Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-4602/09/8/0170
17.05.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЩепанської О.А.,
суддів Єланської О.Е. , Іщенко Г.М. секретар судового засіданняЗелінська С.В.
сторони в судове засідання не з'явилися.
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 24.09.2009 у справі № 2а-4602/09/8/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сімферопольський склотарний завод" (вул. Індустріальна, 41, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)
третя особа: Сімферопольська міська рада (вул.Толстого, 15, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
про скасування податкового повідомлення-рішення та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.09.2009 позов Відкритого акціонерного товариства "Сімферопольський склотарний завод" задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим № 0002302301/0 від 05.03.2009 року про донарахування податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю у м. Сімферополі на загальну суму 244131,57 грн., з яких 162754,38 грн. - основній платіж та 81377,19 грн. - штрафні санкції.
Також судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з постановою суду, представник відповідача звернувся з апеляційною скаргою, в який просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.09.2009 скасувати, у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Сімферопольський склотарний завод" відмовити.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2009 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим.
Представники сторін у судове засідання не зявилися, про місце та час розгляду справи сповіщені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд не зявилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
Позивач Відкрите акціонерне товариство "Сімферопольський склотарний завод", звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.03.2009 №0002302301/0 про нарахування податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю у м. Сімферополі на загальну суму 162754,30грн. та штрафних санкцій у розмірі 81377,19грн.; зобов'язання Сімферопольської міської ради укласти додаткову угоду до договорів оренди земельних ділянок №2-589 та №2-588 від 26.05.05р. та зареєструвати їх нотаріально.
Позов мотивовано тим, що в ході проведеної відповідачем перевірки та визначенні податкових зобовязань відповідачем порушенні норми чинного законодавства, що є підставою для скасування податкового повідомлення рішення від 05.03.2009 №0002302301/0, оскільки між позивачем та Сімферопольською міською радою, відповідно до вимог діючого законодавства, були укладені договори оренди земельних ділянок №2-589 та №2-588 від 26.05.2005. Наведеними договорами визначені суми орендної плати. Зміни щодо розміру орендної плати у вищенаведені договори не вносилися. Враховуючи вищенаведені обставини позивач вважає, що у період що перевірявся, ним вірно визначалися суми орендної плати у податкових розрахунках, виходячи з умов договорів оренди земельних ділянок №2-589 та №2-588 від 26.05.2005.
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив. Рішення суду мотивовано тим, що оскаржуване повідомлення рішення прийнято з порушенням необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи, несправедливо.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, працівниками Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Кримта ДПА в АРК на підставі направлення від 29.01.2009 № 159/23-2 була проведена планова виїзна перевірка Відкритого акціонерного товариства "Сімферопольський склотарний завод"з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 по 31.12.2008, в результаті якої складений акт перевірки №1838/23-2/00293350 від 24.02.2009.
Відповідно до п.5 Висновків акту перевірки №1838/23-2/00293350 від 24.02.09р., перевіркою встановлені порушення ст.ст.2, 5 Закону України „Про плату за землю", рішення Сімферопольської міської ради № 264 від 24.05.07р. “Про орендну плату за землю по м. Сімферополю, донараховане податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 162754,30грн., у тому числі за червень грудень 2007р. 31829,70грн., за січень-грудень 2008р. 130924,60грн.
За результатами проведеної перевірки на підставі акту перевірки №1838/23-2/00293350 від 24.02.09р. було винесено податкове повідомлення-рішення від 05.03.09р. №0002302301/0 на суму 244131,57грн., яким за порушення ст.ст. 2, 3 Закону України „Про плату за землю", згідно з п.п. “б”п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.3. п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, позивачу донараховано орендну плату з юридичних осіб в розмірі 162754,38грн. та нараховані штрафні санкції у розмірі 81377,19грн.
На підставі Законів України “Про оренду землі”, “Про місцеве самоврядування в Україні” та на виконання рішення 25-ої сесії Сімферопольської міської ради ІV скликання № 378 від 18.02.2005р. між Відкритим акціонерним товариством "Сімферопольський склотарний завод"та Сімферопольською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки №2-588 від 26.05.05р., відповідно до якого Сімферопольська міська рада надає у тимчасове платне користування земельну ділянку площею 0,1441га для експлуатації та обслуговування існуючого заводу, що розташована за адресою: м. Сімферополь, вул. Індустріальна, 41.
Відповідно до п.2.2 договору №2-588 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 167802,00грн.
Відповідно до розділу 4 договору №2-588 орендна плата складає 16787,65грн за 5 років та перераховується щомісячно до 15 числа місяця за звітним місяцем в сумі 279,79грн. на місяць з проведенням індексації орендної плати.
Відповідно до п.4.3 договору №2-588 розмір орендної плати може бути переглянутий за згодою сторін, всі зміні, що вносяться до договору повинні бути оформлені додатковою угодою.
На підставі Законів України “Про оренду землі”, “Про місцеве самоврядування в Україні” та на виконання рішення 25-ої сесії Сімферопольської міської ради ІV скликання № 378 від 18.02.2005р. між Відкритим акціонерним товариством "Сімферопольський склотарний завод" та Сімферопольською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки №2-589 від 26.05.05р., відповідно до якого Сімферопольська міська рада надає у тимчасове платне користування земельну ділянку площею 3,3745га для експлуатації та обслуговування існуючого заводу, що розташована за адресою: м. Сімферополь, вул. Індустріальна, 41.
Відповідно до п.2.2 договору №2-589 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3929538,00грн.
Відповідно до розділу 4 договору №2-589 орендна плата складає 1965646,25грн. за 25 років та обчислюється наступним чином: щомісячно до 15 числа місяця за звітним місяцем в сумі 6552,15грн. на місяць з проведенням індексації орендної плати.
Відповідно до п.4.3 договору №2-589 розмір орендної плати може бути переглянутий за згодою сторін, всі зміні, що вносяться до договору повинні бути оформлені додатковою угодою.
Перевіркою встановлено, що позивач у період з 01.10.07р. по 31.12.08р. надавав податкові розрахунки по орендній платі за землю до ДПІ у м. Сімферополі АРК і сплачував податок до місцевого бюджету Залізничного району м. Сімферополя, за місцем розташування земельної ділянки.
Перевіркою також встановлено, що за період з 01.10.07р. по 31.12.08р. задекларовано орендної плати за землю до ДПІ у м. Сімферополі АРК у сумі 108441,78грн. за договорами оренди земельних ділянок № 2-588, № 2-589 від 26.05.09р.
Перевіркою достовірності відображених показників у поданих податкових розрахунках по орендній платі за землю за період з 01.10.07р. по 31.12.08р. встановлено, що відповідно до Рішення Сімферопольської міської ради № 264 від 24.05.2007 року “Про орендну плату за землю по м. Сімферополю” з 01.06.2007 року встановлені коефіцієнти до ставок земельного податку для розрахунку розмірів орендної плати по м. Сімферополю.
Відповідно наданим до перевірки розрахункам по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності платником не застосовані нові коефіцієнти до ставок орендної плати за землю відповідно до Рішення Сімферопольської міської ради № 264 від 24.05.2007 року “Про орендну плату за землю по м. Сімферополю”. Дане рішення було опубліковане в офіційному засобі масової інформації газети “Южная столица”від 15-21.06.07р. №24 (805).
Висновки контролюючого органу про заниження орендної плати за землю в сумі 162754,30 грн. стосуються періоду користування земельними ділянками за період жовтень - грудень 2007 року в сумі 31829,70грн., січень-грудень 2008 року в сумі 130924,60грн.
Такі висновки ДПІ у м. Сімферополі засновані на тому, що Рішенням 21-ої сесії Сімферопольської міської ради V скликання № 264 від 24.05.2007 року “Про орендну плату за землю по м. Сімферополю” з 01.06.2007 року встановлені нові коефіцієнти до ставок земельного податку для розрахунку розмірів орендної плати по м. Сімферополю, проте позивачем нараховувались податкові зобовязання з орендної плати за землю по старих ставках, встановлених вищенаведеними договорами.
Зазначені доводи відповідача є неспроможними, оскільки Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Частиною 1 статті 2 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч.2 ст. 4 Закону України “Про оренду землі”).
Згідно до ст. 13 Закону України “Про плату за землю” підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 19 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору.
Тобто позивач вірно визначив договірну природу спірних правовідносин, визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою передбачається договором оренди земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, позивач та Сімферопольська міська рада уклали вищенаведені договори оренди землі, де визначено розміри орендної плати за користування земельною ділянкою з урахуванням індексації орендної плати.
Зміни до договорів оренди земельної ділянки щодо збільшення розміру орендної плати за землю не вносились, додаткові угоди не укладались та не реєструвались у відповідному порядку.
Інших умов збільшення розміру орендної плати законами України не передбачено, у тому числі і за рішенням податкового органу.
Перегляд орендної плати може бути зроблений тільки при наявності волевиявлення та досягнення домовленості щодо внесення змін в договір. Тобто розмір орендної плати не може бути підвищений автоматично, оскільки це не відповідає нормам Закону України “Про оренду землі” та Закону України “Про плату за землю”.
З урахуванням викладеного, висновки, зроблені відповідачем в акті перевірки про порушення позивачем норм Закону України “Про плату за землю” в частині заниження розміру орендної плати за земельну ділянку в сумі 162754,30грн. стосуються періоду користування земельними ділянками за період жовтень - грудень 2007 року в сумі 31829,70грн., січень-грудень 2008 року в сумі 130924,60грн. є необґрунтованими, в звязку з чим суд вважає донарахування податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 162754,30грн. безпідставним.
Підставою для застосування до позивача штрафних санкцій стало порушення відповідачем п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, тобто донарахування податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 162754,30грн.
Враховуючи те, що донарахування відповідачем вищенаведеної суми податкового зобовязання є необґрунтованим, нарахування штрафних санкцій є неправомірним.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія Севастопольського апеляційного адміністративного суду вважає, що суд першої інстанції повно зясував обставини, що мають значення для справи, викладені в судовому рішенні висновки відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а отже, підстави для його скасування та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 24.09.2009 у справі № 2а-4602/09/8/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 травня 2010 р.
Головуючий суддяпідписО.А.Щепанська
Судді підпис О.Е.Єланська підпис Г.М. Іщенко З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська