Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.11.9
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 травня 2010 року Справа № 2а-2841/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Матвєєвої В.В.
при секретарі Сіряцькому А.С.
за участю сторін:
представника позивачаТіньковського О.Г.
представника відповідача Черепеніна С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Ініціал» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податков?ої адміністрації України в Луганській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій ,-
В С Т А Н О В И В:
13 квітня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Луганській області, у якому просив визнати незаконними дії щодо внесення до акту перевірки виявленого порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №1205001236-32 від 30.03.2010.
Ухвалою суду від 25 травня 2010 року провадження по справі у частині позовних вимог відносно визнання неправомірними та незаконними дій службових осіб відповідача Позднякової І.М. та Крисенко Н.А. щодо внесення в акт №054/322/24198082 від 16.03.2010 про результати позапланової виїзної перевірки виявленого порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» закрито.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.03.2010 співробітниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Луганській області була проведена позапланова виїзна перевірка з питань дотримання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що був складений акт № 054/322/24198082.
В ході проведення перевірки було виявлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
На підставі акту перевірки винесено рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Ініціал» фінансових санкцій у розмірі 16775,40 грн.
Позивач вважає вказане рішення необґрунтованим та таким, що винесено з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки складений додаток до акту перевірки не відповідає дійсності, так як всі зазначені у цьому додатку тютюнові вироби знаходяться на реалізації в приміщенні ресторану, що належить ТОВ «Клуб Ініціал», поряд з алкогольними напоями, а не знаходяться на зберіганні, як зазначено в акті. Тому позивач вважає, що ототожнення відповідачем понять «місце торгівлі» та «місце зберігання» є помилковим.
Крім того, відповідно до акту перевірка проводилась саме у ресторані, де здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами, але у додатку до акту перелічені алкогольні напої та тютюнові вироби, що знаходились саме у «місці реалізації», що не є порушенням ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», так як місце реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів не потребує внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
У звязку із наведеним позивач просив скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №1205001236-32 від 30.03.2010.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, позов просив задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав письмове заперечення, у якому зазначив, що адміністративний позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Перевіркою встановлено, що в приміщенні магазину зберігаються роздрібні партії алкогольних напоїв і тютюнових виробів без внесення приміщення до Єдиного державного реєстру місць зберігання, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Під час проведення перевірки алкогольні напої і тютюнові вироби, що знаходяться у приміщенні магазину, розташованого за адресою ресторану, який знаходиться за адресою: м. Луганськ, вулю Оборонна, 118а, були описані представниками відповідача у додатках до акту перевірки.
У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні викладеному у запереченнях, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, 16.03.2010 на підставі наказу №120 Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Луганській області від 16.03.2010, направлення №110 від 16.03.2010, виданого головному державному податкову ревізору-інспектору відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління САТ ДПА України в Луганській області Крисенко Н.А. та старшому державному податковому ревізору інспектору відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів регіонального управління САТ ДПА України в Луганській області Поздняковій І.М. була здійснена перевірка ресторану, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Клуб Ініціал» та знаходиться за адресою:м. Луганськ, вул. Оборонна, 118а, з питань дотримання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с. 41, 47).
За результатами перевірки, був складений акт №054/322/24198082, яким встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які належать ТОВ «Клуб Ініціал», зберігалися у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, чим було порушено вимоги ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а.с. 10-11).
На підставі акту перевірки 30.03.2010 регіональним управлінням Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України в Луганській області було прийнято рішення за №1205001236-32 про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Клуб Ініціал» у розмірі 16775,40 грн. за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (а.с. 9).
Рішення про застосування фінансових санкцій отримано позивачем 02.04.10, про що свідчить підпис уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 50).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.95. (надалі Закон 481).
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого субєкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви субєкта господарювання з обовязковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців; для фізичних осіб підприємців прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію субєкта господарювання.
Визначення основних термінів та понять, які використовуються в Законі 481, встановлено ст. 1 цього Закону. Так, місцем торгівлі є місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування;
місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
Єдиний державний реєстр місць зберігання - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
На підставі п. 2.1 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 251 від 28.05.2002, до Єдиного реєстру вносяться:
місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності - виробників спирту та алкогольних напоїв;
місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал.
Для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України.
Для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання.
Як встановлено в судовому засіданні, алкогольні напої або тютюнові вироби, які належать позивачу, зберігалися за місцем їх реалізації у ресторані за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонна, 118а, про що було відображено у додатках до акту перевірки від 16.03.2010. Даний факт не заперечується позивачем.
У матеріалах справи відсутні відомості про те, що ресторан, який належить ТОВ «Клуб Ініціал», внесений до Єдиного реєстру як місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів. З пояснень представника відповідача вбачається, що заява щодо внесення місця зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру позивачем до відповідача не надавалась.
Аналізуючи вимоги Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд доходить висновку, що місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів не має обовязково відособлюватися від місця їх реалізації, якщо продаж і знаходження таких товарів здійснюється за основним місцем здійснення підприємницької діяльності без застосування виїзної торгівлі, тобто реєстрація місця зберігання за місцем реалізації вказаних виробів у даному випадку не суперечить вказаним нормам Закону 481.
Згідно з абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону 481 до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1 700 гривень.
Таким чином, при прийнятті рішення про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Клуб Ініціал» за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, відповідач діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що, видавши рішення про застосування до ТОВ «Клуб Ініціал» фінансових санкцій у розмірі 16775,40 грн. відповідач довів, що він діяв правомірно, в межах своїх повноважень і компетенції, на підставі чинного законодавства та не порушив прав, свобод і законних інтересів позивача.
Таким чином, суд вважає, що рішення відповідача №1205001236-32 від 30.03.2010 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 16775,40 грн. винесено у відповідності до вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", є законним, тому позовні вимоги позивача про скасування зазначеного рішення не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст. ст. 2, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Ініціал» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Луганській області про скасування рішення від 30.03.2010 №1205001236-32 про застосування фінансових санкцій у відношенні ТОВ «Клуб Ініціал» штрафу в розмірі 16775 грн. 40 коп. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 01 червня 2010 року.
Суддя
Матвєєва В.В.