № 98364685, 16.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
520/8076/21
Номер документу
98364685
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 липня 2021 року № 520/8076/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: судді - Білової О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову ГУ ДПС у Харківській області у проведенні списання заборгованості ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35265,19 грн на підставі п. 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що оформлена у вигляді акта камеральної перевірки ФО-П ОСОБА_1 ГУ ДПС у Харківській області № 16616/20-40-24-13-42 від 03.02.3021 року;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області провести ОСОБА_1 списання заборгованості з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35265,19 грн. на підставі п. 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до ГУ ДПС у Харківській області з заявою на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» про списання несплачених сум недоїмки та штрафних санкцій з 01.01.2017 по 01.12.2020 року. Засобами поштового зв`язку отримав від ГУ ДПС у Харківській області № 16616/20-40-24-13-42 від 03.02.3021 року акт камеральної перевірки з питань списання суми недоїмки по єдиному соціальному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2009 по 30.09.2020. Згідно висновків акту ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення про відмову позивачу у списанні суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 30.09.2020 у розмірі 35265,19 гривень. За результатами розгляду заперечень на акт висновки залишено без змін. Позивач з вказаною відмовою не погоджується, вважає її необґрунтованою та такою, що не узгоджується з приписами податкового законодавства. Зазначає, що податковий орган не врахував, що ним не отримано оподатковуваний прибуток у вказаний період, а отримані доходи є меншими за здійснені ним видатки.

Ухвалою судді від 25.05.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Від ГУ ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ ВП 43983495) надійшло клопотання про заміну відповідача правонаступником та відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що згідно відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб про суми виплачених доходів, інформації, яка міститься в ІТС «Податковий блок», протягом 4 кварталу 2019 року та 1 кварталу 2020 року ФОП ОСОБА_1 був отриманий дохід від підприємницької діяльності на загальну суму 1333688,00 грн, що суперечить вимогам Закону № 1072-ІХ. З огляду на вказане відповідачем було відмовлено у списанні суми недоїмки з єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 30.09.2020 у розмірі 35265,19 грн.

Вирішуючи клопотання ГУ ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ ВП 43983495), суд виходить з такого.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30 вересня 2020 року № 893 вирішено ліквідувати, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Державної податкової служби України за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Харківській області.

Пунктом 2 вказаної вище постанови КМУ № 893 встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Згідно з абз. 4 п. 2 постанови КМУ № 893, права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять до ДПС України та її територіальним органам.

Так, наказом ДПС України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 року № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Харківській області.

Крім того, 30.09.2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис № 1000741030008085321 про створення Головного управління ДПС у Харківській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (адреса: 61002, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ ВП 43983495).

Наказом ДПС України від 12.11.2020 року № 643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Харківській області, пунктом 1 якого закріплено, що Головне управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Харківської області. ГУ ДПС є - правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Харківській області (ЄДРПОУ 43143704).

Наказом ДПС України від 24.12.2020 року № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893.

Отже, правонаступником Головного управління ДПС у Харківській області є Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України.

Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідача у справі: Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43143704) на правонаступника – Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України (код ЄДРПОУ 43983495).

Отже, клопотання відповідача, ГУ ДПС у Харківській області підлягає задоволенню.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 21.09.2009 по 30.12.2020 був зареєстрований як фізична особа-підприємець та знаходився на обліку у ГУ ДПС у Харківській області (Шевченківський район) на загальній системі оподаткування.

За власною заявою Фізичну особу-підприємця було припинено, запис в реєстрі № 2004800060001132826 від 30.12.2020 року.

13 січня 2021 року позивач звернувся до ГУ ДПС у Харківській області з заявою на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» про списання несплачених сум недоїмки та штрафних санкцій за період з 01.01.2017 по 01.12.2020.

Податковим органом на підставі п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, п.76 ст. 86 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку позивача.

Результатами камеральної перевірки встановлено, що згідно з даними ІС «Податковий блок» ОСОБА_1 знаходився на обліку у Головному управлінні ДПС у Харківській області (Шевченківський район - 2030) з 21.09.2009 по 30.09.2020 як фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування.

За висновками акту згідно відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб про суми виплачених доходів, інформації, яка міститься в ІС «Податковий блок», протягом 4 кварталу 2019 року та 1 кварталу 2020 року ОСОБА_1 був отриманий дохід від підприємницької діяльності на загальну суму 133368,00 грн, що суперечить вимогам Закону № 1072-ІХ.

В лютому 2021 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 отримав акт ГУ ДПС у Харківській області № 16616/20-40-24-13-42 від 03.02.3021 камеральної перевірки з питань списання суми недоїмки по єдиному соціальному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2009 по 30.09.2020.

За висновками акту ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення про відмову у списанні суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 30.09.2020 у розмірі 35 265,19 гривень.

Не погодившись з висновками, викладеними в Акті перевірки, позивач звернувся до ГУ ДПС у Харківській області із запереченнями на акт камеральної перевірки та просив за наслідками розгляду заперечень прийняти рішення про списання ОСОБА_1 суми недоїмки по єдиному соціальному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 30.09.2020 у розмірі 35 265,19 гривень.

22 квітня 2021 року на адресу позивача надійшов лист-відповідь ГУ ДПС у Харківській області від 14.04.2021 року вих. № 3827/6/20-40-24-13-26, за змістом якого податковий орган повідомив, що 03 березня 2021 року ГУ ДПС було розглянуто питання щодо заперечень на акт камеральної перевірки від 03.02.2021 року № 1616/20-40-24-13- 42, за результатами чого висновок акту про відмову в списанні суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 30.09.2020 у розмірі 35 265,19 гривень залишено без змін.

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

13 травня 2020 року Верховною радою України прийнято Закон України №592-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" (далі - Закон №592-ІХ).

З 03 червня 2020 року набрав чинності пункт 5 розділу І Закону № 592-ІХ, відповідно до положень якого розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI доповнено пунктом 9-15.

Згідно вказаного пункту підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.

Податковий орган протягом п`яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

Системний та синтаксичний аналіз приписів п. 9-15 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI свідчить про те, що умовою списання сум недоїмки є, зокрема, неотримання платником податків доходу (прибутку) протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року від здійснення підприємницької діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

При цьому визначена законодавцем умова щодо неотримання доходу (прибутку) свідчить про необхідність перевірки відсутності одночасно як доходу, так і прибутку за відповідний період.

Вказаний підхід до застосування норми п. 9-15 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI відповідає також змісту пояснювальної записки до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників)» № 592-IX від 13.05.2020, яким запроваджено процедуру списання недоїмки. Так, в обґрунтування необхідності прийняття законопроекту законодавцем зокрема, зазначено, що «встановлення обов`язку сплати ЄСВ без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання даного виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об`єктом нарахування ЄСВ саме отриманий дохід.»

Відповідачем в ході камеральної перевірки встановлені факти отримання позивачем доходів від підприємницької діяльності, що підтверджується Відомостями з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб про суми виплачених доходів протягом 4 кварталу 2019 року та 1 кварталу 2020 року на загальну суму 133368,00 грн за кодом доходів 157. Особою, яка здійснила виплату, відповідно до коду ЄДРПОУ є ФОП ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Згідно Додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 111/26556, за кодом 157 зазначається дохід, виплачений самозайнятій особі (підпункт 165.1.36 пункту 165.1 статті 165 розділу IV, статей 177 та 178 розділу IV Кодексу)

Відповідно до пп. 165.1.36 п.165.1 ст. 165 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи - дохід фізичної особи - підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до пп. 177.1 – 177.4. статті 177 ПК України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Не включаються до доходу фізичної особи - підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Не включаються до доходу фізичної особи - підприємця суми доходу у вигляді бюджетного гранту.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем у вигляді такого гранту, здійснюється у порядку, визначеному пунктом 170.7-1 статті 170 цього Кодексу.

Судом встановлено, що отримані позивачем у 4 кварталі 2019 – 1 кварталі 2020 доходи не відносяться до тих видів доходів, що не підлягають включенню відповідно до норм пп. 165.1.36 п.165.1 ст. 165, ст. 177 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу для цілей сплати податку на доходи фізичних осіб та є доходами від підприємницької діяльності, які включаються до доходів ФОП, який перебуває на загальній системі оподаткування.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року отримував доходи від здійснення підприємницької діяльності, які підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Посилання позивача на неотримання ним оподатковуваного прибутку від здійснення підприємницької діяльності у вказаному періоді, що також відповідає Відомостям з центральної бази даних Держреєстру фізичних осіб ДПС України та поданим позивачем до податкового органу податковим деклараціям про майновий стан і доходи за 2019, 2020 роки, не змінює висновок суду, оскільки для отримання права на списання сум недоїмки з ЄСВ необхідно підтвердити як відсутність прибутку, так і доходу від підприємницької діяльності.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у списанні сум недоїмки з ЄСВ є законною та обґрунтованою, у зв`язку з чим в задоволенні позову належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 52, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Клопотання про заміну відповідача його правонаступником – задовольнити. Замінити відповідача по справі Головне управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Харківській області ГУ ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495)

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 16.07.2021.

Суддя Білова О.В.