
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/9724/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Наум`як Х.О.,
представника позивача Присяжнюк Г.Г.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо зміни розміру посадового окладу і окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 та у виготовленні і скеруванні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, чинного станом на 01.01.2021р.;
- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, у відповідності до приписів відновленої редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», провести з 01 січня 2021 року зміну розмірів посадового окладу і окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01 січня 2021 року для окремої категорії осіб, та на підставі проведених змін виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, чинного станом на 01.01.2021 р., за формою додатку 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (в редакції 2015 року);
- судові витрати покласти на Головне управління ДСНС України у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в одному з підрозділів Головного управління ДСНС України у Львівській області і у 2018 році був звільнений з посади заступника начальника відділу м.Трускавець – начальника СДПЧ-12 Головного управління ДСНС України у Львівській області у відставку за станом здоров`я, є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років у розмірі 70% відповідного грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. (далі також Закон 2262-ХІІ) Розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням позивачу був розрахований, виходячи з мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, зазначені у додатках 1 і 14 Постанови Кабінету Міністрів України № 704, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі Постанова № 103) і жодного разу не змінювався.
У зв`язку з прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 від 29.01.2020, якою п.6 Постанови № 103 було визнано протиправним та скасовано, що стало підставою для відновлення попередньої редакції постанови Кабінету Міністрів України № 704, яка передбачає щорічну автоматичну зміну з 01 січня календарного року розміру посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня календарного року) позивач вважає, що з 01.02.2020 позивач набув право, а відповідач обов`язку на щорічну зміну посадового окладу та окладу за званням, відповідно до норм ч.18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.
11.05.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою провести з 01.01.2021 перерахунок розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням за посадою на день його звільнення та на базі проведених обрахунків виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою для перерахунку його пенсії, чинного станом на 01.01.2021. Листом від 20.05.2021 за № 5801-3818/5807 позивач отримав відмову у проведенні перерахунку з мотивів відсутності для цього законодавчих підстав.
Ухвалою від 18.06.2021 року суд ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
12.07.2021 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив, зазначив, що Головне управління ДСНС у Львівській області правильно розрахувало розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням за відповідною посадою позивача, виходячи з того, що підпунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ, який набрав чинності 01.07.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Тому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 (редакції Постанови Кабінету міністрів України № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, що проходять службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків цих окладів не застосовується. Примітки до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 не містять норм права та не узгоджуються з пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ. Такі ж правила діють і при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим зі служби.
Крім того, відповідач зазначає про відсутність підстав для надання позивачу запитуваної ним довідки для перерахунку йому пенсії, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішень про перерахунок пенсій, відсутнє повідомлення Мінсоцполітики, а ГУ ПФУ у Львівській області у свою чергу не направляло до відповідача відповідні списки, відтак видача Головним управлінням ДСНС у Львівській області довідки без дотримання певної процедури призведе до перевищення повноважень та порушенням чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні надав відповідь на відзив, просив позов задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату та час проведення судового засідання.
Дослідивши заяви по суті справи та письмові докази, суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 проходив службу в одному із територіальних підрозділів Головного управління ДСНС України у Львівській області у 2018 році був звільнений з посади заступника начальника відділу м.Трускавець – начальника СДПЧ-12 Головного управління ДСНС України у Львівській області у відставку за станом здоров`я.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 16 листопада 2017 року має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.
11.05.2021 позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Львівській області із заявою, в якій просив провести перерахунок розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою та за результатами проведених розрахунків виготовити та скерувати до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою додатку 2 до Порядку № 45 (в редакції 2015) чинного станом на 01.01.2021.Перерахунок посадового окладу та окладу за спеціальним званням провести у відповідності до положень відновленої редакції п.4 Постанови КМУ № 704, шляхом множення встановленої законом бази обрахунку у розмірі 2102 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14.
Листом від 20.05.2021 за № 5801-3818/5807 Головне управління ДСНС України у Львівській області відмовило позивачу у задоволенні поданої заяви у зв`язку з відсутністю підстав для видачі такої довідки.
Вважаючи, що дії відповідача щодо відмови у проведенні зміни розміру окладів за посадою і званням та у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, чинного на 01.01.2021 позивач звернувся до суду за їх захистом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон). Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1-2, ч. 4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
В даному випадку, судом враховується та обставина, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 за наслідками апеляційного перегляду справи було скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 в частині відмови в задоволенні позову до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою позов до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 залишено без змін.
Отже, з 29.01.2020, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п.4 постанови КМ України № 704 у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд визнає, що частина друга статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, не регулює питань щодо можливості застосування нормативно-правових актів, визнаних судом протиправними.Предметом її регулювання є встановлення моменту втрати чинності нормативно-правовим актом, визнаним судом нечинним.
Таким чином, суд наголошує на неможливості виконання положення нормативно-правового акта, визнаного судом протиправним та таким, що прийнятий поза межами повноважень, не в порядку та спосіб, передбачені законом.
Отже, з 29.01.2020, а саме: з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, у позивача (з урахуванням вимог апеляційної скарги про незастосування при розрахунку посадових окладів мінімальної заробітної плати) виникли правові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року , на відповідний тарифний коефіцієнт.
Враховуючи викладене, оскільки зміни внесені постановою № 103, зокрема, до п.4 Постанови № 704 були визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020 діє редакція п. 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
З урахуванням викладеного, суд зауважує, що починаючи з 29.01.2020 у позивача знову виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 в первинній редакції, а в т.ч. і з 01.01.2021 у зв`язку із збільшенням суми прожиткового мінімуму, який враховується при визначенні розміру посадового окладу та інших складових, в яких застосовується розмір прожиткового мінімуму (без застосування мінімальної заробітної плати для обрахунку посадового окладу та окладу за спеціальним званням).
Оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача 11.05.2021, тобто вже після набуття чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, відтак з цієї дати позивач мав правомірні очікування на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та відповідно на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із обов`язковим зазначенням в ній розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
З урахуванням наведеного вище, суд зазначає, що відмова в частині підготовки та наданні позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, після 29.01.2020 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (станом на 01.01.2021) є протиправною.
Відтак, з метою належного захисту та поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області провести з 01.01.2021 р. перерахунок розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом від 01 січня 2021 року для обрахунку окладів в розмірі 2102 гривень; зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області скерувати відповідну довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Оскільки позивач, відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, такий ним не сплачувався, а отже, не підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд –
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м.Львів, вул. Підвальна, ЄДРПОУ 38627339) щодо зміни розміру посадового окладу і окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та у виготовленні і скеруванні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, чинного станом на 01.01.2021р.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, у відповідності до приписів відновленої редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», провести з 01 січня 2021 року зміну розмірів посадового окладу і окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01 січня 2021 року для окремої категорії осіб, та на підставі проведених змін виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, чинного станом на 01.01.2021 р., за формою додатку 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (в редакції 2015 року).
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Сакалош