
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
09 липня 2021 року м. Київ № 375/2360/19
Суддя Окружного адміністративного суду м. Києва Погрібніченко І.М. ознайомившись з заявою позивача про встановлення контролю за невиконанням судових рішень у адміністративній справі № 375/2360/19за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській областіпровизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рокитнянського районного суду Київської області з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.01.2016 здійснити перерахунок його пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку та розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням додаткових сум.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКППО НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 1 січня 2019 р. по 19 листопада 2019 р. перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКППО НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 19 листопада 2019 року перерахунок пенсії відповідно до відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у розмірі 100 відсотків, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Додатковим рішенням суду від 01.06.2020 року стягнуто з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) на користь ОСОБА_1 (РНОКППО НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень, 40 копійок).
Ухвалою суду від 17.12.2020 року заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення задоволено та роз`яснено, що:
згідно п. 3 рішення суду від 31.03.2020 року перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 (РНОКППО НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 1 січня 2019 р. по 19 листопада 2019 р. відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", має здійснюватися виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення у порядку і розмірах визначених п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", тобто за вказаний період підлягає перерахунку та виплаті невиплачена сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислена органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення;
згідно п. 4 рішення суду від 31.03.2020 року перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 (РНОКППО НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 19 листопада 2019 р. відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", має здійснюватися виходячи у розмірі 100 відсотків, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення у порядку і розмірах визначених п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", тобто за вказаний період підлягає перерахунку та виплаті невиплачена сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислена органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. у розмірі 100 відсотків (без різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р.) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.
30 червня 2021 року до канцелярії суду надійшла заява позивача, в якій останній просить:
встановити судовий контроль виконання Відповідачем рішення суду по справі № 375/2360/19 від 31.03.2020 р. та ухвали суду від 17.12.2020р. про роз`яснення цього ж рішення, що набрали законної сили.
при ненаданні Відповідачем звіту про виконання судового рішення у встановлений термін вирішити питання про накладення штрафу.
Дана заява обґрунтована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області свідомо ухиляється від виконання рішення суду від 31.03.2020 року, а тому, на думку позивача є всі підстави для зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.
При цьому, суд зазначає, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття судового рішення у справі. При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Наведений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у додатковій постанові від 31.07.2018 у справі №235/7638/16-а.
Разом з тим, стаття 382 КАС України визначає, що прийняття судом ухвали про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду, яке пов`язано з наявністю певних передумов, які можуть свідчити про ухилення відповідача від обов`язку виконати судове рішення.
Судом встановлено, що на звернення позивача про перерахунок пенсії, згідно рішення суду від 31.03.2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 06.05.2021 року № 1000-0203-8/43700, повідомило, що на виконання вказаного рішення, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2019 року у розмірі 100% з врахуванням виплачених сум. Також позивача повідомлено, що виплата заборгованості за рішенням суду за період з 01.01.2019 рок по 30.04.2021 року у розмірі 23 661, 12 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Таким чином, зважаючи на часткове виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.03.2020 року та намірів відповідача його виконання в іншій частині, суд приходить до переконання, що надані позивачем докази не свідчать, що відповідач ухилятиметься чи ухиляється від обов`язку виконати судове рішення, яке, в силу статті 129-1 Конституції України є обов`язковим до виконання.
Поряд з цим, суд зазначає, що 26.06.2021 року позивачу видано виконавчі лист в частині рішення суду, щодо яких він просить суд зобов`язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт.
Відтак, зважаючи на наведене, суд приходить висновку про відсутність правових підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2020 року, у зв`язку із чим заява позивача до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 370, ч.1 ст.382 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволені заяви ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення від 31.03.2020 року та ухвали суду від 17.12.2020р. про роз`яснення цього ж рішення, відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Погрібніченко